Le Corbusier. Architekt jutra

Wydawnictwo: W.A.B.
Modern Man: The Life of Le Corbusier, Architect of Tomorrow Hardcover
Ag2S

Człowiek, który zmienił XX wiek: wielkie wizje, wielkie kontrowersje. Biografia Le Corbusiera, geniusza, który wierzył, że jego architektura będzie zmieniać społeczeństwo. Kontrowersyjne projekty, spektakularne realizacje, niezwykłe podróże i pełen sprzeczności portret psychologiczny człowieka legendy. Życie i dzieło ikony modernizmu. [...] Spojrzenie Anthony’ego Flinta na „pierwszą gwiazdę...

Człowiek, który zmienił XX wiek: wielkie wizje, wielkie kontrowersje.

Życie i dzieło ikony modernizmu. [...] Spojrzenie Anthony’ego Flinta na „pierwszą gwiazdę architektury” przenikliwie wychwytuje pychę i słabości Le Corbusiera, które są istotne dla jego artystycznego znaczenia. –„Kirkus Reviews”

Flint maluje portret dość zróżnicowany, w ten sposób dociera do istoty tego, dlaczego Le Corbusier pozostaje tak enigmatyczną i zniewalającą postacią. – „The Washington Post”

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Jolanta | 2017-05-10
Przeczytana: 10 maja 2017

Biografia jednego z twórców modernizmu w budownictwie. Zaciekawi z pewnością wszystkich, którzy interesują się architekturą i budownictwem.
"Le Corbusier był pierwszym prawdziwym architektem celebrytą, który wyniósł tę profesję na wyżyny sławy, jako obecny intelektualista i jeden z największych autorytetów. Był pionierem, jeśli chodzi o autopromocję, reklamę i przekazywanie swoich idei."
Urodził się w Szwajcarii w małym miasteczku w 1887 roku, ale całe dorosłe życie mieszkał w Paryżu, gdzie miał swoją pracownię. Był nie tylko architektem i urbanistą, ale również malarzem, rzeźbiarzem, wykładowcą i autorem wielu publikacji o architekturze. Był wielką osobowością i specjalistą, o wyjątkowych zdolnościach, budził wiele emocji, a jego projekty wiele kontrowersji jak na czasy, w których żył.
Stworzył słynnego Modulora, wzorca proporcji przeciętnego człowieka, za pomocą którego próbował projektować i wymiarować budynki. Stworzył 5 zasad "nowoczesnej" architektury, które można...

Dominika Rygiel | 2017-03-14
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 14 marca 2017

Dzisiejszą recenzję otworzę pytaniem: z czym Wam się kojarzy surowa konstrukcja żelbetowa? Proste w formie, nierzadko zamontowane na palisadach klockowate konstrukcje z płaskimi dachami? Polska jak długa i szeroka naszpikowana jest osiedlami o podobnej strukturze, pełna brył w postaci foremnych, ciosanych, wielokondygnacyjnych klocków, do niedawna jeszcze z szarą, burą, wolną elewacją. Aż dziw bierze, że przeważająca, czysto PRL-owska architektura to nie tylko wypadkowa pragmatycznego funkcjonalizmu i propagandowego socrealizmu, a w znacznej mierze efekt spójnej i przyszłościowej, przyjaznej z założenia urbanizacyjnej wizji genialnego, otwartego umysłu. To wyobrażenie idealnie rozplanowanego miasta, w którym mieszkanie to nie tylko wygodne miejsce do życia, ale również przepełniona światłem słonecznym przestrzeń pełna zieleni i miejsca przeznaczonego do rekreacji. Wizja niemal utopijna, skutecznie jednak wdrażana w życie przez jednego z czołowych twórców architektury XX wieku,...

Wojciech Dąbkowski | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Zgadzam się z przedmówcami, że jest to mocno przeciętna książka o nieprzeciętnym człowieku. W jakiejś mierze moja ciekawość osoby Le Corbusiera została zaspokojona, dostarczono mi wielu nowych faktów o architekcie, a jednak pewien niedosyt pozostał. Po pierwsze, książka razi nieco topornymi zdaniami, a no datek bije z niej amerykańskość, której nie znoszę. Oczywiście musiało pojawić się porównanie do Iphone'a, choć przynajmniej nie przyrównywano niczego do wielkości boiska do futbolu amerykańskiego. Ponadto momentami zalatywało grafomanią. Po drugie, osobiście uważam, że zdecydowanie brakuje fotografii obiektów, które Le Corbusier zaprojektował. Dobra, zdarzają się pojedyncze zdjęcia danego obiektu zajmujące dwie strony, ale zamiast nich wolałbym większą ilość mniejszych zdjęć, dających lepszy pogląd jak dana budowla wygląda. Wreszcie, moim zdaniem nie do końca rozwinięto warstwę idei, którymi kierował się Corbu, brakowało mi dogłębniejszej analizy psychologicznej. Reasumując,...

Iwona | 2017-03-11

oklepane tezy i podniosłe zdania o niczym, do tego koślawe w wielu miejscach tłumaczenie i oto mamy przeciętną publikację o nieprzeciętnym człowieku. Książkę o architekturze i architekcie, w której nie zamieszczono ani jednego zdjęcia, w zamian serwując nam wzniosłe i bełkotliwie opisy zrealizowanych przez Corbu budynków, z których kompletnie nic nie wynika.

rasilio | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Czyta się ciekawie, niestety z googlem pod ręką bo brakuje zdjęć.

Bohu | 2017-03-09
Przeczytana: 28 marca 2017

Postać arcyciekawa. Książka przeciętna.

tendencja | 2017-05-13
magm | 2017-05-10
Przeczytana: 11 maja 2017
BonAdventura | 2017-04-26
Nowy numer „Książek. Magazynu do czytania”

Możliwe, że niektórym z Was w walentynki serce zabije szybciej: 14 lutego premierę ma kolejny numer „Książek. Magazynu do czytania”. Na okładce geniusz do przytulania, David Foster Wallace, a w środku wywiady m.in. z Péterem Nádasem i Martinem Widmarkiem. Czego jeszcze możecie spodziewać się po tym wydaniu magazynu?