Wolnomularstwo w II Rzeczypospolitej

9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
tsantsara

I. WIELKA LOŻA NARODOWA RYTU SZKOCKIEGO DAWNEGO UZNANEGO 1. Kawałek architektury 2. W głębi ziemi 3. Wniesienie światła 4. Sala zawiłych dróg 5. Braterski łańcuch„Obraz 6. Legenda o zagubionym słowie 7. Czara goryczy II. MIĘDZYNARODOWY MIESZANY ZAKON MASOŃSKI „PRAWO CZŁOWIEKA” III. NIEMIECKIE WOLNOMULARSTWO W II RZECZYPOSPOLITEJ IV. ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ HUMANITARNYCH B'NEI B'IRTH W II...

I. WIELKA LOŻA NARODOWA RYTU SZKOCKIEGO DAWNEGO UZNANEGO
1. Kawałek architektury
2. W głębi ziemi
3. Wniesienie światła
4. Sala zawiłych dróg
5. Braterski łańcuch„Obraz
6. Legenda o zagubionym słowie
7. Czara goryczy
II. MIĘDZYNARODOWY MIESZANY ZAKON MASOŃSKI „PRAWO CZŁOWIEKA”
III. NIEMIECKIE WOLNOMULARSTWO W II RZECZYPOSPOLITEJ
IV. ZWIĄZEK STOWARZYSZEŃ HUMANITARNYCH B'NEI B'IRTH W II RZECZYPOSPOLITEJ

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zdecydowana | 2017-03-26

Nie wiem, czy doczekamy się kiedyś równie znamienitych znawców wolnomularstwa co Pan L. Chajn. Badacz mogący być przykładem dla piszących (z jakichkolwiek dziedzin), od których winno się wymagać rzetelnej, w miarę możliwości - dość obiektywnej oceny opisywanego zjawiska i doskonałego warsztatu pracy.

Opisywanie stowarzyszeń, organizacji czy klubów o charakterze konspiracyjnym czy ukrytym jest niezwykle trudne. Wielu nie tylko dało się zwieść swoim rozmówcom, ale przedkładało (i nadal to robi) czytelnikom swoje domysły jako fakty. Chajn zdecydowanie tak nigdy nie robił. Jeśli nie był pewien jakiejś informacji w 100%, po prostu jej nie umieszczał. Docierał do interesujących źródeł, zadawał sobie trud jeżdżąc za granicę.

Zaznaczę, że nie jestem wrogo nastawiona do książek traktujących o masonerii negatywnie. Jestem jednakże zwolenniczką tworzenia debaty. Większość książek o tej tematyce pochodzi z kręgów katolickich (nic do tego nie mam, ale jeśli jestem laikiem z danego tematu,...