30 sekund

Wydawnictwo: Czwarta Strona
giovanna

Maria jest nastolatką, gdy jej chłopak żąda „dowodu miłości”. Trzydziestosekundowe doznanie niesie tragiczne konsekwencje. Wiele lat później kobieta trafia na terapię grupową, gdzie odsłania kulisy swojej traumy. To, co do tej pory wydawało się „tylko” tragedią, okazuje się przedsionkiem piekła. Piekła kobiet. Wiktor to agresywny i pewny siebie mężczyzna. Na skutek bójki z policjantami trafia...

Wiktor to agresywny i pewny siebie mężczyzna. Na skutek bójki z policjantami trafia do aresztu, a następnie do ośrodka terapeutycznego. Tam odkrywa, że dotykające go problemy są konsekwencjami wyborów, których dokonał. A raczej: konsekwencjami odebrania wyboru kobietom.

„30 sekund” to powieść stanowiąca zapis doświadczeń współczesnych polskich kobiet. W książce pojawiają się autentyczne fragmenty listów od tych, które zapragnęły opowiedzieć światu swoje historie. Historie, które wydarzyły się naprawdę.

„Od 1993 roku doświadczamy kolejnych tragicznych wydarzeń, które są wypadkową panującego patriarchatu, «kompromisu» aborcyjnego, rządów Kościoła, przemocy domowej i ogólnego przyzwolenia na dyskryminację, gwałty, molestowanie. Dla przykładu przez cztery ostatnie lata żaden lubelski szpital nie przeprowadził choćby jednej legalnej aborcji. Za to w ciągu kilku miesięcy znaleziono jedenaścioro noworodków na śmietniku. Gdzie tu logika?” Sylwia Kubryńska

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/30-sekund/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/30-sekund/

nieperfekcyjnie | 2017-07-13
Przeczytana: 11 lipca 2017

Niby czasy się zmieniają i ludziom jest coraz lepiej. Niby wszystkich powinno się traktować tak samo. Niby kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni. Niby tak, ale jednak same dobrze wiemy, jak jest naprawdę...

Nastoletnia Maria poddaje się sugestiom chłopaka, który żąda od niej dowodu miłości. Dziewczyna ma tak silną potrzebę bycia kochaną, że daje sobą poniewierać, godząc się na wszystko bez słowa sprzeciwu. Wierzy, iż nie jest godna prawdziwego uczucia, zatem łapie się wszystkiego, aby choć przez chwilę być potrzebną. Doświadczenia z młodości okrutnie rzutują na jej dorosłe życie, gdzie także nie ma miejsca na szczęście. Pewnego dnia poznaje Wiktora, mieszkańca białostockich Dojlid, z wyrokiem za bójkę z policjantami, którego mottem jest "Bóg. Honor. Ojczyzna". Czy zamknięta w sobie Maria w końcu poczuje się szczęśliwa? A może znowu stanie się marionetką w rękach mężczyzny jak niejedna z nas?

"Ciało...

mpw | 2017-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2017

"30 sekund" Sylwii Kubryńskiej to literatura mocno zaangażowana. Para-reportaż? Jednoznaczny i słyszalny głos. Mocny komentarz. Brutalność, przemoc i niemoc. Szeroko rozpostarte sprawy kobiet. Aborcja. Seksualność. Wolność. Stereotypy. Krzywda i ból. Depresja. Stagnacja. Niemoc... Ach, podoba mi się ten głos. Arcyistotny. Odważna kontra. Literatura przeplatana faktami i danymi zgrabnie wplecionymi w tekst. Współgrają i podkreślają. Ciekawa i niebanalna kompozycja. Momentami pachnie Bułhakowem. Zgrabne kolaże, niejednoznaczności, próba wniknięcia w psyche, pokazania mechanizmów. I współczesna Polska. Polecam-kobietom i mężczyznom. Warto!

sambor27 | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Dziesięć gwiazdek za temat książki.O tym jaka pozycję wyznaczają kobietom nasi rządzący, kościół, mężczyźni w pracy, znajomi, rodzina, mąż... I wcale nie są to tak odosobnione przypadki jakby się mogło wydawać, niestety!
Polecam Paniom i Panom.

Belcia70 | 2017-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2017

To było moje 1 spotkanie z ta autorką i nie zawiodłam się książka dobra jednak momentami miałam wrażenie, że chyba troszkę przesadzony był ten obraz kobiet w Polsce, szczególnie ten rozdział gdzie było opisywane o opiece ginekologicznej dla niepełnoletnich osób - chociaż może rzeczywiście tak jest a ja nie zdaję sobie z tego sprawy :(
Książka zostawiła mi bardzo mocny obraz tego jak kobiety są traktowane przez ojców, przez kolegów w pracy, znajomych i przez kochanków czy mężów w Polsce. Mimo kilu minusów książkę warto przeczytać - polecam :)

Filifionka | 2017-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2017

Po raz drugi daję najwyższą ocenę za temat - opis sytuacji kobiet w Polsce. Historie prawdziwe ukazane na tle aktualnie funkcjonującego prawa i polityki państwa poruszają do głębi. Obraz braku miłości i przemocy w rodzinach, przekładający się na brak miłości i przemoc w życiu, brak szacunku dla kobiet, a wręcz pogarda i wyższość prezentowane na każdym kroku przez ich partnerów i rządzących państwem to niestety częste przypadki, a próby ubezwłasnowolnienia kobiet i ukształtowanie ich samych i ich życia według poglądów mężczyzn wyznających konkretny światopogląd to nasza codzienność. Przykre to, głęboko frustrujące dla mnie, jako przedstawicielki tej "gorszej" płci i BARDZO niesprawiedliwe. Żałuję, że Ci, którzy są za taką sytuację odpowiedzialni, nie widzą żadnego problemu i z pewnością nie zapoznają się z książką. A przeczytają ją głównie kobiety, które i tak wiedzą, jak się sprawy mają.

nielubiebrukselki | 2017-06-20

Książka cholernie potrzebana. Prawdziwa do bólu. Wartościowa.

banjaluka | 2017-10-08
Przeczytana: 07 października 2017

Choć popieram ideę feminizmu, ta książka tak obcesowo porusza wątki feministyczne poprzez ukazanie patologii, że to aż boli. Napisana złym stylem, manipulująca emocjami czytelnika. Lepiej omijać z daleka

ilo99 | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Czytałam i czytałam, a w głowie pałętało mi się pytanie: „Po co autorka napisała tę książkę?”. Jakie ma poglądy widać od pierwszej strony. I dobrze, że je ma. Szkoda, że je w tak populistyczny sposób przedstawia. Jeżeli kościół, to samo zło i księża, którzy mszczą się na dzieciach za winy rodziców oraz dyktują prawo w naszym kraju. Jeżeli statystyka, to podana w taki sposób, żeby potwierdzić tezę (Dobrze, że zachorowalność spadła o 50%, tylko dlaczego nie napisać ile sztuk liczy to 50%? Bo to wartość nieistotna?). Jeżeli historie ludzkie to opisane jako słowotok spisany żywcem z sesji z terapeutą. Zgadzam się z autorką, że problem przerywania ciąży jest systematycznie zamiatany pod dywan, że kobieta powinna mieć prawo przerwać ciążę zagrażającą jej życiu (a nie być zmuszaną do donoszenia płodu), że powinna mieć prawo do aborcji, gdy ciąża jest wynikiem aktu przemocy. Zgadzam się, że tzw. „pigułka dzień po” powinna nadal być dostępna. Absolutnie jestem za tym, aby odpowiedzialnością...

Krainaksiążek | 2017-07-31

Maria jest nastolatka, kiedy jej chłopak żąda dowodu miłość.
Trzydziesto sekundowe uniesienie z czasem przeradza się w traumę, która przez całe życie męczy dziewczynę. Dopiero po tych wszystkich latach na terapii, gdzie jest wiele kobiet z podobnymi przypadkami, otwiera się, opowiada o swoich lekach. W międzyczasie poznaje Wiktora, który siedział za bójkę z policjantem w więzieniu. Czy to jednak będzie koniec jej koszmarów? Wiele zamieszczonych opowieść w książce opowiadana na różne tematy, aborcja, przemoc wobec kobiet, seksizm, wszystko pod koniec pokazuje nam, że nic przez wiele wieków się nie zmieniło, a kobiety są dalej obarczone tymi samymi problemami. Godne do poświęceń i miłości ponad wszystko nie raz nie
odnajdują miejsca myśląc, że takiego nie ma. Po przeczytaniu tej niedużej książki zostaje wiele refleksji, masa pytań, na które chciałoby się poznać odpowiedz i przeciwdziałać czemuś takiemu. Polubiłam książkę za poruszenie szeroko rozwiniętych spraw kobiecych. Polecam...

amrita | 2017-07-25
Przeczytana: 23 lipca 2017

Bez oceny, bo to raczej publicystyka, książka z tezą - bardzo aktualna i niestety aktualną pozostanie co najmniej przez czas jakiś... "Obrońcy życia" raczej po nią nie sięgną - a szkoda! Bo zawsze jest ta druga strona medalu - wcale nie brzydka, wręcz nazywana piękną, a potem krzyżowana, palona, ścinana i wieszana, choć zawsze niezbędna.