Znikający stopień

Tłumaczenie: Paweł Łopatka
Cykl: Truly Devious (tom 2)
Wydawnictwo: Poradnia K
8 (9 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Tha Vanishing Stair
L_Settembrini

Druga część bestsellerowej trylogii „Truly Devious” napisanej przez Maureen Johnson z myślą o młodzieży, ukaże się nakładem wydawnictwa Poradnia K 15 maja tego roku. Książka nosi tytuł „Znikający stopień” i, jak poprzednio, pełna jest znaków zapytania, ale dostajemy również odpowiedzi. Największym pragnieniem Stevie Bell jest rozwiązanie zagadki kryminalnej z przeszłości: w 1936 roku zaginęły...

Największym pragnieniem Stevie Bell jest rozwiązanie zagadki kryminalnej z przeszłości: w 1936 roku zaginęły żona i córka Alberta Ellinghama, a jedynym śladem w sprawie był tajemniczy list-zagadka od Nieodgadnionego. Stevie, uczennica pierwszego roku Akademii Ellinghama, zamiast odpowiedzi znajduje kolegę z roku – martwego. Przejęci rodzice zabierają ją do domu.

W drugim tomie Stevie powraca do Vermontu – za namową znienawidzonego Edwarda Kinga. Polityk jest w trakcie kampanii prezydenckiej i nie na rękę są mu wybryki syna, Davida. King proponuje układ: Stevie będzie kontynuować naukę, a w zamian dopilnuje, żeby David, z którym łączy ją coś więcej niż tylko znajomość, nie sprawiał problemów.

Stawka jest jednak znacznie wyższa. Kim jest morderca? Jakie znaczenie ma zagadka pozostawiona przed laty przez Alberta Ellinghama? Co kryje się w sprawie Nieodgadnionego? Zdarzenia sprzed dziesięcioleci mają wpływ na to, co dzieje się tu i teraz…

Wszyscy fani pierwszej części, ale też Agathy Christie czy Arthura Conan Doyle’a, nie mogą przegapić drugiego tomu – jest równie mroczny i zagadkowy, co „Nieodgadniony”.

„Szkoła Ekscentryków okazuje się równie emocjonująca jak Szkoła Czarodziejów w Hogwarcie”. –
Joanna Olech, „Książki. Magazyn do Czytania”, o pierwszym tomie serii.

„Wciągająca książka, opowiadająca nie tylko o zagadkowych przestępstwach, ale też o naturze lęku, procesie twórczym i sławie”.
John Green, autor książek: Gwiazd naszych wina i Żółwie aż do końca

Spójrz: zagadka, czas się bawić.
Użyć sznura, spluwę sprawić?
Ostre noże lśnią tak cudnie.
Trutka wolna – działa trudniej…

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Michelle | 2019-05-13
Przeczytana: 11 maja 2019

Czy można dokonać zbrodni doskonałej? Czy czas potrafi zatrzeć wszelkie ślady, czy może to on jest sprzymierzeńcem tych, którzy próbują dociec prawdy? Czy głównej bohaterce uda się rozwikłać tajemnicę sprzed lat i odkryć, kto stoi za zbrodniami z teraźniejszości?

Przyznam, że niecierpliwie oczekiwałam na kontynuację Nieodgadnionego, którego zakończenie niewątpliwie pozostawiało spory niedosyt. Byłam ciekawa, jak pociągnie wątki Maureen Johanson i czym jeszcze zaskoczy czytelników. Moja ciekawość została w pełni zaspokojona tak jak czytelnicze podniebienie.

Z nieopisanym entuzjazmem zabrałam się za czytanie Znikającego stopnia, licząc, że tym razem obędzie się bez zgrzytów, jakie miały miejsce w czasie wertowania pierwszego tomu Truly Devious. Jak się okazało, wszystkiego przeskoczyć nie można, bo mniej więcej do połowy pojawiają się chwile, w których miałam ochotę odłożyć książkę i chwilę od niej odetchnąć. Za to potem lektura to czysta przyjemność. Niemniej jednak od samego...

TheLazyDumpling | 2019-03-19
Przeczytana: 23 lutego 2019

Stevie - introwertyczka o różnych dziwactwach i oryginalnej pasji - zagłębia się coraz bardziej w sprawę sprzed lat i jest coraz bliżej rozwiązania. Dodatkowo, musi zdecydować, co jest dla niej ważniejsze - uczciwość czy własne dobro?

Czekałam na tę powieść z ogromną niecierpliwością. Pewnie właśnie to jest powód mojego rozczarowania.
Książka, sama w sobie, nie była zła, jednak mam wrażenie, iż akcja rozwija się znacznie wolniej, a do tego jest przewidywalna - większość zwrotów akcji raczej nikogo nie zaskoczy. Książkę pożegnałam z pewnym niesmakiem i niedosytem, lecz, mimo tego, na pewno skuszę się na tom trzeci.

withwords_alexx | 2019-05-20

„Człowiek wdaje się w podejrzane interesy z samym sobą, a nie mogąc się z nich już wywikłać, robi jeden nieodwracalny.”, czyli Nieodgadniony powraca w świetnym stylu.

Znikający stopień to kontynuacja Nieodgadnionego, który znalazł się na mojej liście 15 najlepszych książek 2018 roku. Znikający stopień to kryminał dla młodzieży; jest to druga część trylogii Truly Devious. Autorkę możecie kojarzyć m.in. z Kronik Bane'a (szczególni Ci, którzy czytali Dary Anioła Cassandry Clare).

Stevie Bell to fanka kryminałów i kryminalistyki. Próbuje stosować techniki Sherlocka Holmesa (w książce wspomniany jest oryginał od Arthura Conan Doyle'a czy też serial BBC), które mają pomóc rozwiązać jej sprawę sprzed lat. W Nieodgadnionym zapoznaliśmy się ze sprawą Alberta Ellinghama, który założył sławną Akademię. Jego żona i córka zostały porwane. Zaginęły one w kwietniu 1936 roku i choć Iris (żona Alberta) zostaje odnaleziona martwa w jeziorze, to ciało Alice (córki) nigdy nie znaleziono. W...

Heather | 2019-05-20

Tajemnice, zagadki,niedomówienia. Czy możemy wierzyć w to co widzimy? A może wszystko jest jedynie iluzją, podszeptem naszej podświadomości?

Pamiętacie serię Truly Devious i jej pierwszy tom "Nieodgadniony"? Co to była wówczas za historia! Tyle wrażeń, tyle emocji, tyle tajemnic. Dziś Maureen Johnson powraca z drugim tomem swojej serii przy której czas leci zdecydowanie za szybko. Mnóstwo atrakcji i niezapomniana fabuła, w tym bohaterowie, których nie sposób nie polubić, to przepis na sukces. Drugi tom to wciąż tajemnice na które nie znamy odpowiedzi, wszechobecne znaki zapytania i kilka wyjaśnień. Można byłoby się zgubić w labiryncie tych niedomówień, gdyby nie one.

Dedykowana dla młodzieży seria kryminalna wypadła lepiej niż mogłam przypuszczać. Zazwyczaj takie umiejscowienie gatunku jest lekkie i niekoniecznie skomplikowane. W tym przypadku to historia sięgająca poziomu lektur dla dorosłego czytelnika, pełna niepewności, zaskoczeń, tajemnic i mroku, w którym być może czai się...

Anna | 2019-05-16
LubimyCzytać | 2019-05-13