Lawa, owce i lodowce. Zadziwiająca Islandia

Seria: Z różą wiatrów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
literatura faktu
Ag2S

Islandia niezmiennie intryguje. Kraina wulkanów, gejzerów i lodowców. Bliska kontynentalnej Europie, a jednak na swój sposób egzotyczna. Znana na świecie dzięki ekscentrycznym artystom, erupcji Eyjafjallajökull, która dała się we znaki liniom lotniczym, czy wyjątkowym występom kibiców piłkarskiej drużyny narodowej. Rodzinny wyjazd stał się dla autorki okazją do bliższego poznania zadziwiającej...

Rodzinny wyjazd stał się dla autorki okazją do bliższego poznania zadziwiającej wyspy. Jak mieszkają ci, którzy sobotę nazywają Laugardagur, czyli po prostu dniem kąpieli? Co jedzą i piją na co dzień, skoro ich narodowym daniem jest zgniły rekin, a eksportowy produkt monopolowy, kminkowa wódka, nazywa się Svarta Daudi, czyli Czarna Śmierć?
To bezpretensjonalny, pełen humoru obraz Islandii – jej zapierającej dech w piersiach przyrody, niezwykłej historii i specyficznego charakteru mieszkańców.

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...(?)

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/ofert...»

eR_ | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 02 maja 2017

Islandia intryguje. Te słowa z okładki książki, najbardziej oddają treść całości. Mimo, że tak blisko Europy, a tak daleko. Lodowce, wulkany, gejzery i trudne do wymówienia nazwy. Jak choćby słynny wulkan, którego erupcja spowodowała niemały chaos w komunikacji lotniczej.

Autorka w swojej książce przybliża nam zwykłe życie mieszkańców niezwykłej wyspy. A robi to w znakomitym stylu. W tej pozycji znalazły się nie tylko pełne humoru perypetie, ale i mnóstwo ciekawostek o mieszkańcach, o ich ulubionych potrawach, a nawet sporcie. Maleńka wyspa naznaczona specyficzną aurą. To trzeba przeczytać.

Świetna publikacja, którą czyta się z uśmiechem na ustach. Można nie tylko dowiedzieć się sporo o Islandczykach, ale i o ich specyficznym poczuciu humoru, o ich życiu i o tym co uważają za najważniejsze. Mnóstwo zdjęć, to dodatkowo plus, tej niewielkiej rozmiarowo pozycji, a szkoda. Polecam, zachęcam do lektury.

Katarzyna | 2018-02-16
Przeczytana: 2018 rok

Uwielbiam książki podróżnicze pisane z pasją, oddanymi odczuciami, ogromem wiedzy na temat danego regionu i ciekawostek, których nie znajdziemy w tradycyjnych przewodnikach. "Lawa, owce i lodowce" taka właśnie jest. Do tego przyjemny dla oka język i dawka humoru, dzięki czemu książkę czyta się jednym tchem. Warta polecenia, aby odkryć magiczną, zakręconą Islandię.

Tigra | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Od paru lat marzenia popychają mnie w stronę Północy. Książka, którą właśnie przeczytałam, dołączyła Islandię do miejsc koniecznych! Opowieść o magicznych miejscach, niespotykanej przyrodzie, okraszona humorem i dużą dozą wiadomości. Bardzo przyjemna lektura!

spalinogenny | 2017-04-19
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Znakomita książka podróżnicza nie tylko dla osób, które miały już do czynienia z Islandią, ale także dla każdego, kto tak jak ja jeszcze jej nie odwiedził. W parze z humorystycznym i interesującym tekstem idą fotografie, ułatwiające odbiór historii przedstawianych przez autorkę. Po lekturze książki Agnieszki Rezler na mojej mapie miejsc do odwiedzenia pojawiła się kraina ognia (a może: owiec?) i lodu.

| 2017-05-29
Przeczytana: 25 maja 2017

Tytuł: Islandzkie olśnienia

Agnieszka Rezler, dziennikarka, która na co dzień udziela się na łamach magazynów wnętrzarskich, od dłuższego czasu fantazjowała o domku na wsi. Kiedy okazało się, że upatrzona działka na odludziu nie pójdzie pod młotek, to niedoszli właściciele szukali sposobu na rekompensatę utraconych nadziei. Fanaberię trzeba było więc zastąpić równie ekscentrycznym pomysłem. Wakacje na Islandii na otarcie łez? Czemu nie! W gruncie rzeczy niedługa droga dzieli zamysł od czynu, toteż wir przygody (poprzedzonej metodycznymi przygotowaniami) na dobre pochłonął Rezlerów. Ferwor wyjazdowy daje się we znaki całej rodzinie. Zaczyna się od kompletowania termoaktywnej odzieży, wertowania „Zewu Północy” w międzyczasie, a kończy się na mozolnym drukowaniu niedostępnej na polskim rynku drogowej mapy Islandii. Tak pokrótce zarysowuje się geneza Lawy, owiec i lodowców. Zadziwiającej Islandii będącej niczym innym jak tylko relacją z pierwszego rodzinnego wypadu w północne strony...

Petersen | 2017-04-19
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Świetna książka, napisana ciekawym językiem. Dużo informacji praktycznych, aż chce się tam pojechać. I mam nadzieję, że to się uda, a ta książka będzie do tego przyczynkiem. Polecam wszystkim podróżnikom!!!

Iwona | 2017-03-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2017
Przeczytana: 30 marca 2017

Przyjemna lektura do poczytania dla wszystkich, którzy interesują się Islandią.
Plus ładne zdjęcia.

Corka_jeza | 2017-05-31

Pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl po przeczytaniu książki, to delikatna. Opisy przyrody sprawiają, że odnosimy wrażenie, jakbyśmy siedzieli we wnętrzu wielkiej puszystej i aksamitnej chmury. Ledwo ją czujemy, ale odczuwamy wygodę i wiemy, że tam jest. Książkę pani Rezler cenię za to, że czytając ją wpadam w błogi nastrój, z którego za Chiny nie chcę wychodzić oraz za wyjątkowy humor autorki. Bardzo przyjemny brytyjski (mimo że polski:))dowcipny styl. Ocena może wysoka, jak na lekkostrawną lekturę, ale każdemu polecam zanurzenie się w strefie cichej medytacji i odpoczynku:).

Maryla | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Daję dwie gwiazdki bo książka minimalnie lepsza od ostatniego dokonania Huberta Dobrzanieckiego. Niestety jest to kolejny dowód na to, że nie powinno sie pisać książek z wycieczki, nie powinno sie ironizować tam, gdzie nie wie się o czym, a poza tym powinno sie zaktualizować informacje na temat Islandii i nie korzystać tyle z Internetu. Język książki jest męczący, choć jak pisałam, jest to i tak na razie lepsza pozycja na rynku niż inne dostępne książki o Islandii. Ale to niestety tylko przewodnik ubrany w ironię, rodzinną wycieczkę czy jakieś wnioski, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Mieszkałam na Islandii więc trochę wiem na ten temat.
No nic czekam na coś, co będzie w końcu prawdziwe, a nie wynurzone z pokładów ocenicznej wyobraźni autora. Szkoda, bo Pani Agnieszka zmarnowała potencjał na fajną opowieść. A może to właśnie jest fajna opowieść? Mnie jednak nie przekonuje prawie wcale.

FjallaAgata | 2017-05-30

Książka porywa zupełnie innym stylem niż pisane wcześniej relacje z podróży po wyspie lodu i ognia. Bardzo podoba mi się słownictwo, jakiego używa autorka, choć w pewnym momencie czuje się lekki przesyt, ale nie jest to zarzut, bo niezwykle fajnie się do niej wraca po dniu przerwy. Ktoś napisał, że zarzutem może być to, że Lawa Owce i Lodowce, to relacja z rodzinnej wycieczki. To naprawdę zarzut? Kochani, to jest napisane w promo książki i jak spodziewacie się reportażu jak po Wiśniewskiej, to kupcie coś innego. Ta książka jest dobrze napisana, pozwala podziwiać Islandię oczami człowieka, który jedzie tam na dwa - trzy tygodnie i pokazuje to, jak autorka patrzy na świat. Subiektywna wizja, ale naprawdę solidna, przez co polecam wszystkim, którzy chcieliby pojechać na Islandię na wycieczkę i dowiedzieć się czegoś więcej o mijanych często bezrefleksyjnie miejscach.