Nie ma mowy!

Okładka książki Nie ma mowy! Helen Russell Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Nie ma mowy!
Helen Russell Wydawnictwo: Burda Publishing Polska literatura obyczajowa, romans
Gone Viking
Burda Publishing Polska
2018-07-18
2018-07-18
Aga Zano

Po czterdziestce też można zostać wikingiem

Alice jest osobą, która wszystko chce mieć pod kontrolą, wszystko planuje, chce być idealna. Swoje małżeństwo uważa za doskonałe, a dzieci mimo jej starań, nie słuchają się jej.
W końcu ulega siostrze i razem jadą na wakacje. Nie jest to spa, jak oczekiwała kobieta, lecz lekcja przetrwania wśród zakątków skandynawskich miejsc. Na początku przerażona, Alice odkrywa, że jednak nie jest tak źle, jakby mogło się wydawać. Razem z innymi kobietami, które biorą udział w tych wakacjach, robi coś, czego nigdy nie robiła i wychodzi jej to całkiem przyzwoicie, a przy okazji każda z kobiet otwiera się przed innymi i dzięki współczesnemu wikingowi i jego rodzinie, otwiera oczy na swoje życie - problemy ze sobą, z mężem i z dziećmi, zaczyna dogadywać się z siostrą, gdy poznaje jej tajemnicę. Zdaje sobie sprawę, że nie musi wszystkiego kontrolować, a danie swobody dzieciom i sobie sprawia, że staje się naprawdę szczęśliwą kobietą.

Książka bardzo ciekawa, z dużą dawką humoru, ale również refleksjami nad własnym życiem, nad tym, co naprawdę jest ważne, a co nie. Czasami kilka dni spędzone z kimś obcym pozwala na to, aby z innej perspektywy spojrzeć na własne życie, a ta książka pozwala zobaczyć, co jest ważne, czym kierować się w życiu.

Gdy życie zaczyna Ci się sypać - zostań wikingiem!

Książka wzbudziła moją ciekawość głównie swoją okładką. Szukałam czegoś lekkiego i niezobowiązującego dla poprawy humoru i zabicia czasu.
Nie spodziewałam się, że ta książka będzie aż tak dobra :).

Jak to w kobiecym życiu bywa, trzeba zrobić wszystko i zająć się wszystkim, bo kto jak nie my.. ?
Zapewne każdej z nas zdarzyło się narzucić sobie mordercze tempo. Bo praca, bo obiad, bo zakupy, bo dzieci.
Główna bohaterka (Alice) żyje tak od kilku dekad. Jest ambitną perfekcjonistką (a przynajmniej tak jej się zdaje),która nad wszystkim trzyma piecze i kontrolę.
"Bo tak trzeba" :).

Nagle w jej życiu pojawia się młodsza siostra, która jest jej całkowitym przeciwieństwem.
Pomimo dawnych zatargów postanawiają udać się na "siostrzany wypad do spa".
Niestety szybko okazuje się, że zamiast tego wylądowały na obozie dla.. wikingów.
Brzmi absurdalnie?

Cała książka jest utrzymana w takim właśnie pojęciu. Jest absurdalnie, dziko i przezabawnie, ale znalazło się także miejsce na smutki i ważne aspekty życia. Książka, przy której można się na chwilę zatrzymać, złapać oddech i pomyśleć o tym co faktycznie ważne.
Daje kopa do działania oraz powoduje boleści brzucha - ze śmiechu.
A to wszystko dzięki świetnie napisanym postaciom!

Bohaterów jest dość sporo, ale nie czuć tego tłoku. Spokojnie można się utożsamić z każdą z postaci, zrozumieć je i polubić. Opis lokacji jest piękny i dosyć szczegółowy - naprawdę można wczuć się w klimat :D.

Książka naprawdę mi się spodobała, spodziewałam się prostej opowiastki o miłości, przyjaźni i takich tam..
Zamiast tego otrzymałam porządną dawkę wiedzy, przygody i zarąbistego poczucia humoru.
Na pewno sięgnę po inne pozycje tej autorki :).

Gdy życie zaczyna Ci się sypać - zostań wikingiem!

Nie spodziewałam się, że ta książka będzie aż tak dobra :).

Zapewne każdej z nas...

Potrzebowałam takiej lekkiej,przyjemnej lektury zapewniła mi dużo śmiechu,radości śmiałam się głośno.
Czytało się fajnie książkę.
Odprężona czułam się czytając tą szaloną,dowcipną,fajną powieść rozbawiła mnie,taką świetną rozrywkę miałam jak czytałam.

Czytało się fajnie książkę.

Fajnie się czyta takie książki, bo lekko, przyjemnie i z dobrą dawką pozytywnego humoru. Historia wikingów nie jest mi całkiem obca, więc z jeszcze większą chęcią czytałam powieść Helen Russell.

"Czy skandynawska mądrość wikingów rzeczywiście zdziała cuda i sprawi, że Alice stanie się szczęśliwsza? Czy zadziorne siostry wreszcie się dogadają? A może kiedy obudzą w sobie nordyckie wojowniczki, zaczną jeszcze zacieklej ze sobą walczyć? "

Warto przeczytać książkę i zastanowić się, czy trzeba się użalać nad kawałkiem brakującego tortu podczas, gdy mamy dla siebie całą jego resztę.

Nie poniosła mnie. Miała mnie rozbawić, a z przykrością stwierdzam, że z lekka mnie umęczyła. Nuda.

Budujące czytadło na jeden wieczór.
Ma kilka akapitów, które warto sobie wziąć do serca.

Budujące czytadło na jeden wieczór.
Ma kilka akapitów, które warto sobie wziąć do serca.

Przyznam, że dość sceptycznie do niej podchodziłam i średnio wierzyłam, że książka może powodować śmiech w głos. Jednak szybko przekonałam się, że jest to możliwe i nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Jeśli myślicie, że czytając 'Nie ma mowy" będziecie się nudzić, to jesteście w wielkim błędzie.
Wprawdzie główna bohaterka możne irytować, a książka może być odebrana jako marna literatura o niczym szczególnym, to jednak warto przeczytać i przekonać się samemu jak jest naprawdę. Od początku przepadałam w tę opowieść i z chęcią się w nią zagłębiałam. przy niej na pewno nie będziecie się nudzić, ona jest okraszona humorem, ale jest też sentymentalna.
Czytając tę książkę zdarzało mi się śmiać w głos i machać głową z niedowierzania. Serio 😂 Świetnie się bawiłam. Ale oprócz zabawnej historii pojawiła się też część, która wywołała emocje, uświadomiła i wzruszyła. Ta komedia na pewno pozwoli się oderwać od codzienności. To ponad 300 stron lekkiej i zabawnej lektury o kobietach, matkach i siostrach, o babskim świecie o i ich myślach, okraszona barwnymi dialogami.

Nie ustaję w poszukiwaniach literatury pozytywnej, która nie tylko przedstawiałaby optymistyczne historie, ale i była (przynajmniej w miarę) dobrze napisana. "Nie ma mowy!" nie jest to może powieść najwyższych lotów, ale historia bardzo przyjemna, zabawna, a przy okazji niegłupia. Alice i Melissa są siostrami, lecz skrajnie się od siebie różnią. Alice jest superprofesjonalną dentystką, pracoholiczką, mamą dwójki dzieci, "panią idealną". Melissa ma nadwagę, nosi polar, hoduje psy i jest fanką brytyjskiej rodziny królewskiej. Kobiety straciły kontakt przed laty, po śmierci matki. Aby odbudować relacje, wyruszają wspólnie na...obóz Wikingów. Pośród dziczy w towarzystwie kilku innych kobiet uczą się zdobywać pożywienie, wykuwać broń i budować łodzie. Można się domyślić, że w trudnych warunkach oddalenia od cywilizacji i niechcianej pierwotności, dawno skrywane urazy dojdą do głosu, a pomiędzy kobietami wyniknie sporo (zabawnych - i nie tylko) animozji. Jeśli dodać do tego idealną parę prowadzących szkolenie Wikingów, w towarzyskim tyglu będzie mocno wrzało.
Prosta, wesoła, inteligentna historia o tym, że relacje międzyludzkie są w życiu najważniejsze, że warto czasem odpuścić w imię większego dobra. Ciekawie odmalowane zostały (skrajnie różne) kobiece postaci i ich kuriozalne reakcje na życie w stylu hygge. Wesoła historia i psychologia kobiet w lekkim tonie.

Mega pozytywna, lekka książka - a mimo tego daje do myślenia i zwraca uwagę na itostne rzeczy, które w życiu pomijamy/lekceważymy - ś w i e t n a !

Mam w swoim podejściu do czytania metodę, że raz na jakiś czas sięgam po powieść, od której nie wymagam nic poza czystym relaksem i może jeszcze wyciśnięcia kilku łez.
Tak podchodziłam do "Nie ma mowy" Helen Russell i niestety książka mnie zawiodła.
Posłużę się słowami autorki w celu opisania z czym przyjdzie nam się zmierzyć w "Nie ma mowy": "dzieło raczej pozbawione głębokich życiowych rozważań i wykładni moralnych..."
Bohaterki powieści są przedstawione płasko, przewidywalnie i stereotypowo.
Główną bohaterką jest zapracowana mamuśka, która nie kocha swojego męża, ale dla dobra dzieci się z nim męczy. Wydaje jej się, że ogarnia wszystko gdy w rzeczywistości nie ogarnia nic. Żeby podkreślić jej stereotyp niezadowolonej mamuśki została przedstawiona jako chuda kobieta, przestrzegająca wszystkich modnych diet.
Kolejna bohaterka jest siostrą mamuśki, totalne przeciwieństwo, spontaniczna babka, brudaska, istny Hagrid w spódnicy.
Następnymi bohaterkami są: młoda, zgrabna, ładna dziewczyna, perfekcjonistka, nielubiana przez starsze koleżanki z grupy oraz starsza niewyżyta seksualnie prezenterka, która znajduje się u progu kariery.
Sztampa jakich mało, albo jakich mało do tej pory przeczytałam.
Wiecie czego się dowiedziałam z książki? tego, że jeśli chcecie być przygotowanym na wszystko to musicie w aucie wozić cztery torby na zakupy. Prawdopodobnie wtedy stajesz się brytyjskich odpowiednikiem MacGyvera.
Nie dajcie się przekonać napisowi na okładce "bestsellerowa brytyjska autorka", to nie świadczy o jakości.
Mnie powieść ani nie wzruszyła, ani nie podniosła na duchu, a wynudziła i pokazała jak nie budować opowiadań na stereotypach.