Herbatka z arszenikiem

Okładka książki Herbatka z arszenikiem Robin Stevens
Okładka książki Herbatka z arszenikiem
Robin Stevens Wydawnictwo: MAC Edukacja Cykl: Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 2)
Arsenic for Tea
MAC Edukacja
2017-04-26
2017-04-26
Magdalena Korobkiewicz
dziewczynka kryminał literatura dla dzieci niebezpieczeństwo odwaga relacje rodzinne rodzina śledztwo tajemnica trucizna

Młodociane śledcze raz jeszcze

KOCHAM tą książkę! Ja poprostu ją połknęłam nie przeczytałam. 🩷 k-o-c-h-a-m! Czekam aż zdobędę trzeci tom. Ten dostałam w prezencie na święta i stało to aż do kwietnia bo... w sumie nie wiem czemu ale po przeczytaniu jestem zakochana jak w pierwszym tomie. Zakończenie też uwielbiam... 🩷🩷✨

Hmm, wrażenia podobne do 1 części, aczkolwiek ta podobała mi się trochę (/minimalnie) mniej.
Przez to, że rodzina Daisy była podejrzana można było ich od razu odrzucić. To nie jest ten typ książek gdzie twój tato okazuje się złolem, więc nie podobało mi się osadzenie akcji bo przydawało jej oczywistości w zakresie rozwiązań fabularnych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W 2 tomie Hazel zostaję zaproszona do posiadłości swojej przyjaciółki – Daisy z okazji Jej 14-tych urodzin i jest tam wielu gości. W tym także ich koleżanki ze szkoły. I niespodziewanie pojawia się tajemniczy Dennis Curtis , który twierdzi , że jest przyjacielem mamy Daisy , a bohaterki czują , że coś jest nie tak , bo dużo osób dziwnie się zachowuję przy Curtisie. I tylko mama Daisy patrzy na Niego z czułością. A tajemniczy gość krąży po domu i ogląda antyki , które chciałby nabyć mimo , że ojciec Daisy nie chcę nic sprzedawać. Z kolei matka Daisy jest innego zdania , a Pan Curtis twierdzi , że antyki nie są nic warte , ale patrzy na nie z chciwością i Daisy oraz Hazel widząc podejrzane zachowanie Curtisa oraz innych obecnych w domu zaczynają prowadzić kolejne śledztwo. I bardzo szybko są świadkami jak mama Daisy i Curtis się całują co odkrywa wujek Daisy(Felix) i jest wściekły i każę siostrze odprawić Curtisa , ale ta nie słucha brata. I Daisy mimo , że jest w szoku usprawiedliwia mamę twierdząc , że Curtis Ją zmusił , bo chcę Ją przekonać by sprzedała mu drogie antyki i mimo , że Hazel widzi to inaczej , bo doskonale widziała , że mama Daisy nie opierała się pocałunkom nic na ten temat nie mówi i dziewczyny dalej obserwują Curtisa i następnie są świadkiem jak wujek Feliks każę Curtisowi się wynosić i twierdzi , że doskonale wie kim On jest i po co tu przyjechał , a po chwili są również świadkami jak nowa Guwernantka Daisy(Pani Alston) ciągle obserwuję Curtisa i , gdy ten Ją zauważa krzyczy na Nią , że doskonale wie kim Ona jest , ale nie uda Jej się go złapać , a chwilę później znów są czegoś świadkami ,a konkretnie słów mamy Daisy , która mówi Curtisowi , że ten Ją zaskoczył i kobieta nie może tak nagle wyjechać. A później sama Hazel jest świadkiem jak Curtis grozi mamie Daisy , że jeśli z nim nie wyjedzie powie o wszystkim Jej mężowi. A po jakimś czasie wszystko się jeszcze bardziej komplikuję , bo Curtis umiera z powodu trucizny i bohaterki muszą wyjaśnić kolejne morderstwo. A załamana mama Daisy oskarża wszystkich o morderstwo i zapowiada , że wezwie inspektora z poprzedniego tomu , a z kolei koleżanki bohaterek(Kitty i Fasolka) wyznają , że od dawna wiedzą , że te bawią się w detektywów i na początku Kitty Je wyśmiewa i nie wierzy , że wyjaśniły morderstwo z poprzedniej części , ale następnie stwierdzają , że chcą dołączyć do ich towarzystwa detektywów i Daisy zgadza się przyjąć Je na próbę i mimo , że obie się angażują to Kitty często sprzeciwia się Daisy , a sama Daisy od razu zaczyna podejrzewać , że mordercą jest Panna Alston , a z kolei Kitty podejrzewa ciocię Daisy , ponieważ ktoś zabrał zegarek zamordowanego , a ciotka od samego początku patrzyła na niego z głodem w oczach , a z kolei Hazel podejrzewa wujka Feliksa i mimo , że Daisy zgadza się wpisać go na listę podejrzanych to wcale nie wierzy , że mógłby zabić i przyrzeka , że oczyści go z zarzutów i koniec końców mają całą listę podejrzanych , a są to : Panna Alston , Ciocia Daisy , wujek Feliks , tata Daisy , brat Daisy , Stephen(przyjaciel brata Daisy) i mama Daisy. No i czwórka dziewcząt oficjalnie zaczyna prowadzić śledztwo przyglądając się każdemu z podejrzanych i z czasem ich eliminują , a w pewnym momencie do Hazel dociera , że Daisy robi wszystko by znaleźć jakieś wytłumaczenie zachowania swojej rodziny i wcale nie wierzy , że to ktoś z nich i mimo , że dziewczyna nie chcę ranić Daisy zarzuca Jej , że jest ślepa i nie dostrzega faktów , które mówią , że najbardziej prawdopodobnym mordercą jest Jej ojciec i mimo , że Daisy przyznaję Jej rację to i tak jest wściekła i popycha dziewczynę , ale szybko się godzą i potem odkrywają tajemnice Panny Alston , a konkretnie okazuję się , że jest policjantką , która zjawiła się tu by obserwować Curtisa , który jest znanym złodziejem dzieł sztuki i została tu umieszczona przez tajemniczego agenta śledczego i , gdy niedługo ma się zjawić inspektor znany z poprzedniej części ktoś spycha ze schodów mamę Daisy , ale kobieta na szczęście przeżywa i właśnie po tym ataku do całej czwórki dociera , że to właśnie ojciec Daisy jest tym złym , a także wtedy do posiadłości przybywa inspektor ze swoimi ludźmi , ale Daisy nie chcę mu nic mówić i twierdzi , że może sam poznać prawdę , ale Ona nie wyda ojca. I odchodzi z Hazel , a następnie spotykają brata Daisy i dzięki rozmowie z Nim przypadkiem łączą fakty i odkrywają , że prawdziwym mordercą jest Stephen , bo jak się okazuję Curtis jakiś czas temu uwiódł Jego matkę , a następnie okradł cały ich dom i dlatego ojciec Stephena popełnił samobójstwo i chłopak postanowił się zemścić i to On zabrał zegarek , bo jak się okazuję tak naprawdę należał do Jego ojca i dziewczyny szybko zbiegają na dół by opowiedzieć o wszystkim inspektorowi , który właśnie zaaresztował ojca Daisy , ale gdy przedstawiają mu dowody Stephen zaczyna uciekać i inspektor każę go aresztować , a ojca Daisy uwolnić i następnie wszyscy spotykają się w jednym pomieszczeniu i Stephen przyznaję się do winy i mówi także , że nie chciał zabić mamy Daisy i po prostu pomylił Ją z Panną Alston , a chciał Ją zabić , bo bał się , że go rozgryzła i sprawca zostaję zabrany , a większość gości wyjeżdża , ale nie Hazel , która zostaję na całe ferie i w pewnym momencie bohaterki spotykają się z inspektorem , Panną Alston i wujkiem Feliksem i wychodzi na jaw , że to wujek jest tym agentem , który pracował z Panną Alston i jeszcze pod koniec inspektor znów dziękują bohaterką , a nawet przysyła im pocztą odznaki detektywów i Daisy jest przeszczęśliwa , a na koniec bohaterki znów wracają do szkoły. I mamy koniec 2 tomu , który jest tak samo świetny jak pierwszy i od początku mnie wciągnął. Sama zagadka trzyma w napięciu , a zakończenie nie zawodzi choć wątek z Panną Alston przewidywalny. Na plus również fantastyczna relacja Daisy i Hazel. Po prostu uwielbiam je obie i zaraz się biorę za 3 tom

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo podobła mi się pierwsza część z serii " Zbrodnia niezbyt elegancka" . Postanowiłam kupić wszystkie 11 [ czy ile ich tam jest] tomy cyklu. Przeczytałam drugą część i gawłtownie przeszła mi ochota na zakup pozostałych. Ojoj ! Co tu się stało?! . Książkę dobrze się czyta i na pewno będzie ciekawa dla młodych czytelników , ale dla dorosłych , którzy czytali sporo kryminałów - już nie. Biorąc pod uwagę dla kogo przeznaczona jest książka , jeszcze przed morderstwem można się było domyślić kto będzie ofiarą , a kto sprawcą. Od połowy powieści można się też było domyślić jakie są motywy i jakie dowody zostaną przedstawione. Gdyby autorka wprowadził chociaż jeszcze jednego ewentualnego podejrzanego - mielibyśmy zagadkę do samego końca.
Ciekawie , chociaż w sposób chyba nieco przesadzony opisana jest posiadłość rodziców bohaterki.
Książka nie jest przeznaczona dla dorosłego odbiorcy więc oceniam ją z punktu widzenia młodego czytelnika , chociaż dla mnie autorka dramatycznie obniżyła loty jeśli chodzi o konstrukcję akcji.

Tę książkę oceniam tak samo jak poprzednią z kilku powodów.
Od początku dało się wykluczyć parę osób do porównania pierwszej książki gdzie każdy od początku był podejrzany.
Natomiast bardzo mi się podobała ta książka z powodu, że od początku naprowadza na fałszywy trop tak jak w pierwszym tomie.
Żeczą lepszą w tej książce od pierwszej jest to, że są osoby z którymi Daisy i Hazel muszą rywalizować.
Podsumowując jest to bardzo dobra książka której nie można pominąć czytając cykl książek ,,Zbrodnia niezbyt elegancka".
Polecam!😀

Tę książkę oceniam tak samo jak poprzednią z kilku powodów.

Szybka do przeczytania, tak naprawdę jest tu jeden wątek, mapka domu oraz rozpiska bohaterów pozwala się nie pogubić. Szczerze ten tom bardziej mi się podobał niż pierwszy tego cyklu. Nie podejrzewałem nawet prawdziwego mordercę o jego czyny i nieźle się zdziwiłem. Naprawdę warta uwagi książka tak dla osób 10+, 7/10

"Herbatka z arszenikiem" to drugi tom serii kryminałów dla młodzieży pt. "Zbrodnia niezbyt elegancka". Robin Stevens znowu zapewnia nam nieprzewidywalne zakończenie.
Hazel Wong została zaproszona przez swoją przyjaciółkę Daisy Wells na ferie do posiadłości Fallingford, rodzinnego domu Daisy. Na miejscu mama Daisy - lady Hastings wydała podwieczorek z okazji urodzin córki na którym spotkała się cała rodzina. Niestety, znając szczęście Daisy i Hazel tak spokojny czas nie mógł się obejść bez zbrodni, informacja o śmierci jednego z gości trafia do całej rodziny, a wszystko wskazuje na... morderstwo! Spokojne Fallingford staje się bardzo niebezpieczne. Jak można żyć z mordercą pod jednym dachem?! Zwłaszcza jak każdy ze spotkanych skrywa mroczny sekret... Towarzystwo detektywistyczne Wells & Wong zachwycone nową sprawą robi wszystko żeby ją rozwiązać, jednak nie wiedzą jeszcze jak poważna ona jest...
Książka zapewniła mi ogromną rozrywkę oraz nieprzewidywalne zakończenie. Klimat książki przypomina mi klimat "I nie było już nikogo" Agathy Christie - mieszkańcy jednego domu, żyjący razem z mordercą pod jednym dachem, wiedząc, że morderca jest jednym z nich. Powieść pokazuje realia 1930 roku. "Herbatka z arszenikiem trzyma w napięciu aż do ostatnich stron. Podsumowując, uważam, że powieść Robin Stevens pt. "Herbatka z arszenikiem" to kryminał, który jest naprawdę godny przeczytania. Gwarantuję, że nie będziecie się spodziewać zakończenia.

Członkinie tajnego towarzystwa detektywistycznego Daisy Wells I Hazel Wong wyjeżdżają na wakacje do Fallingford, rodzinnego domu Daisy. Na miejscu mama Daisy wydaje podwieczorek z okazji urodzin córki, na który zaproszona jest cała rodzina, począwszy od ekscentrycznej ciotki Saskii, skończywszy na niezwykle przystojnym wuju Feliksie. Niestety, wkrótce staje się jasne, że podwieczorek ma niewiele wspólnego z urodzinami Daisy…
Jak grom z jasnego nieba spada na wszystkich informacja o tajemniczej chorobie, na jaką niespodziewanie zapada jeden z uczestników przyjęcia – a wszystko wskazuje na… truciznę!

To już drugi tom Zbrodni Niezbyt Eleganckiej spod pióra Robin Stevens. Chociaż skierowana do młodzieży, to muszę przyznać, że pierwsza część bardzo mi się spodobała i byłam pewna, że sięgnę po kontynuację. W końcu nadszedł ten czas i Herbatka z arszenikiem jest już za mną. Co mogę o niej napisać?

• Kryminały

Dodaj cytat z książki Herbatka z arszenikiem