Dyskretne przywództwo

Insignis
2016-09-28
2016-09-28
Michał Jóźwiak
ancelotti puchar liga mistrzów trener zarządzanie biografia

Okładka książki Nienasycony zwycięzca Alessandro Alciato, Carlo Ancelotti
Nienasycony zw... Alessandro Alciato,...

Ciekawa pozycja

Ciekawa pozycja

Przyznam, że dosyć rzadko sięgam po książki sportowe, bo zbyt często są one albo nadmiernie ugrzecznione, albo wręcz przeciwnie - przepełnione skandalizującymi opowieściami w klimacie serwisów plotkarskich. Zdecydowanie zbyt mało dostępnych jest książek próbujących sięgnąć głębiej - do mechanizmów danej dyscypliny/zespołu/zawodnika. "Dyskretne przywództwo" co prawda raczej bym nie postawił w tym samym rzędzie, co "Futbonomię", "Piłkomatykę", "Odwróconą piramidę" czy "Moneyball", ale nie jest to też zła praca. Pozwala nam zajrzeć za kulisy pracy jednego z najbardziej utytułowanych trenerów, jednak jednocześnie ma się wrażenie, że ta historia nie jest do końca rzetelnie opowiedziana, pomijająca np. dogłębną analizę własnego warsztatu. Wydaje się, że spowodowane jest to tym, że Ancelotti dalej jest czynnym trenerem, stąd też zbyt szczery rachunek sumienia mógłby zamknąć mu niektóre drzwi. Być może lepszym pomysłem byłoby zaczekanie kilku, może nawet kilkunastu lat na wydanie tej książki, bo czytając ją, odnosiłem czasami wrażenie, że stanowi ona formę listu motywacyjnego.

Co do samego Carletto i jego metod pracy, to osoby zaznajomione ze światem piłki nie będą zaskoczone jego ludzkim podejściem oraz dobrymi relacjami z zawodnikami (pewien wyjątek stanowi tutaj Bayern, który Ancelotti prowadził tuż po napisaniu tej książki). Oczywiście nie jest też tak, że Ancelotti jest wyłącznie "Atmosfericiem" trenerskim wielkiej piłki, bo samym "robieniem luźnej atmosfery" nie utrzymałby się na topie przez około dwadzieścia lat. Nasuwa się tylko pytanie o skuteczność takiego sposobu zarządzania w kontekście rozgrywek ligowych, bowiem drużyny Ancelottiego miały niemalże zawsze problem z utrzymaniem koncentracji i skupienia na przestrzeni całego sezonu, o czym świadczy mało chwalebny fakt, że pomimo tylu lat pracy w Juventusie, Milanie, Chelsea, Realu, PSG czy Bayernie Carletto ma koncie tylko 4 tytuły ligowe. Być może zatem jego styl lepiej sprawdza się w rozgrywkach pucharowych, gdzie decyduje często dyspozycja dnia oraz umiejętność radzenia sobie z presją, w czym Carlo jest mistrzem. No i oczywiście ważna jest taktyka, ale Ancelotti jest Włochem, więc wyssał ją z mlekiem matki.

W każdym razie całkiem ciekawa pozycja jak na rynek książek sportowych, a i może się przydać dla rozszerzenia horyzontów z zakresu zarządzania biznesowego.

Całkiem ciekawa książka o stosowanych przez Carlo Ancelottiego metodach zarządzania zawodnikami w prowadzonych przez niego drużynach piłki nożnej.

Swietna ksiazka opisujaca sposoby zarzadzania i wspolpracy z ludzmi na roznych poziomach i kulturach organizacyjnyvh przy tym wiele ciekawych historii znanych pilkarzy.

Książka została napisana jeszcze przed nieudanymi latami tenerskimi autora.

Do zwinnego przewodzenia zmianom tym wielkim, które dotyczą całej firmy, istotnym, które dotyczą procesów biznesowych, a także do wdrażania usprawnień, konieczny jest nowy model przywództwa. Ciekawą propozycją jest tzw. dyskretne przywództwo.

Książka Dyskretne przywództwo, której autorem jest Carlo Ancelotti – znany włoski piłkarz i trener (obecnie trener Bayernu Monachium),a współautorami są Chris Brady – profesor, wykładowca zarządzania na University of Salford – oraz Mike Ford – były dyrektor ds. sportowych Chelsea FC – nie jest książką o piłce nożnej, choć pojawiają się w niej opisy sytuacji w trakcie meczów, rozmów w piłkarskiej szatni czy relacji ze znanymi piłkarzami lub właścicielami klubów. To książka o trenerze, którego umiejętności przywódcze pozwoliły na osiąganie sukcesów z takimi drużynami, jak Juventus, Milan, Chelsea, PSG i Real Madryt, efektywną współpracę z takimi piłkarzami jak Cristiano Ronaldo czy Zlatan Ibrahimowić, czy właścicielami lub prezesami klubów, wśród których byli m. in. Silvio Berlusconi, Florentino Pérez czy Roman Abramowicz.

Najkrócej charakteryzuje książkę sam Chris Brady:

Nie uczyniliśmy z niej zbioru opowieści, choć są one, rzecz jasna, ważne. Zamiast tego skupiliśmy się na przemyśleniach wybitnego specjalisty w zarządzaniu utalentowanymi zespołami w niewyobrażalnie trudnej branży.

Już zdjęcie na ostatniej stronie okładki książki, na której widać Carlo Ancelottiego (spokojnego i uważnego) i Zinédine Zidane’a (eksplodującego emocjami),pokazuje, że trenerzy mogą prezentować różne style przywództwa i być skuteczni. Pozostaje pytanie: jaki ze stylów wydaje się skuteczniejszy we współczesnym zarządzaniu zmianą?

W książce znalazłem rozdział o kulturze organizacji, w którym Ancelotti podkreśla, że “trener ma być uosobieniem klubowej kultury i dbać o jej przestrzeganie na wszystkich stopniach hierarchii”, co stoi w zgodzie z moim rozumieniem kultury organizacyjnej, która potrafi “zjeść zmianę na śniadanie”.

Zarządzający zmianą odnajdą w książce wskazówki dotyczące hierarchii, zarządzania talentami, odpowiedzialności i wartości firmowych. Mnie najbardziej zafascynował rozdział poświęcony danym – ich zbieraniu i analizie. Jako głosiciel Zwinnego Zarządzania Zmianą twierdzę, że bez sprawnego Wglądu – zgromadzenia i przeanalizowania danych – nie można wystartować ze zmianą. Z drugiej strony podejście zwinne zachęca do upraszczania pewnych działań np. szacowania kosztów i wartości.

Podobnie Ancelotti uważa, że “nie można przesadnie polegać na liczbach, bo są tylko jednym z wielu narzędzi” i przypomina o czynniku ludzkim, cytując słowa przypisywane Albertowi Einsteinowi: “Nie wszystko, co można policzyć, jest ważne i nie wszystko, co jest ważne, można policzyć”. Dlatego, jeśli doceniasz rolę ludzi w zmianie, przeczytaj tę książkę.

Książka została napisana jeszcze przed nieudanymi latami tenerskimi autora.

Książka Dyskretne przywództwo, której autorem jest...

Ta książka jest jak Carlo Ancelotti z czasów gry na murawach Seria A - dobra, bez fajerwerków, wypełniająca swoje zadanie w stu procentach. Poznajemy Carletta trochę bliżej jako człowieka ale jeśli chodzi o niektóre epizody z jego kariery to jest tu zdecydowanie za mało na ich temat (choćby o pracy w Juve). Dobra rzecz dla wszystkich, którzy uczą się zarządzać ludźmi - można dowiedzieć się nieco na ten temat i wykorzystać później w praktyce.

Nie interesuję się piłką nożną, niemniej książkę przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Przywództwo w wydaniu Carla Ancelotti daje do myślenia, ale też nie narzuca się. I to jest super - bo często się czyta, że powinno się tak, a nie inaczej. Ancelotti mówi, że on ma taki styl, ale ceni innych, którzy ten styl mają zupełnie inny - i też jest to skuteczne. Jednym odpowiada przywódca surowy, a innym spokojny i wyważony. W tym wszystkim trzeba zawsze pamiętać o tym, żeby być sobą i żeby być skutecznym - bo o to chodzi w biznesie. Ale nie będziesz skuteczny jak nie będziesz sobą.
Książka składa się z części napisanych przez Ancelotti'ego oraz wypowiedzi jego współpracowników - piłkarzy, dyrektorów klubów... Każdy z nich podkreśla, że dla tego trenera najważniejsi są ludzie i to jest jego mocna strona. Potrafi słuchać, chce zrozumieć i wyciągnąć z każdego to, co ma najlepsze.
Myślę, że pozycja jest godna polecenia dla każdego menedżera, a już szczególnie dla tych, którzy interesują się sportem - tym bardziej do Was przemówi.

Świetna pozycja dla każdego managera lub osoby, której zależy na budowie relacji i wzajemnym szacunku wobec współpracowników.

Nie mogłem ukryć swojego zadowolenia, gdy wreszcie pojawiła się okazja na przeczytanie „Dyskretnego przywództwa”. Spowodowane to było nie tylko ze względu na to, że jestem fanem piłki nożnej i zajmuję się nią na co dzień, ale również z powodu mojego uwielbienia do osoby Carlo Ancelottiego. Bez wątpienia zaliczyłbym go do co najmniej trójki najlepszych szkoleniowców, których mogę obserwować przy ławce trenerskiej. Zawsze imponował mi jego spokój i chłodne myślenie, nie poddawanie się emocjom, a także zdolność do przewidywania oraz przeczucie, które jest przecież tak istotne w jego zawodzie.

Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, które wymienię w kolejności chronologicznej: Doświadczenie, Kultura, Hierarchia, Talenty, Miejsce pracy, Odpowiedzialność, Produkt, Dane, Dojrzewanie, Wartości. Każdy z nich Carlo Ancelotti dogłębnie rozwija, tłumaczy i przytacza różne przykłady z szatni czy ławki trenerskiej, a o wielu z tych historii dowiadujemy się po raz pierwszy.

Moim zdaniem najciekawszy w tej pozycji jest fakt, że co prawda jest poświęcona trenerskiej karierze Ancelottiego, ale tak naprawdę jego słowa można skierować również do innych zawodów, szczególnie tych, w których występują duże firmy czy przedsiębiorstwa. Zresztą, 59-latek często przedstawia futbol i kluby jako jeden wielki biznes, z wieloma pracownikami, szefami, i tak dalej. Wydaje mi się, że z tego właśnie powodu, czytając książkę obecnego trenera Napoli skorzystają nie tylko fani dyscypliny.

Zrobić to mogą przede wszystkim dzięki radom trenera, które są umieszczone na końcu każdego rozdziału i które są niejako krótkim podsumowaniem i skrótem tego, o czym pisał chwilę temu Ancelotti. I trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż są one skonstruowane takim językiem, że w ogóle nie pomyślelibyśmy, że chodzi o prowadzenie drużyny piłkarskiej.

Cała recenzja na blogu Przeczytane! http://przeczytane.net/dyskretne-przywodztwo-carlo-ancelotti/

Doskonała książka dla wszystkich tych, którzy zarządzają ludźmi. Pokazuje jak budować zespół, na jakich wartościach opierać swoją pracę i jak kształtować relacje z pracownikami. Myślę, że to najważniejsze elementy sukcesu Ancelottiego, ale sprawdzi się nie tylko w piłce nożnej. Polecam!

• Sportowe
  • Sport
  • Biografie
  • 2021 projekt 52

Dodaj cytat z książki Dyskretne przywództwo