Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową

Nominacja w plebiscycie 2017

Oficjalne recenzje i

Szczerek znowu jeździ

[ 8 ] Link do recenzji

Świetna przygoda z Europą Wschodnią. Trafione w punkt.

Uwielbiam Szczerka, czasem potrafi mnie wywieźć w pole, ale nigdy nie zawodzi i tym razem odsłania nieznane twarze Europy

Biorąc do ręki „Międzymorze” cieszyłam się na dobrą lekturę i nie zawiodłam się.
Jest tak fascynująca, jak wszystko co Szczerek napisał wcześniej. Autor pisze, że jest to książka podróżnicza, o podróżach i wrażeniach i niewątpliwie tak jest. Jest też, bez wątpienia odzewem na utopijną idee naszych noworządzących  o stworzeniu polityczno-gospodarczego tworu (potworu) pod...

Ogromne oczekiwania i niestety równie duże rozczarowanie. Trochę męczące, toporne, bez powiewu świeżości, mdłe. Rozpisywanie się o Czechach i Słowakach przez pół książki znudziło mnie strasznie i nastawiło na nie do reszty 😞

Tom reportaży podróżniczych, czy znając Szczerka podróżniczych „gonzosów”, z Europy zwanej Środkową, Wschodnią lub nawet południową (Bałkany), a tak naprawdę po prostu z biedniejszej części naszego kontynentu. Na wewnętrznej stronie okładki widnieją nachodzące na siebie oczywiście mapy „Wielkich” Polski, Serbii, Węgier, Litwy, Finlandii, Albanii, Macedonii, Chorwacji,...

Bardzo trudna lektura i wymagająca, jednak warto.

Brak głębszej refleksji, niedobór ciekawych faktów, przeciętny styl. Szkoda, że cała książka nie jest na takim poziomie jak jej puenta.

Fantastyczna lektura sprzyjająca spojrzeniu z dystansem na "europejski fyrtel". Przewrotne poczucie humoru autora nadaje zupełnie inny wydźwięk opowieści, która w innym przypadku byłaby zapewne suchym socjologicznym reportażem. Warto, choćby po to by pochylić się nad zakątkami zwykle ignorowanymi i uchodzącymi za europejski margines. Jest ciekawiej niż mogłoby się wydawać!

Mnie się podobała. Dokładnie tak jak autor zapowiedział jest to książka podróżnicza. Spojrzenie na ludzi i miejsca trochę w stylu Barei i bez tego całego nadęcia jakie prezentują nam na co dzień politycy. Trochę dystansu do nas samych na pewno się każdemu przyda. Język autora fajny, momentami mocno niekonwencjonalny, obserwacje trafne. Jeśli o mnie chodzi - dobra zabawa ale...

Stereotypy ludów Międzymorza ubrane w przystępny język , muśnięte dawką historii i delikatnymi refleksjami autora.

Dyskusje

• 2018
  • Reportaż
  • Literatura faktu
  • Literatura polska
  • 2019
  • Reportaże

Ziemowit Szczerek Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową Zobacz więcej