Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Szóste okno

Tłumaczenie: Joanna Gabarek
Cykl: Tom Douglas (tom 6) | Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia
The Sixth Window
Ag2S

Prawda boli, ale kłamstwa mogą zabić. Po śmierci męża Natalie Gray wiąże się z jego najlepszym przyjacielem, Edem Cooperem. Kobieta pragnie, aby zastąpił on ojca jej dorastającej córce, Scarlett, z czasem jednak zaczyna podejrzewać, że intencje mężczyzny nie są do końca czyste. Natalie próbuje zapewnić sobie i córce bezpieczeństwo, dlatego wkrótce przeprowadzają się do kolejnego domu. To...

Prawda boli, ale kłamstwa mogą zabić.

Natalie próbuje zapewnić sobie i córce bezpieczeństwo, dlatego wkrótce przeprowadzają się do kolejnego domu. To miejsce również skrywa swój mroczny sekret.

Być może znacznie gorszy od tego, przed którym uciekły.

Tymczasem Tom Douglas prowadzi śledztwo w sprawie samobójstwa nastolatki. Ślady doprowadzają go do Natalie i Scarlett. Czy Douglas zdąży ochronić je przed prawdą, która może zniszczyć ich życie na zawsze?

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/205

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/205

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 173

Zacznij bać się.. teraz!

„Szóste okno” jest czwartą wydaną w Polsce powieścią Rachel Abbott. Dużym plusem jest fakt, że czytelnik nie musi być po lekturze poprzednich części cyklu, aby zapoznać się z jej najnowszą książką, ponieważ łączy je jedynie postać inspektora Toma Douglasa.

Po śmierci męża Natalie Gray zaczyna spotykać się z jego najlepszym przyjacielem na stopie prywatnej i zawodowej – policjantem Edem Cooperem. Mężczyzna w życiu Natalie oraz jej córki – Scarlett, jest obecny od lat, a obecnie przez wspólne zamieszkanie z nim, wypełnia także ich domową codzienność. Natalie odkrywa w komputerze ukochanego stronę, która wzbudza w niej niepokój oraz osłabia zaufanie do niego. Nie czuje się bezpiecznie w ich wspólnym mieszkaniu, ale martwi się także o bezpieczeństwo córki, co jest przyczyną rychłej wyprowadzki kobiet. Z biegiem czasu okazuje się, że nowe miejsce także jest spokojne jedynie pozornie i to dopiero w nim matka zazna prawdziwego lęku o córkę.

„Szóste okno” było kolejną przeczytaną przeze mnie książką tej autorki i przyznaję, że żadna z nich mnie nie zawiodła. Wiem, że sięgając po historię wykreowaną przez Rachel Abbott przepadnę między stronami, będę przeżywać stworzoną fabułę, a co najważniejsze w prozie z tego gatunku – nie przewidzę zakończenia, a nawet będę nim tak zaskoczona, że będę je przeżywać przez następny tydzień.

Bohaterowie wykreowani przez autorkę nie są idealni, dzięki czemu bez problemu potrafimy ich umieścić w świecie rzeczywistym – w przypadku Natalie widzimy ją w biurze, w którym pracujemy, a Scarlett w szkole, do której uczęszczamy. Mocno rzutuje to na sposób przeżywania tego, co je spotyka, bo przecież są „tuż obok”, przez co w głowie czytelnika może zapalić się czerwona lampka alarmująca o realizmie opisanych wydarzeń.

W swoich książkach Rachel Abbott szokuje codziennością. Autorka kolejny raz porusza problem realny, który niestety, ale jest obecny także w naszym kraju. Najgorszy jest fakt, iż poruszana w książce patologia miesza się z dźwiękami naturalnego życia – czyimś śmiechem za ścianą, czy spotkaniem w kawiarni. Doświadczenia te w czasie lektury wzbudzają w czytelniku niepokój i każą zastanowić się, czy my też funkcjonujemy obok takich zaburzeń?

„Szóste okno” tak samo jak każda inna książka tej autorki, zdecydowanie jest godna polecenia. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że pozostanie ona w myślach czytelnika na długo po ukończeniu lektury.

Katarzyna Irzyk

Aneta Wiola | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Czasem słyszy płacz dzieci, czasem ich śmiech.
Czy już zwariowała?
W budynku dostrzega jednak szóste okno, a to wszystko zmienia.

NIKOMU NIE UFAJ
Po nagłej śmierci swojego męża, Natalie Grey znalazła pocieszenie w ramionach jego najlepszego przyjaciela Eda. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy pewnego dnia kobieta dokonuje odkrycia na komputerze swojego kochanka. Co mają znaczyć te zdjęcia nagich dzieci na jego komputerze? I czy zachowanie Eda nie jest "za bardzo troskliwe” dla jej nastoletniej córki? Natalie nie ma zamiaru czekać. Wraz z córką przenoszą się do budynku z mroczną historią.

„Powiedziała, że jeśli z nią pójdę, nic się nie stanie, ale jeśli nie pójdę, to już praktycznie jest martwa.”

ONA NIE MOGŁA TEGO ZROBIĆ
Tym czasem nadinspektor Tom Douglas i jego podwładna Becky Robinson prowadzą śledztwo w sprawie samobójstwa nastoletniej Jennifer. Co skłoniło dziecko do popełnienia tego dramatycznego czynu? Okazuje się, że nie tylko rodzice nic nie wiedzieli o swoim...

Nie lubię, kiedy kryminał jest tak prosty i nieskomplikowany jak konstrukcja cepa, ale męczy mnie, kiedy jest tak przekombinowany, że głowa mnie boli od prób ogarnięcia i zrozumienia czegokolwiek... Rachel Abbott potrafiła znaleźć złoty środek, jej książkę czyta się lekko i przyjemnie, mimo że bardzo długo zupełnie nie wiadomo, o co chodzi i jakie są powiązania między pojawiającymi się wątkami.

Sam prolog może wprowadzić w błąd i zdezorientować... Kobieta słyszy głosy - czyżby w kryminale miał się pojawić wątek paranormalny? Jeśli nie lubimy duchów i zjaw wszelakich, to zapowiedź nawiedzonego mieszkania może nas zniechęcić. Na szczęście okazało się, że nic takiego nie ma tu miejsca i wszystko, łącznie z głosami, jest jak najbardziej realne. Intryga jest wspaniale skonstruowana i oryginalna, a czasem nawet robiło się tak nerwowo, że cudem tylko nie obgryzłam sobie paznokci...

Oświadczam uroczyście, że właśnie znalazłam nową ulubioną autorkę i sięgnę po wszystko, co napisze....

gwiazdka | 2017-07-24
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 24 lipca 2017

„Szóste okno” to, pomimo że bardzo dobra powieść, jednak jedna ze słabszych części cyklu. Oczywiście ogromnym plusem jest narracja, która sprawia, że lektura jest bardzo przyjemna i lekka w odbiorze. Do tego mamy ciekawe postaci głównych bohaterek: Scarlett oraz Natalie. Pozostałe osoby pozostają niejako w cieniu. No ale jednak „Szóstego okna” nie czytałam z takim samym zacięciem jak wcześniejszych tytułów. Książka była o wiele bardziej przewidywalna, chwilami irytowała tylko oczekiwaniem na konkretne zdarzenie, które oczywiście następowało. Od początku w zasadzie wiedziałam, co się wydarzy, tylko nie do końca kiedy. O wiele mniej też było niespodziewanych zwrotów akcji czy zagadek, do których w poprzednich częściach przyzwyczaiła mnie Rachel Abbott. No i miejsce, w jakim powieść się zakończyła: o ile nie będzie kontynuacji to uważam, że świństwem jest zostawiać czytelnika takimi pytaniami. Czyli książka „tylko” bardzo dobra.

Jestem bardzo zdziwiona niezwykle pochlebnymi recenzjami "Szóstego okna", które to zresztą skłoniły mnie do sięgnięcia po kryminał autorstwa Rachel Abbott.
"Bardzo dobrze. Dobrze. Dostatecznie", że pozwolę sobie zacytować klasyka. Początek powieści faktycznie mnie zaintrygował, ale potem napięcie zaczęło szybko spadać, a rozwiązanie zagadki było mocno rozczarowujące."Szóste okno" jest też o jakieś 100 stron za długie. Momentami przerzucałam kartki. Wszystko to już było. Nic mnie nie zaskoczyło. Może miałam zbyt duże oczekiwania?
"Szóste okno" to przyzwoity kryminał, ale zabrakło mu tego "czegoś", co sprawia, że o książce nie zapomina się po 5 minutach od zakończenia lektury.

smallangel | 2018-05-25
Przeczytana: 19 maja 2018

Zdecydowanie nie jest najbardziej ambitna lektura, z którą miałam do czynienia,jednak książka była tak wciągająca, że wprost nie mogłam się od niej oderwać. Autorka całkiem nieźle prowadzi narrację, problem pojawia się dopiero za połową książki.Rozwiązanie zagadki jest nie takie jakie być powinno, brak w nim dynamiki i polotu. Nie bardzo rozumiem, dlaczego tak właśnie się dzieje, skoro przez tyle stronic napięcie utrzymane jest na właściwym poziomie?
Ogółem jednak-dobra zabawa, polecam.

Sakeena | 2017-12-19
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Rachel Abbott "Obcym dzieckiem" postawiła sobie u mnie poprzeczkę tak wysoko, że każda kolejna książka będzie niestety porównywana do pierwszej przeczytanej przeze mnie powieści tej autorki. "Szóste okno" jej nie przebija, ale trzyma przyzwoity poziom. Plus za wielowątkowość i pomysł - nie musi się trup ścielać gęsto, by thriller był mocny. Akcja oparta na spojrzeniu na sprawę z perspektywy kilku osób pozwala poczuć atmosferę obu stron, a nie tylko policji szukających dowodów. Zakończenie nieschematyczne, kilka niespodzianek po drodze. Czepiać bym się mogła niektórych opisów, zbyt wiele tego jak ktoś mógłby się czuć, co czasem irytowało - ale naprawdę szukam już dziury w całym. Czyta się szybko, przyjemnie. W sumie można czekać na kolejne...

eunice | 2017-07-05
Na półkach: Przeczytane, Legimi 📚, 2017
Przeczytana: 05 lipca 2017

Na początku książka się dłużyła i dopiero w okolicach setnej strony akcja zaczęła się rozkręcać. Potem już było coraz ciekawiej z dużą dawką emocji. Zakończenie nie było dla mnie zaskoczeniem, ale na pewno można je zaliczyć do niepokojących.

Rybana | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

Bez tzw. dzień dobry, witam, cześć , bez zbędnego długiego wprowadzenia, rozdrabniania charakterów bohaterów na drobne autorka od razu wali w czytelnika emocjami i napięciem z każdą stroną coraz większym. A jeśli do tego książka kończy się tym iż ciarki przechodzą po kręgosłupie, to mnie już nic więcej nie potrzeba by stwierdzić, że ta pozycja jest naprawdę bardzo dobra

WielkiBuk | 2017-05-24
Przeczytana: maj 2017

Kolejny tom serii Rachell Abbott dorównuje każdej poprzedniej odsłonie jej thrillerów, a nawet prześciga je w intensywności przedstawionego tematu. Molestowanie seksualne dzieci i związana z nim pornografia to temat, z którym nie każdy dorosły pragnie zostać skonfrontowany. Od razu wyostrzają się zmysły, od razu rzeczywistość staje się wyraźniejsza – krzyk za ścianą, płacz, samotna sylwetka na placu zabaw, czy pośród drzew… Wyobraźnia pracuje, a kiedy wiemy już, jak olbrzymi jest to proceder, ile dzieci naprawdę zostaje nieodwracalnie skrzywdzonych, to potrafi dech zapierać z bezsilnego gniewu. Rachel Abbott w „Szóstym oknie” po raz kolejny wychodzi poza bezpieczne ramy fikcji i zostawia czytelnika na pastwę prawdziwych demonów w ludzkiej skórze. Mocna rzecz, która daje do myślenia.

Anna | 2018-03-05
Przeczytana: 28 lutego 2018

„Szóste okno” Rachel Abbott to thriller psychologiczny.
Czytałam już poprzednie powieści tej autorki. Spodziewałam się fabuły, która mnie pochłonie i nie pozwoli się oderwać od książki. Niestety zawiodłam się. Przez 370 stron nie dzieje się nic szczególnego. Fabuła jest rozwleczona i nużąca. Wreszcie tempo akcji przyspiesza.
Nie ratuje to jednak całości. Zakończenie, zaraz, jak to się skończyło? Już nie pamiętam.
Wymęczyła mnie ta książka. Thrillery psychologiczne to mój ulubiony gatunek literacki. Wierzcie mi. Rewelacyjne „Obce dziecko” choć przeczytane dziewięć miesięcy temu pamiętam dokładnie do dziś.
„Szóste okno” Rachel Abbott to przeciętny, zdecydowanie przeciętny thriller psychologiczny.