Podróż Katii

Bernardinum
2016-01-01
2016-01-01
Wiesława Dzieża

Katia jest nastolatką, którą życie nie rozpieszczało. Wychowująca ją samotnie matka zawsze zmagała się z niedostatkami pieniędzy, więc dziewczyna musiała nauczyć się nie tylko oszczędności, ale także szybkiego przystosowania się do nowych miejsc. Tak dzieje się także teraz. Katia wraz z matką wyruszają w podróż do nowego miejsca, gdzie mają możliwość rozpoczęcia lepszego życia. Niestety w trakcie podróży psuje się ich wysłużony samochód. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi im Vincenzo, człowiek bardzo tajemniczy, ale i przyciągający uwagę. Jaki cel ma ten przystojny, pewny siebie milioner? Czy na pewno stara się pomóc spotkanym przypadkowo podróżniczkom? Dlaczego wprowadza je w świat bogactwa pozwalającego zaspokoić każdą zachciankę?

Najważniejszą postacią tej bardzo ciekawej powieści jest Katia. Czternastolatka została bardzo doświadczona przez los i posiada bagaż emocji, których dziewczyna w jej wieku nie powinna znać. Z powodu licznych przeprowadzek, które zawsze mają zapoczątkować dobrą passę w życiu jej matki, nastolatka nie może znaleźć sobie prawdziwych przyjaciół. Ta bystra i uzdolniona pod względem matematycznym dziewczyna jest na początku powieści postacią raczej słabego charakteru. Ale dopiero pod koniec książki pokazuje swój potencjał i stara się przezwyciężyć rolę posłusznego dziecka spełniającego każde zachcianki dorosłych.

Intrygującą postacią jest również matka Katii, kobieta nieco zbyt naiwna i wierząca w baśniowe zakończenia. Poświęca się w dużej mierze wychowywaniu córki, którą bardzo kocha i chciałaby zapewnić jej dobre warunki życia, a w głębi duszy marzy o mężczyźnie, który pokochałby ją mimo wszystko.

I właśnie wtedy w życie dwóch poszukiwaczek szczęścia wkracza Vincenzo. Człowiek, którego charakter jest bardzo trudno określić jednoznacznie. Z jednej strony biznesmen otaczający się luksusem, a z drugiej szaleniec o chwiejnej osobowości, który ma wszystko oprócz prawdziwego domu.

Powieść nieznanego w Polsce włoskiego prozaika okazuje się lekturą wciągającą, którą nie sposób porównać do jakiejkolwiek innej powieści. Autor pozwala swoim postaciom żyć własnym życiem, co powoduje, że podejmowane przez nich decyzje powodują wiele nieoczekiwanych wydarzeń i konsekwencji. Uważam to za ogromny atut powieści, która odchodzi od utartych schematów, by zaskoczyć czytelnika nieoczekiwanym zwrotem akcji i oryginalną koncepcją. A największym jej walorem jest ukryty przekaz, piękny i skłaniający młodego odbiorcę do refleksji.

Podróż Katii to wzruszająca powieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Nastolatka i jej matka zostają wystawione na wiele prób, które mają pomóc im w podjęciu ważnych decyzji. Tytułowa bohaterka dostaje bolesną szkołę życia, która wymusza na niej szybsze dorastanie. Młodziutka Katia po kolejnych perypetiach musi dokonać wyboru, czy iść drogą fałszywego szczęścia i blichtru, czy kroczyć ścieżką pełną przeciwieństw i wyzwań, które wzmocnią jej charakter. Po bolesnych przeżyciach dziewczyna wyrusza w podróż, podczas której nie tylko pozna smak pierwszej miłości i przekona się, jakie to uczucie spotkać serdeczną przyjaciółkę, ale także pozna samą siebie.

To książka bardzo ważna dla młodego czytelnika, który dopiero wkracza w okres dorosłości i zaczyna podejmować samodzielne decyzje. Dlatego cieszy mnie fakt, że powieściowi bohaterowie mają być drogowskazem dla nastoletniego odbiorcy, którego uczą miłości do człowieka i umiejętności pokonywania trudności. Bardzo dobrze, że autor zrezygnował z nachalnych moralizatorskich pouczeń i oddał głos Katii, z którą nastolatki mogą się łatwo utożsamić.

Jeśli szukacie powieści interesującej poruszającej ważną tematykę, to warto sięgnąć po książkę Fabrizio Silei. Zamiast cukierkowej historyjki miłosnej, włoski autor zaproponował wciągającą od pierwszej strony historię poświęconą najważniejszym wartościom, które przydadzą się wkraczającemu w dorosłość młodemu czytelnikowi. To bardzo realistyczna powieść z interesującymi bohaterami, których losy nastolatek będzie z uwagą śledził. W zupełności zgadzam się z oceną tej powieści zawartą na okładce: "Jedna z tych książek, które porywają od razu, wciągają emocjonalnie dzięki ciekawej życiowej historii i wartkiej, narastającej akcji”.

• Egzemplarz recenzencki
  • 52 book challenge 2017