Zbrodnia nie przystoi Damie

Tłumaczenie: Magdalena Korobkiewicz
Cykl: Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 1)
Wydawnictwo: Dwukropek
Murder Most Unladylike

Trzymająca w napięciu, pełna tajemnic, zagadek i nagłych zwrotów akcji powieść zaczyna się bardzo niepozornie. Członkinie tajnego towarzystwa detektywistycznego Daisy Wells i Hazel Wong wyjeżdżają na wakacje do Fallingford, rodzinnego domu Daisy. Na miejscu mama Daisy wydaje podwieczorek z okazji urodzin córki, na który zaproszona jest cała rodzina, począwszy od ekscentrycznej ciotki,...

Na miejscu mama Daisy wydaje podwieczorek z okazji urodzin córki, na który zaproszona jest cała rodzina, począwszy od ekscentrycznej ciotki, skończywszy na niezwykle przystojnym wuju. Niestety, wkrótce staje się jasne, że podwieczorek ma niewiele wspólnego z urodzinami Daisy..

Jak grom z jasnego nieba spada na wszystkich informacja o tajemniczej chorobie, na jaką niespodziewanie zapada jeden z uczestników przyjęcia – a wszystko wskazuje na… truciznę! Spokojne Fallingfrod nagle staje się bardzo niebezpiecznym miejscem. Nikt nie jest tym, kim się zdawał być, każdy skrywa jakiś mroczny sekret. I kiedy osoby z najbliższego otoczenia stają się podejrzane, Daisy i Hazel zrobią wszystko, aby odkryć prawdę. Bez względu na konsekwencje.. Zbrodnia nie przystoi damie jest pierwszym tomem serii „Zbrodnia niezbyt elegancka”.

źródło opisu: www.mac.pl

źródło okładki: www.mac.pl

Monka | 2017-08-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

"Zbrodnia nie przystoi damie" to historia z dreszczykiem ;-) Jeśli lubicie kryminały napisane z lekkością i przeplatane dobrym poczuciem humoru powinien was zainteresować ten tytuł. Jest to książka dla nastolatek, ale myślę, że na wakacjach każdy dorosły może miło spędzić czas przy jej czytaniu :-) Akcja tej powieści rozgrywa się w latach trzydziestych XX wieku na pensji dla dziewczyn z dobrego domu. Zostaje tam popełnione przestępstwo - ginie jedna z nauczycielek. Uczennice postanawiają przeprowadzić własne śledztwo. Ich przygody porównywane są do perypetii Holmesa i Watsona. Pikanterii całej sprawie dodaje samobójstwo jednej z uczennic, które wstrząsnęło murami pensji już jakiś czas temu. Nie jest to książka odkrywcza, od pewnego momentu powiedziałabym, że jest nawet przewidywalna, ale i tak czyta się ją nadal z dużą przyjemnością. Dynamiczna akcja, niespodziewane zwroty akcji, ciekawy styl i fajne poczucie humoru to duże plusy tej powieści. Minusem jest niestety przewidywalność...

Ewa | 2017-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Jako miłośniczka powieści pensjonarskich nie mogłam przejść obok tej książki obojętnie. Nabyłam i przeczytałam z przyjemnością. Autorka całkiem nieźle odnajduje się w tych klimatach, więc czułam się trochę tak, jakbym czytała kolejną powieść Jean Webster albo Angeli Brazil (oczywiście z domieszką Agaty Christie). "Zbrodnia nie przystoi damie" to również oczko puszczone w kierunku bezkrytycznych miłośników gatunku - główna bohaterka stwierdza przecież, że brytyjskie szkoły dla dziewcząt w niczym nie przypominają idylli z jej ulubionych powieści. Jednak nie obyło się bez zgrzytów - zirytowało mnie przede wszystkim melodramatyczne i mocno naciągane wyjaśnienie całej zagadki (jakby autorkę opuściło nagle poczucie humoru). Cóż, może połączenie kryminału i powieści dla dziewcząt to nie do końca udany eksperyment, ale mimo wszystko polecam - przede wszystkim nastolatkom, ale też wszystkim fanom uroczych pensjonarek. Co do mnie - czekam na tom drugi :)

Szarlotka | 2017-04-20
Przeczytana: 11 lutego 2017

Ta książka bardzo mi się spodobała.W trakcie jej czytania trochę się bałam, ale
jakoś mi się udało dojść do ostatniej strony.Ten kryminał chociaż troszkę straszny jednak był pod koniec radosny i pełen troski. Polecam tym którzy teraz czytają moją opinię przeczytać ten kryminał, a w sumie nie tylko im, lecz wszystkim, którzy są zainteresowani...

Patty | 2017-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2017

Po raz kolejny sięgam po książkę przeznaczoną dla młodszych odbiorców - i po raz kolejny zostaję całkiem mile zaskoczona.
Zbrodnia nie przystoi damie to jedna z takich bibliotecznych zdobyczy, po której nie do końca wiesz, czego się spodziewać. Bierzesz z półki, bo ładna, nowa, jeszcze pachnąca i nieczytana; bo nigdy o niej nie słyszałeś, a wydaje się ciekawa; bo potrzebujesz lekkiej lektury, a wśród dostępnych pozycji nie ma niczego, co by spełniło Twoje oczekiwania. Wracasz do domu, z powątpiewaniem otwierasz ją na pierwszej stronie, pełen wątpliwości, czy to na pewno był dobry wybór... i nagle przepadasz.
Kryminał kryminałem, jednak z góry muszę przyznać jedno: tożsamości "tajemniczego" mordercy panny Bell domyśliłam się już około osiemdziesiątej strony, a kolejne wydarzenia tylko utwierdzały mnie w przekonaniu, że mam rację - także jakiegokolwiek elementu zaskoczenia w Zbrodni... z pewnością mi brakowało. Nie umniejsza to jednak faktu, iż historia wykreowana przez Stevens jest...

Bankomacik | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Pierwszy tom tej niesamowitej serri opowiada sekretarz Towarzystwa Detektywistyczngo Wells&Wong ( warto wspomnieć, że nasz sekretarz Wong jest azjatką, co dla mnie jest niesamowitym plusem ponieważnie jest poruszany w pewien sposób motyw tolerancji ). Na początku nie mają żadnych ciekawych spraw, aż tu nagle panna Hazel Wong znajduje coś co daje im tak naprawdę pierwszą prawdziwą sprawę.

Jeśli chodzi o główne bohaterki to bardziej polubiłam jednak Hazel. Choć Daisy też jest bardzo dobrze wykreowana to jednak wydaje mi się że jest trochę nazbyt arogancka i pewna siebie, ale pod koniec książki się dla mnie poprawiła i polubiłam ją bardziej :D.
Styl autorki jest genialny i w ogól, już nie wspominając o fabule która jest dla mistrzowstwem.

NocnyStolik | 2017-06-26

Naprawdę świetny kryminał dla dzieci. W życiu bym nie przypuszczała, że da się to zrobić. Świetny klimat, Sherlock Holmes i Watson w spódniczkach :) Serdecznie polecam i z pewnością sięgnę po kolejną część.

pulcinella | 2017-08-06

Bardzo dobry kryminał dla młodzieży . Nieinfantylny, przyzwoita zagadka, zajmujące postacie, bardzo miła i rozsądna bohaterka-narratorka.

Kitsune101c | 2017-09-01
Przeczytana: 04 września 2017