30 sekund

Wydawnictwo: Czwarta Strona
giovanna

Maria jest nastolatką, gdy jej chłopak żąda „dowodu miłości”. Trzydziestosekundowe doznanie niesie tragiczne konsekwencje. Wiele lat później kobieta trafia na terapię grupową, gdzie odsłania kulisy swojej traumy. To, co do tej pory wydawało się „tylko” tragedią, okazuje się przedsionkiem piekła. Piekła kobiet. Wiktor to agresywny i pewny siebie mężczyzna. Na skutek bójki z policjantami trafia...

Wiktor to agresywny i pewny siebie mężczyzna. Na skutek bójki z policjantami trafia do aresztu, a następnie do ośrodka terapeutycznego. Tam odkrywa, że dotykające go problemy są konsekwencjami wyborów, których dokonał. A raczej: konsekwencjami odebrania wyboru kobietom.

„30 sekund” to powieść stanowiąca zapis doświadczeń współczesnych polskich kobiet. W książce pojawiają się autentyczne fragmenty listów od tych, które zapragnęły opowiedzieć światu swoje historie. Historie, które wydarzyły się naprawdę.

„Od 1993 roku doświadczamy kolejnych tragicznych wydarzeń, które są wypadkową panującego patriarchatu, «kompromisu» aborcyjnego, rządów Kościoła, przemocy domowej i ogólnego przyzwolenia na dyskryminację, gwałty, molestowanie. Dla przykładu przez cztery ostatnie lata żaden lubelski szpital nie przeprowadził choćby jednej legalnej aborcji. Za to w ciągu kilku miesięcy znaleziono jedenaścioro noworodków na śmietniku. Gdzie tu logika?” Sylwia Kubryńska

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/30-sekund/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/30-sekund/

książek: 1985
Ola | 2018-07-27
Na półkach: 2018, Przeczytane, Mam, DKK
Przeczytana: 26 lipca 2018

"30 sekund" to jedna z tych książek, po które sama bym nie sięgnęła. Po opisie sądziłam, że autorka to kolejna paniusia, "walcząca feministka", która chce się wyżyć i poczęstować czytelnika swoją feministyczną nienawiścią do świata. Na szczęście tak nie było. Język książki był prosty, ale całkiem sprawny, więc czytało mi się to dobrze i szybko. Za tą prostotę odjęłam jedną gwiazdkę, dlatego nie ma pełnej dziesiątki. Za co w takim razie przyznałam aż dziewięć gwiazdek? Za to, że książka nie była tym, czym wydała mi się na początku. Za inteligencję autorki, za to, że krytycznie spojrzała na feminizm i potrafiła wyłuskać to, co istotne, a jednak nie takie oczywiste. Za to, że obnażyła błędy feminizmu i pokazała bohaterów wielowymiarowych. Za to, że swoją twórczością zmusza do myślenia i nie pozwala pozostać bez własnego zdania. Za to, że nie boi się mówić o rzeczach trudnych. Za to, że wykazała się empatią, zrozumieniem, zagłębiła się w temat, a nie przejechała tylko po wierzchu. Za...

tysya | 2018-06-26
Przeczytana: 23 czerwca 2018

To było moje drugie spotkanie z twórczością Pani Sylwii i niestety drugie nieudane. Przede wszystkim książkę czytało mi się bardzo, ale to bardzo źle, nie przypadł mi do gustu "ciężki" styl autorki. Poza tym treść i przekaz - to z pewnością nie była publikacja dla mnie.

zetbasia | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Dziesięć gwiazdek za temat książki.O tym jaka pozycję wyznaczają kobietom nasi rządzący, kościół, mężczyźni w pracy, znajomi, rodzina, mąż... I wcale nie są to tak odosobnione przypadki jakby się mogło wydawać, niestety!
Polecam Paniom i Panom.

nieperfekcyjnie | 2017-07-13
Przeczytana: 11 lipca 2017

Niby czasy się zmieniają i ludziom jest coraz lepiej. Niby wszystkich powinno się traktować tak samo. Niby kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni. Niby tak, ale jednak same dobrze wiemy, jak jest naprawdę...

Nastoletnia Maria poddaje się sugestiom chłopaka, który żąda od niej dowodu miłości. Dziewczyna ma tak silną potrzebę bycia kochaną, że daje sobą poniewierać, godząc się na wszystko bez słowa sprzeciwu. Wierzy, iż nie jest godna prawdziwego uczucia, zatem łapie się wszystkiego, aby choć przez chwilę być potrzebną. Doświadczenia z młodości okrutnie rzutują na jej dorosłe życie, gdzie także nie ma miejsca na szczęście. Pewnego dnia poznaje Wiktora, mieszkańca białostockich Dojlid, z wyrokiem za bójkę z policjantami, którego mottem jest "Bóg. Honor. Ojczyzna". Czy zamknięta w sobie Maria w końcu poczuje się szczęśliwa? A może znowu stanie się marionetką w rękach mężczyzny jak niejedna z nas?

"Ciało...

mpw | 2017-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2017

"30 sekund" Sylwii Kubryńskiej to literatura mocno zaangażowana. Para-reportaż? Jednoznaczny i słyszalny głos. Mocny komentarz. Brutalność, przemoc i niemoc. Szeroko rozpostarte sprawy kobiet. Aborcja. Seksualność. Wolność. Stereotypy. Krzywda i ból. Depresja. Stagnacja. Niemoc... Ach, podoba mi się ten głos. Arcyistotny. Odważna kontra. Literatura przeplatana faktami i danymi zgrabnie wplecionymi w tekst. Współgrają i podkreślają. Ciekawa i niebanalna kompozycja. Momentami pachnie Bułhakowem. Zgrabne kolaże, niejednoznaczności, próba wniknięcia w psyche, pokazania mechanizmów. I współczesna Polska. Polecam-kobietom i mężczyznom. Warto!

BetiFiore | 2018-08-26
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Książki Kubryńskiej bardzo trafiają w moje klimaty. Wiem, że nie wszyscy je lubią. To proza zaangażowana - nie boję się użyć słowa feministyczna - i nie, nie o brzydkie, biedne, zazdroszczące innym facetów kobiety tu chodzi, ale o sytuację kobiet w ogóle, a w "30 sekund" kobiet w Polsce w szczególności. Polecam.

Filifionka | 2017-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2017

Po raz drugi daję najwyższą ocenę za temat - opis sytuacji kobiet w Polsce. Historie prawdziwe ukazane na tle aktualnie funkcjonującego prawa i polityki państwa poruszają do głębi. Obraz braku miłości i przemocy w rodzinach, przekładający się na brak miłości i przemoc w życiu, brak szacunku dla kobiet, a wręcz pogarda i wyższość prezentowane na każdym kroku przez ich partnerów i rządzących państwem to niestety częste przypadki, a próby ubezwłasnowolnienia kobiet i ukształtowanie ich samych i ich życia według poglądów mężczyzn wyznających konkretny światopogląd to nasza codzienność. Przykre to, głęboko frustrujące dla mnie, jako przedstawicielki tej "gorszej" płci i BARDZO niesprawiedliwe. Żałuję, że Ci, którzy są za taką sytuację odpowiedzialni, nie widzą żadnego problemu i z pewnością nie zapoznają się z książką. A przeczytają ją głównie kobiety, które i tak wiedzą, jak się sprawy mają.

nielubiebrukselki | 2017-06-20

Książka cholernie potrzebana. Prawdziwa do bólu. Wartościowa.

Belcia70 | 2017-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2017

To było moje 1 spotkanie z ta autorką i nie zawiodłam się książka dobra jednak momentami miałam wrażenie, że chyba troszkę przesadzony był ten obraz kobiet w Polsce, szczególnie ten rozdział gdzie było opisywane o opiece ginekologicznej dla niepełnoletnich osób - chociaż może rzeczywiście tak jest a ja nie zdaję sobie z tego sprawy :(
Książka zostawiła mi bardzo mocny obraz tego jak kobiety są traktowane przez ojców, przez kolegów w pracy, znajomych i przez kochanków czy mężów w Polsce. Mimo kilu minusów książkę warto przeczytać - polecam :)

banjaluka | 2017-10-08
Przeczytana: 07 października 2017

Choć popieram ideę feminizmu, ta książka tak obcesowo porusza wątki feministyczne poprzez ukazanie patologii, że to aż boli. Napisana złym stylem, manipulująca emocjami czytelnika. Lepiej omijać z daleka