Johan Cruyff. Autobiografia

Okładka książki Johan Cruyff. Autobiografia Johan Cruyff
Okładka książki Johan Cruyff. Autobiografia
Johan Cruyff Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
My turn
Wydawnictwo Literackie
2017-03-30
2017-03-30
Krzysztof Skonieczny
sport piłka nożna Johan Cruyff

Cenna wiedza o futbolu przekazana przez jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tej dyscypliny. Rewolucja jaką wcielił w życie Cruyff trwa do dziś, co czyni go możliwie największą postacią w świecie piłki nożnej, a jego spuścizna jest wciąż żywa choć niestety coraz mniej widoczna...

Johan Cruyff napisał autobiografię... którą trudno uznać za autobiografię. Można nawet odnieść wrażenie, że wątki piłkarskie i trenerskie były potraktowane jako konieczność, a główną częścią książki są opinie legendarnego Holendra względem zmian, jakie futbol przeszedł w XXI wieku. Obrywa się m.in. osobom zarządzającym Ajaxem, które marnotrawiły pomysły i pracę Cruyffa. Niestety, tym sposobem niewiele jest anegdot i ciekawostek, za to sporo gorzkich spostrzeżeń człowieka, który był świadomy śmiertelnej choroby i chciał pokazać swój punkt widzenia.

Tak jak lubię czytać biografie znanych ludzi, tak tutaj czuje niedosyt. Spodziewałem się opowieści o jego drodze na szczyt, ciekawostek z piłkarskiej szatni a dostałem trochę pomieszane z poplątanym. Nie jest to zla historia jednak liczyłem na coś więcej.

Jestem wybredny, jeśli chodzi o książki pilkarskie. Prof. Johan sprawił,że przeczytalem jednym tchem w kilka dni, a książka, nie telefon, była pierwszym po co sięgałem po przebudzeniu. Jest kilka slabszych fragmentów, stąd "7" zamiast "8".

Strasznie ciężkostrawna pozycja. Cruyff filozofuje do granic możliwości przekazując mało faktów, a wielokrotnie uzywając tych samych sformuowań. Ciężko czegokolwiek dowiedzieć się o tym wybitnym pilkarzu. Głównie poznajemy jego spojrzenie na świat i to co uważa on za sluszne. Co jak powinmo wyglądać według niego. Co robi sie zle.. o tym ze jego zdaniem Ajax i Holandia spaczyły ze ścieżki dobrego futbolu. Wymęczyłem się potwornie, a wielka szkoda!

Przyjemna biografia jednego z najlepszych piłkarzy w historii. Niestety nie było mi dane oglądać go na żywo, dlatego tym lepsze było oglądanie jego akcji po wcześniejszym opisaniu ich w tej książce. Z niektórymi rzeczami nie zgadzam się z Autorem, aczkolwiek opisał kilka sytuacji, o których nie miałem pojęcia, np. sytuacja z rezygnacją gry na MŚ '78.

Johan Cruijff to piłkarz, którego niestety niedane było mi oglądać na boisku. Czasy, w których był trenerem, też mnie minęły. Do momentu przeczytania książki o Johan Cruijffie wiedziałem tyle ile napisano wikipedii oraz tyle ile opowiedział mi tata. Przez wielu uważany za legendę na miarę Maradony, Pele, Di Stefano itp... Jak na taką osobistości książka trochę krótka. Trzeba jednak powiedzieć, że książkę czyta się przyjemnie - jak dla mnie napisana jest prostym językiem. Czy to książka dla każdego? Raczej tak, chodzi osoby interesujące się piłką, wyciągnął z niej na pewno więcej. Johan Cruijff w swej autobiografii porusza wiele kwestii, które opisuje raz bardziej raz mniej szczegółowo. W każdym razie stara się ograniczyć zbędne wywody i próbuję przedstawić swoje spojrzenie i opnie w sposób krótki i treściwy. Osobiście nie żałuję zakupu książki. Dzięki niej mogę wyrobić sobie swoją opinię na temat roli Johana Cruijffa w kształtowaniu się futbolu, jaki znam teraz. Trochę mi jednak żal, że książka nie zawiera więcej treści.

Johan Cruyff był przede wszystkim bohaterem dwóch klubów - Ajaxu i Barcelony, których był piłkarzem oraz trenerem, w reprezentacji Holandii zagrał 48 meczów i strzelił 33 bramki. Jako piłkarz trzykrotnie otrzymał "Złotą Piłkę", poza tym zdobył wiele innych trofeów - między innymi czterokrotnie Puchar Europy, dwukrotnie Puchar Zdobywców Pucharów jako trener oraz dwa razy sięgnął po Superpuchar Europy. Zacznę od minusów. Rozczarują się Ci wszyscy (jak ja),którzy liczyli na potężną dawkę historii futbolu oraz jego wydania w stylu retro. Cruyff co prawda wspomina o swoich początkach w Ajaxie ale w swojej autobiografii raczej nie koncentruje się na karierze piłkarskiej, stąd brak opowieści o meczach, jakichś ciekawostek z szatni. Całość brzmi trochę jak spowiedź przed śmiercią i próba rozliczenia się z holenderskimi "leśnymi dziadkami". Natomiast książka z pewnością spodoba się osobom lubującym się w taktyce czy może nawet psychologii sportu. Cruyff niejako w swojej książce wykłada swoją wizję i postrzeganie futbolu. Ciekawe jest również spojrzenie na strukturę wewnętrzną Ajaxu Amsterdam. Dzięki Cruyffowi możemy zobaczyć jak ten klub funkcjonował od wewnątrz, aczkolwiek trochę za dużo w tym wszystkim sporów, kłótni i niedomówień. W pewnym momencie zacząłem się gubić w tych wszystkich przetasowaniach na stanowiskach dyrektorów, trenerów grup młodzieżowych, doradców. Ze strony Cruyffa spadła na Ajax lawina krytyki, być może wcześniej bardziej uzasadniona, chociaż jak spojrzy się na wyniki klubu z zeszłego sezonu i półfinał Ligi Mistrzów, to chyba z zespołem nie jest obecnie aż tak tragicznie. Na pochwałę zasługują również fragmenty dotyczące życia rodzinnego, pracy z niepełnosprawnymi dziećmi i bardzo ciekawe wkładki ze zdjęciami.

Osinskipoludzku.blogspot.com

Autobiografia Johana Cruyffa zapowiadana była jako jedna z najważniejszych publikacji jeśli chodzi o biografie sportowe w ostatnich latach. Nic w tym dziwnego, wszak ten legendarny już piłkarz i trener ma tak bogate CV, że można się było spodziewać tylko i wyłącznie fascynującej opowieści Czy taką historię otrzymaliśmy rzeczywiście? Czy książka ta spełnia poukładane w niej oczekiwania?

Po książkę Cruyffa sięgnąłem długo po premierze powodowany głodem kibica piłkarskiego i umysłem chłonnych prawdziwej futbolowej przygody. Liczyłem na dużo gdyż w odróżnieniu od biografii, które powstały chyba tylko i wyłącznie ze względu na topniejące środki na koncie akurat Cruyff zasłużył na uznanie w postaci własnej biografii. Tym bardziej zapowiadało się na wartościową książkę gdyż Cruyff opowiedział swoją historię samemu, a nie zlecił jej komuś innemu. Moje oczekiwania nie zostały jednak spełnione. Z jednej strony otrzymujemy tu kawał historii nie tylko holenderskiego futbolu, a z drugiej strony tylko początek zaspokoił moją ciekawość i trzymał mnie w ciekawości, bo im dalej tym bardziej Johan Cruyff wchodzi w dziwne dywagacje i filozofuje. Można wręcz odnieść wrażenie, że za punkt honoru postawił sobie on udowodnienie, że we wszelkich sporach tylko on miał rację.

Dziwna jest ta biografia gdyż wątków autobiograficznych tak naprawdę jest tu bardzo mało. Johan Cruyff znany jest przecież przede wszystkim jako piłkarz i trener a jak się okazuje akurat o tych wątkach jest tutaj bardzo niewiele. Brakowało mi anegdot z szatni, wspomnień z wielkich meczy, sympatii i antypatii, boiskowej perspektywy. Tak jak wspomniałem tylko początek dotyka tych najbardziej przecież nurtujących piłkarskiego kibica aspektów. Zbyt dużo moim zdaniem jest tutaj rozważań na temat struktur związków i organizacji piłkarskich jak też na temat taktyki. Paradoksalnie konkretów na temat futbolu totalnego, którego wszak Johan Cruyff był propagatorem jak na lekarstwo. Za dużo też jest poczucia krzywdy, żalów w kierunku piłkarzy, działaczy Ajaxu czy Barcelony. Mało ciekawe są też wątki odnośnie nieudanych prób biznesowych Cruyffa. W pewnym momencie ta autobiografia staje się bardziej zbiorem felietonów na tematy ogólnopiłkarskie i każdy kto tak jak ja liczył na lekcję historii piłki nożnej będzie odczuwał spore rozczarowanie. Szkoda, bo samo wydanie tej książki wygląda bardzo zachęcająco. Niestety po jej przeczytaniu nadal wiemy bardzo mało o Cruyffie jako piłkarzu i człowieku.

Podsumowując, myślę że tak czy inaczej warto sięgnąć po autobiografię Johana Cruyffa jeśli jesteście maniakami piłkarskimi natomiast brak tej pozycji na liście przeczytanych nie będzie stanowił wielkiego wyłomu. Ciekaw jestem, czy moje rozczarowanie tą pozycją to efekt wygórowanych oczekiwań czy rzeczywiście Cruyff gdzieś się pogubił jeśli chodzi o to co chciał przekazać. W każdym razie wyszło całkiem przeciętnie.

Osinskipoludzku.blogspot.com

Książka bardzo dobra, dla kogoś, kto chce dowiedzieć się o światopoglądzie Johana Cruyffa. Nie jest to typowa biografia. Bardzo interesująca i lekka do czytania.

• Sport
  • Piłka nożna