Lawa, owce i lodowce. Zadziwiająca Islandia

Seria: Z różą wiatrów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
literatura faktu
Ag2S

Islandia niezmiennie intryguje. Kraina wulkanów, gejzerów i lodowców. Bliska kontynentalnej Europie, a jednak na swój sposób egzotyczna. Znana na świecie dzięki ekscentrycznym artystom, erupcji Eyjafjallajökull, która dała się we znaki liniom lotniczym, czy wyjątkowym występom kibiców piłkarskiej drużyny narodowej. Rodzinny wyjazd stał się dla autorki okazją do bliższego poznania zadziwiającej...

Rodzinny wyjazd stał się dla autorki okazją do bliższego poznania zadziwiającej wyspy. Jak mieszkają ci, którzy sobotę nazywają Laugardagur, czyli po prostu dniem kąpieli? Co jedzą i piją na co dzień, skoro ich narodowym daniem jest zgniły rekin, a eksportowy produkt monopolowy, kminkowa wódka, nazywa się Svarta Daudi, czyli Czarna Śmierć?
To bezpretensjonalny, pełen humoru obraz Islandii – jej zapierającej dech w piersiach przyrody, niezwykłej historii i specyficznego charakteru mieszkańców.

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...(?)

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...»

eduko7 | 2018-10-31
Przeczytana: 12 października 2018

Niewielka, pociągająca, urzekająca. Islandia, jak kobieta, potrafi być zmienna, pokazywać różne oblicza. Charakteryzują ją ekstremalne warunki atmosferyczne i osobliwości przyrodnicze. „Przeszłość mijanych zboczy zdradza ich forma: to dawne zatoki pooddzielane od siebie cyplami. Jezdnia faluje od prawej do lewej, a krajobraz zmienia się co pół minuty”.
Pani Agnieszka Rezler zabierając nas w czytelniczą podróż po wyspie dostarcza rzeczowych informacji, ciekawostek, humorystycznych opisów zdarzeń. Barwnie opisuje ludzi i miejsca. Magię swoich opowieści wzmacnia odpowiednio dobranymi zdjęciami. Islandia w pełni na to zasługuje. Zaś Autorce nie brakuje fantazji i wyobraźni, skoro zamienia nieudaną próbę nabycia domu na wyprawę właśnie do tego kraju. Nie biadoli, nie narzeka, ale jedno marzenie zamienia na inne.

eR_ | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 02 maja 2017

Islandia intryguje. Te słowa z okładki książki, najbardziej oddają treść całości. Mimo, że tak blisko Europy, a tak daleko. Lodowce, wulkany, gejzery i trudne do wymówienia nazwy. Jak choćby słynny wulkan, którego erupcja spowodowała niemały chaos w komunikacji lotniczej.

Autorka w swojej książce przybliża nam zwykłe życie mieszkańców niezwykłej wyspy. A robi to w znakomitym stylu. W tej pozycji znalazły się nie tylko pełne humoru perypetie, ale i mnóstwo ciekawostek o mieszkańcach, o ich ulubionych potrawach, a nawet sporcie. Maleńka wyspa naznaczona specyficzną aurą. To trzeba przeczytać.

Świetna publikacja, którą czyta się z uśmiechem na ustach. Można nie tylko dowiedzieć się sporo o Islandczykach, ale i o ich specyficznym poczuciu humoru, o ich życiu i o tym co uważają za najważniejsze. Mnóstwo zdjęć, to dodatkowo plus, tej niewielkiej rozmiarowo pozycji, a szkoda. Polecam, zachęcam do lektury.

Katarzyna | 2018-02-16
Przeczytana: 2018 rok

Uwielbiam książki podróżnicze pisane z pasją, oddanymi odczuciami, ogromem wiedzy na temat danego regionu i ciekawostek, których nie znajdziemy w tradycyjnych przewodnikach. "Lawa, owce i lodowce" taka właśnie jest. Do tego przyjemny dla oka język i dawka humoru, dzięki czemu książkę czyta się jednym tchem. Warta polecenia, aby odkryć magiczną, zakręconą Islandię.

Tigra | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Od paru lat marzenia popychają mnie w stronę Północy. Książka, którą właśnie przeczytałam, dołączyła Islandię do miejsc koniecznych! Opowieść o magicznych miejscach, niespotykanej przyrodzie, okraszona humorem i dużą dozą wiadomości. Bardzo przyjemna lektura!

spalinogenny | 2017-04-19
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Znakomita książka podróżnicza nie tylko dla osób, które miały już do czynienia z Islandią, ale także dla każdego, kto tak jak ja jeszcze jej nie odwiedził. W parze z humorystycznym i interesującym tekstem idą fotografie, ułatwiające odbiór historii przedstawianych przez autorkę. Po lekturze książki Agnieszki Rezler na mojej mapie miejsc do odwiedzenia pojawiła się kraina ognia (a może: owiec?) i lodu.

Iwona | 2017-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2017
Przeczytana: 30 marca 2017

Przyjemna lektura do poczytania dla wszystkich, którzy interesują się Islandią.
Plus ładne zdjęcia.

| 2017-05-29
Przeczytana: 25 maja 2017

Tytuł: Islandzkie olśnienia

Agnieszka Rezler, dziennikarka, która na co dzień udziela się na łamach magazynów wnętrzarskich, od dłuższego czasu fantazjowała o domku na wsi. Kiedy okazało się, że upatrzona działka na odludziu nie pójdzie pod młotek, to niedoszli właściciele szukali sposobu na rekompensatę utraconych nadziei. Fanaberię trzeba było więc zastąpić równie ekscentrycznym pomysłem. Wakacje na Islandii na otarcie łez? Czemu nie! W gruncie rzeczy niedługa droga dzieli zamysł od czynu, toteż wir przygody (poprzedzonej metodycznymi przygotowaniami) na dobre pochłonął Rezlerów. Ferwor wyjazdowy daje się we znaki całej rodzinie. Zaczyna się od kompletowania termoaktywnej odzieży, wertowania „Zewu Północy” w międzyczasie, a kończy się na mozolnym drukowaniu niedostępnej na polskim rynku drogowej mapy Islandii. Tak pokrótce zarysowuje się geneza Lawy, owiec i lodowców. Zadziwiającej Islandii będącej niczym innym jak tylko relacją z pierwszego rodzinnego wypadu w północne strony...

hincol44 | 2018-06-20
Przeczytana: kwiecień 2018

Przyznam, że początek zapowiadał, że powędruję z autorką przez Islandię. Niestety tak się nie stało. Czym dalej, tym było gorzej, przede wszystkim nudniej.
Moim zdaniem opisywanie Islandii słowotokiem z magazynów wnętrzarskich jest zabiegiem chybionym (autorka współpracuje min. z magazynem Dom i Wnętrze). Islandia jest piękna i to piękno należałoby oddać po prostu, bez zbędnych wodotrysków, bo one tylko rozmydlają to piękno. Dopóki autorka opisywała co widzi, było super. Jak zaczynała komentować to co widzi, było…. hmm….przeciwnie do super. Islandia jest oryginalna, ciekawa. Tak. Ale tu także wodotryski są zbyteczne. Dlatego tak mnie raził ten rozwlekły i sztucznie kpiarski styl, wtrącenia, ubarwienia czy porównania do nie wiadomo czego. Autorka nie wypada w tym naturalnie. To raczej wyuczone i czuje się jakby było na siłę, że taki był plan, a nie potrzeba chwili, aby w danym momencie urozmaicić opowieść, wtrącić coś zabawnego aby po prostu wywołać uśmiech na twarzy czytelnika.
Z...

Petersen | 2017-04-19
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Świetna książka, napisana ciekawym językiem. Dużo informacji praktycznych, aż chce się tam pojechać. I mam nadzieję, że to się uda, a ta książka będzie do tego przyczynkiem. Polecam wszystkim podróżnikom!!!

książek: 1931
Aleksandra | 2018-03-01
Na półkach: Przeczytane, Islandia
Przeczytana: 27 lutego 2018

A czy wy już napisaliście książkę o swoim ostatnim dwutygodniowym urlopie? (Co ja mówię - dwa tygodnie zajęłyby przecież jakieś dwa tomy!) Ja nie napisałam i coraz bardziej tego żałuję. Jak się ostatnio okazuje, wystarczy pojechać na dwa tygodnie do Japonii i przejechać się shinkansenem, albo na dwa tygodnie do Chin i odbyć pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji podróż szybkim pociągiem z Pekinu do Szanghaju - i juz się jest wielkim podróżnikiem/podróżniczką. Agnieszka Rezler napisała książkę o Islandii po rodzinnych tygodniowych wakacjach (podobno państwo Rezlerowie zagościli tam dwa lata później jeszcze raz, ale to już pewnie materiał na kolejną książkę).

Przyznam, że podczas lektury pierwszych rozdziałów moja brew wędrowała z każdym zdaniem coraz wyżej. Dowiedziałam się chociażby, że pakowanie na tygodniowy wyjazd na Islandię to prawie jak przygotowania do wyprawy na K2 (przypominam - latem) i nie wiadomo, czy córka autorki nie umrze z głodu, bo spożywa tylko naleśniki i kurczaka...