Le Corbusier. Architekt jutra

Wydawnictwo: W.A.B.
Modern Man: The Life of Le Corbusier, Architect of Tomorrow Hardcover
Ag2S

Człowiek, który zmienił XX wiek: wielkie wizje, wielkie kontrowersje. Biografia Le Corbusiera, geniusza, który wierzył, że jego architektura będzie zmieniać społeczeństwo. Kontrowersyjne projekty, spektakularne realizacje, niezwykłe podróże i pełen sprzeczności portret psychologiczny człowieka legendy. Życie i dzieło ikony modernizmu. [...] Spojrzenie Anthony’ego Flinta na „pierwszą gwiazdę...

Człowiek, który zmienił XX wiek: wielkie wizje, wielkie kontrowersje.

Życie i dzieło ikony modernizmu. [...] Spojrzenie Anthony’ego Flinta na „pierwszą gwiazdę architektury” przenikliwie wychwytuje pychę i słabości Le Corbusiera, które są istotne dla jego artystycznego znaczenia. –„Kirkus Reviews”

Flint maluje portret dość zróżnicowany, w ten sposób dociera do istoty tego, dlaczego Le Corbusier pozostaje tak enigmatyczną i zniewalającą postacią. – „The Washington Post”

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Dominika Rygiel | 2017-03-14
Na półkach: 52 / 2017, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2017

Dzisiejszą recenzję otworzę pytaniem: z czym Wam się kojarzy surowa konstrukcja żelbetowa? Proste w formie, nierzadko zamontowane na palisadach klockowate konstrukcje z płaskimi dachami? Polska jak długa i szeroka naszpikowana jest osiedlami o podobnej strukturze, pełna brył w postaci foremnych, ciosanych, wielokondygnacyjnych klocków, do niedawna jeszcze z szarą, burą, wolną elewacją. Aż dziw bierze, że przeważająca, czysto PRL-owska architektura to nie tylko wypadkowa pragmatycznego funkcjonalizmu i propagandowego socrealizmu, a w znacznej mierze efekt spójnej i przyszłościowej, przyjaznej z założenia urbanizacyjnej wizji genialnego, otwartego umysłu. To wyobrażenie idealnie rozplanowanego miasta, w którym mieszkanie to nie tylko wygodne miejsce do życia, ale również przepełniona światłem słonecznym przestrzeń pełna zieleni i miejsca przeznaczonego do rekreacji. Wizja niemal utopijna, skutecznie jednak wdrażana w życie przez jednego z czołowych twórców architektury XX wieku,...

Iwona | 2017-03-11

oklepane tezy i podniosłe zdania o niczym, do tego koślawe w wielu miejscach tłumaczenie i oto mamy przeciętną publikację o nieprzeciętnym człowieku. Książkę o architekturze i architekcie, w której nie zamieszczono ani jednego zdjęcia, w zamian serwując nam wzniosłe i bełkotliwie opisy zrealizowanych przez Corbu budynków, z których kompletnie nic nie wynika.

Bohu | 2017-03-09
Przeczytana: 28 marca 2017

Postać arcyciekawa. Książka przeciętna.

Dudzixa | 2017-03-23
starshefa | 2017-02-21
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lutego 2017
kaśka | 2017-02-11
Nowy numer „Książek. Magazynu do czytania”

Możliwe, że niektórym z Was w walentynki serce zabije szybciej: 14 lutego premierę ma kolejny numer „Książek. Magazynu do czytania”. Na okładce geniusz do przytulania, David Foster Wallace, a w środku wywiady m.in. z Péterem Nádasem i Martinem Widmarkiem. Czego jeszcze możecie spodziewać się po tym wydaniu magazynu?