Hell-P

Okładka książki Hell-P
Eugeniusz Dębski Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA Cykl: Moherfucker (tom 1) fantasy, science fiction
332 str. 5 godz. 32 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Moherfucker (tom 1)
Wydawnictwo:
Agencja Wydawnicza RUNA
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
332
Czas czytania
5 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389595423
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wiedźmy (Antologia opowiadań) Mikołaj Bandura, Ewa Chachlica, Eugeniusz Dębski, Jakub Diowksz, Adrianna Filimonowicz, Jan Godwod, Ka Klakla, Irmina Klocek, Magdalena Kozak, Urszula Maciuga, Andrzej Miszczak, Grzegorz Nowakowski, Marcin Podlewski, Arkady Saulski, Patryk Sobala, Dariusz Sprenglewski, Joanna Świba, Wojciech Świdziniewski, Paula Wanarska, Aneta Wyciszkiewicz, Mateusz Wyszyński, Karol Żołnierek
Ocena 6,2
Wiedźmy (Antol... Mikołaj Bandura, Ew...
Okładka książki Siódmy koci żywot Beata Dębska, Eugeniusz Dębski
Ocena 6,9
Siódmy koci żywot Beata Dębska, Eugen...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
294 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1564
700

Na półkach: , ,

Książka Eugeniusza Dębskiego zatytułowana „Hell-p” otwiera trzyczęściowy cykl „Moherfucker”, ja bym to określił, że jest to mieszanka fantastyki, horroru, i coś w rodzaju satyry polityczno – obyczajowej. Z jednej mamy strony dwóch gliniarzy Kamila Stocharda i Jerry’ego Wilmowsky’ego, dwaj Polacy, tyle, że jeden z nich ma amerykańskie obywatelstwo ściga podejrzane demony, które upodobały sobie szczególnie miejsca kultu religijnego. Mamy też tutaj tajemniczą, satanistyczną sektę, czcicieli tychże demonów. Zadaniem głównych bohaterów jest zrobienie porządku.

Nazwa cyklu mówi wszystko, autor ma swego rodzaju obsesje na punkcie moherowych babć, które swojego idola, ojca dyrektora Rydzyka obdarzają niemal hagiograficznym kultem. Oczywiście w ostatnio pisanej recenzji książki „Castus ignis i nawiedzający sny”, autorstwa Karoliny Andrzejak pisałem, że literatura jest od tego, żeby pisarsko odtwarzać rzeczywistość w krzywym zwierciadle stosując nawet pewne przejaskrawienia. Jednak mimo wszystko pewne granice tzw. dobrego smaku powinny obowiązywać. W końcu było nie było mamy do czynienia z literaturą, a samo to pojęcie do czegoś zobowiązuje zarówno pisarzy, jak i czytelników. Tutaj czytelnik odnosi wrażenie, że granice padły, że dla autora istotna nie jest sama akcja książki, tylko kwestia, jak tu przy okazji dokopać moherom, a więc ludziom, którzy myślą inaczej. Nie chodzi tu wcale o mój osobisty pogląd na sprawę, ale raczej pewne granice w dyskursie społecznym. Np. w piosence „Moherowe berety” zespołu Big Cyc, te granice mimo wszystko nie padły, a wręcz można bardzo przewrotnie powiedzieć, że słowa tej piosenki nadały tym ludziom rysu pewnej tożsamości ideowej, bo oni sami o sobie mówią, że są moherowymi beretami i że są z tego dumni. A więc widocznie można wyrazić swój pogląd na sprawę w taki sposób, żeby nie urażać innych tam gdzie wcale nie zachodzi taka potrzeba. Przyznacie zapewne mi rację moi drodzy czytelnicy, że jakikolwiek przekaz kulturowy powinien docierać do wszystkich uczestników tejże kultury i nie dzielić odbiorców na lepszych i gorszych. Wynika z tego, że ta granica jest śliska i nieuchwytna, ale ona jednak istnieje, a w związku z tym warto ją uszanować.

O akcji książki można powiedzieć, że z typowo technicznego punktu widzenia jest ona poprawnie rozpracowana, książkę czyta się dobrze i szybko. To całkiem dobra rozrywka na jeden czy kilka zimowych wieczorów. Jest łatwa, lekka i przyjemna. Autor ciekawie rozpracował swoich bohaterów literackich. Ale jest też niekonsekwentny w tym, że robi z Kamila Stocharda, funkcjonariusza ABW, prawdziwego twardziela, geja i domaga się tolerancji dla tak wykreowanej postaci, a tej samej tolerancji odmawia innym, twierdząc, że są głupi i słabi, i wszelkie możliwe diabelstwa tam się pchają. Gdy tymczasem z punktu widzenia ludzi wierzących właśnie wiara dodaje sił, i pozwala przegnać precz moce diabelskie. Po prostu siły psychiczne, fizyczne, witalne, duchowe, i inne mogą mieć różne proweniencje i warto, żeby sam autor to dostrzegł.

Książkę można przeczytać.

Książka Eugeniusza Dębskiego zatytułowana „Hell-p” otwiera trzyczęściowy cykl „Moherfucker”, ja bym to określił, że jest to mieszanka fantastyki, horroru, i coś w rodzaju satyry polityczno – obyczajowej. Z jednej mamy strony dwóch gliniarzy Kamila Stocharda i Jerry’ego Wilmowsky’ego, dwaj Polacy, tyle, że jeden z nich ma amerykańskie obywatelstwo ściga podejrzane demony,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    431
  • Chcę przeczytać
    162
  • Posiadam
    83
  • Fantastyka
    18
  • Audiobook
    8
  • Ulubione
    7
  • Audiobooki
    7
  • Chcę w prezencie
    5
  • 2011
    4
  • 2015
    3

Cytaty

Więcej
Eugeniusz Dębski Hell-P Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także