Szrama

Tłumaczenie: Witold Jabłoński
Cykl: Tułacze (tom 2)
Wydawnictwo: Solaris
Šram

"Szrama" jest drugim tomem kultowego cyklu fantasy "Tułacze", który przyniósł autorom wielką popularność w Rosji i na Ukrainie. Sławny w swoim mieście gwardzista, kobieciarz i hulaka, porucznik Egert Soll zabija w sprowokowanym przez siebie pojedynku niewinnego studenta. Za ten czyn zostaje ukarany przez wędrownego maga, który piętnuje jego twarz niegroźną z pozoru raną. Szrama zabliźnia się...

Sławny w swoim mieście gwardzista, kobieciarz i hulaka, porucznik Egert Soll zabija w sprowokowanym przez siebie pojedynku niewinnego studenta. Za ten czyn zostaje ukarany przez wędrownego maga, który piętnuje jego twarz niegroźną z pozoru raną. Szrama zabliźnia się szybko, równie szybko jednak okazuje się, że stała się dla młodego zabijaki przekleństwem: całkowicie zmienia jego psychikę i przydaje mu cechę, którą zawsze gardził - bezmierne tchórzostwo. Soll boi się dosłownie wszystkiego, zarówno strachów rzeczywistych, jak i tych wyimaginowanych. Wzgardzony przez rodzinę i dotychczasowych przyjaciół, ucieka potajemnie z miasta.

Tułając się po świecie, spotyka kobietę, którą skrzywdził, narzeczoną zabitego studenta. Czy zdoła okupić swą winę i pozyskać przychylność Torii? Magię można bowiem pokonać jedynie magią.

W zaskakującym i błyskotliwym finale Soll będzie musiał pokonać swój strach.

źródło opisu: [Solaris, 2009]

źródło okładki: esensja.pl

Anachronist | 2017-02-26
Przeczytana: 2014 rok

Takie fantasy lubię najbardziej - inteligentne ale nie suche jak wiór, z całą gamą trójwymiarowych, dynamicznych bohaterów i fabułą która wciągnie cię jak wir i nie puści do samego końca.

Jak dać nauczkę komuś kto uważa się za wcieloną doskonałość i, co więcej, ma przyjaciół którzy też tak myślą? Wystarczy zmienić go trochę i wysłać w daleki świat. Egert Soll nigdy nie przypuszczał że 'niewinny' pojedynek o świeżo poznaną ślicznotkę może mieć tak poważne konsekwencje. Z 'rycerza bez skazy' zamienia się w idiotę który nie potrafi bronić ani siebie ani osób postronnych bo się straszliwie boi niewiadomo czego. Jego najokrutniejszym prześladowcą stanie się jego najlepszy kumpel, Karver, a pomóc mu może tylko skrzywdzona przez niego kobieta i jej ojciec, potężny mag uczący na uniwersytecie. Czy jednak starczy mu odwagi aby o pomoc prosić?

Jeśli bym miała troszeczkę pomarudzić (ja zawsze marudzę) to trochę brakowało mi tutaj magii. W książce jest pełno czarowników i arcymagów ale...

Pablo | 2015-12-19

Kolejna po "Odźwiernym" pozycja z cyklu "Tułacze". Akcja książki rozgrywa się w świecie odpowiadającemu naszemu średniowieczu, w którym jednak niepoślednią rolę odgrywa magia. I podobnie jak w części poprzedniej magia jest tu użyta raczej jako narzędzie, dłuto, którym zostaje stworzony posąg - historia o ludziach i ludzkich charakterach. "Szrama" nie stanowi bezpośredniej kontynuacji historii bohaterów z poprzedniej części, jednak postaci te przewijają się w tle opowiadanej historii nowych bohaterów. Bardzo dobra kontynuacja cyklu.

dEn | 2012-09-19
Przeczytana: lipiec 2012

Chyba najlepsza część cyklu.

Piotr | 2017-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Szczerze mówiąc dobrze oderwać się od sztampy zachodniego fantasy. Powieść mnie poruszyła i polecam "wschodnich" pisarzy. Trochę inna. Trudno czytać nowe powieści, które można skomentować "to już było".

KamiKamka | 2015-04-08

idealna ksiażka dla zarozumialców zapatrzonych w siebie- może sie czegoś nauczą :)

Kohana | 2017-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017