Tu byłem. Tony Halik

Okładka książki Tu byłem. Tony Halik Mirosław Wlekły Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2017

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (45) 2021 Marek M. Berezowski, Tomasz Bąk, Józef Czechowicz, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Berenika Kołomycka, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Ania Morawiec, Benjamin Moser, Redakcja magazynu Pismo, Maciej Robert, Zbigniew Rokita, Agata Romaniuk, Barbara Sadurska, Piotr Sommer, Dominika Słowik, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Marek M. Berezowski...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (40) / kwiecień 2021 Edyta Bystroń, Anna Fiałkowska, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Małgorzata Lebda, Karolina Lewestam, Marta Mitek, Ania Morawiec, Mateusz Roesler, Rhian Sassen, Filip Springer, Douglas Stuart, Władysław Szlengel, Paul Vallely, Aleksandra Warecka, Jarosław Westermark, Marcin Wicha, Dominik Wilczewski, Mirosław Wlekły, Piotr Wójcik
Ocena 7,6
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Anna...

Oficjalne recenzje i

Chcę być jak Tony Halik

Link do recenzji

795 279 50

Na półkach: , , , , ,

Książkę wysłuchałem dzięki lektorowaniu Jerzego Stuhra. Jego interpretacja ukazała mi Toniego Halika jako starego, podchmielonego wodzireja upadłego cyrku. Już początek lektury był dla mnie tak masakryczny, że byłem gotów nie kontynuować czytania , ale ciekawość zwyciężyła. Tony Halik jawi się jako celebryta, który dla efektu potrafi swoje przygody podkoloryzować lub nawet trochę zmyślić. Autor biografii niejasne i niewygodne fragmenty życiorysu podróżnika pokazuje w sposób ostrożny i zawoalowany.

Ta książka to przepiękny przykład kunsztu pracy reporterskiej.

Ta książka to przepiękny przykład kunsztu pracy reporterskiej.

Kto pamięta programy Z Tonym Halikiem ten przeczyta tą książkę z sentymentem. Szacunek dla autora za garść ciekawych informacji i nie małą pracę. Czy lektura opowiada całą prawdę? Hmmm? To już pozostawiam do oceny czytelników.

Niedoczytana. Nie podobała mi się. Mam wrażenie, że autor zna prawdę o Haliku ale ze względów kulturalno-etycznych jej nie zdradza. Ślizga się po powierzchni zachowując dyplomację.

Książka może i opisuje życie Halika, ale bardzo stronniczo. W zasadzie można uznać, że autor go na silę chce wybielić. Nie docieka wielu niewygodnych faktów z jego życia lecz wciska czytelnikowi te same bajki, które sam Halik opowiadał na około.

Książkę tę nabyłem w najlepszym możliwym miejscu, czyli w Muzeum Podróżników w Toruniu. Zakup zupełnie przypadkowy i spontaniczny, i jak zwykle w takich przypadkach-udany :)

"Tu byłem, Tony Halik" przybliżyła mnie do Halika niż książki jego samego. Autor wykonał kawał dobrej i (mam nadzieję ;) skrupulatnej roboty i przelał ją na papier. Z kart książki można poznać Halika takiego, jakim był, i bardzo mi się to podoba. Wiele faktów było dla mnie zaskoczeniem i niespodzianką, dającą wiele do myślenia o Haliku, ale komu go oceniać, zwłaszcza po tylu latach.
Tak czy siak-moim zdaniem Tony zasługuje na mega podziw, przede wszystkim nie za to co zrobił i gdzie był, ale za to, że starał się żyć tak, jak to sobie wymarzył.

Ps. Lubię chronologię, ale muszę przyznać, że dobrym pomysłem autora był taki, a nie inny układ książki. Przykro by zamknąć okładkę mając przed oczami człowieka starego i schorowanego-tak jak jest, jest znacznie lepiej :)

(Audiobook)
Bylam na spotkaniu z autorem ksiazki i pomyslalam, ze koniecznie musze ksiazke kupic, tymczasem udalo mi sie zdobyc audiobooka; powinno byc bardziej przystepnie, a jednak nie - jestem rozczarowana i to srogo. Niestety nie dosluchalam ksiazki do konca; przebrnelam przez ponad polowe (nie mysle o powrocie poki co).

[poza konkurencją: uwazam ze Jerzy Stuhr nie nadaje się do lektora ksiazek - moze to rzutowac na moją opinię]
Sluchajac Stuhra mialam wrazenie, ze slucham ponad 80-letniego, lekko podpitego marynarza ktory snuje historie swojego zycia w bardzo teatralny, rozentuzjazmowany sposob.

- Bardzo duzo roznych, dlugich i skomplikowanych nazw - np. samolotów ktorymi latal Halik - przytłaczajace, niepotrzebne moim zdaniem informacje.
- Podobnie zbedne informacje na temat pierwszej zony Halika, ktora odnioslam wrazenie nie wniosla zbyt wiele do ksiazki. Byla jakaś tam żona, ale przestała byc. Tymczasem autor skupia sie w pewnym momencie na ...rodzinie tej żony.

- koloryzowanie; wiele z tych historii nie ma potwierdzenia, co wychodzi w fabule - osoby ktore mialy mozliwosc zabrania glosu poddawaly w watpliwosc czy Tony Halik byl tu czy tam. To sprawia, ze nie czułam iz historia jest wiarygodna.

- jeden z rodzialow poswiecony jest czytaniu listów od widzow Pieprzu i Wanilia; jest tam calkem sporo listów od mlodych dziewczyn (trzynastolatek np) ktore sa zachwycone i tez chca byc podrozniczkami. Wedlug mnie kolejny "wypychacz".

Byc moze jestem odosobniona w swojej ocenie, ale jesli kiedys pokusze sie o dokonczenie ksiazki to byc moze zmienie swoja opinię.

(Audiobook)

[poza konkurencją: uwazam ze Jerzy Stuhr nie...

Człowiek zagadka, o swoim życiu mówiący niewiele, za to bez końca opowiadający o innych, głównie poznanych w trakcie podróży po świecie, zwłaszcza po Ameryce Łacińskiej i Południowej. Inspirujący opowiadacz, odważny podróżnik, człowiek żyjący adrenaliną, czerpiący wyłącznie z przygód, nie znoszący stabilizacji, stagnacji, nudy. Człowiek, którego życiem można obdarować pół dzielnicy i nadal byłoby czym dzielić.
Nic, co wiadomo o Tonym Haliku, nie wiadomo na pewno. Nie ma czegoś takiego, jak oficjalna wersja wydarzeń, jeśli chodzi o jego życie. Nawet jego imię i nazwisko jest wymysłem, stworzonym na potrzeby podróży, ze względu na problemy Latynosów z szeleszczącym językiem polskim. Wiemy, że żył w czasach II wojny światowej, ale do końca nie wiemy co w trakcie jej trwania robił. Wiele jego opowieści z najskrytszych zakątków świata jest owianych legendą, niemal nieprawdopodobne, przekoloryzowane, jednak niewielu dzisiaj może cokolwiek w tej materii podważyć. Wiele lat tworzył szczęśliwą rodzinę ze swoją małżonką Periette, nagle rzucił się w związek z Elżbietą Dzikowską i wrócił dla niej do Polski po latach tułaczki. Mąż i ojciec żyjący na walizkach, bywający w domu gościem, wpadającym jak tajfun po kolejne zmiany ubrań, żywność i środki na kolejne podróże. Człowiek pasji, którą realizował do ostatniego dnia, która wiele wokół niego zbudowała sławy i pieniędzy do życia na dobrym poziomie, ale i która zniszczyła wiele relacji, w tym te najważniejsze. Elokwentny poliglota, dusza towarzystwa, piękny brzydal z dużą siłą przyciągania, jakimś rodzajem siły i uroku osobistego. Wulkan energii i dobrego humoru, ale zamknięty w sobie, głęboko skrywający swoje sekrety przed światem, które nawet po jego śmierci pozostawiają wiele znaków zapytań.
Z pewnością Tony Halik to postać ciekawa, warta poznania. Dzisiaj – w dobie posiadania wszystkiego na wyciągnięcie ręki – trudno o pasjonatów z prawdziwego zdarzenia, poświęcającego życie na poznawanie, zostawienie wszystkiego i ruszenie przed siebie, wyjścia ze swojej strefy komfortu (chociaż dla Halika to pewnie była właśnie strefa komfortu). Jego rożne przygody, którym zawdzięczał wiele kontaktów z ludźmi na każdym szczeblu drabiny społecznej – od rdzennej ludności dorzecza Amazonki do ambasadorów, prezydentów i innych osób ze świecznika – są na pewno ewenementem, prowadził życie, jakiego nikt z nas prowadzić nie będzie. Spadał na samo dno, zostawał bez grosza na jedzenie, z ambitnym planem zdobycia kolejnego skrawka świata, żeby za chwilę stać się tuzą w świecie amerykańskiej telewizji z tabunem sponsorów gotowych oddać mu każde pieniądze na najdalsze wycieczki, żeby tylko dla nich chciał o tych podróżach mówić. Obywatel świata, który żeby mieszkać we własnej ojczyźnie musiał zrzec się przynależności do niej. Charyzmatyczny i umiejący zjednywać sobie ludzi, a jednak nieodgadniony i nie poznany do końca.
Nie wiem, czy przez tę książkę lepiej poznałam Tony’ego Halika, mam wrażenie że nie. Myślę, że lepiej poznałam ludzi, którzy go otaczali. O jego motywacjach wiadomo nadal niewiele – tyle, ile wiedzą osoby mu najbliższe, albo ile się domyślają. Na pewno dowiedziałam się więcej o tej stronie podróży, o których nie pisze się w przewodnikach. Poznałam nieco od kuchni z jakimi problemami boryka się ekstremalny obieżyświat, walczący ze sztormami, głodem, ryzykiem stania się ofiarą w tubylczym rytuale, wreszcie przyziemnie jak ciężko takiej osobie usiedzieć na miejscu w studiu, zwalczyć swój naturalny temperament, żeby ze spokojem wyraźnie opowiedzieć widzom o tych przeżyciach. Wiem natomiast że ta książka jest warta uwagi i wiem, że takiej postaci jak Halik nie ma i nie będzie, bo nie wróci ani tamten czas ani tamte miejsca, ani tamci towarzysze jego życia. To wszystko składa się na obraz człowieka oderwanego od ziemi tak dalece, że nawet nie zaskoczyło mnie to, że pod koniec życia planował lot w kosmos. Polecam!

Bardzo przyjemnie napisany reportaż, o niezwykle ciekawym i bogatym w podróże życiu Tony'ego Halika.

Ciekawa biografia , warto przeczytać!

Ciekawa biografia , warto przeczytać!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to