Był najczęściej zestrzelanym pilotem II Wojny Światowej, francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, prywatnym pilotem Juana Perona i odkrywcą zaginionej stolicy Majów. Albo nie był żadnym z nich. Z całą pewnością wybierał się jednak na Księżyc. Fascynująca i przewrotna biografia Tony'ego Halika jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest...

Fascynująca i przewrotna biografia Tony'ego Halika jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest bardziej nieprawdopodobne niż najlepsza powieść.

Większość z nas pamięta go z telewizji, kiedy w programie „Pieprz i wanilia”, tworząc razem z Elżbietą Dzikowską charakterystyczny tandem, opowiadał o swoich egzotycznych podróżach. Ale tak na prawdę zanim urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir został Tonym Halikiem przeżył kilka różnych życiorysów. Który z nich jest prawdziwy? Odpowiedź - w trakcie podróży po Francji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce - znalazł jeden z najlepszych polskich reporterów młodej generacji, autor głośnej książki „All Inclusive” Mirosław Wlekły.

Książka, która zachwyciła laureata Nike Marka Bińczyka.

Zrazu bałam się tej książki. Myślałam, że ujawnienie sekretów życia Toniego, tajemnic, których ja nawet nie znałam, w pogoni za dziennikarską sensacją przekładającą się na sprzedaż książki - może zrobić Toniemu krzywdę. Mirosław Wlekły podszedł jednak uczciwie do życia swego wyjątkowego bohatera, starał się zrozumieć motywy jego postępowania, pokazał jego – a czasem nie jego to były - wybory w kontekście czasu i wydarzeń politycznych. Dziękuję mu za to.
Elżbieta Dzikowska

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

CzytAśka | 2017-03-24
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2017

www.czytaska.blogspot.com

Życie Tony'ego Halika było jedną wielką zakręconą podróżą. To czym dzielił się z widzami w wyświetlanych u nas seriach z pieprzem, wanilią lub migdałami w tytułach to czubek góry lodowej.
Ekstrawertyczny szaleniec jednocześnie skrywający rozmaite tajemnice swojego życia za niesamowitymi i nieprawdopodobnymi historiami.
Podróżnik, obieżyświat, reporter, operator, dziennikarz - nie ma jednego dobrego słowa by opisać osobę Halika. Żywiołowy do obłędu i zarazem perfekcjonista w swojej pracy. Człowiek z parciem na szkło ale i z głęboko zakorzenionym pędęm poznawczym.

Najbardziej zaskakujące dla mnie w tej biografii są informacje, że Komitet Sienkiewiczowski kupił dworek w Oblęgorku od dziadka Tony'ego Halika?!?! Brat dziadka przyjaźnił się z Żeromskim😱, a jego drugą żoną została stryjeczna siostra Marii Skłodowskiej-Curie. Nie miałam o tych powiązaniach pojęcia. Zresztą nie miałam pojęcia o Haliku w ogóle jak się okazuje!

Świetna książka! Autor...

brasilka2 | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

“Aventurero, był jak trąba powietrzna, co za człowiek – jakby przybywał z innej planety, od dziecka chciał żyć inaczej niż wszyscy dookoła, miał niesamowicie barwne życie, a jeszcze obudowywał je sobie legendami. Nie kłamał. On w nie wierzył” – tak Halika opisują znajomi i przyjaciele.

Jak przez mgłę pamiętam cykl programów podróżniczych “Pieprz i wanilia”, oczywiście kojarzę nazwiska Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, zatem po ukazaniu się tej książki, miałam pewne pojęcie, o kim ta książka jest. To, o czym nie miałam pojęcia, to jakie barwne życie miał Tony Halik i jakim sam był barwnym człowiekiem.

Uwielbiam książki podróżnicze, zwłaszcza o Ameryce Południowej. Tutaj mamy z Halikiem coś wspólnego – on jest Argentyńczykiem i ma wielki sentyment do tej części świata. Jego umiłowanie przygody i rozmach, z jakim o swoich przygodach opowiada, kojarzy mi się z najlepszymi książkami podróżniczymi z mojego...

Mateusz R | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Wydaje wam się, że znacie Tony'ego Halika? Nic bardziej mylnego, co udowadnia lektura wyśmienitej książki Mirosława Wlekłego, poświęconej życiu Halika.

Programy podróżnicze Halika prezentowane w telewizji PRL-u, były dla społeczeństwa odskocznią, chwilą wytchnienia od codziennej szarzyzny totalitarnego systemu. Wręcz nadzieją i marzeniem o lepszych czasach. Ale to tylko jeden z aspektów jakże bogatego życiorysu Tony'ego Halika.

Nie będę zdradzać fabuły samej książki, żeby nie zepsuć nikomu lektury, a jest ona wartka oraz pełna zwrotów akcji, które zdumiewają. Już sam pomysł konstrukcji książki dzielącej życiorys głównego bohatera na cztery etapy życia podawane od czasów nowszych do starszych wskazuje, że czytelnika czeka dosyć nietypowa przygoda poznania człowieka ze wszech miar przepełnionego nie tylko kreacją wizerunku i legendy, ale także tajemnicy.

Jeden człowiek, a wiele imion, nazwisk, twarzy, paszportów, krajów zamieszkania, systemów politycznych. Lektura życiorysu...

Guzikowianka | 2017-03-21
Przeczytana: 19 marca 2017

Jestem przedstawicielką pokolenia, które niedzielny rosół jadło oglądając program "Pieprz i wanilia". Historie opowiadane przez parę podróżników zachwycały i rozbudzały nie tylko wyobraźnię ale też ciekawość świata. Gdy TVP przestała emitować program z udziałem Tony Halika i Elżbiety dzikowskiej, sami prowadzący też odeszli w niepamięć. Przypomniała mi o nich lektura książki Mirosława Wlekłego, który - w swojej dziennikarskiej dociekliwości - obdarł mojego bohatera z nimbu chwały. A może ja dorosłam i zrozumiałam, że przygody nieustraszonego podróżnika były mniej barwne. Faktem jest, że książka pozwala spojrzeć na życie Halika z zupełnie innej perspektywy. I chociaż, jak zaznaczyłam, bohater został częściowo "obnażony" - nadal zachwyca. Autor zabierając nas w podróż w czasie (i przestrzeni) porównuje punkt widzenia przyjaciół i znajomych Antoniego z jego wspomnieniami. Ciekawym zabiegiem jest również zaburzenie chronologii, dzięki któremu wiem, skąd Tony Halik wziął się w Ameryce...

Madelin | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jaki kraj, taki Indiana Jones!
Fantastyczna opowieść o największym bajkopisarzu Polski! Nie da się ukryć, iż Tony Halik był wielkim podróżnikiem, przeżył niezliczoną ilość przygód, niestety większość z nich była dość mocno ubarwiona…
Tony Halik, (tak naprawdę MIECZYSŁAW Sędzimir Halik) miał ogromną potrzebę bycia lubianym i imponowanie innym, był gadatliwy, narwany, biegające ADHD, mówił w 5 językach – w żadnym poprawnie (włącznie z językiem polski). Stąd chyba jego patologiczna potrzeba koloryzowania wszystkiego. Opowiadał namiętnie, że podczas II WŚ był pilotem RAF’u i został zestrzelony przez Niemców w Francji, tak naprawdę był w Wehrmachcie i zwyczajnie zwiał (dezercja), by się później ukryć w piwnicy rodziców swojej przyszłej żony!
O Elżbiety Dzikowskiej (notabene nie ma na imię Elżbieta, tylko Józefina) mówił „moja żona”, z nią prowadził swój słynny „Pieprz i Wanilia”, a w rzeczywistości nigdy się nie pobrali. Wstydził się, że żyją w konkubinacie, gdyż dla niej zostawił...

tazi | 2017-03-27
Przeczytana: 26 marca 2017

Dziś zakończyłem wspaniałą podróż przez życie Tonego Halika, znanego mi z lat szczenięcych. Książka ta ukazuje człowieka z pasją, człowieka otoczonego zmitologizowanym autoportretem, człowieka prawdziwego. Co ważniejsze: ukazuje niezwykłą prawdę o Polsce i Polakach, o narodowej mentalności i wielobarwny ściany, oraz o historii, która jest niezwykle złożona i której nie można zamknąć w jednoznacznej ocenie etycznej. Pokazuje to wszystko, o czym wielu ludzi zapomina lub pomija milczeniem. Znakomita praca napisana przystępnie i bez dziennikarskiej tendencji do pogoni za tanią sensacją.

kasander | 2017-03-25

bardzo dobra pozycja. zwłaszcza dla tych co lubią smaczki w biografii. lekka w czytaniu. jedyna uwaga że trochę krócej było by lepiej

Paweł | 2017-03-27
Przeczytana: 25 marca 2017

Pełna recenzja tutaj: http://przymuzyceoksiazkach.pl/2017/03/27/miroslaw-wlekly-tu-bylem-tony-halik-recenzja/

Fascynujące życie Halika doczekało się fascynującej biografii. Wlekły nie tylko zrobił kawał świetnej roboty reporterskiej, ale historię swojego bohatera opowiedział tak, jak chciałby tego pewnie Halik – intrygująco, z przytupem, a jednocześnie z dużą dawką dystansu. Lektura obowiązkowa nie tylko dla maniaków podróżowania. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Agnieszka | 2017-03-27
Przeczytana: 25 marca 2017
zlysanta | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017
    Kontynenty nr 3/2015
    Andrzej Stasiuk, Jerzy Bralczyk, Adam Pańczuk, Anna Różańska, Marek Pernal, Pio...
    Obrażenia. Pobici z Polską
    Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek, Agnieszka Wójcińska, Maciej Wasielewski, M...
    NieObcy
    Małgorzata Szejnert, Andrzej Stasiuk, Joanna Fabicka, Olga Tokarczuk, Paweł H...
Biografia Tony’ego Halika w księgarniach

Był najczęściej zestrzelanym pilotem II wojny światowej, autorem pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, prywatnym pilotem Juana Perona i odkrywcą zaginionej stolicy Majów. Albo nie był żadnym z nich. Z całą pewnością wybierał się jednak na Księżyc. Właśnie ukazuje się biografia Tony’ego Halika, która jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest bardziej nieprawdopodobne niż najlepsza powieść.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Baran

Zaczęła się wiosna, a to oznacza również czas na nowy zodiakalny początek. Planetą Barana jest Mars, szczęśliwym dniem wtorek, a kolorem – czerwony. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania naszych wróżb.