Memnoch Diabeł

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Cykl: Kroniki wampirów (tom 5)
Wydawnictwo: Rebis
Memnoch the Devil
9788373019652
wampiry, diabeł, Lestat

Świat opisywany skrupulatnie przez Anne Rice w "Kronikach wampirów" drży w posadach. Pojawia się w nim postać przy której blednie wszystko: Memnoch, tajemnicza istota, głosząca, że jest ni mniej, ni więcej, tylko diabłem. Jego nadejście nie jest przypadkowe - Memnoch upatrzył sobie Lestata na pomocnika. W jakim dziele? Strach myśleć! Lestat - wampir uwielbiający ryzykowne przygody - stanie wobec wyzwania, które rzuci go na kolana, przepełni grozą i obrzydzeniem, doprowadzi do zwątpienia we własne moce. I zmusi do zdecydowania, czy stoi po stronie dobra czy zła...

Andi | 2018-05-16

"Nie mógłbyś zostać moim adwersarzem, prawda? Nie mógłbyś, powiedz, że nie. Nie ty, Lestacie, nie ty!"

Właśnie skończyłam kolejną kronikę wampirzą, Memnocha Diabła. Nie jest tajemnicą, że uwielbiam Anne Rice i jej wampiry, piękne demony, diabły o błyszczących oczach i splamionych krwawymi łzami policzkach. Lestat zaś stał się moim przyjacielem i powiernikiem.

Ta kronika jednak pozostawiła mnie trochę rozdartą. Z jednej strony, przecudowne opisy, bogactwo języka i niezmierzona wyobraźnia autorki, a także piękne sceny i wampirze życie, po raz kolejny sięgające jakiejś uniwersalnej prawdy otoczonej tajemnicą. Z drugiej strony - no właśnie. Nie wiem, czy zgadzam się z tym, co przedstawiła Rice, nie wiem, czy taka wizja życia po śmierci mi się... podoba. Nie wiem, czy natłok treści pseudo-religijnych nie był dla mnie trochę zbyt natarczywy.

Są w tej książce naprawdę fascynujące elementy: na przykład cała historia Rogera, a zwłaszcza motyw średniowiecznego mnicha Wynkena, który od...

Die_Toten_Maus | 2011-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2011

Lestat wiele razy wyzywał Boga i Szatana na pojedynek, drwił z nich. I oto jego, można by rzec - marzenie, się spełnia. Na jego drodze staje upadły archanioł - Memnoch Diabeł. Objawi mu tezy stworzenia, ukaże Boga egoistę(jak dla mnie Boga zagubione dziecko, niepojmujące wielkości własnego dzieła). I każe podjąć decyzję, jesteś ze mną czy z nim?
Pierwszy raz droga krzyżowa, wycisnęła ze mnie łzy.
I Armand, słodkie dziecię.
"Armandzie! Armandzie! - wołałem ogarnięty rozpaczą" A ja wołałam razem z Lestatem.
Szukając tu wampira jak w pierwszych księgach, można się przejechać i rzec: nie warto. A jednak książka daje wiele do myślenia.
Warto.
Może i my ujrzymy niebo, piekło, uwierzymy lub zwątpimy?

Paweł Flisiński | 2014-11-30
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Każda kolejna książka Anny Rice z serii Kroniki Wampirów wnosi coś nowego i zaskakuje. Czytając zastanawiamy się kiedy minęło tyle stron, jedyne przerwy jakie się robi to by zastanowić się nad genialnością spojrzenia na problem z którym człowiek zmaga się od zawsze a mianowicie sens życia i cierpienia, wszystko oczywiście wplecione w porywającą historię Lestata de Lioncourt'a. Powieść daje ogląd na te kwestie z innej perspektywy, interesującej perspektywy, przez wampirze oczy - które dostrzegają więcej szczegółów niż oko człowieka.

Petrova | 2011-09-21
Na półkach: Przeczytane, Anne Rice
Przeczytana: 23 lipca 2011

Przyznam, że nie do końca dobrze czytało mi się tę książkę. Mimo iż jestem wielbicielką twórczości Pani Rice to ta cześć była jedną z tych gorszych. Opisy czasem ze względu na swoją obszerność, bywały już odrobinę nużące. Dotrwałam jednak do końca, może nie wszystko do końca stało się dla mnie zrozumiałe, ale postaram się przeanalizować wszystko jeszcze raz. Książka dobra, ale nie zachwycająca.

Renata | 2018-04-07
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Opowieść całkiem inna niż dotychczas. Lestat w zasadzie schodzi na drugi plan, a historię opowiada Memnoch. Historię pełna zaskoczenia, emocji, wzruszenia. Niewyczerpalny temat - Niebo, Ziemia, Piekło. Niewątpliwie daje do myślenia. Uwielbiam styl Pani Anny Rice.

Basia | 2015-09-17

Niebo pełne ksiąg... Niesamowite obrazy tego, co może nas spotkać po śmierci. Jestem zachwycona i... zniesmaczona.

Monia | 2017-02-27
Przeczytana: 05 lutego 2015

Kolejna książka z cyklu "Kroniki wampirów", która jest moim zdaniem bardzo dobra. Bardzo dobrze mi się czytało tą książkę. Ma taki sam mroczny, gotycki klimat jak inne części kronik. Autorka przedstawiła w niej wizję nieba i piekła, Boga i diabła, ukazana jest walka dobra ze złem, walka o dusze. Cytaty z książki: "Chodzi o to, że nie potrafimy zrozumieć niebios, ponieważ nie nauczono nas, że niebo skupione jest właśnie na ziemi. Przez całe życie wpajano mi coś dokładnie przeciwnego, próbowano wmówić, że materia nic nie znaczy, że jest jedynie więzieniem dla duszy.", "Nie daj się zastraszyć. Jeżeli już masz trafić do piekła, to nie wchodź tam roztrzęsiony ze strachu, lecz wkrocz z dumnie podniesioną głową."

Iga | 2010-08-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2010
Przeczytana: 20 sierpnia 2010

Po przeczytaniu "Opowieści o Złodzieju Ciał", nie spodziewałam się czegoś tak dobrego po kolejnej części. Męczyło mnie to, że mało było Lestata, mało wampirów. Ale już część wcześniej Anne Rice odeszła od opisywania życia i historii wampirów, więc nie zdziwiło mnie to zbytnio. Ale nie spodziewałam się tak świetnej lektury. Sądzę, że to, co Memnoch powiedział Lestatowi jest o wiele ciekawsze, niż to co zostało zawarte w Biblii. Naprawdę zachwyciła mnie ta książka.

| 2011-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2011

Istna telenowela z chustą św. Weroniki w tle.

Aleksandra | 2010-07-08
Przeczytana: 2009 rok

Piąty już tom "Kronik wampirów" i drugi z kolei, w którym to książę wampirów - Lestat de Lioncourt snuje opowieść o swych współczesnych i jakże niewiarygodnych przygodach. Zapowiadało się bardzo ciekawie, więc bez zbędnego zastanawiania się i z dość dużymi oczekiwaniami sięgnęłam po tą książkę. Jak się jednak okazało, nie spełniła ona moich wymagań i jestem trochę rozczarowana. Klapą z pewnością nie jest, ale do najlepszych książek tej amerykańskiej pisarki też się nie zalicza.

Poprzednie tomy w dużej mierze urzekły mnie dzięki wspaniałej kreacji bohaterów i świata wampirów. Zachwycałam się między innymi bardzo plastycznymi opisami Nowego Orleanu i starożytnego świata, o którym zawsze z chęcią czytam. Natomiast w "Memnochu Diable" Anne Rice zabiera czytelnika w podróż do nieba i piekła w towarzystwie samego diabła! Dla głównego bohatera - mającego wątpliwości co do istnienia Boga - to coś zupełnie nowego i zaskakującego. Sprawia, że zmienia się on z pewnego siebie, niepokornego...