Trzecia siostra

Burda Książki
2020-10-28
2020-10-28
Jacek Żuławnik

Siostry Sinclair – porwane jako dzieci przeżyły piekło, ale dwadzieścia lat później wydają się radzić sobie z traumą. Każda na swój sposób.
Leah – jest perfekcyjną panią domu, matką i żoną. A przynajmniej taka jest oficjalna wersja.
Marie miała nieco mniej szczęścia. Ale niezbyt idealny związek z alkoholem pomaga jej o wszystkim zapomnieć, więc kobieta nie narzeka.
No i Carly. Nigdy nie wybaczy sobie, że wtedy zawiodła siostry.
Każda z nich czuje się winna. Każda z nich ma dobry powód.
Gdy one próbują ułożyć się z przeszłością, ich oprawca wychodzi z więzienia.
👧
Wyobraź sobie, że masz 8 lat i bawisz się na podwórku. Nagle podjeżdża jakiś samochód i wciąga do niego Twoją siostrę. Ratujesz ją czy biegniesz po pomoc? Zadziała instynkt. One we trzy ratowały się wzajemnie. Od tej chwili przestały być dziećmi. Siostry Sinclair. Co
W mojej opinii to bardzo dobry thriller. Od pierwszej strony czuc klimat misternie utkanej intrygi i tajemnic. Wszyscy kłamią i mają sekrety. Z każdym kolejnym rozdziałem widzimy więcej. Dorosłe kobiety wciąż przeżywają traumę porwania z lat dziecięcych.Cierpią na zaburzenia z którymi każda radzi sobie na swój sposob. Kilka dni przed dwudziestą rocznicą ich porywacz wychodzi na wolność. Siostry znają go bardzo dobrze. W tej książce pojęcie, że pieniądz rządzi światem idealnie się sprawdza. Zakonczenie bardzo mi się podobało i polecam 💪

No i...

Po traumatycznych wydarzeniach sprzed 20 lat, kiedy to siostry Sincler zostały porwane, teraz próbują normalnie żyć...
Leah pozuje na perfekcyjną panią domu, jednak jej prawdziwe życie dalekie jest od ideału.
Marie wszystkie swoje bolączki topi w alkoholu.
Carly sprawia pozory najsilniejszej z całej trójki, ale w głębi serca nadal nosi żal do siebie, iż zawiodła siostry.
Tymczasem zbliża się 20 rocznica ich porwania... Sytuacja robi się jeszcze bardziej napięta, gdy do sióstr dociera wiadomość, że ich oprawca wychodzi z więzienia.
Pierwszy raz miałam przyjemność poznać pióro Louise Jensen i... wielkie brawa dla autorki. Otuliła moje kryminalno - thrillerowe serduszko w 100%.
"Trzecia siostra" to genialnie poprowadzona akcja i wyśmienicie utkana fabuła. Każdy rozdział został zakończony haczykiem, za który mimowolnie chwytasz, bo ciekawość co będzie dalej jest tak silna, iż nie możesz sobie pozwolić na pozostanie w takiej niewiedzy.
Już dawno nie trafiłam na książkę, która praktycznie czyta się sama, a ty przykładasz kolejne strony i ani się obejrzysz, a historia dobiega końca. Kreacja bohaterów również zasługuje na wielkie brawa. Szczególnie jednej z sióstr i jej wręcz paranoidalnych zachowań, które dodawały całości jeszcze większego animuszu. Przygotujcie się na intrygi i tajemnice.
Dodam, iż książka miała swoją premierę trzy lata temu, jednak ja trafiłam na nią dopiero teraz, i zastanawiam się dlaczego tak późno?

Marie wszystkie swoje bolączki topi w alkoholu.

Powieść napisana w ciekawy sposób.
Mamy tutaj teraźniejszość, na którą wpływ miała traumatyczna przeszłość.
Fabuła budująca napięcie, kilka zwrotów akcji w niektórych momentach naprawdę zaskakujących.
Mimo wszystko, książka nie porwała mnie na 100%, czego powodem nie jest sama lektura, aczkolwiek taki przerywany kontakt z bohaterami nie sprzyjał nawiązaniu bliskiej relacji, do jakiej przywykłam w tego typu powieściach.

Powieść napisana w ciekawy sposób.
Mamy tutaj teraźniejszość, na którą wpływ miała traumatyczna przeszłość.

Autorka nadała akcji klimat grozy, niebezpieczeństwa ale... Lekko mi się dłużyła, mimo dość krótkich rozdziałów. W sumie nic odkrywczego nie ma w tej powieści ale też nie czytało się źle. Jedynie zakończenie lekko mnie zaskoczyło, stąd wyższa ocena :)

Trzy siostry, które w dzieciństwie zostały porwane, próbują poradzić sobie z tą traumą w życiu dorosłym. Jedna topi smutki w używkach, druga nie potrafi nikomu zaufać i żyje w samotności, trzecia stara się być dobrą żoną i matką, ale każdy jej dzień przepełniony jest strachem. Nie pomaga im zbliżającą się, okrągła rocznica porwania i szum medialny wokół niej, ani fakt, że sprawca właśnie opuszcza więzienie po latach odsiadki.

„Trzecia siostra” to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, choć muszę przyznać, że momentami książka mi się dłużyła. Autorka stopniowo budowała napięcie, a podzielona na dwie linie czasowe fabuła doprowadziła do zaskakującego finału, którego chyba się nie spodziewałam 🤯

Lato to dla mnie czas czytania thrillerów i kryminałów.
Zwłaszcza tak upalne, jak tegoroczne...

"Trzecia siostra" to historia rodziny Sinclair.
Historia trzech sióstr...

13 - letnia Carly i ośmioletnie bliźniaczki Leah i Marie.
Żyją w dużym domu, niczego im nie brakuje. No... może trochę uwagi rodziców, którzy zajęci życiem zawodowym, nie znajdują zbyt wiele czasu dla córek.
Tak naprawdę, rodzina jakich wiele.

Pewnego razu wydarza się tragedia. Dziewczynki zostają uprowadzone. I choć odnajdują się i żyją dalej, piętno porwania sprawia, że ich życie składa się z wybojów i niezbyt przyjemnych niespodzianek. Tajemnice i kłamstwa tworzą sieć, którą rozplątać, na swój sposób, stara się każda z nich...

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Louise Jensen i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona.
Z pewnością sięgnę po więcej.
Polecam.

Lato to dla mnie czas czytania thrillerów i kryminałów.
Zwłaszcza tak upalne, jak tegoroczne...

"Trzecia siostra" to historia rodziny Sinclair.
Historia trzech sióstr...

13 - letnia Carly i ośmioletnie bliźniaczki Leah i Marie.

Najciekawsza końcówka. Książka bardzo się ciągnie przez co jest nużąca. Akcja zaczyna się coś koło 200 strony. Wracałam do niej po jakimś czasie, bo nie dałam jej przeczytać na raz przez tempo akcji.

“Trzecia siostra” Louise Jensen to thriller psychologiczny. A choć autorka ma w dorobku siedem książek ta jest pierwszą, którą przeczytałam. Od razu po pierwszych stronach widać, że Pani Jensen umie budować klimat prawdziwego thrillera.

Sieć tajemnic, intryg i niedomówień, jaką oplata czytelnika w części pierwszej, staje się coraz gęstsza, klimat coraz mroczniejszy, atmosfera coraz groźniejsza, a my coraz mocniej wnikamy w sposób myślenia i reakcje bohaterek – trzech sióstr Sinclair. Współodczuwamy z nimi ich lęki, obsesje i maniactwa, bo krok po kroku jesteśmy wtajemniczani w tragedię sprzed dwudziestu lat, która, mimo stosunkowo długiego czasu, pozostawiła w ich umysłach i emocjach trwałe negatywne ślady i w sumie zniszczyła życie. Rozeznania dokonujemy z kilku perspektyw, bo narracja jest wieloosobowa, a przez to obraz całej sytuacji pełniejszy.

Na początku części drugiej mocnym wstępem zostajemy całkowicie zszokowani i wtedy koszmar sióstr nabiera zupełnie innego wymiaru. Takiego, jaki trudno jest sobie wyobrazić. Który odbiera oddech i przeraża, a jednak, gdy się głęboko zastanowimy wcale nie jest nieprawdopodobny. W naszym zmaterializowanym świecie oglądano już i opisywano nie raz podobne historie, ale człowiek z natury jest dobrym zwierzęciem i trudno mu przyjąć za pewnik tak ohydne postępowanie.

Nie chcę wnikać we wszystkie aspekty całej historii, bo nagromadzonych problemów jest tu mnóstwo. Dość powiedzieć, że sam tytuł opowiada o rodzinie. Tej, która dla dziecka ma być ostoją, oazą bezpieczeństwa, źródłem spokoju, zaufania i stabilizacji. Tej, w której rodzice mają okazywać bezinteresowną miłość i troskę, nieustające wsparcie i oddanie, a w przypadku zagrożenia gotowi są oddać za dziecko własne życie. Co jednak, kiedy jedno brutalne, zaplanowane z detalami zdarzenie burzy w dziecku wszystkie te górnolotne obietnice, kiedy w efekcie traci ono chęć do życia, kiedy wokół zaczyna postrzegać wszystkich ludzi jako potwory?

Temat bardzo mocny, traumatyczny, powodujący emocjonalny wstrząs nawet dla mnie, obeznanej z thrillerami i kryminałami i mającej za sobą ponad pół wieku życia. Wielkie brawa za profile psychologiczne każdej postaci. Nie ma w nim jednak jedynie zła. I to jest bardzo dobre. Nie można przecież stracić całkiem wiary w człowieka, bo czym byśmy się stali? Jest w nim doskonale napisane studium wielkiej siostrzanej i matczynej miłości.

Chciałoby się, parafrazując dobrze znaną wszystkim polską autorkę podsumować tę książkę słowami: Rodzice córkom zgotowali ten los. I niestety to jest najbardziej przerażająca prawda w tej, bardzo ciężkiej emocjonalnie, ale jednak niosącej nadzieję lekturze. Polecam gorąco. Brawa dla autorki!

Dla mnie książka super 😊
Wiele niespodzianek, aż czasami buzię otwierałam ze zdziwienia. Moim zdaniem naprawdę warta przeczytania.
Polecam

Dla mnie książka super 😊
Polecam

Leah - matka, żona, kobieta pracująca zawodowo. Marie - aktorka teatralna, obecnie pogrążona przez alkohol i narkotyki; bliźniacza siostra Leah. Carly - trzecia siostra; przyrodnia dla bliźniaczek. Dwadzieścia lat temu wszystkie trzy zostały porwane, jako dzieci i przeżyły straszną traumę, która do dziś kładzie się cieniem na ich życiu. Leak wcale nie jest tak szczęśliwa i spełniona, jak mogłoby się wydawać; Marie głęboko zabrnęła w nałogi, a Carly nie umie pozbyć się poczucia winy wobec siebie i sióstr.
Książka składa się z króciutkich rozdziałów, niektóre liczyły ledwie dwa - trzy zdania, inne stronę lub dwie; miało to znaczny wpływ na tempo czytania. Rozdziały zaś to przeplatające się "wtedy" i "teraz", przy czym "wtedy" było znacznie ciekawsze w moim mniemaniu. Poznajemy historię z perspektywy dziewczynek. Jak doszło do porwania, co przeżyły i jak je odnaleziono. Strach, próby radzenia sobie w ekstremalnej sytuacji zagrożenia życia, wzajemne dodawanie sobie otuchy i opieka starszej siostry nad młodszymi - bardzo szybko i w napięciu czytało się te momenty. Natomiast ich życie jako dorosłych kobiet, te przemyślenia, fobie, natręctwa, nałogi... powtarzalna dłużyzna. Bardzo nierówno napisana książka. Dało się przeczytać, ale w najlepszym razie określiłabym ten thriller jako mocno przeciętny.
Ocena: 5/10

• Przeczytane 2021