Pejzaż bez kolców. Meksyk słońcem malowany

Okładka książki Pejzaż bez kolców. Meksyk słońcem malowany Sylwia Mróz
Okładka książki Pejzaż bez kolców. Meksyk słońcem malowany
Sylwia Mróz Wydawnictwo: Muza literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Muza
2016-10-12
2016-10-12
Meksyk podróże reportaż

Autorka podzieliła się w książce swoją ogromną wiedzą dotyczącą Meksyku i kilkoma nieznanymi 'smaczkami'. Przyznam, że ciężko mi było przejść przez nudny, podręcznikowy początek książki. Później jednak Pani Sylwia Mróz się rozkręciła i zrobiło się znacznie ciekawiej. Opisany przez nią Meksyk rzeczywiście jest barwny i zachęcający do odwiedzenia. Chociaż moim zdaniem bardziej jest to kompletny przewodnik niż reportaż.

Znowu będę marudził. Ale przynajmniej postaram się krótko. Niestety, ale o książce Sylwii Mróz mogę powiedzieć tylko, że czytałem już barwniejsze wstępniaki do przewodników z Pascala czy Bezdroży. W „Pejzażu…” mamy odhaczone podstawowe informacje na temat kraju i jego mieszkańców. Ze świecą można szukać treści przefiltrowanych przez optykę autorki. W części końcowej, dotyczącej lokacji wartych odwiedzenia, jedynie miastu Meksyk zostało poświęcone nieco więcej miejsca, reszta regionów jest ledwie gdzieś tam wspomniana, atrakcje pobieżnie liźnięte. Dodatkowo w książce znalazło się trochę niezłych zdjęć wykonanych przez autorkę, wrzuconych w zestawach co 50-100 stron. I to właściwie tyle. Zabrakło chili w tym daniu… Równie dobrze można sobie przeczytać przewodnik, a dużo wartościowsze i bardziej inspirujące (i pomocne) bywają blogi i vlogi podróżnicze

Książka to raczej nieco bardziej rozbudowany przewodnik niż reportaż. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, ale nie poczujemy klimatu ani barw Meksyku.

Książka pełna uproszczeń i stereotypów. Duże rozczarowanie.

Książka pełna uproszczeń i stereotypów. Duże rozczarowanie.

Książkę kupiłam w ciemno, przed wyjazdem do Meksyku i muszę powiedzie, że był to bardzo udany zakup!
Książka napisana bardzo rzetelnie, czyta się szybko i lekko, zawiera bardzo dużo przydatnych informacji. Zaczyna się krótką historią a kończy na informacjach praktycznych, sporo się można dowiedzieć o mentalności, kuchni, religii, sztuce, ważnych postaciach ale też co warto zobaczyć. zdecydowanie polecam, nie tylko tym którzy się wybierają do Meksyku

Trochę zbyt encyklopedycznie...

Trochę zbyt encyklopedycznie...

Książka jako kompendium wiedzy o Meksyku, nie wciąga..

Książka jako kompendium wiedzy o Meksyku, nie wciąga..

Jeśli komuś Meksyk kojarzy się z brzydsza siostrą Kopciuszka – Stanów, to niech koniecznie sięgnie po „Pejzaż bez kolców”. Ani ona brzydsza, ani siostra, to zupełnie inna jakość, wielobarwna, różnorodna i zaskakująca. Irracjonalna po włosku i swojska po naszemu, a wszystko oblane salsą i zagryzione tacosem. Cała jestem urzeczona i już rozkochana, z wielką niecierpliwością czekam na spotkanie dwojga niespokojnych kochanków, Diega i Fridy, chcę wejść do domu Luisa Baragana i zderzyć się z tą całą różnorodnością, mieszanką starego i nowego, skąpaną w jasnym, oślepiającym słońcu (oj, tego słońca to pragnę jak kania dżdżu(?)).

Sylwia Mróz zaraża i sprawia, że Meksyk – kraj gdzieś tam hen w Ameryce Łacińskiej, staje się upragniony, znany, na wyciągnięcie ręki. Odczarowuje i bez egzorcyzmów wypędza demony. Straszne jest to co nieznane. Dlaczego straszne? Bo nieznane. A po lekturze Meksyk już nie jest straszny.

Teraz z wielką chęcią sięgnę po „Alfabet zakochanego w Meksyku”.

Absolutnie genialna. Długo szukałam książki o Meksyku, która opisywałaby coś więcej niż informacje podawane w przewodnikach. Sylwia Mróz stworzyła zbiór bardzo przydatnych, praktycznych i szalenie ciekawych informacji. Czytając jej książkę na każdym kroku czułam jak bogatą ma wiedzę o tym kraju. Znajdziemy tutaj zarówno rys historyczny, opis kuchni meksykańskiej (okraszony licznymi ciekawostkami),interesujący przegląd wierzeń meksykańskich oraz opis wszystkiego, co tworzy Meksyk tak wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Wisienką na torcie jest dla mnie spis filmów oraz książek, po które warto sięgnąć w swojej poznawczej podróży po Meksyku. Polecam bardzo!

Niewątpliwie pani Sylwia Mróz wykonała kawał dobrej roboty. I czuć to w książce. Zarówno w tekście, jak i w zdjęciach. Widać, że poświęciła sporo czasu, aby Meksyk poznawać. Przyznaję jednak, że jako osoba zakochana już od lat w Meksyku i w jego kulturze, większość informacji przytoczonych w książce znałam. Podobnie z przytaczanymi w tekście książkami czy tytułami blogów/artykułów do których warto zajrzeć. Sporo w nich już poznałam. Mimo tego chętnie czytałam tą książkę, ponieważ Meksyku nigdy nie jest mi mało ;) Największym plusem jak dla mnie są informacje typu: gdzie warto co kupić, gdzie zjeść, gdzie wymienić pieniądzę itd. Chętnie wykorzystam je przy wizycie w Meksyku ;)

• Podróżnicze
  • Podróże