Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
My turn
sport, piłka nożna, Johan Cruyff
0tommy

Jedna z najważniejszych książek sportowych ostatnich lat. Autobiografia trenera i piłkarza totalnego. Johan Cruyff na całym świecie znany jest jako jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii. Trzykrotnie zdobywał Ballon d’Or - nagrodę dla najlepszego piłkarza grającego w Europie, w latach siedemdziesiątych decydował o sile reprezentacji Holandii, współtworząc styl określany mianem...

Jedna z najważniejszych książek sportowych ostatnich lat.

Autobiografia trenera i piłkarza totalnego.

Johan Cruyff na całym świecie znany jest jako jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii. Trzykrotnie zdobywał Ballon d’Or - nagrodę dla najlepszego piłkarza grającego w Europie, w latach siedemdziesiątych decydował o sile reprezentacji Holandii, współtworząc styl określany mianem „futbolu totalnego”. W 1974 roku podczas pamiętnych także dla Polaków mistrzostw świata poprowadził Holendrów do finału i zdobył Złotą Piłkę jako najlepszy zawodnik całego turnieju. Jego technika, elegancja gry, a także niezwykły talent do reżyserowania zdarzeń na boisku wywarły ogromny wpływ na rozwój dyscypliny i kolejne pokolenia piłkarzy.

Ta książka to opowieść o całej karierze Cruyffa i o jego wizji futbolu. Najdłużej związany był z drużyną Ajaksu Amsterdam, z którą wywalczył 8 tytułów mistrza kraju i trzy europejskie puchary. W 1973 roku przeniósł się do Barcelony i od razu w pierwszym sezonie wygrał La Liga.

Cruyff odmienił również stronę biznesową futbolu – jako pierwszy piłkarz w historii podpisywał intratne kontrakty reklamowe, a jego umowy z klubami zawierały – znowu po raz pierwszy – wiele punktów dotyczących specjalnych premii finansowych.

Od roku 1984 Johan Cruyff osiągał sukcesy jako trener Ajaksu i Barcelony. To właśnie on powołał do życia drużynę Barçy określaną po dziś dzień jako Dream Team.

W październiku 2015 roku u Johana Cruyffa zdiagnozowano raka płuc. Zmarł 24 marca 2016 roku. Niemal do ostatniej chwili pracował nad tą książką.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

emindflow | 2017-05-26
Przeczytana: 25 maja 2017

Johan Cruyff był jedną z moich największych sportowych fascynacji. Wizjoner futbolu, mózg Ajaxu i reprezentacji Holandii w okresie ich największych sukcesów, twórca dzisiejszej potęgi Barcelony. W życiu nie widziałem tak kreatywnego piłkarza jak on.
Próby porównywania dzisiejszych gwiazd Messiego czy Ronaldo z Cruyffem mają tyle sensu co porównywanie Zimermana czy Blechacza z Chopinem. Z całym szacunkiem panowie, ale gracie w zupełnie innej lidze.
„Autobiografia” to niewielka książka, która młodemu czytelnikowi niewiele powie o jej autorze. Nie spodziewałem się, że Cruyff, który przecież nigdy nie przesadzał ze skromnością, tak niewiele miejsca poświęci na opowieść o swojej sportowej karierze i wybitnych osiągnięciach.
Autor skupił się na zupełnie innych tematach. Po raz pierwszy spotkałem się z prezentacją w tak banalnie prostej formie filozofii i zasad futbolu totalnego. Dużo miejsca zajmują też opisy organizacji i zasad działania klubów piłkarskich, w których grał i...

Sensej | 2017-04-21

Jedna z najważniejszych książek sportowych ostatnich lat. Autobiografia trenera i piłkarza totalnego. Johan Cruyff na całym świecie znany jest jako jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii. Trzykrotnie zdobywał Ballon d'Or - nagrodę dla najlepszego piłkarza grającego w Europie, w latach siedemdziesiątych decydował o sile reprezentacji Holandii, współtworząc styl określany mianem futbolu totalnego. W 1974 roku podczas pamiętnych także dla Polaków mistrzostw świata poprowadził Holendrów do finału i zdobył Złotą Piłkę jako najlepszy zawodnik całego turnieju. Jego technika, elegancja gry, a także niezwykły talent do reżyserowania zdarzeń na boisku wywarły ogromny wpływ na rozwój dyscypliny i kolejne pokolenia piłkarzy.

FCBTVpl | 2017-03-16

Osoby Johana Cruyffa chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Znakomity piłkarz i jeszcze lepszy trener. Twórca futbolu totalnego i Dream Teamu FC Barcelony. Niestety tak wspaniała i znacząca postać nie wygrała walki z rakiem. Ani dobry charakter, ani wyznawane zasady, ani pieniądze nie są niestety lekarstwem na nowotwór.
Dzięki współpracy z Wydawnictwem Literackie trafiła do mnie pośmiertnie wydana autobiografia Cruyffa pt.: "Johan Cruyff. Autobiografia". Miałem tą przyjemność otrzymania tej pozycji na długo przed jej premierą, która zaplanowana jest na 30 marca, za co dziękuję.

Książka zaczyna się od kalendarium, w którym znajdują się wypisane kluby, w których grał oraz zdobyte w nich tytuły, zarówno na boisku jak i na ławce trenerskiej. Poznamy też najważniejsze daty z jego życia. Przedmowa z marca 2016 roku jest jego autorstwa. Ponad trzysta stron lektury kończy posłowie syna Johana - Jordiego.

Książka opowiada o całej karierze Cruyffa. Poznajemy dzieciństwo i pierwsze kroki...

kwikster | 2017-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Postać Cruijffa (szkoda, że w książce zastosowano angielską pisownię) jest bez wątpienia mityczna. Wielkich piłkarzy było wielu, ale "totalny" był tylko jeden. To genialny piłkarz i trener. Wizjoner, który zasłynął z tego, że zawsze miał rację...
Jego biografia trochę zaskoczyła. Na początku nie podobało mi się, że skupiał się na sprawach, których nie poruszali inni. Cruijff skupiał się na przełożeniu swojej filozofii.
Zaskoczyła mnie prostota futbolu totalnego i problemy z reformowaniem jego ukochanych klubów. Mimo przestojów warto przeczytać, bo o wielkich trzeba wiedzieć jak najwięcej!
Szkoda, że nie ma go już między nami!

Viaar | 2017-05-25
Na półkach: Przeczytane, Sport

Spodziewałem się czegoś, co mnie porwie, ale tak nie było. Wstęp książki, pierwsze dwa-trzy rozdziały są świetne. Potem troszkę gorzej, ale znośnie, super opisuje przygodę syna - Jordiego, z futbolem, z perspektywy kibica, jego trenera oraz ojca. Dużo o sprawach klubowych, wszystko kręci się wokół Ajaxu-Barcelony-Holandii. Czasami bywa nużące, ale książka napisana bardzo lekko, więc nie ma problemu ogółem. Niestety, nie jest to "bum!" jak wszyscy zakładali przed polską premierą. Pomimo tego - zachęcam do kupna, warto mieć, przeczytać. Dla fanów holenderskiego futbolu książka ta będzie niesamowitą przygodą.

Arek | 2018-01-27
mfn | 2017-10-06