Memnoch Diabeł

Tłumaczenie: Robert Lipski
Cykl: Kroniki wampirów (tom 5)
Wydawnictwo: Rebis
Memnoch the Devil
9788373019652
wampiry, diabeł, Lestat

Świat opisywany skrupulatnie przez Anne Rice w "Kronikach wampirów" drży w posadach. Pojawia się w nim postać przy której blednie wszystko: Memnoch, tajemnicza istota, głosząca, że jest ni mniej, ni więcej, tylko diabłem. Jego nadejście nie jest przypadkowe - Memnoch upatrzył sobie Lestata na pomocnika. W jakim dziele? Strach myśleć! Lestat - wampir uwielbiający ryzykowne przygody - stanie wobec wyzwania, które rzuci go na kolana, przepełni grozą i obrzydzeniem, doprowadzi do zwątpienia we własne moce. I zmusi do zdecydowania, czy stoi po stronie dobra czy zła...

Die_Toten_Maus | 2011-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2011

Lestat wiele razy wyzywał Boga i Szatana na pojedynek, drwił z nich. I oto jego, można by rzec - marzenie, się spełnia. Na jego drodze staje upadły archanioł - Memnoch Diabeł. Objawi mu tezy stworzenia, ukaże Boga egoistę(jak dla mnie Boga zagubione dziecko, niepojmujące wielkości własnego dzieła). I każe podjąć decyzję, jesteś ze mną czy z nim?
Pierwszy raz droga krzyżowa, wycisnęła ze mnie łzy.
I Armand, słodkie dziecię.
"Armandzie! Armandzie! - wołałem ogarnięty rozpaczą" A ja wołałam razem z Lestatem.
Szukając tu wampira jak w pierwszych księgach, można się przejechać i rzec: nie warto. A jednak książka daje wiele do myślenia.
Warto.
Może i my ujrzymy niebo, piekło, uwierzymy lub zwątpimy?

Paweł Flisiński | 2014-11-30
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Każda kolejna książka Anny Rice z serii Kroniki Wampirów wnosi coś nowego i zaskakuje. Czytając zastanawiamy się kiedy minęło tyle stron, jedyne przerwy jakie się robi to by zastanowić się nad genialnością spojrzenia na problem z którym człowiek zmaga się od zawsze a mianowicie sens życia i cierpienia, wszystko oczywiście wplecione w porywającą historię Lestata de Lioncourt'a. Powieść daje ogląd na te kwestie z innej perspektywy, interesującej perspektywy, przez wampirze oczy - które dostrzegają więcej szczegółów niż oko człowieka.

Petrova | 2011-09-21
Na półkach: Przeczytane, Anne Rice
Przeczytana: 23 lipca 2011

Przyznam, że nie do końca dobrze czytało mi się tę książkę. Mimo iż jestem wielbicielką twórczości Pani Rice to ta cześć była jedną z tych gorszych. Opisy czasem ze względu na swoją obszerność, bywały już odrobinę nużące. Dotrwałam jednak do końca, może nie wszystko do końca stało się dla mnie zrozumiałe, ale postaram się przeanalizować wszystko jeszcze raz. Książka dobra, ale nie zachwycająca.

Basia_Pelc | 2015-09-17

Niebo pełne ksiąg... Niesamowite obrazy tego, co może nas spotkać po śmierci. Jestem zachwycona i... zniesmaczona.

Iga | 2010-08-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2010
Przeczytana: 20 sierpnia 2010

Po przeczytaniu "Opowieści o Złodzieju Ciał", nie spodziewałam się czegoś tak dobrego po kolejnej części. Męczyło mnie to, że mało było Lestata, mało wampirów. Ale już część wcześniej Anne Rice odeszła od opisywania życia i historii wampirów, więc nie zdziwiło mnie to zbytnio. Ale nie spodziewałam się tak świetnej lektury. Sądzę, że to, co Memnoch powiedział Lestatowi jest o wiele ciekawsze, niż to co zostało zawarte w Biblii. Naprawdę zachwyciła mnie ta książka.

| 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Istna telenowela z chustą św. Weroniki w tle.

Aleksandra | 2010-07-08
Przeczytana: 2009 rok

Piąty już tom "Kronik wampirów" i drugi z kolei, w którym to książę wampirów - Lestat de Lioncourt snuje opowieść o swych współczesnych i jakże niewiarygodnych przygodach. Zapowiadało się bardzo ciekawie, więc bez zbędnego zastanawiania się i z dość dużymi oczekiwaniami sięgnęłam po tą książkę. Jak się jednak okazało, nie spełniła ona moich wymagań i jestem trochę rozczarowana. Klapą z pewnością nie jest, ale do najlepszych książek tej amerykańskiej pisarki też się nie zalicza.

Poprzednie tomy w dużej mierze urzekły mnie dzięki wspaniałej kreacji bohaterów i świata wampirów. Zachwycałam się między innymi bardzo plastycznymi opisami Nowego Orleanu i starożytnego świata, o którym zawsze z chęcią czytam. Natomiast w "Memnochu Diable" Anne Rice zabiera czytelnika w podróż do nieba i piekła w towarzystwie samego diabła! Dla głównego bohatera - mającego wątpliwości co do istnienia Boga - to coś zupełnie nowego i zaskakującego. Sprawia, że zmienia się on z pewnego siebie, niepokornego...

Gonzales | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

W życiu bym nie przypuszczał, że wpadnie mi w ręce książka, której wystawię tylko jedną gwiazdkę na lubimyczytać. Niestety stało się. Ubolewam nad tym faktem i to podwójnie, gdyż ubóstwiam wampira Lestata i jego historię (szczególnie dwa pierwsze tomy - istne perełki), zaś o Anne Rice, jako pisarce, miałem zawsze bardzo dobrą opinię. Jednak jak widać każdemu autorowi zdarzają się wzloty i upadki.

Ale wracając do książki. Nie wiem jak to wyrazić najłagodniej. Po prostu napiszę wprost co myślę po skończonej lekturze - jeden wielki pseudofilozoficzny bełkot na temat nieba, piekła i szatana. Fabuła praktycznie żadna. Większość książki stanowią wynurzenia diabła Memnocha, które są żywcem zerżnięte z licznych podań, anegdot, opowieści, mitologii, no i Pisma Świętego. Nic co byłoby w jakikolwiek sposób oryginalne i wartościowe, a przynajmniej dla czytelnika, który ma nadzieję przeżyć kolejną niesamowitą przygodę z wampirem Lestatem. Wampira Lestata prawie w ogóle tu nie ma. Niby jest...

Magda | 2010-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2010

Najsłabsza część 'Kronik' jak do tej pory. Zamysł może i dobry, ale to wykonanie... Książka zdecydowanie przekombinowana. Wielki plus za genialny opis piekła. 'Memnoch Diabeł' to pierwsza książka z serii, w której mój ukochany Lestat wkurzał mnie niemiłosiernie. Końcówka zaskakująca, ale tego, jak Rice zakończyła wątek jednego z moich ulubionych bohaterów, nie wybaczę jej chyba do końca życia. Wampir doznający objawienia, który oddaje swoje życie w ramach ofiary przebłagalnej za dokonane zbrodnie - to za dużo, nawet jak na Anne Rice. Mimo wszystko warto po nią sięgnać, bo jako jeden z tomów 'Kronik Wampirów' jest to pozycja obowiązkowa dla wszyskich wielbicieli krwopijców.

Monika | 2012-10-14

"Memnoch diabeł" to piata część cyklu Kroniki Wampirów autorstwa Annie Rice.
Mówiąc szczerze nie podoba mi się ona w ogóle. O ile pierwsze trzy części są dość ciekawe i przyjemnie się je czyta (chociaż zakończenie trzeciej daje wiele do życzenia), czwarta powiedzmy jest akceptowalna, to piąta na ich tle prezentuje się wyjątkowo słabo.
Zamysłem autorki jest przedstawienie własnych wizji piekła i nieba, Boga i diabła, co oczywiście samo w sobie złym pomysłem nie jest, mało tego mogłoby być nad wyraz interesujące, gdyby sposób w jaki przedstawiła to Annie Rice nie był tak niesamowicie nudny i pozbawiony twórczego polotu.
W mojej opinii jest to taki pseudofilozoficzny bełkot, mający w założeniu nieść jakieś głębsze przesłanie, które gdzieś po drodze niestety się zagubiło.
Książka sprawia wrażenie pisanej w pośpiechu, na zamówienie, byleby tylko zdążyć przed planowaną datą premiery.
O ile np. "Wywiad z wampirem" oceniam jako naprawdę dobry i godny polecenia, to "Memnoch..." nie trzyma...