rozwiń zwiń

Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową

Okładka książki Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową Ziemowit Szczerek
Nominacja w plebiscycie 2017
Ziemowit Szczerek Wydawnictwo: Agora, Czarne reportaż

Okładka książki HERITO nr 41 / 2021 Walancin Akudowicz, Hieronim Grala, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tokimasa Sekiguchi, Ziemowit Szczerek
Ocena 8,5
HERITO nr 41 /... Walancin Akudowicz,...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Oficjalne recenzje i

Szczerek znowu jeździ

Link do recenzji

1917 14 297

Czytałem z mieszanką fascynacji i przerażenia, obserwując podobieństwa polskiej sytuacji do Bałkanów albo Rumunii, powtarzające się analogie w konfliktach w różnych państwach. Perspektywa dość depresyjna, ale nie mogłem się oderwać. Pełno ciekawych obserwacji, możliwość zaglądnięcia do krajów, o których nie mówi się zbyt dużo w Polsce. Jak to u Szczerka, specyficzny styl, sporo wulgaryzmów i gonzo. Mnie to kręci, jak kręciło w „Mordorze”. Magistrów polonistyki i stosunków międzynarodowych pewnie nie i będą się krzywić że dyletanctwo i że szkoda życia, jak tu ktoś naprodukował niżej w recenzji. Jeśli jednak ktoś tak jak ja nie kończył ww. kierunków, to polecam jako lekturę obowiązkową i uzupełnienie wiedzy o regionie.

O czym jest ta książka? A jeździ Pan Szczerek po Europie i marudzi. Szuka słowiańskości, litewskośći i generalnie wyobrażonych esencji europejczyków wszelakich. O kompleksach wobec zachodu prawi. Opowiada o poglądach, polityce "naszej" części Europy, trochę czasem dorabia ideologie tam gdzie jej nie ma. . Nieraz rzuci jakimś zabawnym tekstem. No i powiem, że te jego obserwacje są często trafne, ale przynajmniej z mojego punktu widzenia niezbyt odkrywcze. Poza tym to całkiem nieźle się to czyta właściwie - Także jak ktoś ma ochotę się zapoznać to nie będę odradzał, ale ostrzegam, że styl specyficzny.

Doskonałe poczucie humoru autora i opisy podróży po Międzymorzu sprawiają, że książkę czyta się bardzo dobrze. Polecam

Sympatyczna książka, choć czasem nieco zbyt przekombinowana ze słownictwem. Podróż przez kolejne kraje, których granice raz się zacierają, raz są wyraźnie nakreślone była fascynująca. Przeczytałam ją na klub książki i nie żałuję, że na nią dzięki temu trafiłam.

Im dalej tym lepiej.

Im dalej tym lepiej.

Straszne dyletanctwo. Nie doczytałam do końca, bo szkoda mi życia.

Straszne dyletanctwo. Nie doczytałam do końca, bo szkoda mi życia.

Świetna przygoda z Europą Wschodnią. Trafione w punkt.

Świetna przygoda z Europą Wschodnią. Trafione w punkt.

Uwielbiam Szczerka, czasem potrafi mnie wywieźć w pole, ale nigdy nie zawodzi i tym razem odsłania nieznane twarze Europy

Biorąc do ręki „Międzymorze” cieszyłam się na dobrą lekturę i nie zawiodłam się.
Jest tak fascynująca, jak wszystko co Szczerek napisał wcześniej. Autor pisze, że jest to książka podróżnicza, o podróżach i wrażeniach i niewątpliwie tak jest. Jest też, bez wątpienia odzewem na utopijną idee naszych noworządzących  o stworzeniu polityczno-gospodarczego tworu (potworu) pod naszym przewodem. Nierealność tego pomysłu autor punktuje przez analizy historyczno-polityczno-społeczne ewentualnych państw – członków tzw. międzymorza. Pisząc o krajach, ludziach, ich poglądach, uczuciach , pragnieniach tworzy barwną, rozległą mozaikę społeczności Europy środkowej + wschodniej uwypuklając jej słowiańskość.
W swoich wędrówkach, po krajach, od Bałkanów po Pribałtike, autor obserwuje, analizuje
i rozmawia z ludźmi ze świecznika i tymi z pod sklepu.
Generalną konstatacją jest to, że całe to międzymorze, w ciągu zaledwie stu lat było i jest wrzącym, bulgocącym kotłem narodów i ludów, języków, narzeczy, idei, fobii, lęków i pragnień.
Po upadku komunizmu z szaf wyszły trupy: nacjonalizmu, nienawiści, rasizmu, populizmu obudził się duch mocarstwowości, dyktatorskich zapędów, nietolerancji religijnej.

Język tej opowieści, a właściwie umiejętność z jaką autor się nim posługuje, neologizmy oraz gry
i zabawy słowami a nawet często wplatane wulgaryzmy, sprawiają, ze narracja jest żywa i dowcipna.

Ogromne oczekiwania i niestety równie duże rozczarowanie. Trochę męczące, toporne, bez powiewu świeżości, mdłe. Rozpisywanie się o Czechach i Słowakach przez pół książki znudziło mnie strasznie i nastawiło na nie do reszty 😞

Ziemowit Szczerek Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową Zobacz więcej