Wampiry i Wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności

wampiry, wilkołaki
popularnonaukowa
Paula

Inne wydania

Kompendium wiedzy o wampirach i wilkołakach występujących w literaturze, sztuce i filmie, ilustrowane fragmentami tekstów literackich i przedstawieniami graficznymi. Obejmuje dzieje wampirów od antyku po XX wiek oraz uwzględnia mitologie germańskie, słowiańskie, romańskie, skandynawskie, węgierskie.

• Gracze
  • Opowieści i przypowieści
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Kobiety w kąpieli
  • Twoim śladem
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Niebezpieczne kłamstwa

7,36 (14 ocen i opinii)
Twoim śladem
A. Meredith Walters

7,79 (34 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,76 (29 ocen i opinii)
Czarne liście
Maja Wolny

7,5 (12 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,55 (22 ocen i opinii)
Aż po grób
Sara Shepard

7,64 (116 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ZARAZA | 2015-05-21
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, 8/10
Przeczytana: kwiecień 2015

Książkę kupiłam i przeczytałam, ponieważ potrzebna mi była do pracy maturalnej. Na początku myślałam, że będzie męcząca, a do jej przeczytania zmuszał mnie tylko obowiązek. Ale "Wampiry i wilkołaki" okazały się bardzo pasjonującą lekturą. Autor przedstawia postacie w sposób logiczny i poukładany. Wzbudzał moją ciekawość, z żywym zainteresowaniem poznawałam to nowe kreacje wampirów, ich początki w różnych kręgach kulturowych, szczególnie zainteresowały mnie archetypy w antyku. Oczywiście, była również bardzo przydatna. Nie ma to jak przyjemne z pożytecznym. Polecam nie tylko jako pomoc do pisanie różnych prac, ale także osobom, które interesują się tymi postaciami, historią ich narodzin i przeobrażeń.

Aga CM | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Wampiry i wilkołaki można spotkać w zasadzie w prawie wszystkich kulturach. Wilk stał się ucieleśnieniem doskonałej bestii. Często ta dwuznaczność pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem nie jest nawet wadą. W naszej cywilizacji postać wilkołaka jest związana z negatywnym, antyspołecznym zachowaniem. Natomiast Wampir uosabia przerażenie człowieka wobec śmierci i życia pozagrobowego. Reprezentuje obalenie prawa natury i jako takie budzi grozę.

Herbert Petoia analizuje te dwie postacie z antropologicznego punktu widzenia. Ten esej analizuje rolę tych potworów w kulturze i historii. To intrygująca podróż w kierunku naszych najgłębszych lęków. Autor zebrał tu tłumaczenia tekstów mitologicznych, kronik, a nawet prawdziwych spraw sądowych. Esej zawiera wyciągi z wielkich powieści, oferując wgląd w to jak przesądy dostarczyły inspiracji i materiału dla stworzenia postaci literackich.

Dzięki tej książce można obserwować drogę, która doprowadziła do narodzin wampira i wilkołaka. Autor ukazał...

książek: 2070

Zetknęłam się z książką podczas przygotowań do egzaminu ustnego z języka polskiego o wdzięcznym temacie "Motyw wampira w kulturze. Omów zagadnienie na podstawie wybranych przykładów.". Grzechem byłoby stwierdzić, że książka mi się nie przydała. Zawarte w niej przykłady wampiryzmu i likantropii nie tylko interesowały mnie ze względu na maturę. Dobór przykładów, świetny język i bogactwo ilustracji to zdecydowanie atuty owej pozycji.
I cóż dodać? Warto się zainteresować ;)

Gaba_Okey | 2014-06-12
Przeczytana: czerwiec 2014

Od dziecka lubisz legendy? Historie opowiadane z pokolenia na pokolenie, nieprawdopodobne, a zarazem takie, w których kryło się ziarno prawdy. Fascynujące, intrygujące, ale równocześnie przerażające i budzące niepokój. W tej książce najbardziej pociąga mnie, oprócz samych rozważań na temat legend – przedmiot badań, czyli wampiry i wilkołaki.

„Tę książkę, będącą wynikiem skrupulatnych badań naukowych nad tekstami najczęściej mało znanymi i o różnym podłożu lingwistycznym i kulturowym, należy odczytać, jako opis długiej i niezwykłej przygody, gdyż porusza dwa zasadniczo równoległe zjawiska pozostające w sferze wyobraźni: likantropię, czyli wilkołactwo, i wampiryzm.”

Książka Erberto Petoia to kompendium wiedzy o wampirach i wilkołakach. Jest to pierwsza pozycja poruszająca tę dziedzinę, która autentycznie mnie zachwyciła. Dużym atutem jest przede...

Eufemi | 2011-04-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2011

Książka mile mnie zaskoczyła. Myślałam, że będzie to kolejny gniot z serii ,,wampiry i wilkołaki ludożercy''. Jednak już po kilku stronach zaczęłam coraz to bardziej wgłębiać się w jej treść. Erberto Petoia w swojej książce zamieścił wszystkie stare zapiski dotyczące wampiryzmu i ludzi zmiennokształtnych tzw. wilkołaków.

Książka godna polecenia tym, którzy interesują się istotami nadprzyrodzonymi i chcieliby zapoznać się z ich historią od początku, aż po dziś dzień.

Katariina | 2015-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Nie nazwałabym tej książki kompendium wiedzy. Spodziewałam się opracowania naukowego, z osadzeniem informacji na temat postrzegania wampirów i wilkołaków na konkretnych obszarach w szerszym kontekście kulturowym, jakichś analiz psychologicznych. Ta książka zawiera ciekawe wprowadzenie, a kolejne rozdziały to przytoczone opowieści, legendy o wilkołakach, z informacjami od autora na początku rozdziałów. Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, ale nie jestem zachwycona tą książką.

RabidBlackDog | 2013-04-04

Solidne i konkretne opracowanie, całe szczęście że to praca naukowa a nie zbiór mrocznych pierdół dla ubranych na czarno smutnych istot

mmesja | 2014-07-04
Przeczytana: 2010 rok

Książka ciekawie napisana, przedstawia czytelnikowi od kiedy i dlaczego wampiry i wilkołaki zagościły w ludzkiej kulturze. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych zjawiskami tajemniczymi i "nie z tego świata".

Krysztyna | 2013-06-26
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Rzetelna praca naukowa. Na książkę składają się zbiór dosłownie cytowanych podań na temat nadnaturalnych istot oraz krótkie wprowadzenia do każdego z nich. Dużym plusem jest wstęp Alfonso M. Di Noli.

Maria | 2013-05-02
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo praktyczna książka, która zawiera mnóstwo wierzeń i mitów z różnych zakątków świata. Lepszego zbioru podań na temat wampirów i wilkołaków nie znajdziecie nigdzie indziej. Polecam gorąco.