Królowa potępionych

Cykl: Kroniki wampirów (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
The Queen of te Damned
wampir, Akasha, królowa potępionych,

Inne wydania

Królowa Akasha budzi się z trwającego sześć tysięcy lat snu, uwalniając potęgi nocy z pokrytych lodem szczytów Nepalu. zło przypuszcza atak na zatłoczone, prażone słońcem ulice Florydy. Akasha miała całą wieczność na uknucie przebiegłego planu, który ma "uratować" ludzkość i zniszczyć Lestata.

źródło opisu: Rebis 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

vampireheart | 2016-09-30
Przeczytana: 18 września 2016

Minął rok. Zeszłoroczny sierpień zachwycił mnie lekturą "Wampira Lestata", którego pochłonęłam w mig. Czułam, że kolejna część "Kronik wampirów" nie będzie już tak przyjemna, więc zwlekałam z sięgnięciem po nią przez dwanaście miesięcy. Czy było warto zafundować sobie taką przerwę przed zabraniem się za "Królową potępionych"?

Zacznę może od tego, co mnie zasmuciło najbardziej, a pojawiło się już na samym początku. Zmienił się narrator. Książka kreowana jest pod pióro Lestata, jednak już w pierwszych zdaniach wampir postanowił oddać głos trzeciej osobie liczby pojedynczej. Ot, niby bezstronny i jakże obiektywny zabieg. Ale jednocześnie książka sporo na tym straciła. Osobiście wolę drapieżność i zarazem lekkość w słowach Lestata. Cóż. Z perspektywy całości - to było dobre posunięcie, aby pokazać czytelnikowi w odpowiednim czasie odpowiednie wydarzenia, o których nasz wampirzy łobuz nie...

Alatris | 2011-07-18

Początek był koszmarny. Brnęłam niczym w rzece pod prąd. Miałam nawet ochotę ją przerwać, czego dzięki Bogu nie zrobiłam. Gdy akcja zaczęła się rozkręcać, wciągnęła mnie tak, że z początku gdyby mi ktoś o tym powiedział, zaśmiałabym się w twarz.

Cóż mogę o niej powiedzieć? Polecam ją, wbrew pozorom. Polecam ze względu na styl pisania autorki, fantastycznie wykreowanych bohaterów i akcję, potoczoną z ich punktów widzenia. Zgrabne połączenie rzeczywistości z fikcją. Składam sześć głębokich pokłonów :)

Na koniec powiem tylko, żeby się nie zrażać na początku. Nie bierzcie przykładu ze mnie ;)

Paulina | 2014-07-30
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Początkowo czytanie tej książki sprawiało mi niemałe problemy, początek był ciężki, męczący i dość chaotyczny. Przewinęło się też sporo postaci, które znikały dosłownie po paru akapitach - to również mnie odstraszało. Ale na całe szczęście przebrnęłam przez początek i czytałam dalej i dzięki Bogu nie odstawiłam książki na półkę, bo bardzo bym żałowała. Książka wciąga niesamowicie, opowieść jest intrygująca i sprawiała, że ciągle myślałam o fabule i zadawałam sobie pytania "co też będzie dalej". Naprawdę oryginalna opowieść. Polecam gorąco nie zrażać się początkiem i brnąć dalej :)

Hannya | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Męczyłam, męczyłam i wreszcie 'zmęczyłam'... jedna z niewielu książek, której miałam miejscami dosyć (odłożyłam ją, wróciłam do czytania po odrobinę ponad tygodniu), ale mimo wszystko dzielnie parłam do przodu aż zakończyłam.
Nie jest to złe dzieło, lecz miejscami pojawiały się dłużyzny, dzięki którym trenowałam swoją cierpliwość. Chodzi głównie o Mariusa i Pandorę oraz wątek o tym, jak inni opowiadali o bliźniaczkach (sam początek, a także później w różnych miejscach). Sama historia z ust Maheret wyszła w sumie całkiem nieźle.
A co było dobrego? Wiele fragmentów, które zaznaczałam, bo nieraz współgrały one z moim rozumowaniem, a także uświadamiały mi pewne kwestie. Najpierw widziałam film "Królowa Potępionych" i muszę przyznać, iż został on znacznie złagodzony, a także inaczej postawiono akcenty. Szczególnie sposób, w jaki Akasza została zabita, w pierwowzorze był całkiem odmienny, brutalniejszy. W filmie było bardzo dużo o relacji Akaszy i Lestata (a pominięto np. cały wątek o...

Padme | 2011-01-29
Przeczytana: czerwiec 2010

Matka wszystkich wampirów-Królowa Akasza pod wpływem muzyki wampira Lestata, budzi się po wiekach spoczynku i postanawia wcielić w życie swój krwawy plan...

"Królowa Potępionych" to majstersztyk. Genialnie napisana historia, pełna mroku i krwawych rytuałów, odkrywająca tajemnice narodzin wszystkich wampirów...

Kurebayashi | 2015-04-11
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

"Królowa potępionych" trafiła w moje ręce przypadkowo, kiedy szukałam książki spełniającej wyzwanie "została wydana w roku moich narodzin". Ponieważ gustuję raczej w kryminałach i sensacjach, to moje pierwsze spotkanie z tematyką wampirów. I muszę przyznać, że to spotkanie bardzo interesujące. Autorce udało się stworzyć wiele niesamowitych postaci, które mają w sobie coś tajemniczego i magicznego, wcale nie przez swoją naturę, ale poglądy, czyny, sposób zachowania. Z pewnością to zasługa bogatego języka powieści, pełnego rozbudowanych, plastycznych opisów czy metafor. Momentami można było odnieść wrażenie, że to nie proza a poezja. Jednak pomimo tego, że język powieści był imponujący sprawiał, że lektura była nieco cięższa w czytaniu. Dużym plusem jest legenda o bliźniaczkach jako oś wszystkich wydarzeń i początek wszystkiego. Połączenie zjawisk nadprzyrodzonych i symboliki snów było bardzo interesujące. Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę.

IzumiAlexis | 2015-07-10

Bez przerwy brnę w życie Lestata, z zaskakująco słabym początkiem, po to, aby już niedługo później przekonać się, że to tylko pozory. Ten wampir wciąż uwodzi, a nowe i stare postaci zaszczycają nas swoją obecnością.
Czym w moim przypadku różniło się czytanie tej książki? Zaczęłam od filmu, który był zdecydowanie inny, zmodyfikowany. Upodobałam sobie jedną z bohaterek Jesse, po czym w książce okazuje się, że jej wątek jest chorobliwie ubogi. Zupełnie inaczej sobie to wyobrażałam..
Ale się nie zraziłam, w moim odczuciu (zresztą jak zwykle) książka okazała się lepsza i bardziej emocjonująca niż film. A wszystkie wydarzenia, lepiej ukazane nabrały jeszcze więcej sensu i połączyły się w kolejną, równie świetną część z lestatem na czele. <3

WampirkaJustynka | 2012-04-09

Królowa potępionych (tytuł oryg. The Queen of the Damned) – trzeci tom cyklu Kroniki wampirów amerykańskiej pisarki Anne Rice. . Po sześciu tysiącach lat Akasha, matka wampirów i królowa potępionych, wstaje ze swego kamiennego tronu. Jej zamiary szybko stają się jasne: przejęcie władzy nad światem żywych i umarłych, morderczy plan, w którego realizacji może przeszkodzić tylko najbłyskotliwsze z jej dzieci. Unicestwienie ludzi i unicestwienie krwiopijców wydaje się bliskie i nieuchronne... Na podstawie tej książki i fragmentów Wampira Lestata powstał film Królowa Potępionych z Aaliyah w tytułowej roli.

Lethin | 2013-10-28

Po obejrzeniu Królowej potępionych, postanowiłam przeczytać książkę. Było mi mało przygód Wampira Lestata pomimo tak długiego filmu.
Zawiodłam się bo jest tu bardzo wiele opisów nużących....są też te ciekawsze historie które chętniej czytałam... ale trochę ich za mało jak na tak grubą książkę.
Bardzo rozwleczone opowieści o życiu bohaterów i żadnego konkretnego wydarzenia.
Uznałam że film był lepszy.
Nie wiem.. może jeszcze wrócę do książki by ocenić po latach jakie zrobi na mnie wrażenie.

Betoniarka | 2015-07-03
Przeczytana: lipiec 2015

"Królowa potępionych" jest lepsza niż druga część i gorsza niż pierwsza. Saga Anne Rice jest dość ciężka w odbiorze - jej książki czyta się długo. Nie wiem czy jest to wina narracji, słownictwa czy samej historii, ale najczęściej przebrnięcie przez jej książki zabiera mi około dwóch miesięcy czytania z doskoku - naraz chyba bym nie dała rady. Cierpienia wynagradza sama historia - bardzo skrupulatnie napisana i naprawdę szczegółowa. A wyobraźnię pani Rice ma wybitną. Polecam.