rozwiń zwiń

Już niebawem święto dokumentu. Obejrzyj filmy o pisarzach i książkach [KONKURS]

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
28.08.2020

Już niebawem startuje kolejna edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity – największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Tegorocznej edycji przewodniczy hasło zaczerpnięte od Olgi Tokarczuk, a w programie nie zabraknie propozycji dla miłośników literatury. Pokazy będą odbywać się jednocześnie w siedmiu miastach, w tym – po raz pierwszy w tym roku – w Poznaniu. Z tej okazji przygotowaliśmy konkurs wraz z poznańskim Kinem Muza!

Już niebawem święto dokumentu. Obejrzyj filmy o pisarzach i książkach [KONKURS]

Filmy dokumentalne, pokazując wycinek otaczającej nas rzeczywistości, tłumaczą nam świat, podkreślając jednocześnie jego różnorodność i złożoność. Na popularność tego gatunku filmowego w Polsce niebagatelny wpływ miał festiwal Millennium Docs Against Gravity, który od 17 lat promuję tę formę sztuki filmowej. Selekcjonując najlepsze produkcje z całego świata, oferuje polskiemu widzowi wgląd w różnorodne tematy, dotyczące społeczeństwa, polityki, psychologii, nauki, sportu i sztuki. W tym roku 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 4-13 września.

Z czułości do świata – festiwalowe hasło od Olgi Tokarczuk

Millennium Docs Against Gravity to festiwal, który został wymieniony na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”, czyli charakteryzujących się pełną odprężenia atmosferą i doskonałym przygotowaniem. To niebagatelne wyróżnienie – warto podkreślić, że oprócz MDAG na listę trafiły zaledwie trzy inne festiwale z Europy. Co stanowi o sile Millennium Docs Against Gravity? Bogaty repertuar i fakt, że we wspólnym oglądaniu filmów mogą w tym samym czasie brać udział widzowie z kilku miast: Warszawy, Gdyni, Wrocławia, Bydgoszczy, Lublina, Katowic oraz, od tego roku, Poznania. Organizatorzy wydarzenia wskazują na jego nomadyczny charakter, który umożliwia szukanie widza w całym kraju. Dodatkowo korzystają z nowoczesnych narzędzi internetowych, by widzowie mogli rozmawiać z twórcami, brać udział w debatach oraz warsztatach z mistrzami.

W poznańskim programie festiwalu w tym roku znalazło się ponad 50 filmów, a całej tegorocznej edycji towarzyszy hasło zaczerpnięte z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk – „Z czułości do świata”. Które z produkcji zainteresują miłośników literatury? Specjalnie dla użytkowników lubimyczytać.pl wybraliśmy te filmy, które dotyczą świata książek i pisarzy. Kino Muza w Poznaniu zaprasza na seanse – mamy da was zaproszenia, które możecie wygrać w konkursie!

Trzy filmy dla miłośników książek: Capote, Atwood i nowojorskie księgarnie

Nasz przegląd filmowy rozpoczniemy od obrazu poświęconego prawdziwej gwieździe światowej literatury, który zdobył sławę nie tylko dzięki swej twórczości, lecz także niezwykłej osobowości. Truman Capote mawiał, że nie można pozwolić prawdzie zepsuć dobrej historii. Ile zatem prawdy jest w opowieściach o jego życiu? W dokumencie „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy” zawarto fragmenty wywiadów z pisarzem, głos zabierają także jego znajomi, przyjaciele i współpracownicy. Towarzyskie skandale, zawodowe kontrowersje, fantazja, śmiech, narkotyki i ogromna miłość do literatury. Autor „Śniadania u Tiffany’ego” i „Z zimną krwią”, choć wciąż jest dla nas zagadką, dzięki temu filmowi odsłania odrobinę siebie. W obrazie przedstawiono też wpływ książki „Spełnione życzenia”, której Capote nie zdążył dokończyć przed swoją śmiercią w 1984 roku.

Inną gwiazdą świata literatury, którą możemy bliżej poznać na pokazach w Kinie Muza, jest Margaret Atwood. Zdobywczyni Nagrody Bookera w 2000 i 2019, twórczyni „Opowieści podręcznej”, to jednocześnie również aktywistka zaangażowana w problemy współczesnego świata. Kamera towarzyszy jej podczas wizyty na planie serialu „Opowieść podręcznej”, gdzie Atwood rozmawia z odtwórczynią głównej roli, Elizabeth Moss, śledzi popularność pisarki na festiwalach literackich, rejestruje także chwile spędzone z partnerem życiowym, Greaemem Gibsonem (zmarł niedługo po zakończeniu zdjęć). Tym samym reżyserzy filmu, Peter Raymond i Nancy Lang, kreślą portret artystki, która w swojej twórczości porusza wątki, które z literatury przenikają do prawdziwego życia czytelników. „Margaret Atwood: słowo to siła” to hołd złożony mocy, która bije z jej książek.

Wielu użytkowników lubimyczytać.pl uwielbia buszować po księgarniach i antykwariatach, szukając książkowych perełek wśród wypełnionych półek. Film „Księgarnie Nowego Jorku” pozwolą widzom przenieść się do najwspanialszych sklepów z literaturą, mających swoją lokalizację w Wielkim Jabłku. Twórcy filmy rozmawiają z właścicielami kultowych, niezależnych księgarni (takich jak na przykład The Strand), kolekcjonerami starodruków, biorących udział w aukcjach rzadkich książek i bogaczami, którzy na kupno cennych woluminów wydadzą ostatniego centa. Niektórzy obawiają się zmian, jakie nadchodzą na rynku książki, inni nie mogą się ich doczekać, jednak wszystkich bohaterów tego filmu łączy pasja do słowa. To film dla tych, dla których książka to jednocześnie synonim marzenia, miłości i stylu życia.

To oczywiście nie wszystkie filmy w programie festiwalu, które łączą się z literaturą czy też szerzej pojętą sztuką. Polecamy waszej uwadze również produkcję „Nomada”, dzięki której można bliżej poznać postać Bruce’a Chatwina – pisarza i podróżnika, który miał wielki wpływ na twórczość sławnego reżysera Wernera Herzoga. Nie można też przeoczyć filmu „Tony Halik” o tytułowym laureacie Nagrody Pulitzera, dziennikarzu i pilocie, którego niezwykle bogata biografia idealnie nadaje się zarówno na książkę (by przypomnieć choćby „Tu byłem” Mirosława Wlekłego), jak i film.

Wart uwagi jest też film „Z wnętrza”, oparty na fragmentach nagrań wideo autorstwa Zbigniewa Beksińskiego – wybitnego malarza i bohatera biografii „Ostatnia rodzina” Magdaleny Grzebałkowskiej. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy horroru – ich pragnienie mocnych wrażeń zaspokoi obraz „Na wiarę. «Egzorcysta» Williama Friedkina”, opowiadający o kultowym filmie, powstałym na podstawie książki William Peter Blatty.

Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy w Kinie Muza

Siedemnasta edycja festiwalu po raz pierwszy trafia do Poznania, a pokazy będą odbywały się w wyjątkowym miejscu. Kino Muza może pochwalić się imponującą historią – otwarto je ponad 100 lat temu (w 1908 roku) i jest dziś jednym z najstarszych, nieprzerwanie działających pod tym samym adresem kin w Europie! Po niedawnym, gruntownym remoncie, w tym kinie studyjnym znajdują się obecnie trzy sale i najwyższej klasy sprzęt techniczny. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić Muzy po zmianach, teraz jest ku temu świetna okazja!

KONKURS

Wraz z Kinem Muza przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są bilety na trzy filmy wyświetlane na festiwalu Millennium Docs Against Gravity: „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy” , „Margaret Atwood: słowo to siła” i „Księgarnie Nowego Jorku”. Na każdy z tych filmów mamy dla was po pięć zaproszeń. Co zrobić, aby je wygrać? Wystarczy napisać nam, dlaczego chcielibyście wybrać się na jeden z tych trzech filmów. Wybierzemy piętnastu autorów komentarzy, którzy najciekawiej umotywują chęć obejrzenia danego dokumentu.

Konkurs trwa do 3 września. Odpowiedzi zamieszczajcie w komentarzach do tej aktualności. Więcej szczegółów w regulaminie konkursu.

Powodzenia i do zobaczenia w Kinie Muza!

Fotografia otwierająca: kadr z filmu „Margaret Atwood: słowo to siła”

[ec]


komentarze [12]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kasjopeja 09.09.2020 10:59
Czytelniczka

Byłam wczoraj na dokumencie o pani Atwood i na Księgarniach Nowego Jorku. Bardzo polecam oba. Pierwszy trzyma bardziej w napięciu, drugi jest spokojniejszy, zdecydowanie dla książkomaniaków, którzy żyją antykwariatami i książkami. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. W obu jest sporo wątków feministycznych i politycznych (co akurat ja uważam na plus).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karo 03.09.2020 20:41
Czytelniczka

Chętnie obejrzę “Księgarnie Nowego Jorku” - w każdym miejscu, które odwiedzam, zawsze ich szukam. Nawet w krajach, którego języka nie znam - kocham ich atmosferę, nie ma to jak klimatyczna księgarnia, cicha oaza w miejskim zgiełku, zapach druku (polecam Daunts w Londynie, choć 5 pięter ksiażek w Waterstones przy Piccadily działa na wyobraźnię).

Znam NYC i niektóre jego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Artur 03.09.2020 14:39
Czytelnik

Temat dążenia do nowoczesności w różnych aspektach życia wydaje się bardzo interesujący. Czy wszystkie rozwiązania nosia za sobą korzystne zmiany? Czy dążenie do nowoczesności w świecie czytelnictwa da pozytywne efekty i zachęci więcej osób do czytania, czy jedynie zmusi do upadku mniejsze księgarnie? Chętnie poznam opinie twórców dokumentu „Księgarnie Nowego Jorku”.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Weronika Ogórek 03.09.2020 14:24
Czytelnik

Silne kobiety i moc przekazywanych przez nie słów są inspiracją w moim życiu. Bardzo chętnie zaproszę moją mamę na wspólne oglądanie filmu „Margaret Atwood: słowo to siła”.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Twarożek 02.09.2020 23:13
Czytelnik

Muza to życie, a każdy wie, że życie to śpiew, taniec i miłość. Jeśli ktoś zapytałby nas, kogo cenimy w życiu najbardziej, powiedziałybyśmy że ludzi chodzących do Muzy. Truman Capote, twórca i szaleniec zainspirował nas by żyć pełnią życia i nie bać się nowych doświadczeń, a ten film z pewnością będzie jak śpiew Audrey Hepburn o poranku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Joanna C 01.09.2020 21:46
Czytelnik

Byłabym przeszczęśliwa gdybym wygrała bilety na film "Księgarnie Nowego Jorku”! Uwielbiam książki, ich zapach i okładki.
Jednocześnie cenię sobie bardzo niezależne księgarnie - w Poznaniu skąd pochodzę - Skład Kulturalny na Jeżycach i już zamknięty kilka miesięcy temu Bookarest.
W NYC nie byłam jeszcze, a warto byłoby sobie stworzyć listę miejsc do odwiedzenia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sandra Bro 01.09.2020 17:53
Czytelniczka

Życie w dobie pandemii jest ciężkie! Wchłonę każdy film z mega wdzięcznością dla twórców i uszczęśliwiona, że historie z całego świata są dla nas zawsze dostępne w postaci filmów <3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
wyrazamubolewanie 31.08.2020 22:40
Czytelniczka

A tak się świetnie składka, że jestem z Poznania, kino Muza jest moim ulubionym i tylko tam właściwie chadzam z moją przyjaciółką. Obie jesteśmy teraz w klęsce, to jest - jesteśmy bez grosza przy duszy, więc od jakiegoś czasu zaprzestałyśmy tam chodzić. Co za idealny byłby to obrót spraw gdybyśmy dostały te bilety! Ale czy uwierzyć w szczęście?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kasjopeja 30.08.2020 16:29
Czytelniczka

A ja jestem z Poznania i pójdę obowiązkowo na wszystkie trzy (i więcej). Niestety nie czytałam jeszcze nigdy nic z twórczości pana Capote (to wina słabo zaopatrzonych bibliotek), jednak widziałam Śniadanie u Tiffany'ego na podstawie jego opowiadania. Jako nastolatka nie bardzo potrafiłam się do niego odnieść, dzisiaj jednak już bardziej rozumiem główną bohaterkę i jej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Czytelnik

Ja nie jestem z Poznania, ani nawet z Polski, ale mam przyjaciółkę z Grańska i chciałabym dla niej zrobić miłą niespodziankę dając w prezent bilet do kina :)
Bardzo mnie zaintrygował tytuł filmu „Margaret Atwood: słowo to siła” - obejrzałam zwiastun i odkryłam dla siebie nową postać literacką w twórczość której chcę się zagłębić.
Ale największą uwagę chciałabym zwrócić na ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej