Naznaczeni śmiercią

Tłumaczenie: Zuzanna Byczek
Cykl: Carve the Mark (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Carve the Mark
L_Settembrini

Nowa powieść autorki kultowej serii „Niezgodna”. Jednoczesna premiera w 33 krajach! Na jednej z planet w odległej galaktyce żyją dwa nienawidzące się wzajemnie i walczące o władzę ludy. Losy Cyry i Akosa splatają się brutalnie. Początkowa wrogość przeradza się we wzajemne ukojenie. Kiełkujące uczucie wymaga zaprzeczenia dawnym relacjom, obsesjom, wyobrażeniom. Naznaczeni śmiercią, naznaczeni...

Na jednej z planet w odległej galaktyce żyją dwa nienawidzące się wzajemnie i walczące o władzę ludy. Losy Cyry i Akosa splatają się brutalnie. Początkowa wrogość przeradza się we wzajemne ukojenie. Kiełkujące uczucie wymaga zaprzeczenia dawnym relacjom, obsesjom, wyobrażeniom. Naznaczeni śmiercią, naznaczeni stratą. Wyzwoleni przez miłość.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 914

Daj się porwać w galaktyczny nurt

Veronica Roth to autorka książek młodzieżowych, osadzonych w dystopijnym klimacie. Debiutowała trylogią „Niezgodna”, która wyniosła ją na szczyt. Tym razem powraca z czymś nowym – science fiction oraz historią miłosną niczym z „Romea i Julii”. Książka stanowi ciekawe i mocne wprowadzenie do kolejnej międzygalaktycznej serii. Jedno jest pewne, uniwersum „Naznaczonych śmiercią” ma ogromny potencjał – Roth otworzyła przed sobą drzwi do cudownego świata wyobraźni i oby jeszcze długo ich nie zamykała.

Co zrobiłbyś, gdybyś od początku miał przydzielony określony los? I jeśli istniałyby wyrocznie, dostrzegające różne wersje przyszłości? Dwa wrogie państwa – Shotet i Thuvhe. Jedno przez lata było ludem tułaczy, później świetnie wyszkolonych wojowników, którzy nauczyli się zabijać. Drugie to kraj, gdzie najważniejsza jest wyrocznia i jej wizje. Shotet ostre jak brzytwa oraz Thuvhe łagodne i delikatne niczym kwiat.

„Śniłam o śmierci, śmierć wypełniała moje dni”. Cyra wychowała się w otoczeniu przemocy i manipulacji. Jest siostrą Ryzeka i zarazem jego narzędziem. To bezwzględny tyran, sprawujący rządy w Shotet. Cyra posiada dar, który niesie ból i śmierć każdemu, kto jej dotknie, ale również i jej samej. Nazywana biczem Ryzeka i wykorzystana jako broń do torturowania przeciwnym władzy. Jednak Cyra chce być kimś więcej, wojowniczką i inteligentną kobietą, która sama określa swój los. I już nikomu nie chce zadać bólu z rozkazu swojego brata.

On należy do nastawionego pokojowo ludu Thuvhe...

On należy do nastawionego pokojowo ludu Thuvhe i posiada wyjątkowy dar, chroniący go przed innymi wybrańcami losu. Pewnego dnia Akos razem z bratem zostają porwani z własnego domu, a na ich oczach żołnierze Shotet mordują ich ojca. Akos dostaje się do wrogiego obozu, a jego celem jest uwolnienie brata za wszelką cenę. W obcym świecie, z dala od swojego kraju – poznaje Cyrę. Są zmuszeni spędzać ze sobą sporo czasu. Pokonując wzajemną nienawiść, powoli zaczynają sobie ufać. Czy razem przetrwają? A może to podstęp, mający wyeliminować wroga?

Jedno przyznam, fabuła jest skomplikowana i najeżona określeniami, od których można połamać sobie język. Roth skonstruowała wielowymiarowy świat, dając sobie w ten sposób szerokie pole do popisu. Autorce udało się stworzyć coś z niczego, opierając tylko i wyłącznie na swojej wyobraźni. W jednej książce przekazała bardzo wiele – od zarysu uniwersum, po historię wrogich państw, ideę wyroczni, nurtu oraz przypisanych losów. Przy okazji wymyśliła kilka nowych gatunków roślin czy zwierząt. To książka pełna szczegółów, wymagająca od czytelnika skupienia i czujności. Z pewnością nie jest to kolejna lekka młodzieżówka. Roth, podobnie jak Rick Yancey, tworzy brutalne środowisko, pełne skrajnych emocji, w którym nic nie jest czarno-białe. Funduje wiele zwrotów akcji, zaskoczeń i niedopowiedzeń.

Początek książki może wywołać u niektórych zmieszanie. Roth pominęła wprowadzenia i od razu rzuciła nas na głęboką wodę. Wszystkie imiona, nazwy krajów czy choćby roślin – powodują konsternacje i po prostu bardzo się plączą. Dopiero po kilku rozdziałach miałam wrażenie, że no dobra, ogarniam. To jedno z potknięć autorki – zabrakło mi wstępu, który przybliżyłby nam całe uniwersum. Przydałby się również słowniczek pojęć na końcu książki. Nie pomagają również dosyć długie zdania, momentami zbyt rozbudowane oraz wymyślne nazwy planet czy nazwisk postaci. Trochę prostoty i usunięcie niektórych niepotrzebnych fragmentów, które nic nie wnosiły do fabuły – wówczas książkę czytałoby się lżej. Początek jest zbyt chaotyczny, dopiero później cała historia ładnie się klaruje. Chociaż może i dobrze, że pisarka wierzy w inteligencję swoich czytelników.

Roth wie, jak budować chemię pomiędzy bohaterami. Nie jest ona oczywista, ale rozwija się z każdą stroną. Autorka świetnie ukazała relacje Cyry i Akosa – jest w tym wiele psychologii, jak i ukrytych, zakazanych uczuć, do których nie chcą się przyznać. Łączy ich silna przyjaźń i wspólny wróg. Cyra i Akos musieli się nauczyć wzajemnego szacunku, poznać swoje słabości i nadzieje. Roth zbudowała skomplikowanych bohaterów, którzy nie są jednoznacznie dobrzy – mają drugą naturę, która skłoniła ich do zabijania. Dwójka wojowników, zmuszonych do ciągłej walki. Podoba mi się, że tak świetnie się rozumieją i akceptują. To dojrzali i inteligentni bohaterowie. Z zafascynowaniem obserwowałam, jak kombinowali, układali swoje plany i stawali się jednymi z decydujących pionków na tej galaktycznej szachownicy. Szczególnie fascynujący jest sposób myślenia Cyry, cyniczny i pozbawiony złudzeń, zmieniający się pod wpływem Akosa. Ta dwójka i interakcje między nimi to perełka tej książki.

Roth w tej pozycji postawiła na dynamikę i ciągłe zmiany tempa akcji. Zaczyna spokojnie, aby nagle przyśpieszyć. Nigdy nie wiemy, co zaraz się wydarzy i jakie będą tego konsekwencje. Bohaterowie muszę podejmować trudne wybory, niosące czasem śmierć i zniszczenie. Autorka funduje nam wiele emocji i ciągłą jazdę bez trzymanki. Jestem wielką fanką jej wizji wszechświata. Nic nie jest oczywiste, a każdy plan może skończyć się fiaskiem. Lubię taką niepewność w książkach, brak schematyczności i utartych wątków. „Naznaczeni śmiercią” mimo drobnych potknięć, jest jedną z najbardziej oryginalnych powieści science fiction, jaką ostatnio przeczytałam. Zapowiada się bestseller roku!

Styl pisarki byłby bez zarzutu, gdyby nie wspomniane złożone zdania. Narracja jest trochę poplątana – ukazana z dwóch perspektywy, czyli Akosa i Cyry. Zdarzają się również fragmenty z narracją trzecioosobową, co bardzo mnie zaskoczyło. Widać, że autorka eksperymentuje ze stylem i stara się zróżnicować swoją powieść nie tylko pod względem fabuły, ale i tego, jak książka jest napisana. Wszystko w tej powieści ma swoje drugie dno, pewną otoczkę, jest przemyślane i nie dzieje się bez przyczyny.

Okładka książki od razu mnie urzekła! Piękna i przyciągająca wzrok. Ogólnie lubię książki z motywem kosmosu, a Roth całkowicie udało się go wykorzystać. Jednak nie zrobiła tego jak inni pisarze. Nadała mu jeszcze fantastyczną nutę, dodała historię tajemniczego nurtu, wprowadziła lodokwiały oraz szakwiat, jak i wiele innych elementów, które nadają tej powieści nowatorskiego charakteru. Pisarka swoje pomysły czerpie nawet ze starożytnego Rzymu i Grecji – w powieści widać inspiracje walkami gladiatorów oraz wyrocznią Delficką.

„Naznaczeni śmiercią” to książka dla każdego czytelnika. Nie szufladkowałabym jej tylko i wyłącznie w kategorii „młodzieżowa”. Jeśli jesteś fanem science fiction, to tym bardziej musisz ją przeczytać. Roth stworzyła fascynujący świat, jak i wypełniła go oryginalnymi i barwnymi postaciami. Widać, że pisarka wiele czerpie z dystopijnego klimatu i ma potężną wyobraźnię. To mroczna, gorzka powieść, w której bohaterowie cały czas muszą walczyć o życie i swoje idee. Nie ma tam miejsca na rozczulanie się nad sobą i infantylność. Są trudne wybory, śmierć i determinacja, aby przetrwać. Pozostaje dać się porwać nurtowi i czekać na drugi tom!

Gabriela Rutana

Odkładam nieprzeczytaną do końca. Strasznie się wymęczyłam, nie mogłam się wgryźć w fabułę, chociaż skomplikowana nie była, starałam się, ale niestety przy połowie stwierdziłam, że nie ma sensu czytać książkę, a potem po jej odłożeniu ani jedną myślą do niej nie powracać. Bohaterowie – Cyra i Akos, byli mi zupełnie obojętni, nie czułam między nimi żadnej chemii.

Pomimo całej mojej sympatii do autorki, tym razem mnie nie uwiodła.

Caroline Anne | 2018-06-01
Przeczytana: 30 maja 2018

„- Chcesz widzieć ludzi jako skrajności. Dobry albo zły, godny zaufania albo niegodny - powiedziałam. - Rozumiem. Tak jest prościej. Ale to nie zgadza się z rzeczywistością.”

Moja przygoda z Veronicą Roth rozpoczęła się od filmu „Niezgodna”, który zachwycił mnie do tego stopnia, że w ciągu ostatnich kilku lat widziałam go już kilkadziesiąt razy. Ciekawa historia, dużo akcji oraz przystojny aktor w roli głównej to mieszanka, która chyba nigdy mi się nie znudzi. ;) Film ten zachęcił mnie również do sięgnięcia po książkę o tym samym tytule, która mimo tego, że bardzo mi się podobała – nie była w stanie „przebić” w moich oczach ekranizacji. Dlatego też byłam bardzo ciekawa jakie wrażenie zrobi na mnie seria „Carve the Mark” do której podchodziłam już z tak zwaną „czystą kartką” – czyli bez mimowolnych porównań między książką a filmem, jak również bez oczekiwań, które w przypadku „Niezgodnej” pojawiły się po obejrzeniu ekranizacji.

Książka „Naznaczeni śmiercią” przedstawia historię...

CuriousSoul | 2017-05-12
Przeczytana: 12 maja 2017

Nie jestem miłośniczką fantastyki, ale "Niezgodna" porwała mnie tak bardzo, że sama byłam tym zaskoczona. Na fali "Niezgodnej" sięgnęłam również po "Naznaczonych śmiercią". Jednak nie poczułam tego samego dreszczyku, co w przypadku wcześniejszej pozycji. Może to zbyt obszerna forma przytłoczyła całą akcję. W każdym razie skończyłam ją z pewnym niedosytem. Nie mogłam zupełnie "wejść w skórę" bohaterów, z czym na ogół nie mam większych problemów. Przeczytałam, ale bez emocji.

FannyBrawne | 2017-07-22
Na półkach: Przeczytane, Romantyczne

,,Naznaczeni śmiercią” to nowa powieść Veronici Roth, autorki bestsellerowego cyklu ,,Niezgodna”. Seria o Tobiasie i Tris podobała mi się, ale zauważam jej mankamenty i nie pozostała ona na dłużej w mych myślach. Wydaje mi się jednak, że Roth coraz bardziej rozwija się pisarko i jej kolejne powieści są coraz lepsze.

Na planecie Thuvhe żyją dwa narody – wojownicy Shotet, uważani za najeźdźców, i ludność rdzenna, czyli właśnie Thuvhe, ludzie nastawieni pokojowo i dbający o wartości rodzinne. Do tego drugiego narodu należy Akos, najmłodszy syn wyroczni Thuvhe, który pewnego dnia dowiaduje się, że jego przeznaczeniem jest oddać życie w imię rodu Noaveków, władców Shotet. Wkrótce chłopak zostaje porwany przez Shotet i przeznaczony do służenia Cyrze Noavek, siostrze władcy. Dziewczyna ma wyjątkowo trudny dar – jej dotyk sprawia niewyobrażalne tortury, może nawet zabić. Dar Akosa czyni go odpornym na moc Cyry. Mimo że ich narody są skonfliktowane, między samotnym w nowym otoczeniu Akosem...

Aleksandra | 2018-06-15

Stosunkowo rzadko najpierw oglądam ekranizację, a później sięgam po pierwowzór książkowy. Jednak tak było w przypadku "Niezgodnej". Film mnie oczarował, co sprawiło, że z chęcią sięgnęłam po książki, wchodzące w skład cyklu. Seria "Niezgodna" spodobała mi się, więc tylko kwestią czasu było sięgnięcie po najnowszą serię pani Roth.

Tym razem autorka serwuje czytelnikom przygodę w odległej galaktyce składającej się z 9 planet. Na jednej z nich - Thuvhe mieszkają dwa narody: Thuvhe (nazwa od nazwy planety) - lud łagodny i Shotet - lud wojowników, które są ze sobą zwaśnione.

Losy głównych bohaterów - Akosa (Thuvhe) i Cyry (Shotet) splatają się ze sobą oraz czeka ich wspólna misja.

Autorka wykreowała niezwykle bogaty kosmiczny świat, który jest ogromnym atutem powieści. Stworzyła wyrocznie przepowiadające losy, tajemniczy nurt nadający każdej osobie specyficzny "dar", historie narodów, ich zwyczaje i nowe gatunki roślin oraz zwierząt.

Książka porusza kwestie bezwarunkowej miłości,...

Aga_love_books | 2018-10-14
Przeczytana: 10 października 2018

Wiecie co jestem baaaardzo zawiedziona tą książką. Pani Roth należy do grona moich ulubionych autorów. Po trylogii Niezgodnej byłam pewna, że inne powieści tej autorki będą równie świetne. To co stworzyła w Niezgodnej to dla mnie sztos. "Spętani przeznaczeniem" to istna klapa. Prawie przez całą książkę myślałam o tym, czy by, nie rzucić jej w kąt..... Nie tak wyobrażałam sobie ponowne spotkanie z twórczością autorki. I mimo całej sympatii do Pani Roth nie jestem w stanie powiedzieć nic dobrego o tej pozycji. Przez praktycznie całą książkę "akcja" była tak słaba, że szok. Dopiero jakieś 70 stron przed końcem książka mnie w miarę zaciekawiła. I szczerze nie sądzę, że sięgnę po kolejną część. Nie chce sobie zmienić opinii o autorce, a będzie tak na pewno jeśli druga część okazała by się tak samo denna.
Także ja nie polecam...
Bardzo mi przykro pisać złą opinię o książce Pani Roth, ale niestety nie mam wyjścia. :(

Edyta Zawiła | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Gdy ciężko przebrnąć przez audiobooka...trzeba być masochistą.
Miał być czasoumilacz i zmiana gatunku, a tu galaktyczne nurty...
Nie mój gatunek, klimaty i bajka.
Akcja rozwija się niczym prędkość osiągana przez ukwiały w morzu -
2 centymetry na godzinę.

Gdzieś w odległej galaktyce, na jednej ze skolonizowanych planet, w bliżej nieokreślonej przyszłości żyje Akos - jeden z trójki dzieci wyroczni pokojowo nastawionego ludu Thuvhe. Jego przeznaczeniem jest służyć znienawidzonemu, żądnemu krwi i podbojów ludowi Shotet, którego członkowie prowadzą swoisty rejestr zabójstw, zaznaczając każdą swoją ofiarę nacięciem na przedramieniu.

Bardzo szybko los rzuca Akosa w sam środek bezpardonowej walki o dominację nad wszystkimi narodami, zamieszkującymi galaktykę, prowadzonej przez autorytarnego przywódcę Shotet – Ryzeka. Na łasce i niełasce tyrana znajduje się nawet jego siostra, Cyra, obdarzona niebezpiecznym dla otoczenia darem sprawiania bólu, a nawet zadawania śmierci samym tylko dotykiem, co z pełną premedytacją wykorzystuje Ryzek. Jedyną osobą, która jest w stanie zbliżyć się do Cyry i wyciszyć tę będącą dla niej przekleństwem umiejętność, jest właśnie Akos. Cyra zaczyna dostrzegać w nim nie tylko swojego służącego czy adepta sztuki...

Dość dawno nie pisałam opinii przeczytanej przeze mnie książce, ale fakt, że po raz pierwszy dałam jakiejś historii jedynie 3 gwiazdki, spowodował u mnie chęć podzielenia się moimi wrażeniami z innymi czytelnikami.
Cóż, autorkę większość zna – to ona dokonała spustoszenia w sercach fanów Tris i Tobiasa, czyli bohaterów trylogii „Niezgodna”. I jak w tamtym przypadku byłam w stanie wybaczyć pewne rzeczy autorce, tak tutaj już nie. Jednak trzeba umieć udźwignąć oczekiwania czytelników, którzy spodziewają się pewnego poziomu.
Treść została pokrótce przedstawiona już w innych opiniach, więc nie będę się nad nią rozwodzić. Mnie zaskoczyła pewna nijakość historii Cyry i Akosa, totalny brak napięcia, brak uczucia niecierpliwości przy przewracaniu kartki dzielącej mnie od kolejnego rozdziału. Kiedy w miarę, naprawdę w miarę zaczęło się coś powiedzmy dziać, zorientowałam się, że już jakiś czas temu minęłam 300 stronę (a jest ich 530). Styl autorki również pozostawia wiele do życzenia –...

Magda | 2017-04-28

Na wstępie powinnam zaznaczyć, że jestem ogromną antyfanką Niezgodnej. Możecie bić, możecie krzyczeć, ale po prostu męczyłam się czytając tę serię. W sumie nawet nie jestem pewna, czy udało mi się ją skończyć. Wspominam o tym, dlatego że powinniście wiedzieć, że byłam bardzo sceptycznie nastawiona do kolejnej pozycji autorki. Wielka promocja, mnóstwo pozytywnych recenzji, jednak to nadal była książka napisana przez twórcę tej nieszczęsnej trylogii. Mimo wszystko starałam się podejść do nowej pozycji dość neutralnie i jedyne co mogę stwierdzić po lekturze to to, że okazała się po prostu dobra.
Chciałbym rozbić “Naznaczonych śmiercią” i opisać dokładnie jakie mam wrażenia w każdej kategorii, ale wszędzie pisałabym o występujących schematach. Jest to chyba więc trochę bez sensu, zgodzicie się ze mną? Mimo, że książkę czyta się dość przyjemnie, to jedynym czym można w niej naprawdę pochwalić jest wykreowany świat. Tu autorka trochę zaszalała i umieściła akcję w innej galaktyce. Wielu...