Cristiano i Leo. Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego

Okładka książki Cristiano i Leo. Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego Jimmy Burns
Okładka książki Cristiano i Leo. Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego
2018-11-28
2018-11-28
Piotr Królak

Okładka książki Moja spowiedź Piotr Dobrowolski, Dawid Janczyk
Moja spowiedź Piotr Dobrowolski, ...
Okładka książki Paweł Fajdek. Petarda. Historie z młotem w tle Paweł Hochstim, Paweł Skraba
Paweł Fajdek. ... Paweł Hochstim, Paw...
Okładka książki Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach Scott Murray, Jonathan Wilson
Anatomia Liver... Scott Murray, Jonat...

Ciekawe porównanie życiorysów i analiza rywalizacji dwóch najwiekszych gwiazd pilki nożnej. Książka przypomina drogę obu piłkaży do czasu rywalizajci na Hiszpańskich boiskach i pozwala na powrót pamięcią do wielu niesamowitych piłkarskich bitew. Łza się kręci w oku fana gdy przed oczami pojawiają się historyczne obrazki i emocje. Ciekawa pozycja dla każdego fana piłki nożnej, a szczególnie dla osób ceniących jednego lub obu tych Panów.

Bohaterów książki nie trzeba przedstawiać nawet osobom, które nie interesują się piłką nożną. Książka ukazuje nam młodość, okoliczności przejścia na zawodowstwo oraz kariery i życie prywatne CR7 I Messiego. Ich historię przedstawiane są naprzemienne w kolejnych rozdziałach. Książka napisana lekkim, przyjemnym językiem, sporo danych statystycznych, bardzo przyjemna w odbiorze.

Biografia dwóch najwybitniejszych piłkarzy XXI wieku zawarta w jednym tomie. Bardzo dobrze napisana, w sposób chronologiczny, porównawczy opisuje kolejne lata kariery tych dwóch herosów. Wzloty i upadki, sukcesy i porażki, życie osobiste i rodzinne - to wszystko znajdziemy na kartach tej książki. Autor pozwala zapoznać się z karierą i życiem tych dwojga w sposób bardzo szczegółowy co sprawia, że można uznać te biografie za kompletne. Jak na biografie jest to dosyć spora objętościowo książka jednak czyta się ją świetnie i nie prowadzi do znużenia, ponieważ dynamika jej napisania jest tak duża, że czytelnik chce więcej i więcej.
Bohaterów tej książki nie trzeba przedstawiać, a dzieło Jimmyego Burnsa pokazuje nam, że wyrokowanie, który z nich jest lepszy jest sprawą nierozstrzygalną, a wręcz nie wartą ostatecznego wyroku. To Geniusze!
Polecam nie tylko fanom piłki nożnej, ponieważ te dwie postacie są tak głęboko zawarte w kulturze obecnej ludzkości, że o ich życiu i karierze chętnie poczytają również osoby nie będący fanami futbolu.

Wydaje się, że o obu piłkarzach napisano już wszystko. Aby napisać tak ksiażkę w sposób ciekawy, trzeba być naprawdę świetnym dziennikarzem - takim jak Jimmy Burns. Porównanie dróg dwóch największych futbolistów w historii, rozdział po rozdziale, pozwala wyciagnać wnioski i docenić ich charakter i wkład w trofea swoich drużyn. To, o czym jednak warto wspomnieć, to kilka kardynalnych błędów tłumaczy, czego przykładem niech będzie jeden z ostatnich rozdziałów, w którym kilkukrotnie powtarzane jest, że Real zdobył mistrzostwo w roku 2017/18, podczas gdy ta kampania była popisem podopiecznych Valverde, którzy nie dość, że ostatecznie podnieśli oba krajowe trofea, to jeszcze byli blisko zakończenia rozgrywek bez ligowej porażki.

Biografia kompletna. Czyta się fantastycznie :) Dwóch zupełnie innych piłkarzy – inne podejście do życia, do sportu, do mediów, którzy w ciągu ostatnich lat zmonopolizowali wyścig o tytuł najlepszego piłkarza na świecie. Ich walka (tylko na tle sportowym oczywiście),elektryzuje kibiców na całym świecie. Ta biografia opiera się na porównaniu obydwóch piłkarzy, w celu odnalezienia różnic, podobieństw oraz motywacji jaka napędza ich do ciągłego przekraczania własnych granic.

Nie taka cukierkowa i słodka jak inne biografie obu zawodników. Pokazująca ich najlepsze cechy, rywalizację między sobą która ciągnęła ich do góry, jak również te słabsze i mniej chętnie pokazywane

Sięgałam po książkę z wielkimi nadziejami, jako kibicka i fanka Messiego. A dostałam... trochę nudny przegląd tego, który z panów komu strzelił gola w jakim meczu. Nudnawe, niestety.

Lubię czytać książki o hiszpańskim futbolu. Wydaje mi się, że w przypadku piłki w hiszpańskim wydaniu autorom publikacji o takiej tematyce jakoś łatwiej uchwycić to, co w tym sporcie najważniejsze – pasję, która łączy piłkarzy i kibiców, włączając tych drugich w grę, gdy przez swoją postawę na stadionach naprawdę stają się dwunastym zawodnikiem. I choć osobiście zaliczam się do grona sympatyków Leo Messiego, to szanuję (niemniej bez krzty zrozumienia) odmienny pogląd na rywalizację tych dwóch piłkarskich gigantów i stawianie na Ronaldo. Jakiś czas temu czytałam bardzo obszerną, skądinąd ciekawą i dobrze opracowaną pod względem merytrycznym, biografię Lionela, później dla równowagi (bynajmniej nie psychicznej) sięgnęłam po biografię Cristiano. Również ciekawa, nie przekonała mnie jednak do głównego bohatera tej opowieści. Niemniej fajnie było poznać go bliżej. A że i nazwisko Jimmiego Burnsa nie jest mi tak zupełnie obce, to z przyjemnością sięgałam po „Cristiano i Leo: Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego”.

Jimmy Burns dokonał nie lada sztuki – otóż on, tworząc tę książkę, nie opowiedział się za żadnym z zawodników, a jako dziennikarz sportowy na pewno swoje preferencje w tym temacie ma. Świadczy to o jego dużym profesjonalizmie, sądzę, że sama nie potrafiłabym zdobyć się na taki obiektywizm, czym bardziej doceniam treść książki. Sporo informacji o tych dwóch piłkarskich legendach znałam już wcześniej, wszak lektura biografii obu piłkarzy zrobiła swoje, ale znalazło się trochę rzeczy, które były dla mnie nowością, a ciekawostek nigdy dość. Fajnie, że Burns pokazał Leo i Cristiano (kolejność nieprzypadkowa) jako dwie totalnie różne osobowości, jakimi są w rzeczywistości. Jeszcze lepiej, że poznajemy zarówno zalety, jak i wady obu.

Dla mnie jednak prawdziwy efekt wow wywołała warstwa graficzna książki w postaci zdjęć. Leo z żoną i dziećmi, Leo z Iniestą dźwigający puchar itd. A następnie Cristiano z pucharem i uchwycony w innych momentach życia. Na większości fotografii sam, chyba zabrakło miejsca dla kogoś więcej niż on i jego ego. Czy wybór zdjęć był przypadkowy? Nie wiem, ale dla mnie było to bardzo wymowne i potwierdziło stare porzekadło – obraz mówi więcej niż tysiąc słów.

Klasyczna dobra publikacja dla zwolenników książek o tematyce sportowej. Z czystym sumieniem można polecić, aby każdy wysnuł własne refleksje na temat rywalizacji dwóch największych gigantów piłkarskich ostatnich dekad.

zaczytana.com.pl

Jimmy Burns to nazwisko znane czytelnikom literatury sportowej. Burns jest autorem takich pozycji, jak „Barça. Życie, pasja, ludzie”, czy też „Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol”. Obie powyższe książki oceniłam pozytywnie, więc z optymistycznym nastawieniem podeszłam do lektury pt. „Cristiano i Leo. Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego”. Czy kolejna książka Burnsa okazała się równie dobra, co poprzednie? Przekonajmy się…

„Jeżeli którykolwiek z nich istniałby bez drugiego, uznano by go bez chwili wahania za najważniejszego piłkarza swojego pokolenia.”

Można powiedzieć, iż „Cristiano i Leo” to dwie biografie w jednym. Jimmy Burns chronologicznie opisuje losy obu piłkarzy, zarówno w poszczególnych klubach, jak i reprezentacjach, nie pomijając przy tym wątków z ich życia prywatnego. Jednocześnie zwraca uwagę na wydarzenia, które miały wpływ na osobowość i późniejsze życie obu bohaterów. Co więcej wskazuje zarówno na widoczne różnice pomiędzy Ronaldo i Messim, jak i na punkty wspólne, które na pierwszy rzut oka trudno dostrzec. Dziennikarz początkowo przeplata dwie historie, kiedy natomiast drogi CR7 i Messiego połączyły się na piłkarskiej murawie cześć dalszych wydarzeń przedstawionych zostało we wspólnych rozdziałach.

Jeśli chodzi o ramy czasowe książki, to jest to dosyć aktualna lektura. Główna narracja rozpoczyna się od pochodzenia i narodzin piłkarzy, zaś kończy się wraz z finałem Ligi Mistrzów w Cardiff. Natomiast najnowsza historia została dopisana w epilogu. Autor krótko wspomina o trzecim z rzędu triumfie Realu w Champions League i odejściu CR7 ze stolicy Hiszpanii, zaś nieco szerzej opisuje zeszłoroczny mundial.

„Messi wygrał bitwę, ale to Ronaldo zwyciężył w wojnie.”

Książka Jimmy’ego Burnsa to jedna z wielu dostępnych na rynku pozycji traktujących o postaciach Cristiano Ronaldo i Lionela Messiego. Czy warto, więc po nią sięgnąć? Dla osób, które doskonale znają historie tych piłkarzy, czytali ich biografie i na co dzień śledzą rozgrywki lig europejskich wiele przedstawionych w książce wątków będzie znanych. Niestety nie da się uniknąć w tym temacie powtórzeń. Jimmy Burns nie wymyślił przecież ich życiorysów od nowa. Jednak pomysł na opisanie historii tych dwóch postaci łącznie zasługuje na uznanie i uwagę. Lekturę dobrze i szybko się czyta.

„Łzy Ronaldo po tamtym meczu symbolizowały smutek całego kraju.”

W przypadku kolejnej książki danego autora nie da się uniknąć także pewnych porównań. Dlatego też, jeśli miałabym ocenić książkę „Cristiano i Leo” na tle pozycji „Barça. Życie, pasja, ludzie” oraz „Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol” to w rankingu znalazłaby się… najniżej. Na taką ocenę wpływa nie tylko fakt, iż lektura niezbyt mnie zaskoczyła, ale przede wszystkim pewien istotny szczegół. Otóż w recenzji książki o historii FC Barcelony chwaliłam obiektywizm autora. Pomimo iż Jimmy Burns jest kibicem Barcy (o ironio urodzonym w Madrycie) opisał historię katalońskiego klubu taką, jaka była naprawdę. W przypadku książki o Cristiano i Leo zdecydowanie tego zabrakło. Autor nie zawsze był w stanie ukryć swoje sympatie oraz antypatie w prezentowanych treściach. To bez wątpienia największy mankament tej książki.

„Czy możecie sobie wyobrazić jednego z nich podającego piłkę do drugiego albo ich obu świętujących razem zdobycie bramki?”

Pomimo iż Jimmy Burns opisuje dobrze znane życiorysy piłkarzy, w lekturze można znaleźć ciekawe wątki. Sięgając po tę pozycję dowiecie się, który trener przeniósł Ronaldo z pozycji środkowego napastnika, – którą zajmował od dzieciństwa – na lewe skrzydło, czy też jak po latach Xavi wspominał pierwszy wspólny trening z Messim. Odkryjecie, który z nich – CR7 czy Leo – w zaledwie jednej edycji rozgrywek wystąpił w składach do lat 16, 17, 18, zespole rezerw i pierwszej drużynie. Po lekturze będzie także wiedzieli, kto nazwał Messiego „potworem” oraz z którymi trenerami Ronaldo dogadywał się najlepiej.

„[…] Messi znalazł w Inieście i Xavim bratnie dusze.”

Przeczytacie o relacjach panujących między Messim i Maradoną, a także o podobieństwach i różnicach obu Argentyńczyków. Dowiecie się, jakie rewolucje przeprowadził Guardiola obejmując pierwszą drużynę Barcelony, kim byli zawodnicy, którzy pomogli rozbłysnąć Messiemu w Katalonii, jak również, jakie cechy Leo podziwiał w Inieście. Przeczytacie nawet, co Florentino Pérez i Jorge Valdano powiedzieli autorowi na temat Cristiano.

„Ronaldo stał się zabójczym snajperem […].”

Kogo Messi nazwał „największym hiszpańskim zawodnikiem wszech czasów”? Z kim podczas gry w United Ronaldo obstawiał liczbę goli, które strzeli w nadchodzącym sezonie? Jaki zapis widnieje w kontrakcie Messiego na wypadek gdyby Barcelona została wykluczona z wszelkich rozgrywek na skutek uzyskania przez Katalonię niepodległości?

„Jego rodacy wychodzili z założenia, że dopóki Messi nie sięgnie po tytuł mistrza świata, nie będzie w pełni zasługiwał na status argentyńskiej legendy.”

„Cristiano i Leo. Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego” to lektura, która pozwala prześledzić dotychczasową drogę, którą przeszli obaj piłkarze, aby dotrzeć na szczyt futbolowego świata. To książka, która zainteresuje nie tylko fanów obu tytułowych zawodników, ale wszystkich kibiców piłkarskich.

Jimy Burns to nazwisko, które raczej niewiele mówi czytelnikowi. Może bardziej, jeśli ktoś interesuje się piłką nożną, aczkolwiek i to nie jest pewnikiem, bo sam na przykład nigdy o nim nie słyszałem. Urodzony i wychowany w Madrycie, dobrze rozeznany w kulturze brytyjskiej, kastylijskiej i katalońskiej, dziennikarz i korespondent, ceniony i nagradzany autor sportowych książek, m. in. "Barca. Życie, pasja, ludzie" czy "Piłkarska furia. Podróż przez hiszpański futbol". Niemniej jednak ważna jest inna jego książka, która ukazała się na polskim rynku w ubiegłym roku. Ważna dla mnie i dla fanów dwóch wielkich klubów oraz piłkarzy, dlatego nie mogłem sobie jej odpuścić.

Rok 2009 był szczególny dla kibiców piłki nożnej, zwłaszcza fanów FC Barcelony, Realu Madryt i ligi hiszpańskiej. Wtedy bowiem na arenie pojawił się Cristiano Ronaldo kupiony za ogromne pieniądze, żeby zapewnić klubowi jeszcze większe. Ale dla kibiców ważniejsze od pieniędzy jest to, że od tamtej pory przez dziewięć sezonów toczyła się między nim a Lionelem Messim największa rywalizacja w historii futbolu dwóch piłkarzy reprezentujących barwy dwóch najbardziej utytułowanych, nienawidzących się i toczących odwieczną wojnę hiszpańskich potęg.

"Cristiano i Leo: Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego" to projekt, który narodził się w głowie autora po własnych doświadczeń (mieszkania i pracy),kiedy przebywał w Hiszpanii, Argentynie, Wielkiej Brytanii i Portugalii, oraz jego ogromnego zamiłowania do piłki. Mając na swoim koncie już kilka dobrych tytułów sportowych postanowił napisać książkę o dwóch najświetniejszych, najlepszych i najbardziej cenionych piłkarzach znanych na całym świecie. Żywych legend, które ciągle grają na wysokim poziomie, chociaż już w tym momencie, kiedy to piszę, nie ma między nimi rywalizacji na co dzień, bo w zeszłym roku Cristiano odszedł do włoskiego Juventusu.

Książka wiele ukazuje z życia Ronaldo i Messiego. Czytelnik poznaje obu piłkarzy od narodzin i wczesnego dzieciństwa, które nie należało do najwspanialszych, ich relacje z członkami rodziny, pierwsze kontakty z piłką, wyjazdy, rozstania z bliskimi, aż po poważne wyzwania, wyższe cele i wszystkie osiągnięcia. Bardzo fajne jest, że autor nie gloryfikuje żadnego z nich, nie wywyższa, nie stawia ponad drugim, nie wskazuje, który jest lepszy. Nie daje jasnej odpowiedzi, który jest lepszy, tylko skupia się na dwóch różnych osobowościach, które wspięły się na szczyt i już za życia osiągnęły statusy legend. Dowiadujemy się o ich silnych i mocnych stronach, wadach i zaletach, szczęśliwych i smutnych chwilach, przełomowych momentach, bliskich i wrogach, o ich wzajemnej rywalizacji, bez której bardzo możliwe, że nie osiągnęliby aż tak wysokiego poziomu nie nakręcając się nawzajem.

Mecze Barcy i Realu, czyli tak zwane Gran Derbi, to największe widowisko sportowe, transmitowane do 185 krajów, które ogląda aż 600 milionowa publiczność. Nie ma drugiego takiego wydarzenia sportowego. Dlatego rywalizacja między tym dwojgiem została okrzyknięta największą w historii, bo śledziło ją aż tyle osób. Fanów Realu Madryt, FC Barcelony, ligi hiszpańskiej i futbolu na najwyższym poziomie. Rywalizacja tak wielka, że wkraczająca także w sferę polityczną, dlatego o meczach Realu i Barcy mówi się, że to też rywalizacja Kastylii i Katalonii.

Sam będąc fanem Realu zawsze najbardziej czekałem na te właśnie mecze. Mógł być cały sezon w plecy, ale jak przychodziło do tego meczu, z którego Madryt wychodził zwycięsko, to zaraz się humor poprawiał i duma rosła. Jednak mimo ogromnego zamiłowania do klubu i CR7 nie sposób nie podziwiać grającego po drugiej stronie Messiego, którego piłka się po prostu trzyma, jakby miał ją przyklejoną do buta, toteż nie raz nerwowo patrzyłem jak mija trzech, czterech, a nawet pięciu graczy Realu, oddaje strzał na bramkę i skubany trafia! Z drugiej strony kibice Barcelony musieli mieć podobny zastrzyk emocji, kiedy to nieobliczalny Portugalczyk dostawał piłkę i mógł z nią zrobić w każdej chwili cokolwiek, strzelić główką, przewrotką, nożycami, lewą lub prawą nogą, piętką, przywalić z woleja.

Dostałem tę książkę od przyjaciela wraz z szalikiem Realu na ostatnie święta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie taki drobny paradoks, że przyjaciel ten jest ogromnym fanem Barcelony. Gdybyście tylko widzieli nas na co dzień. Miło, sympatycznie, kumple jak bracia, a gdy przychodzi Gran Derbi to jest ogień! Sodoma i Gomora, piekło, armagedon. Przekleństwa się rzucają na lewo i prawo, albo z ust, albo esemesami (ooo, a ile tych esemesów wtedy leci, że aż kciuk czerwony!). "Jeb**y Messi!" - wypisuję ja. "Skur****y Ronaldo i Real znowu na farcie!" - pisze on. I tego typu słitaśne zwroty, które pobudzają jeden drugiego. Ale kiedy mecz się skończy to chłodna głowa i obiektywna analityczna rozmowa. Należało się lub nie. Był spalony faktycznie czy błąd arbitra. Ładna bramka czy taka sobie. To - jakkolwiek kontrowersyjne i może niezbyt chlubne - zachowanie pokazuje jednak, co znaczy przyjaźń. A mecze Realu i Barcy oraz rywalizacja Ronaldo i Messiego pozostaną nam w głowach i sercach na zawsze.

Ogólnie rzecz biorąc książka nie ujmuje wszystkiego. Liczy sobie co prawda ponad czterysta stron napisanych dość gęsto tekstem, ale o tej rywalizacji dwóch legend i klubów można by napisać jeszcze więcej. Dla fanów Realu, Barcy, Ronaldo i Messiego jest to pozycja obowiązkowa do kolekcji i przeczytania, chociaż wiele więcej się na pewno nie dowiedzą. Cała reszta zainteresowana tymi dwoma na pewno otrzyma spory zastrzyk informacji o dwóch żywych legendach, ikonicznych gwiazdach i wspaniałych zawodnikach. Nieśmiały introwertyk i butny egotyk. Brodaty karzeł i opalony Adonis. Przedstawiciele Realu Madryt i FC Barcelony. Warto poznać ich obu.

• Mam fizyczne
  • EmpikGO