Martwe dziwki idą do nieba

Okładka książki Martwe dziwki idą do nieba Donat Szyller
Okładka książki Martwe dziwki idą do nieba
Donat Szyller Wydawnictwo: superNOWA fantasy, science fiction
superNOWA
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Jedenaście pazurów Artur Baniewicz, Paweł Ciećwierz, Witold Jabłoński, Paweł Kempczyński, Łukasz Orbitowski, Piotr Patykiewicz, Marcin Przybyłek, Jaga Rydzewska, Mirosława Sędzikowska, Donat Szyller, Marcin Wełnicki
Jedenaście paz... Artur Baniewicz, Pa...

Biorąc do ręki tę książkę w ogóle nie spodziewałam się tego co zastałam! Nie jestem fanką fantasy, więc pierwszy rozdział kosztował mnie sporo czasu i zaangażowania na poszerzenie granic mojej wyobraźni.

W ogóle humor tej książki i odniesienia do mitologii, historii oraz ówczesnej Polski - wspaniałe. Z pewnością jeszcze kiedyś wrócę do tej książki.

Każdy rozdział to inna historia, na mnie największe wrażenie zrobiły "Martwe dziwki idą do nieba", "Wola ojca" oraz "Dopóki śmierć nas nie połączy"

Każdy rozdział to...

Bardzo przyjemna książka, czyta się sama. Poczucie humoru autora idealnie trafia w mój gust, mam nadzieję, że będzie pisał dalej :)

Przyjemna lektura. Nie wymaga od czytelnika za wiele intelektu ale za to momentami trzyma w napięciu i serwuje dużą dawkę uderzeń w szczękę, serii karabinowych, fruwających flaków i mózgów. Każde opowiadanie przypomina trochę odcinek Scooby Doo (na końcu Willma zawsze zdejmuje maskę z potwora wyjaśniając sprawę) zmieszany ze Światem Dysku, okraszony szczyptą polskiego piekiełka i wielu innych smaczków. Czytając co chwilę będziecie mieć wrażenie że przecież gdzieś już to czytałem. Myślę że można by nazwać to kompozycją szkatułkową a'la Frankenstein, gdzie każda część pochodzi od innej osoby.
Jak wiadomo najbardziej podoba nam się to co już kiedyś widzieliśmy/słyszeliśmy/czytaliśmy* więc całość jest jak stary przyjaciel. Ponieważ książka wydana został już kilkanaście lat temu pewnie nie traficie jej w żadnej z księgarni, jednak polecam szukać jej wśród stosów ulicznych sprzedawców i antykwariatów. Dałem 7/10 bo nie można było dać oceny 6,66/10 na którą pozycja ta zasługuje. (*niepotrzebne skreślić)

Książka rewelacyjna! Wartka akcja kryminału, świetnie nakreślone postacie i cały świat a właściwie zaświat. Do tego mnóstwo humoru.

Autor świetnie wykorzystał możliwość jaki dał mu wykreowany świat, a właściwie zaświat. Zwłaszcza przy opisie postaci - np. opis producenta filmowego Dana T. Alighieri "Dan T. Alighieri wypuścił z siebie powietrze. Ogromną ilość powietrza. Powiedzieć, że Dan T. jest gruby, to jak nazwać Olimp pagórkiem. Dan T. wyglądał jak archetyp producenta filmowego. Na jego kolanach leżał leniwy biały kot. Sam Dan T. składał się z niespotykanej na co dzień tuszy, łysiny, obowiązkowego cygara i nie mniej obowiązkowego smokingu. Wyglądał jak wielka tłusta żaba. W smokingu. Z cygarem. Właściwie był wielką zieloną żabą z cygarem."

Nie ukrywam, że po książkę sięgnąłem tylko dlatego, że spodobał mi się sam tytuł. Jednak czasem warto ocenić książkę po samej okładce.

Detektyw diabeł, ghul patolog, zakompleksieni tyrani, chochlik reporter to tylko niektóre postacie zamieszkujące Zaświat. Ale czy to na pewno Zaświat??? Nienawiść wszech rasowa (bo odcień i nasycenie barwy skóry/łusek/piór robi ogromną różnicę),krucjata wszechreligijna, niewielkie upominki dla wyjątkowo uprzejmych urzędników, dzielnica Czerwonych... Kapturków, - czyli odwzorowany z fotograficzną dokładnością obraz skrawka współczesnego świata.
Pełne wartkiej akcji historie detektywistyczne, nietypowo zastosowane motywy z literatury i (pop)kultury, a wśród wybuchów śmiechu i łezka się w oku zakręci. Mistrzostwo Zaświata po prostu!

Fantasy na wesoło, coś dla miłośników Pratchetta, albo z polskiego podwórka Marcina Wolskiego. Dużo aluzji, odwołań do popkultury, mitologii, religii, polityki, ale wszystko w zgrabnych proporcjach. "Martwe dziwki..." to zbiór opowiadań, które prezentują różny poziom, ale nigdy nie można powiedzieć, że są słabe. Niektóre sa po prostu bardzo dobre. Szkoda, że nie doczekaliśmy się na razie kolejnych tomów historii z Zaświata.

Bardzo przyzwoita fantastyka humorystyczna. Co prawda opowiadania są dość nierówne, a aluzje polityczne do Polski współczesnej niepotrzebne, ale czyta się z przyjemnością. Zdecydowanie najlepszym utworem, samodzielnie windującym moją ocenę całego zbioru przynajmniej o jedną gwiazdkę, jest "Spij, słodkie kochanie".

No moze ocena 7 jest troche na wyrost bo ksiazka oparta jest na kopii pomyslow innych autorow ale chwala autorowi, ze je wszystkie spamietal I zebral w swoim tekscie. Rzeczywiscie nie natrafilem na nic nowego ale tez przeczytalem ja z przyjemnoscia. Polecam milosnikom fantastyki - chandlerowki kryminal z diablem w roli glownej. Duzo w mozgu nie zostawia ale przeczytac nalezy. A mnie sie utrwalilo nazwisko autora, ktorego ksiazek bede teraz szukal.

Ludzie, jeśli jeszcze nie czytaliście tej książki... NADRÓBCIE TO JAK NAJSZYBCIEJ!
Uratowana z wielkiego kosza za grosze, stała się jedną z moich przyjaciółek na dobre i na złe. Jeździ ze mną w podróże, posiłkuje, spędza ze mną czas wolny i zawsze, ZAWSZE wracam do niej z uśmiechem. Opowiadania potrafią zaskoczyć, postacie są barwne i oczywiście fantastyczne! Rzadko kiedy podchodzę do książki z tak olbrzymim entuzjazmem, ale tutaj... Cieszę się, że się odnalazłyśmy!

• Polskie