Zgłosuj na książki roku 2017

Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol

Wydawnictwo: Sine Qua Non
La Roja: A Journey Through Spanish Football
sport
0tommy

Od Ricardo Zamory do Ikera Casillasa. Od Josepa Samitiera do Andrésa Iniesty. Od Alfredo di Stéfano do Davida Villi. Ceniony dziennikarz sportowy Jimmy Burns przekopuje się przez historię piłki nożnej, by pokazać, jak futbol połączył Hiszpanię, a hiszpański styl gry podbił serca kibiców na całym świecie. Pracując nad książką, autor odkrywa, że pierwszym ulubionym klubem Franco był Athletic...

Pracując nad książką, autor odkrywa, że pierwszym ulubionym klubem Franco był Athletic Bilbao, barwy FC Barcelony wcale nie muszą pochodzić ze Szwajcarii, Atlético Madryt założone zostało przez Basków, a słynne zawołanie kibiców Realu Hala, Madrid! wymyślił dziewięcioletni syn króla.

Piłkarska furia zabiera czytelnika w podróż przez najważniejsze mecze i momenty, które zdefiniowały hiszpański futbol: od pierwszych kopnięć piłki w miastach i na plażach, przez powstanie ligi i rywalizację gigantów – FC Barcelony i Realu Madryt, po grę reprezentacji Hiszpanii, która w wielkim stylu sięgnęła po mistrzostwo świata i dwa razy triumfowała w mistrzostwach Europy.

źródło opisu: www.wsqn.pl

źródło okładki: www.wsqn.pl

rummenige | 2017-04-10

Trochę rozczarowałem się tą pozycją. Zdaję sobie sprawę, że taką historię, jak piłki hiszpańskiej ciężko ująć na trzystu z okładem stronach, ale tutaj wyszło to aż za bardzo chaotycznie. Ciekawe wątki (np. zespół Basków w lidze meksykańskiej!) rwały się w chwili, gdy prosiły się o jeszcze chociaż kilka zdań. Multum kwestii nie zostało poruszonych albo były tylko ledwie zasygnalizowane - piłka nożna w Galicji, Valencia. Za bardzo to wszystko Realo -i Barcelono - centryczne, a przecież jak ktoś trochę ponad przeciętną interesuje piłką nożna, to i wie co nieco o tych drużynach i ich rywalizacji. A, no i momentami kuleje tłumaczenie i korekta. Podsumowując - warto, ale szału nie ma.

RealAnia | 2017-03-24

Wyruszając w podróż warto mieć dobrego przewodnika. W świecie literatury sportowej jednym z nich jest niewątpliwie Jimmy Burns. W książce „Piłkarska furia” zabiera bowiem czytelnika w podróż przez hiszpański futbol. Podróż począwszy od pierwszego kopnięcia futbolówki na hiszpańskiej ziemi aż po wielkie sukcesy reprezentacji La Roja.

„Historii hiszpańskiej piłki nożnej, podobnie jak historii samej Hiszpanii, nie da się opowiedzieć jednostronnie. Obie są niesamowicie złożone.”

Jimmy Burns przedstawia historię hiszpańskiej piłki, zarówno tej klubowej, jak i reprezentacyjnej, ale nie skupia się wyłącznie na sporcie. Patrzy na podjęty temat holistycznie. Opowiada dzieje futbolu w połączeniu z aspektami politycznymi, społecznymi i kulturowymi. Podobnie jak w swojej poprzedniej książce „Barça. Życie, pasja, ludzie” i tym razem wsłuchuje się również w opowieści i wspomnienia ludzi, zarówno wielkich postaci, jak i nieznanych większej publiczności osób. Dotyczy to odbytych rozmów z...

Krystian | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Jimmy Burns, niezwykle ceniony dziennikarz sportowy wykonał kawał na prawdę solidnej roboty pokazując w swojej książce jakie piętno na najnowszej historii Hiszpanii odcisnęła piękna gra jaką jest niewątpliwie futbol. Uważana przez niektórych za najlepszą na świecie Primera Division ma niezwykłe znaczenie dla każdego Hiszpana, który co tydzień zasiada na trybunach, w barze lub przed telewizorem.
Czy ktokolwiek jest w stanie wyobrazić sobie mapę piłkarskiego świata bez miast takich ja Barcelona, Madryt, Bilbao, Valencia, Sevilla?
Od pierwszych meczów rozgrywanych na plażach po zdobycie Mistrzostwa Świata oraz dwukrotnie Mistrzostwa Europy, w taką właśnie podróż Jimmy zabiera czytelnika na kartach swojej książki.
Wyrusz w nią i Ty i poznaj gwiazdy światowego formatu, które zawsze chętnie przywdziewały koszulki hiszpańskich potęg futbolowych.
Gorąco polecam!

ABSIT | 2017-04-12
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

"Piłkarska Furia" jak dla mnie to niezbędnik dla wszystkich fanów hiszpańskiego futbolu. Czytając książkę przemierzamy całą historię futbolu w Hiszpanii. Wiele ciekawostek zebranych w jednym miejscu. Wciąga i przyjemnie się czyta. Każdy kibic futbolu, nie tylko hiszpańskiego powinien być po jej przeczytaniu usatysfakcjonowany!

Baron | 2017-07-12
Przeczytana: 02 lipca 2017

Za ojczyznę futbolu, nie od dziś, uznaje się Anglię. Angielska liga cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co nie może dziwić, gdyż prezentowany w niej poziom jest bardzo wysoki. Jednakże w ostatnich latach bardzo żywy jest spór, o to, czy aby liga hiszpańska nie jest od niej lepsza. Jimmy Burns, ceniony hiszpański dziennikarz, postanowił sprawdź, jakie były początki futbolu na Półwyspie Iberyjskim i skąd wzięła się jego obecna siła. Efektami swoich badań podzielił się w książce "Piłkarska furia", wydanej w Polsce przez wydawnictwo SQN.

Historia hiszpańskiego futbolu jest bardzo skomplikowana i pełna momentów zwrotnych. Należy pamiętać, że futbol trafił tam dzięki Brytyjczykom. To Anglicy nauczyli Hiszpanów gry w piłkę i to oni zaszczepili w nich miłość do futbolu. J. Burns postanowił odwiedzić pierwsze hiszpańskie boiska, na których ludzie urodzeni na Półwyspie Iberyjskim po raz pierwszy stawali ze sobą w szranki.

Rozwój futbolu w Hiszpanii jest ściśle powiązany z dynamiczną...

Netula_CK | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

Odkąd sięgam pamięcią, a moje piłkarskie zamiłowanie (z przerwami na młodzieńcze bunty i poszukiwania) ma już dobre naście lat, zawsze uważałam, że Hiszpania i Anglia przodują w piłce nożnej. Dalej uważam, że to ich ligi stoją na najwyższym poziomie, najlepiej się je ogląda, a pod względem swojej ciekawości dla kibica są ex aequo na drugim miejscu – nie mogą się równać tylko z naszą rodzimą Ekstraklasą. Śledząc dzieje, zresztą splecione ze sobą, piłki hiszpańskiej i angielskiej, to nie powinno nawet dziwić – w krajach, gdzie żyje się futbolem, będzie on naprawdę przyjemny dla oka.

Książka Jimmy’ego Burnsa to właśnie taka podróż do przeszłości, takie kibicowskie „przeżyjmy to jeszcze raz”. Na rynku znajdziemy mnóstwo publikacji dotyczących poszczególnych gwiazdorów wspominanych w „Piłkarskiej furii” oraz tych związanych ze złotymi czasami największych klubów, ale tutaj zostało to zebrane w jednym miejscu, rzetelnie opracowane i podane Czytelnikowi na tacy. Od magika Di Stefano...

FCBTVpl | 2017-04-15

Fascynująca podróż przez hiszpański futbol

Dzięki współpracy z wydawnictwem Sine Qua Non trafiła do mnie książka „Piłkarska Furia”. Jest to najnowsza pozycja dotycząca hiszpańskiej piłki nożnej na sportowym rynku, na którą od informacji, że powstanie czekałem z niecierpliwością.

Autorem książki jest dobrze znany dziennikarz Jimmy Burns. Urodzony w Madrycie, ale kibicujący FC Barcelonie od czasów Cruyffa, kiedy zakochał się w futbolu totalnym. Burns jest jednym z moich ulubionych autorów. Jego książki „Ręka Boga. Życie Diego Maradony” (Zysk s-ka, 2007) oraz „Barca. Życie, Pasja, Ludzie” (SQN, 2014), stały się bestsellerami. Mało kto potrafi tak znakomicie opowiadać o hiszpańskiej piłce. Żałuję, że nie miałem okazji spotkać go w czasie jego niedawnego pobyto w Polsce.

Lektura zaczyna się wstępem redaktorów dwóch największych portali o Realu Madryt i FC Barcelonie, prologiem oraz wprowadzeniem autora. Na końcu zaś znajdziemy epilog, Postscriptum o Euro 2012 z udziałem Hiszpanii...

KuLtUrAlNiE | 2017-06-08

Piłkarska furia to książka, która zrodziła się z ogromnej pasji do sportu, do piłki nożnej. Już na wstępie, nazwijmy to w genezie powstania, mamy obszerny opis jak ewoluowała w J. Burns'ie miłość do futbolu . Od najmłodszych lat przyszły autor i dziennikarz miał styczność z piłką nożną. Jego pasja rosła wraz z nim, aż do momentu, w którym profesjonalnie dzieli się swymi doświadczeniami z rzeszą czytelników.
Książka jest przede wszystkim nasycona dużą ilością rozmaitych informacji i ciekawostek. Chcąc dokładnie zrozumieć wszystko musimy się wobec tego skoncentrować i wczytać w tekst. Tak jak zaznaczyłam wcześniej są tu wiadomości nie tylko stricte sportowe. Na rozwój hiszpańskiej piłki nożnej miało bowiem wpływ wiele czynników politycznych, gospodarczych i kulturowych. Tło historyczne cały czas prześwituje w opisach. To natomiast sprawia, że książka jest dobrze przemyślanym i rzetelnym opisem wspomnień i faktów związanych z rozwojem futbolu - zarówno klubowego, jak i...

Michał | 2017-10-16
Przeczytana: 11 września 2017

Ciężko się czyta. Dla wielbicieli dat i meczów o pietruszkę być może jest to świetna książka. Dla tych, którzy oczekują pasjonujących opowieści i opinii solidnie popartych analizą i wieloma przykładami, będzie to zbyt chaotyczna lektura.
Tezy stawiane przez autora są albo trywialne (na futbol w Hiszpanii ogromny wpływ miała Ameryka Południowa), albo nieprzekonujące (podobno piłka w Kraju Basków była kluczowa dla największych sukcesów Hiszpanii - a ja nie mogę sobie przypomnieć żeby ostatnio jakiś Bask stanowił o sile reprezentacji).
Podsumowując, nie jest to ani wyczerpująca antologia hiszpańskiego futbolu, ani ogólny przegląd wydarzeń. Raczej coś pośrodku, mieszanka przydługich opisów pojedyńczych meczów z czasów generała Franco plus opowieść o Johanie Cruyffie i na deser kilka relacji z Mistrzostw Europy i Świata.

Maksym Boukhiar | 2017-06-06

Książka mocno przeciętna, choć dla miłośników suchych faktów pomieszanych ze sobą w czasie w sposób nieziemsko chaotyczny może być interesująca.
Jednakże trzeba przyznać iż Jimmy Burns podszedł do opisania historii hiszpańskiej piłki nożnej bardzo rzetelnie a do tego nie przejawiał za bardzo swoich skłonności ku blaugranie :)