Barça. Życie, pasja, ludzie

Sine Qua Non
2014-10-22
2014-10-22
Michał Borkowski
sqn barca życie pasja ludzie barcelona blaugrana

Wbrew powszechnej opinii nie jest to książka tylko i wyłącznie dla kibiców FC Barcelony. Jak czytamy w tytule, Barca to życie, pasja i ludzie. Niezwykła historia klubu który utożsamia w sobie ducha całej Katalonii. Przez większą część historii współczesnej Katalonia była nękana przez reżim Generała Franco, który to stoi za sianiem nienawiści i podsycaniem narodu hiszpańskiego przeciwko Katalończykom. Piłka nożna była dla ludzi niczym tabletka przeciwbólowa i pozwalała marzyć i oderwać się od okrutnej codzienności. Niezwykła przygoda od czasu powstania w 1899 która trwa aż po dziś.
Polecam.

Dla fana Barcelony, do którego się zaliczam, pozycja obowiązkowa.

Dla fana Barcelony, do którego się zaliczam, pozycja obowiązkowa.

Książka ciekawa, mimo tego, że końcówka trochę mnie rozczarowała. Autor bardzo dobrze historię klubu, szczególnie z czego wynika motto klubu - "mes que un club". Brakuje jednak wyjaśnienia kilka ważnych dla historii klubu wątków. Struktura książki jest nieco chaotyczna (zapewne wynika to z faktu, że jest to drugie wydanie uzupełnione o najnowszą historię klubu).

Historia najsłynniejszego klubu w Hiszpanii przedstawiona na podstawie kulturowych i politycznych przemian robi wielkie wrażenie na kibicach FC Barcelony i nie tylko. To więcej niż klub, to całe życie i duma Katalonii.

FC Barcelona, to najbardziej utytułowany klub w XXI w. Rzesze fanów podziwiają swoich idoli czy to na stadionie, czy przed ekranami swoich telewizorów, wynosząc ich niemal do poziomu bóstw. Dla większości osób Barcelona, to właśnie drużyna piłkarzy, którzy na boisku potrafią przejść samych siebie. Zgodnie jednak z przyświecającym jej mottem, to "więcej niż klub" i właśnie to jest głównym punktem wyjścia w "Barca. Życie, pasja, ludzie" Jimmy'ego Burnsa.

Autor z niesamowitą wnikliwością przygląda się najważniejszym momentom w historii "Dumy Katalonii", przede wszystkim skupiając się na osobach, które przez lata tworzyły jej wielkość oraz emocjach jakie im towarzyszyły w tych chwilach. Jeśli szukacie ciekawostek na temat piłkarzy, plotek z szatni i opisów poszczególnych spotkań, to trafiliście w złe miejsce. Nie obawiajcie się jednak. Z ręką na sercu można bowiem stwierdzić, że ta książka każdemu fana piłki nożnej, nie tylko Barcelony, pozwoli spojrzeć na obecnego mistrza Hiszpanii z nieco innej perspektywy.

Jimmy Burns stara się powiedzieć, że istnieje FC Barcelona, jeden z najlepszych klubów w Europie i na świecie, bogata maszyna do zdobywania trofeów, przepełniona gwiazdami futbolu i istnieje Barca, symbol walki z reżimem, światło nadziei dla wszystkich, którzy pomimo przeciwności losu nie poddają się, wspólnota kibiców, po prostu ludzi.

Z pozoru pozycja ta jest przeznaczona dla fanów "Blaugrany" jednak każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Historia FC Barcelony, to przecież kawał historii piłki nożnej oraz burzliwej historii XX w. Hiszpanii. Autor opisuje stosunki generała Franco i jego reżimu z klubem, przez które ucierpiało wiele osób. Nie brakuje jednak także komentarza na temat współczesnych sukcesów Barcy, który stanowi suplement do wydanej po raz pierwszy w 1998 r. książki.

Nie bez znaczenia w przypadku tej pozycji, są również losy samego Jimmy'ego Burnsa. Urodzony w Madrycie dziennikarz nigdy nie został kibicem tamtejszego Realu, największego rywala Barcelony (bogatą w ciekawe fakty rywalizację zespołów znajdziecie na kartach tej książki). Jak sam autor stwierdził wynika to z faktu, że nie zgadzał się z polityką "Królewskich", a znacznie bliżej było mu do Barcy. Jak zresztą wynika z "Barca. Życie, pasja, ludzie" ludzie znacznie łatwiej utożsamiają się z Katalońskim gigantem. I nie, nie ma to związku z ofensywną, optymistyczną i elegancką grą zespołu, a właśnie z wyznawanych przez niego wartości. FC Barcelona musiała przez lata cierpieć, żeby dojść do wszystkich swoich sukcesów.

Jimmy Burns serwuje prawdziwą ucztę dla każdego fana Barcelony, małego czy dużego. Sam znalazłem tu sporo ciekawostek, szczególnie jeśli chodzi o czasy powstania klubu i okresu frankistowskiego reżimu, o których nie miałem pojęcia, a zawsze z dumą stwierdzałem, że jestem kibicem "Dumy Katalonii". Jeśli chcecie poznać tajemnice jakie skrywa zespół, a przede wszystkim zrozumieć jego kibiców, innych niż wszyscy, to zalecam wyzbyć się wszelkich uprzedzeń jakie możecie mieć wobec "Blaugrany" i czytać, czytać, czytać...

Dla fanów Barcelony będzie to biblia, dla zwykłych kibiców świetnie napisana książka o klubie piłkarskim. Nie ma cukrowania. Są wzloty i upadki. Autor nie rozlicza, ale przedstawia. Moje książka była przedłużona o kilka rozdziałów ze względu na kolejne jej wydanie.

Obowiązkowa lektura dla każdego fana Blaugrany. Przedstawia długą i trudną historię FC Barcelony w drodze na piłkarski Olimp. Jimmy Burns niezwykle dokładnie opisuje losy klubu i ludzi z nim związanym. Pozwala spojrzeć zupełnie inaczej na ten utytułowany i znany na całym świecie klub. Okazuje się, że wielkie kluby również miewają poważne problemy, jednak dlatego nazywamy je wielkimi, że potrafią te problemy przezwyciężyć. Z tej książki dowiemy się co to znaczy "Més que un club" nie tylko w nawiązaniu do Katalonii ale także do całego świata.

Co tu dużo pisać, nie mogę być nazbyt obiektywnym recenzentem. Jestem duchowym "catalana" od przełomu marca/kwietnia 2000 roku, gdy Barca podejmowała Chelsea w Champions League. Jak głosi legenda po główce Kluiverta z dogrywki w rewanżu do tej pory trzęsie się poprzeczka bramki na Camp Nou :) Boiskową i stadionową pasję tamtego meczu czuję za każdym razem na wspomnienie tamtego czasu. A ile od tamtych chwil było prywatnych fanowskich uniesień...

Ale nie tylko o sportowym aspekcie jest ta książka. To w dużej mierze opowieść o pogmatwanym losie regionu Katalonii z XX wieku, gdzie stadion stał się miejscem, w którym można było pogadać w zabronionym własnym języku, zapomnieć na 90 minut o chorej rzeczywistości za oknem i po prostu poczuć się dumnym ze swojego pochodzenia.

Świetna, niecukierkowa biografia sportowej instytucji, której motto "Więcej niż klub" ma pełne odzwierciedlenie we własnej niebagatelnej historii.

Absolutny "must have" dla kazdego sympatyka Barcelony ale napewno pozycja rowniez dla ogolnego kibica pilki noznej. Swietnie napisana,najlepsze sa watki opisane od kulis !

Fascynująca opowieść o jednym z największych klubów piłkarskich w historii - FC Barcelona. Nie jest to jednak zwyczajna historia klubu, przedstawiająca kolejne sezony ze statystycznego puntu widzenia - osiągnięte wyniki w rozgrywkach ligowych, krajowych i europejskich pucharach, wyniki meczów, najlepszych strzelców, itp. Wszystkie te informacje przewijają się przez karty książki, ale nie są one tutaj najważniejsze. Jest to bowiem opowieść o tym, czym Barca jest zarówno dla mieszkańców miasta, jak i całej Katalonii, i jak nierozerwalnie łączy się z nimi w jedność. To opowieść przede wszystkim o ludziach - o ludziach którzy ją (współ)tworzyli; o ludziach, w których życiu FCB odegrała niepoślednią rolę; o ich marzeniach i pasji, wreszcie o emocjach jakie w nich wywołuje. Autor przedstawia fenomen nie tylko sportowy, ale przede wszystkim kulturowy, socjologiczny, czy wręcz polityczny klubu. Dzięki lekturze możemy się również przekonać, dlaczego dążenie FC Barcelony do jak najpiękniejszej gry oraz jak największych sukcesów międzynarodowych, stało się odzwierciedleniem pragnień i dążeń Katalończyków do posiadania własnej tożsamości narodowej. Teraz łatwiejsze staje się zrozumienie sloganu "Mes que un club" (więcej niż klub) i dlaczego jest ono tak prawdziwe.
Reasumując, jest to najlepiej napisana i najciekawsza książka poświęcona FC Barcelonie, jaka do tej pory powstała i jedna z najlepszych książek o tematyce sportowej w ogóle. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów FCB, ale także dla wszystkich mieniących się kibicami piłkarskimi.
Jedynym małym minusem jest fakt, iż w oryginale ukazała się ona na stulecie klubu (1999),tak naprawdę jeszcze przed największymi sukcesami sportowymi jakie stały się jej udziałem w XXI wieku, natomiast na potrzeby polskiego wydania i tłumaczenia została uzupełniona o ostatnie lata działalności jedynie w skrótowej formie.
Ale mimo wszystko treści w niej zawarte wcale nie tracą na aktualności.

• Sport
  • Piłka nożna