Zbrodnia nie przystoi damie

Okładka książki Zbrodnia nie przystoi damie Robin Stevens
Okładka książki Zbrodnia nie przystoi damie
Robin Stevens Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 1)
Murder Most Unladylike
Dwukropek
2017-02-22
2017-02-22
Magdalena Korobkiewicz
dziewczynka kryminał literatura dla dzieci nauczycielka niebezpieczeństwo odwaga szkoła śledztwo tajemnica zabójstwo

Żeńska szkoła detektywów na start

Książka opowiada o dwóch trzynastoletnich dziewczynkach, które wpadają na trop morderstwa nauczycielki w szkole dla dziewczyn do której uczęszczają. Historia nie jest przewidywalna, a bohaterki mają naprawdę ciekawe charaktery. Potrafiłam mieć do dziewczynek zarówno pozytywne jak i negatywne odczucia. Myślę, że książka spodoba się młodszym czytelnikom (jako ich pierwsza detektywistyczna historia),ale osoby starsze też mogą się przy niej świetnie bawić. Bardzo szybko pochłania się tą historię, jest bardzo lekka i dzięki sporym literą - stosunkowo krótka.

Jeśli kiedyś poczuję, że potrzebuję czegoś lżejszego to zdecydowanie sięgnę po resztę książek Robin Stevens!

Dobrze skonstruowana książka, wciągając i dość emocjonująca. Co prawda niektóre rzeczy przychodziły Daisy i Hazel nieco za łatwo, ale książka jest przeznaczona dla młodzszych nastolatków, więc spokojnie można przymknać na to oko. Autorka nie popada też ani w skrajny infantylizm ani nie czyni z 13-latek heroicznych bohaterek.
Moim chyba jedynym większym zarzutem jest to, że nie dokońca czułam ten kilmat lat trzydziestych. Nie twierdzę, że wogóle, ale mógłyby być bardziej wyczuwalny.

Moim chyba jedynym większym zarzutem jest to, że...

Kryminał, którego by się Agatha Christie nie powstydziła. Albo taka pani Marple, tylko zdecydowanie młodsza. Określony krąg podejrzanych, znane okoliczności śmierci i wnętrza, z którymi czytelnik zostaje pieczołowicie zaznajomiony. Wciągająca powieść dla starszych dziecięcych czytelników. W pozytywnym odbiorze lektury nie przeszkadza wcale fakt, iż trup ściele się gęsto. Można dokładnie prześledzić tok myślenia detektywek, kibicować im i je wspierać. Można również pokusić się o rozwiązanie zagadki. Ciekawe, czy wam się uda? Lektura zacna, zostałam zobligowana do przeczytania przez zachwycone dziecko. I nie żałuję.

Bardzo fajna książka idealna dla osób które lubią kryminały.

Bardzo fajna książka idealna dla osób które lubią kryminały.

Jak na kryminał retro była to bardzo emocjonująca lektura. Lista podejrzanych zdaje się nie mieć końca, więc rozgryzienie zagadki nie jest łatwe. Naprawdę świetnie skonstruowana fabuła, która zapewniła mnie i mojej córce niezłą rozrywkę.

W 1 tomie poznajemy dwie przyjaciółki(Daisy i Hazel) , która chodzą do żeńskiej szkoły i założyły w tajemnicy Towarzystwo Detektywistyczne i do tej pory udało im się rozwiązać nic nie znaczące sprawy , ale wszystko się zmienia , gdy Hazel znajduję ciało młodej nauczycielki(Panna Bell) Jednak , gdy zawiadamia inną nauczycielkę ciało znika i nikt poza Daisy Jej nie wierzy i obie bohaterki dochodzą do wniosku , że kobieta została zabita , a morderca ukrył ciało i zaczynają prowadzić śledztwo podejrzewając któregoś z nauczycieli i w końcu Daisy zaczyna skupiać się na jednej z nauczycielek i nie słucha Hazel , która ma inne zdanie i dziewczyny przez to się kłócą , ale koniec końców godzą się i idą na spotkanie z nauczycielką i tam Daisy od razu mówi kobiecie , że wiedzą co zrobiła i ta się przyznaję i obiecuję , że pójdzie na policję. I , gdy Daisy jest z siebie dumna i uważa sprawę za rozwiązaną nagle kobieta ginie i do bohaterek dociera , że ktoś inny jest mordercą , a druga z zamordowanych nauczycielek zginęła , bo coś wiedziała i niespodziewanie bohaterki odkrywają , że to dyrektorka zabiła obie nauczycielki , bo jak się okazuję rok wcześniej dyrektorka zabiła swoją uczennicę/nieślubną córkę , która chciała wszystkim powiedzieć , a to byłby wielki skandal i dlatego kobieta Ją zabiła(Choć potem wychodzi na jaw , że to był wypadek) , a Panna Bell odkryła prawdę i szantażowała dyrektorkę chcąc dostać posadę wicedyrektorki i dlatego zginęła. A druga nauczycielka widziała zakrwawioną dyrektorkę i morderczyni kazała Jej milczeć i dzięki temu otrzyma posadę wicedyrektorki. Jednak , gdy postanowiła pójść na policję dyrektorka zabiła także Ją. I , gdy bohaterki zdobywają dowód dyrektorka wpada na ich ślad i te uciekając odnajdują inspektora , który przybył do szkoły i o wszystkim mu mówią , a także przekazują dowody i ten woła całe grono pedagogiczne i omawia ich alibi , a gdy dochodzi do dyrektorki okazuję się , że kobieta nie ma alibi i po pokazaniu dowodów dyrektorka zostaję aresztowana , a bohaterki są z siebie dumne , ale nie mogą nikomu rozpowiadać , że rozwiązały sprawę , bo obiecały inspektorowi i na koniec Daisy zaprasza Hazel do siebie na święta. I tak się kończy 1 tom. Historia jest naprawdę super i wciąga od samego początku. I mimo , że to taka bardziej młodzieżówka to w ogóle tego nie odczułem. Zakończenie również mnie zaskoczyło , bo nie spodziewałem się , że mordercą jest dyrektorka i , że to wszystko jest powiązane ze śmiercią uczennicy. Kolejne tomy z pewnością też przeczytam

Ciekawa książka, moim zdaniem lepsza niż enola holmes

Ciekawa książka, moim zdaniem lepsza niż enola holmes

Super książka, niby dla młodzieży, a mając 21 lat bawiłam się świetnie. Pochłonęłam ją w zasadzie w jeden dzień, będę czytała następne tomy. Jeżeli macie w rodzinie jakąś nastolatkę zafascynowaną kryminałami śmiało możecie jej kupić 🤗

Jedna z pierwszych książek przez które zakochałam się w czytaniu

Jedna z pierwszych książek przez które zakochałam się w czytaniu

Ciekawa pozycja dla młodszych fanów Enoli Holmes :)

Ciekawa pozycja dla młodszych fanów Enoli Holmes :)

• Kryminał

Robin Stevens Zbrodnia nie przystoi damie Zobacz więcej