Szrama

Tłumaczenie: Witold Jabłoński
Cykl: Tułacze (tom 2)
Wydawnictwo: Solaris
Šram

"Szrama" jest drugim tomem kultowego cyklu fantasy "Tułacze", który przyniósł autorom wielką popularność w Rosji i na Ukrainie. Sławny w swoim mieście gwardzista, kobieciarz i hulaka, porucznik Egert Soll zabija w sprowokowanym przez siebie pojedynku niewinnego studenta. Za ten czyn zostaje ukarany przez wędrownego maga, który piętnuje jego twarz niegroźną z pozoru raną. Szrama zabliźnia się...

Sławny w swoim mieście gwardzista, kobieciarz i hulaka, porucznik Egert Soll zabija w sprowokowanym przez siebie pojedynku niewinnego studenta. Za ten czyn zostaje ukarany przez wędrownego maga, który piętnuje jego twarz niegroźną z pozoru raną. Szrama zabliźnia się szybko, równie szybko jednak okazuje się, że stała się dla młodego zabijaki przekleństwem: całkowicie zmienia jego psychikę i przydaje mu cechę, którą zawsze gardził - bezmierne tchórzostwo. Soll boi się dosłownie wszystkiego, zarówno strachów rzeczywistych, jak i tych wyimaginowanych. Wzgardzony przez rodzinę i dotychczasowych przyjaciół, ucieka potajemnie z miasta.

Tułając się po świecie, spotyka kobietę, którą skrzywdził, narzeczoną zabitego studenta. Czy zdoła okupić swą winę i pozyskać przychylność Torii? Magię można bowiem pokonać jedynie magią.

W zaskakującym i błyskotliwym finale Soll będzie musiał pokonać swój strach.

źródło opisu: [Solaris, 2009]

źródło okładki: esensja.pl

Pablo | 2015-12-19

Kolejna po "Odźwiernym" pozycja z cyklu "Tułacze". Akcja książki rozgrywa się w świecie odpowiadającemu naszemu średniowieczu, w którym jednak niepoślednią rolę odgrywa magia. I podobnie jak w części poprzedniej magia jest tu użyta raczej jako narzędzie, dłuto, którym zostaje stworzony posąg - historia o ludziach i ludzkich charakterach. "Szrama" nie stanowi bezpośredniej kontynuacji historii bohaterów z poprzedniej części, jednak postaci te przewijają się w tle opowiadanej historii nowych bohaterów. Bardzo dobra kontynuacja cyklu.

dEn | 2012-09-19
Przeczytana: lipiec 2012

Chyba najlepsza część cyklu.

KamiKamka | 2015-04-08

idealna ksiażka dla zarozumialców zapatrzonych w siebie- może sie czegoś nauczą :)

Michał_Rozkrut | 2016-11-06
Elfish | 2016-09-24