Wampiry i Wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności

popularnonaukowa
typ
papier
Paula
6,9 (164 ocen i 16 opinii)

Opis książki

Kompendium wiedzy o wampirach i wilkołakach występujących w literaturze, sztuce i filmie, ilustrowane fragmentami tekstów literackich i przedstawieniami graficznymi. Obejmuje dzieje wampirów od antyku po XX wiek oraz uwzględnia mitologie germańskie, słowiańskie, romańskie, skandynawskie, węgierskie.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Aga | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Wampiry i wilkołaki można spotkać w zasadzie w prawie wszystkich kulturach. Wilk stał się ucieleśnieniem doskonałej bestii. Często ta dwuznaczność pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem nie jest nawet wadą. W naszej cywilizacji postać wilkołaka jest związana z negatywnym, antyspołecznym zachowaniem. Natomiast Wampir uosabia przerażenie człowieka wobec śmierci i życia pozagrobowego. Reprezentuje obalenie prawa natury i jako takie budzi grozę.

Herbert Petoia analizuje te dwie postacie z antropologicznego punktu widzenia. Ten esej analizuje rolę tych potworów w kulturze i historii. To intrygująca podróż w kierunku naszych najgłębszych lęków. Autor zebrał tu tłumaczenia tekstów mitologicznych, kronik, a nawet prawdziwych spraw sądowych. Esej zawiera wyciągi z wielkich powieści, oferując wgląd w to jak przesądy dostarczyły inspiracji i materiału dla stworzenia postaci literackich.

Dzięki tej książce można obserwować drogę, która doprowadziła do narodzin wampira i wilkołaka. Autor ukazał...

książek: 1960

Zetknęłam się z książką podczas przygotowań do egzaminu ustnego z języka polskiego o wdzięcznym temacie "Motyw wampira w kulturze. Omów zagadnienie na podstawie wybranych przykładów.". Grzechem byłoby stwierdzić, że książka mi się nie przydała. Zawarte w niej przykłady wampiryzmu i likantropii nie tylko interesowały mnie ze względu na maturę. Dobór przykładów, świetny język i bogactwo ilustracji to zdecydowanie atuty owej pozycji.
I cóż dodać? Warto się zainteresować ;)

Gaba_Okey | 2014-06-12
Przeczytana: czerwiec 2014

Od dziecka lubisz legendy? Historie opowiadane z pokolenia na pokolenie, nieprawdopodobne, a zarazem takie, w których kryło się ziarno prawdy. Fascynujące, intrygujące, ale równocześnie przerażające i budzące niepokój. W tej książce najbardziej pociąga mnie, oprócz samych rozważań na temat legend – przedmiot badań, czyli wampiry i wilkołaki.

„Tę książkę, będącą wynikiem skrupulatnych badań naukowych nad tekstami najczęściej mało znanymi i o różnym podłożu lingwistycznym i kulturowym, należy odczytać, jako opis długiej i niezwykłej przygody, gdyż porusza dwa zasadniczo równoległe zjawiska pozostające w sferze wyobraźni: likantropię, czyli wilkołactwo, i wampiryzm.”

Książka Erberto Petoia to kompendium wiedzy o wampirach i wilkołakach. Jest to pierwsza pozycja poruszająca tę dziedzinę, która autentycznie mnie zachwyciła. Dużym atutem jest przede...

Eufemi | 2011-04-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2011

Książka mile mnie zaskoczyła. Myślałam, że będzie to kolejny gniot z serii ,,wampiry i wilkołaki ludożercy''. Jednak już po kilku stronach zaczęłam coraz to bardziej wgłębiać się w jej treść. Erberto Petoia w swojej książce zamieścił wszystkie stare zapiski dotyczące wampiryzmu i ludzi zmiennokształtnych tzw. wilkołaków.

Książka godna polecenia tym, którzy interesują się istotami nadprzyrodzonymi i chcieliby zapoznać się z ich historią od początku, aż po dziś dzień.

Katariina | 2015-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Nie nazwałabym tej książki kompendium wiedzy. Spodziewałam się opracowania naukowego, z osadzeniem informacji na temat postrzegania wampirów i wilkołaków na konkretnych obszarach w szerszym kontekście kulturowym, jakichś analiz psychologicznych. Ta książka zawiera ciekawe wprowadzenie, a kolejne rozdziały to przytoczone opowieści, legendy o wilkołakach, z informacjami od autora na początku rozdziałów. Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, ale nie jestem zachwycona tą książką.

mmesja | 2014-07-04
Przeczytana: 2010 rok

Książka ciekawie napisana, przedstawia czytelnikowi od kiedy i dlaczego wampiry i wilkołaki zagościły w ludzkiej kulturze. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych zjawiskami tajemniczymi i "nie z tego świata".

Krysztyna | 2013-06-26
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Rzetelna praca naukowa. Na książkę składają się zbiór dosłownie cytowanych podań na temat nadnaturalnych istot oraz krótkie wprowadzenia do każdego z nich. Dużym plusem jest wstęp Alfonso M. Di Noli.

Maria | 2013-05-02
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo praktyczna książka, która zawiera mnóstwo wierzeń i mitów z różnych zakątków świata. Lepszego zbioru podań na temat wampirów i wilkołaków nie znajdziecie nigdzie indziej. Polecam gorąco.

RabidBlackDog | 2013-04-04

Solidne i konkretne opracowanie, całe szczęście że to praca naukowa a nie zbiór mrocznych pierdół dla ubranych na czarno smutnych istot

Owczy | 2011-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2011

Polecam zainteresowanym tematem. Mnóstwo mitów, fragmenty opowiadań, ciekawostki. Potrafi zainteresować i zaintrygować.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Terry Pratchett
    67. rocznica
    urodzin
    Kiedy łamiesz zasady, łam je mocno i na dobre.
  • Nelle Harper Lee
    89. rocznica
    urodzin
    Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka.
  • Alistair MacLean
    93. rocznica
    urodzin
    - Słyszałeś o SKGP? - Jasne. Stowarzyszenie Kierowców Grand Prix. - Właśnie. No więc SKGP postanowiło, że dla naszego bezpieczeństwa, zawodników i widzów, należy skreślić Harlowa z listy z listy kierowców Formuły 1. Chcemy, żeby nie miał prawa wstępu na żaden tor w Europie. Wiesz, że on pije? - Kto... pokaż więcej
  • Christian Jacq
    68. rocznica
    urodzin
    ... miłość to taki potok, który znosi wszelkie tamy i zalewa istotę ludzką bez reszty.
  • Ian Rankin
    55. rocznica
  • Roberto Bolaño
    62. rocznica
    urodzin
    Nadszedł dzień, kiedy postanowiłem zerwać z literaturą. Zerwałem. Nie ma w tym kroku żadnej traumy poza poczuciem wolności. To tak, między nami mówiąc, jak przestać być prawiczkiem. Co za ulga! Zerwanie z literaturą, to znaczy zerwanie z pisaniem, by ograniczyć się wyłącznie do czytania!
  • Jan Izydor Sztaudynger
    111. rocznica
    urodzin
    On gotyk, ona barok. Renesans zjawi się za rok.
  • Daniel Passent
    77. rocznica
    urodzin
    My nazywamy tenisówki felony shoes (buty przestępcze), bo oni je często noszą [handlarze narkotyków]. Kurtka skórzana, kosztowna, ale na nogach tenisówki.
  • Sven Lindqvist
    83. rocznica
  • Michael H. Hart
    83. rocznica
  • Lois Duncan
    81. rocznica
    urodzin
    W jakiś sposób wspomnienia radosne bardziej bolą niż wspomnienia smutne, bo dotkliwiej zdajemy sobie sprawę, że należą do przeszłości bezpowrotnie.
  • Stefania Grodzieńska
    5. rocznica
    śmierci
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Ludwig Tieck
    162. rocznica
    śmierci
    Nazbyt często to, co szlachetne i wielkie, bywa zapomniane i poniżane przez ludzi małego ducha.
  • Kazimierz Gołba
    63. rocznica