Szóste okno

Cykl: Tom Douglas (tom 6) | Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia
The Sixth Window
Ag2S

Prawda boli, ale kłamstwa mogą zabić. Po śmierci męża Natalie Gray wiąże się z jego najlepszym przyjacielem, Edem Cooperem. Kobieta pragnie, aby zastąpił on ojca jej dorastającej córce, Scarlett, z czasem jednak zaczyna podejrzewać, że intencje mężczyzny nie są do końca czyste. Natalie próbuje zapewnić sobie i córce bezpieczeństwo, dlatego wkrótce przeprowadzają się do kolejnego domu. To...

Prawda boli, ale kłamstwa mogą zabić.

Natalie próbuje zapewnić sobie i córce bezpieczeństwo, dlatego wkrótce przeprowadzają się do kolejnego domu. To miejsce również skrywa swój mroczny sekret.

Być może znacznie gorszy od tego, przed którym uciekły.

Tymczasem Tom Douglas prowadzi śledztwo w sprawie samobójstwa nastolatki. Ślady doprowadzają go do Natalie i Scarlett. Czy Douglas zdąży ochronić je przed prawdą, która może zniszczyć ich życie na zawsze?

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/205

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/205

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 144

Zacznij bać się.. teraz!

„Szóste okno” jest czwartą wydaną w Polsce powieścią Rachel Abbott. Dużym plusem jest fakt, że czytelnik nie musi być po lekturze poprzednich części cyklu, aby zapoznać się z jej najnowszą książką, ponieważ łączy je jedynie postać inspektora Toma Douglasa.

Po śmierci męża Natalie Gray zaczyna spotykać się z jego najlepszym przyjacielem na stopie prywatnej i zawodowej – policjantem Edem Cooperem. Mężczyzna w życiu Natalie oraz jej córki – Scarlett, jest obecny od lat, a obecnie przez wspólne zamieszkanie z nim, wypełnia także ich domową codzienność. Natalie odkrywa w komputerze ukochanego stronę, która wzbudza w niej niepokój oraz osłabia zaufanie do niego. Nie czuje się bezpiecznie w ich wspólnym mieszkaniu, ale martwi się także o bezpieczeństwo córki, co jest przyczyną rychłej wyprowadzki kobiet. Z biegiem czasu okazuje się, że nowe miejsce także jest spokojne jedynie pozornie i to dopiero w nim matka zazna prawdziwego lęku o córkę.

„Szóste okno” było kolejną przeczytaną przeze mnie książką tej autorki i przyznaję, że żadna z nich mnie nie zawiodła. Wiem, że sięgając po historię wykreowaną przez Rachel Abbott przepadnę między stronami, będę przeżywać stworzoną fabułę, a co najważniejsze w prozie z tego gatunku – nie przewidzę zakończenia, a nawet będę nim tak zaskoczona, że będę je przeżywać przez następny tydzień.

Bohaterowie wykreowani przez autorkę nie są idealni, dzięki czemu bez problemu potrafimy ich umieścić w świecie rzeczywistym – w przypadku Natalie widzimy ją w biurze, w którym pracujemy, a Scarlett w szkole, do której uczęszczamy. Mocno rzutuje to na sposób przeżywania tego, co je spotyka, bo przecież są „tuż obok”, przez co w głowie czytelnika może zapalić się czerwona lampka alarmująca o realizmie opisanych wydarzeń.

W swoich książkach Rachel Abbott szokuje codziennością. Autorka kolejny raz porusza problem realny, który niestety, ale jest obecny także w naszym kraju. Najgorszy jest fakt, iż poruszana w książce patologia miesza się z dźwiękami naturalnego życia – czyimś śmiechem za ścianą, czy spotkaniem w kawiarni. Doświadczenia te w czasie lektury wzbudzają w czytelniku niepokój i każą zastanowić się, czy my też funkcjonujemy obok takich zaburzeń?

„Szóste okno” tak samo jak każda inna książka tej autorki, zdecydowanie jest godna polecenia. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że pozostanie ona w myślach czytelnika na długo po ukończeniu lektury.

Katarzyna Irzyk

Aneta Wiola | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Czasem słyszy płacz dzieci, czasem ich śmiech.
Czy już zwariowała?
W budynku dostrzega jednak szóste okno, a to wszystko zmienia.

NIKOMU NIE UFAJ
Po nagłej śmierci swojego męża, Natalie Grey znalazła pocieszenie w ramionach jego najlepszego przyjaciela Eda. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy pewnego dnia kobieta dokonuje odkrycia na komputerze swojego kochanka. Co mają znaczyć te zdjęcia nagich dzieci na jego komputerze? I czy zachowanie Eda nie jest "za bardzo troskliwe” dla jej nastoletniej córki? Natalie nie ma zamiaru czekać. Wraz z córką przenoszą się do budynku z mroczną historią.

„Powiedziała, że jeśli z nią pójdę, nic się nie stanie, ale jeśli nie pójdę, to już praktycznie jest martwa.”

ONA NIE MOGŁA TEGO ZROBIĆ
Tym czasem nadinspektor Tom Douglas i jego podwładna Becky Robinson prowadzą śledztwo w sprawie samobójstwa nastoletniej Jennifer. Co skłoniło dziecko do popełnienia tego dramatycznego czynu? Okazuje się, że nie tylko rodzice nic nie wiedzieli o swoim...

WielkiBuk | 2017-05-24
Przeczytana: maj 2017

Kolejny tom serii Rachell Abbott dorównuje każdej poprzedniej odsłonie jej thrillerów, a nawet prześciga je w intensywności przedstawionego tematu. Molestowanie seksualne dzieci i związana z nim pornografia to temat, z którym nie każdy dorosły pragnie zostać skonfrontowany. Od razu wyostrzają się zmysły, od razu rzeczywistość staje się wyraźniejsza – krzyk za ścianą, płacz, samotna sylwetka na placu zabaw, czy pośród drzew… Wyobraźnia pracuje, a kiedy wiemy już, jak olbrzymi jest to proceder, ile dzieci naprawdę zostaje nieodwracalnie skrzywdzonych, to potrafi dech zapierać z bezsilnego gniewu. Rachel Abbott w „Szóstym oknie” po raz kolejny wychodzi poza bezpieczne ramy fikcji i zostawia czytelnika na pastwę prawdziwych demonów w ludzkiej skórze. Mocna rzecz, która daje do myślenia.

Dama_Karo | 2017-05-27

Siedzisz sam w domu i nagle słyszysz dziecięcy śmiech. Wiesz jednak, że w mieszkaniu obok nikogo! Skąd się biorą głosy? Czy to duchy? Nawet, jeśli w nie nie wierzysz, to dostajesz gęsiej skórki i zastanawiasz się nad tym, co jest prawdą, a co kłamstwem. Prawda okazuje się jednak straszniejsza, niż wszystkie Twoje domysły! Czy komuś jeszcze możesz ufać?!

Julia od ostatnich miesięcy ma pod górkę... Zamordowany mąż, córka z buzującymi hormonami i mężczyzna, który okazuje się nie tylko niewart zaufania, ale również niebezpieczny. Kobieta ma dość wszystkiego i postanawia zamieszkać z córką w nowym miejscu. Na jej nieszczęście - czeka ją jeszcze wiele nieprzyjemnych niespodzianek...

Uwielbiam książki Rachel Abbott za to, że są wielowymiarowe, pełne wątków pobocznych i przede wszystkim wciągające. Autorka pokazuje nam akcję ze strony nastoletniej dziewczyny, jej matki, śledczych i jeszcze paru osób, przez co czyta się ekspresowo. Sposób, w jaki autorka buduje napięcie i kreuje...

Maromira | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Półtora roku temu w niespodziewanych okolicznościach zginął sierżant Grey. Wdowa po nim powoli układa sobie życie na nowo, tym razem z jego najlepszym przyjacielem, Edem. Jej spokój zostaje zaburzony, gdy odkrywa coś, czego nigdy by się nie spodziewała, na komputerze Eda.

Przerażona i obawiająca się o życie swoje i córki czym prędzej ucieka. Na przeczekanie i zastanowienie się nad sytuacją, wynajmuje apartament. Jednak i to miejsce prawdopodobnie jest dla niej niebezpieczne - budynku ponoć straszy, a jej córka słyszy niepokojące dźwięki, które dobiegają z mieszkania, które stoi puste. Czyżby trafiły z deszczu pod rynnę? A może nastolatka dała się ponieść fantazji?

„Szóste okno” to kryminał z dreszczykiem. Na pierwszym planie jest zagadka kryminalna [czy raczej zagadki, ale o tym za chwilę], jednak Rachel Abbott nie boi się mieszać gatunków, dzięki czemu czytelnicy nie tylko śledzą życie prywatne policjanta Toma Douglasa, prowadzącego sprawę [czy raczej sprawy], ale i wkraczają w...

Nowalijki | 2017-05-30
Przeczytana: 28 maja 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
***********************************************
Gwiazda Rachel Abbott rozbłysła jakiś czas temu i wszystko wskazuje na to, że będzie świecić mocno przez dłuższy czas. Każda kolejna powieść brytyjskiej autorki potwierdza tylko, że praca nad warsztatem pisarskim, połączona z pomysłem na wielowątkową fabułę to sprawdzony sposób na sukces wydawniczy. Nie inaczej jest z Szóstym oknem - książką, która pojawia się po polsku w kilka miesięcy po angielskiej premierze i udowadnia, że sukces Rachel Abbott nie był jednorazowym przypadkiem, ale efektem talentu i ciężkiej pracy. Już to połączenie dało Abbott rozgłos i tytuł najlepszej autorki bestsellerów brytyjskiego Kindle'a, że o sympatii czytelników nie wspomnę.

Mąż Natalie Gray, policjant, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Kobieta po wielu miesiącach żałoby wiąże się z najlepszym przyjacielem zmarłego, marząc o stworzeniu na nowo rodziny dla swojej nastoletniej córki. Pewnego dnia...

raczek | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Zdecydowanie jestem na tak, chociaż motyw przewodni tego tomu do przyjemnych nie należy............

maniak | 2017-06-10

Przeczytałam w kilka godzin nie mogłam się doczekać zakończenia!

Monika | 2017-06-07

Przeczytana: 22 czerwca 2017

46 / 2017

Mrówka | 2017-06-24
Patronaty tygodnia

Trzeci tom bestsellerowej serii „Czerwona Królowa”, powieść Marcina Mortki o Królewskiej Talii – pradawnym, tajemniczym artefakcie i „Drugie bicie serca”, opowieść o stawieniu czoła przyszłości – to tylko niektóre z książek, które w tym tygodniu ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!