Pierwsze damy Ameryki. Prawdziwe historie żon prezydentów

Okładka książki Pierwsze damy Ameryki. Prawdziwe historie żon prezydentów Kate Andersen Brower
Okładka książki Pierwsze damy Ameryki. Prawdziwe historie żon prezydentów
Kate Andersen Brower Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
First Women
Znak
2017-01-30
2017-01-30
Adriana Celińska
Adriana Celińska

Zaczynając tą książkę spodziewałam się czegoś na zasadzie połączonych biografii kilku osób. Książka jednak ma trochę inną strukturę - w każdym rozdziale życie poszczególnych Pierwszych Dam jest opisywane przez pryzmat tytułów tych rozdziałów, przez co początkowo nie mogłam się "wgryźć" w treść książki. Ostatecznie taka forma przypadła mi do gustu.

Nigdy wcześniej nie miałam okazji zajrzeć tak głęboko za kulisy pracy i życia w Białym Domu. Dla nas jest on symbolem snów o wolności, dla mieszkańców czasem złotą klatką. I nie, to nie prezydent wie najlepiej, jak to miejsce funkcjonuje, lecz jego żona, tradycyjna strażniczka najważniejszego ogniska domowego w Ameryce. Lecz czy do tego ogranicza się jej rola? To zależy, bo funkcja pierwszej damy nie jest w żaden sposób sformalizowana. W dużej mierze swoją funkcję kreują same zainteresowane, ale na każdym kroku muszą się mierzyć z oczekiwaniami i wyzwaniami.

Książka Kate Andersen Brower pokazuje współczesne pierwsze damy USA właśnie przez pryzmat tych oczekiwań i wyzwań. Jaką postawę przyjąć wobec prezydenta i społeczeństwa? Jak w tak niecodziennym środowisku wychować dzieci? Jak pogodzić się z rezygnacją z własnej kariery, żeby wspierać męża? Czy da się być zawsze i dla wszystkich uprzejmym? To tylko niektóre pytania, na które próbowały odpowiedzieć sobie żony kolejnych prezydentów. Czytając tę książkę, stwierdziłam, że nie było wśród nich jednego uniwersalnego wzorca. Jedne kochały bycie na świeczniku, inne chciały jak najszybciej opuścić Biały Dom. Jedne angażowały się całym sercem w projekty ustaw, inne w akcje charytatywne. Ograniczały się do prowadzenia domu lub wpływały na politykę męża. Każda jednak wydawała się rozumieć, że jej mąż bez wsparcia nie poradzi sobie najlepiej z rządzeniem tak ogromnym państwem. I że przywileje niosą za sobą także pewne zobowiązanie. Z małymi wyjątkami.

Muszę powiedzieć, że zamysł autorki był bardzo dobry. Zamiast encyklopedycznie przedstawić życiorysy kolejnych pierwszych dam, miała zamiar podzielić treść książki na konkretne aspekty funkcjonowania w Waszyngtonie. Niestety, nie do końca jej to wyszło. Może zabrakło materiału źródłowego, a może dyscypliny, bo bibliografia jest naprawdę imponująca. W tekście natomiast autorka często krąży wokół zapowiedzianego tematu, ale go nie porusza, pojawiają się też liczne powtórzenia. No i dłużyzny, bo o ile pewne fragmenty czytałam z zapartym tchem, o tyle zdarzało mi się też ziewać. Myślę, że odchudzenie książki o jakieś sto stron bardzo by jej się przysłużyło.

Nie jest to także podręcznik do historii USA. Warto przed czytaniem wiedzieć coś o zabójstwie Kennedy'ego, wojnie w Wietnamie czy aferze Watergate. Nie znaczy to, że nie dowiemy się czegoś o amerykańskim społeczeństwie, i to nie tylko o jego wyższych warstwach. Najbardziej niesamowita była dla mnie historia Rosalynn Carter, która z dziewczynki pomagającej ojcu przy dojeniu krów i farmerki uprawiającej orzeszki ziemne stała się pierwszą damą w każdym calu. Zdziwiło mnie także dość oszczędne (w porównaniu z poprzedniczkami) zaangażowanie Michelle Obamy. Ale i tak najlepszym rozdziałem był ten o przekornej ludzkiej naturze i nie najlepszych cechach pierwszych dam. Które przecież nie zmieniają się z dnia na dzień w perfekcyjne księżniczki i dyplomatki. Mają zwyczajne ludzkie wady i irytujące przyzwyczajenia, zachowują urazy, popełniają błędy, bywają złośliwe i czasem powiedzą o jedno słowo za dużo. Bo przecież są ludźmi jak my. I całe szczęście, ze książka nie jest laurką i nie pomija tej gorszej strony charakteru pierwszych dam.

Myślę, że mimo pewnych braków i niedoróbek, może to być ciekawa lektura poszerzająca wiedzę i pewne źródlo do dyskusji o roli pierwszej damy w naszym kraju.

1. Książka ciekawa choć wiele informacji powtarza się w kolejnych rozdziałach.
2. Część faktów powielonych z poprzedniej książce o Białym domu.
3. Ciekawe ukazanie węzłowych punktów historii USA z perspektywy pierwszych dam.
4. Ciekawe ukazanie relacji kobiet jak i samych relacji małżeńskich.
5. Warta uwagi choć nie jest to arcydzieło.
6. O tym, że prezydentem nie zostaje się samemu. O tym, że wspierając swojego partnera często wiele się traci - co pokazuje charyzmę, siłę i ogromną miłość tych kobiet do sowich mężów. O tym, że polityka to wielki biznes i potrzebujesz do tego PR-owca w postaci swojej żony ;)

1. Książka ciekawa choć wiele informacji powtarza się w kolejnych rozdziałach.
2. Część faktów powielonych z poprzedniej książce o Białym domu.
4. Ciekawe ukazanie relacji kobiet jak i samych relacji małżeńskich.
5. Warta uwagi choć nie jest to arcydzieło.
6. O tym, że prezydentem nie zostaje...

Bardzo ciekawa książka opisująca życie pierwszych dam Ameryki. A nie jest ono taką sielanką jakby mogło się wydawać. Alkoholizm, uzależnienie od leków, zdrady męża to tylko początek tego z czym, nie raz młodziutkie dziewczyny, musiały się zmierzyć wprowadzając się do Wielkiego Domu. Autorka pokazuje, że mimo tego iż to były niezwykłe kobiety miały i te "zwykłe" problemy.

Mówi się, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi kobieta. Słowa te nabierają znaczenia po zaznajomieniu się z historią Pierwszych Dam Ameryki. Każda z nich wiernie wspierała męża, nie rzadko odpierała ataki skierowane w jego stronę. Autorka bardzo wnikliwie śledzi losy Pierwszych Dam, opisuje relacje między nimi panujące, ich stosunek do mieszkania w Białym Domu, ich działalność polityczną. Ukazane życiorysy pokazują, że życie Pierwszych Dam to nie tylko blichtr wystawnych spotkań na szczeblu międzynarodowym czy kolejne zmiany wystroju pałacu prezydenckiego. Z każdą z tych kobiet wiąże się odmienna historia. Uzależnienie od alkoholu i leków, mastektomia, śmierć dziecka, romans męża, morderstwo współmałżonka – to tylko przykłady problemów, z którymi musiały zmagać się Pierwsze Damy. Nie każda z nich marzyła o zostaniu żoną prezydenta, nie każda z nich zgadzała się z polityką męża, ale każda z nich trwała u jego boku pomimo wszelkich trudności i niepowodzeń. Autorka opisuje dzieje tych kobiet w bardzo przyjazny sposób. Z wielką przyjemnością przewracałam kolejne strony i nie czekałam z utęsknieniem na zakończenie. Jeśli interesuje Was życie w kuluarach Białego Domu to bardzo polecam Wam tę książkę!

Mój instagram: my.books.shelf

Autorka skupiła się na żyjących żonach prezydentów USA. Dotychczas były na drugim planie, więc autorka daje im wyjść na pierwszy. Książka dobrze napisana, choć momentami robi się chaos, bo każda bohaterka jest inna i niekiedy ciężko jest się połapać, ogarnąć.

Po przeczytaniu jakiś czas temu książki o życiu żon astronautów(innego autorstwa),zobaczywszy tę książkę szczerze się ucieszyłam z możliwości zajrzenia do Białego Domu z perspektywy żon prezydentów. Niestety z każdą kolejną czytaną stroną książka coraz mniej mnie interesowała. Pierwszym moim zarzutem jest chaos. Autorka bierze pod lupę życie dziesięciu pierwszych dam, z przedziału czasowego 1961-2017 i niestety bardzo po tych latach i damach jednocześnie skacze. Rozumiem pewien zamysł wskazujący na podobieństwa sytuacji i zachowań dam z różnych lat, jednak dla mnie brakowało usystematyzowania i omówienia ich życiorysów z zachowaniem chronologii. Drugi zarzut dotyczy powtarzalności, gdy dotarłam do połowy książki i przekartkowałam kolejne rozdziały doszłam do wniosku, że nie ma sensu czytać dalej, ponieważ książka sprowadza się wciąż do podobnych stwierdzeń i historii. Barwne życia pierwszych dam ubrane zostały w nudny kostium. Nie polecam.

Sięgam pamięcią wstecz i kojarzę prezydenta Busha seniora oraz jego żonę. Od tamtego czasu mogę wymienić wszystkie, ponieważ nie trudno zauważyć, że kobiety te są żywo związane z funkcją męża.

Autorka bierze na celownik właśnie te kobiety – wszystkie żyjące pierwsze damy (w trakcie pisania wiele z nich jeszcze żyło – moja polskie wydanie pochodzi z 2017 roku). Dokładnie prześwietla ich życiorysy, a następnie charakter. Wiele z nich zostaje typowymi kurami domowymi w białym domu. Niektóre biorą sprawy w swoje ręce i zarządzają swoją częścią białego domu. Za to wszystkie z nich mają wpływ na decyzje męża.

Nie jest to odkrywcza praca. Życiorysy pierwszych dam można szerzej poznać w autoryzowanych biografiach lub autobiografiach. Z uwagi na dużą ilość postaci i ich wielką różnorodność, Brower tworzy niebezpieczny miks charakterów, w którym łatwo się pogubić.

Mam mieszane uczucia, nie tyle do tej książki, co sposobu opisywania postaci. Rozumiem, gdy z uwagi na brak danych zestawie się kilka biografii postaci w jednej książce – jest to ciekawy sposób na poznanie mało znanych historii, ale gdy się je przeplata – sytuacja jest zupełnie inna. Zwłaszcza, gdy biografie te nie są przedstawione chronologicznie wg daty urodzenia. Ponadto kobiety te są w różnym wielu, począwszy od lat dwudziestych XX wieku, na młodej Michelle Obamie kończąc.

Ta książka podobała mi się znacznie bardziej poprzednia tej autorki o Białym Domu jako o rezydencji. Może dlatego, że ta pozycja skupia się na ludziach, czyli na pierwszych damach, ich historiach i charakterach a także ich stosunku do kariery politycznej męża, który bywał bardzo różny. Polecam.

• Biblioteka
  • Niedoczytane

Dodaj cytat z książki Pierwsze damy Ameryki. Prawdziwe historie żon prezydentów