Pierwsze damy Ameryki. Prawdziwe historie żon prezydentów

Tłumaczenie: Adriana Celińska
Wydawnictwo: Znak
First Women
Adriana Celińska
Ag2S

Książka, która w pełni ukazuje fenomen pierwszych dam Ameryki. Hilary Clinton już podczas urzędowania Billa Clintona postanowiła ubiegać się o fotel w senacie.. Jej plany pokrzyżował seksualny skandal męża Michelle Obama nie może się doczekać, kiedy zostanie byłą pierwszą damą. Jackie Kennedy pomimo groźby atomowego ataku nie zgodziła się na opuszczenie Waszyngtonu i wyjazd w bezpieczne...

Książka, która w pełni ukazuje fenomen pierwszych dam Ameryki.

Michelle Obama nie może się doczekać, kiedy zostanie byłą pierwszą damą.
Jackie Kennedy pomimo groźby atomowego ataku nie zgodziła się na opuszczenie Waszyngtonu i wyjazd w bezpieczne miejsce. Chciała być przy mężu do samego końca.
Pierwsze damy Ameryki wykonują najtrudniejszy i najbardziej niedoceniany zawód świata, choć ich obowiązki nigdy nie zostały do końca określone. Kobieta na tym stanowisku musi być doskonałą liderką, świetnym politykiem, a także kochającą matką i żoną przywódcy.
Choć – za wyjątkiem Hillary – nigdy nie chciały być politykami, musiały przetrwać w świecie drapieżnej walki o władzę.
Bestsellerowa autorka ukazuje losy niezwykłych kobiet w sposób, o jakim nikt dotychczas nie słyszał.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

ardnaskela | 2017-07-28

Ta książka podobała mi się znacznie bardziej poprzednia tej autorki o Białym Domu jako o rezydencji. Może dlatego, że ta pozycja skupia się na ludziach, czyli na pierwszych damach, ich historiach i charakterach a także ich stosunku do kariery politycznej męża, który bywał bardzo różny. Polecam.

Aleksandra | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Jeżeli ktoś szuka biografii pierwszych dam, to nie jest to odpowiednia książka. Można się dowiedzieć kilku ciekawych faktów, jednak rozdziały są podzielone tak, aby przedstawić sposób w jaki przez współpracowników i opinię publiczną widziane są te kobiety jako całość, a nie jako poszczególne jednostki. Autorka próbuje pokazać jak ważne i jak wielki wpływ na politykę mają pierwsze damy, nie koloryzuje, jednak przedstawia je w bardzo pozytywnym świetle, nawet wtedy kiedy próbuje pokazać ich słabości. Po przeczytaniu książki nie odniosłam wrażenia, że są one silne i niezależnymi osobowościami, tak jak to było zamierzone pokazać. Język jest raczej lekki, przyjemny do czytania, tłumaczenie jest dobre. Trzeba się nastawić na dużą ilość opisów, mało dialogów. O niektórych wydarzeniach wspomnianych w książce trzeba sobie doczytać, jeżeli ktoś nie zna historii Stanów Zjednoczonych (m.in. o aferze Watergate). W czasie pisania książki autorka nie wiedziała jaki będzie wynik wyborów...

Sebastian Janek | 2017-11-01

Sięgam pamięcią wstecz i kojarzę prezydenta Busha seniora oraz jego żonę. Od tamtego czasu mogę wymienić wszystkie, ponieważ nie trudno zauważyć, że kobiety te są żywo związane z funkcją męża.

Autorka bierze na celownik właśnie te kobiety – wszystkie żyjące pierwsze damy (w trakcie pisania wiele z nich jeszcze żyło – moja polskie wydanie pochodzi z 2017 roku). Dokładnie prześwietla ich życiorysy, a następnie charakter. Wiele z nich zostaje typowymi kurami domowymi w białym domu. Niektóre biorą sprawy w swoje ręce i zarządzają swoją częścią białego domu. Za to wszystkie z nich mają wpływ na decyzje męża.

Nie jest to odkrywcza praca. Życiorysy pierwszych dam można szerzej poznać w autoryzowanych biografiach lub autobiografiach. Z uwagi na dużą ilość postaci i ich wielką różnorodność, Brower tworzy niebezpieczny miks charakterów, w którym łatwo się pogubić.

Mam mieszane uczucia, nie tyle do tej książki, co sposobu opisywania postaci. Rozumiem, gdy z uwagi na brak danych zestawie...

Julita Orłowska | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017