Tu byłem. Tony Halik

Okładka książki Tu byłem. Tony Halik Mirosław Wlekły
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Logo Lubimyczytac Patronat

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki 1989. Pozytywny mit Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Ocena 0,0
1989. Pozytywn... Marcin Napiórkowski...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (70) / 2023 Marcin Czerkasow, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Ryszard Koziołek, Karolina Lewestam, Tadeusz Michrowski, Joanna Rajkowska, Redakcja magazynu Pismo, Maria Reimann, Małgorzata Rejmer, Zofia Sawicka, Grzegorz Uzdański, Mirosław Wlekły
Ocena 8,0
Pismo. Magazyn... Marcin Czerkasow, M...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (61) / 2023 Ai Weiwei, Charles Bukowski, Artur Domosławski, Lauren Groff, Igor Jarek, Magdalena Kicińska, Jan Kochanowski, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Rebecca Makkai, Wojciech Nowicki, Redakcja magazynu Pismo, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Wisława Szymborska, Mirosław Wlekły, Magdalena Żernicka-Goetz
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Ai Weiwei, Charles ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Chcę być jak Tony Halik



868 346 50

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
1368 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
232
219

Na półkach:

Książka roku w kategorii biografie. Wow, wow, wow!
Właśnie skończyłem czytać biografię Tonego Halika, Maxa Halika, Mieczysława Halika, Antoniego Halika - niesamowicie barwnej postaci, którą autor przez 2 lata pracy rozszyfrowywał, szukał świadków historii życia najbarwniejszego polskiego podróznika.
Książka jest bardzo trudna na początku, chciałem rzucić ją w kąt kilka razy, bo tak mnie irytował bohater opowieści. Fabularnie jest jak u Tarantino - najpierw okres lat 1974 - 98, czyli jak staje się gwiazdą polskiej telewizji. No i tak człowiek czyta i ogarnia go trochę niesmak, bo Tony Halik był zblatowany z komunistami, którzy mu pozwalali jezdzic po swiecie, no i krecil te swoje programy w których opowiadał farmazony, konfabulował wielokrotnie, ubarwiał opowieści - a to wszystko dla ludzi takich jak ja, co wtedy świata nie widzieli i patrzyli w telewizor z opadniętą szczęką. Podczas stanu wojennego dalej robił programy, mimo tego, że jego partnerka p. Dzikowska była zwolenniczką opozycji, potem płynne przejście opowieści po upadku komuny, nagrody publiczności, dalsze sezony programu, choroba, śmierć, zapomnienie, garstka ludzi na pogrzebie. Tu już miałem generalnie dość, ale rzuciłem okiem na kolejne strony
I wtedy autor wraca do okresu 1944 - 74 - gdzie opisuje jak Halik pojawił się we Francji na koniec wojny, próbuje zorientować się co robił po zakończeniu wojny, a potem opisuje emigracje do Argentyny, gdzie Tony zaczynał kariere podroznicza. Tę część momentami przewijałem, nie wczytywałem się w szczegóły, bo już miałem dosyć tego pana, chciałem tylko jeszcze pobieżnie zapoznać się z nim i sprawdzić, czy rzeczywiście tyle osiągnął podróżniczo i rzeczywiście robił wywiad z Castro. Okazało się, że na tym etapie wciągnąłem się, autor książki podstępnie wciągnął mnie w historię życia podróżnika. Okres lat 60tych i 70tych, przeprowadzka do Meksyku, narodziny syna, wspolpraca z NBC, przeprowadzka Polski, rozstanie z żoną, współpraca z bezpieką, lużne relacje z synem - to wszystko się czyta z zapartym tchem.
Potem książka staje się już w ogóle epicka, prawdziwy reportaż - śledzenie młodości Mieczysława, historii rodzinnych, młodości, okresu szkoły podstawowej i przedwojennej, przechodzi to płynnie w okres II wojny światowej i odnalezienie dokumentów, które rozplątują zagadki w jakim wojsku służył p. Halik, Luftwaffe czy RAF, w jakiej partyzantce walczył i z jakiej armii zdezerterował.
Jestem szczerze wdzięczny autorowi za wykonaną pracę, napisaną książkę. Jest to absolutny hit w kategorii biografii, przeczytałem tonę tego typu książek a tu jestem zachwycony. Kłaniam się, daję pełne 5/5
Ps. a to że pani Elżbieta Dzikowska współpracowała tak otwarcie z panem Wlekłym to jest ogromne wydarzenie i zasługuje na wielki szacunek.

Książka roku w kategorii biografie. Wow, wow, wow!
Właśnie skończyłem czytać biografię Tonego Halika, Maxa Halika, Mieczysława Halika, Antoniego Halika - niesamowicie barwnej postaci, którą autor przez 2 lata pracy rozszyfrowywał, szukał świadków historii życia najbarwniejszego polskiego podróznika.
Książka jest bardzo trudna na początku, chciałem rzucić ją w kąt kilka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 663
  • Chcę przeczytać
    1 459
  • Posiadam
    408
  • Teraz czytam
    72
  • 2018
    42
  • Biografie
    33
  • Audiobook
    30
  • 2019
    28
  • Audiobooki
    22
  • Ulubione
    21

Cytaty

Więcej
Mirosław Wlekły Tu byłem. Tony Halik Zobacz więcej
Mirosław Wlekły Tu byłem. Tony Halik Zobacz więcej
Mirosław Wlekły Tu byłem. Tony Halik Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także