Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki

Okładka książki Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki Colson Whitehead
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
Colson Whitehead
7,1 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Wydawnictwo: Albatros powieść historyczna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
​The Underground Railroad
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2017-06-14
Data 1. wyd. pol.:
2017-06-14
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365781017
Tłumacz:
Rafał Lisowski
Tagi:
1. poł. XIX w. literatura amerykańska niewolnictwo podróż pościg powieść obyczajowa przemoc Pulitzer USA strach śmierć ucieczka ukrywanie się fantastyka realizm magiczny metafora
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Pędem przez niewolnictwo



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
2197 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1490
996

Na półkach: ,

Nagroda Pulitzera 2017; National Book Award 2016. Ulubiona powieść Baracka Obamy i Oprah Winfrey.

Cos takiego zrobi wrażenie i zapewni książce mocną pozycję startową. Osobiście od jakiegoś czasu czaiłem się na tą książkę.
Ciekawostką jest to, że w jednym z odcinków serialu The Good Doctor (bodajże w 8, The Apple), jedna z bohaterek, afroamerykanka Claire Browne (Antonia Thomas), czyta książkę Podziemna kolej. Da się ją rozpoznać w związku z charakterystyczną okładką, identyczną i w USA i w Polsce. Co ciekawe, właśnie ten odcinek zahaczał o tematy rasizmu.
Właśnie zobaczenie okładki w wymienionym serialu popchnęło mnie do zmierzenia się z tą pozycją. Po przeczytaniu sam nie wiem jakie wrażenia.
Na poziomie kunsztu literackiego książka mnie nie porwała. Nie czułem identyfikacji z bohaterami, a ich poczynania śledziłem z pozycji postronnego obserwatora. Zabrakło dla mnie ładunku emocjonalnego.
I tym bardziej zaskakujące wydają się Pulitzer i NBA? No właśnie że nie. Jako przykłady przytoczę nawet przyznanie pokojowego Nobla Wałęsie, Gorbaczowowi czy Obamie. W mojej własnej opinii te nagrody zostały przyznane nie tyle konkretnym osobom ile idei, która za tymi osobami stała. Społeczeństwo w USA pewnie nadal boryka się z traumą, która została po segregacji rasowej. Niewolnictwa może nie ma od dość dawna, ale dychotomiczny podział biały-czarny funkcjonował do późnych lat XX wieku. Przecież 23 czerwca 1963 roku Martin Luter King w Detroit wypowiedział historyczne słowa:
„I have a dream that one day this nation will rise up and live out the true meaning of its creed: "We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal."
I have a dream that one day on the red hills of Georgia, the sons of former slaves and the sons of former slave owners will be able to sit down together at the table of brotherhood. (…) [1)
I have a dream that my four little children will one day live in a nation where they will not be judged by the color of their skin but by the content of their character.
Pokolenie osób, które doznało tego podziału wciąż jeszcze żyje, a ich dzieci nie jedną przykrą historię wysłuchały. Oprah Winfrey, urodzona w 1954 roku, Barack Obama, urodzony w 1961, są pokoleniem które samo doświadczyło nierówności rasowej. Dla USA jest to bolesne zmierzenie się z własną historią. Więc i Pulitzer może nie tyle za kunszt literacki ile za ważkość tematu.
„Plantacja to plantacja; mogłeś myśleć, że twoje nieszczęścia są wyjątkowe, ale prawdziwy koszmar tkwił w ich uniwersalności”.
I tu Panu Whitehead’owi należą się uznania za pokazanie uniwersalności koszmaru z perspektywy jednej osoby. Alegoryczna kolej podziemna, pokazująca różne barwy demokracji. Czytelnik otrzymuje lekcję patrzenia na świat z perspektywy innego człowieka. Autor poprzez podróż ciekawie prezentuje różne interpretacje rozumienia równości w różnych społecznościach.
Pewnie za to Pulitzer i NBA, a za pokazanie podziału rasowego – uznanie Obamy i Oprah. Siedem gwiazdek zmienia nazwę z książki "bardzo dobrej" na książkę "bardzo ważną".



[1] - Miałem sen, iż pewnego dnia ten naród powstanie, aby żyć wedle prawdziwego znaczenia swego credo: „uważamy za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi”.
Miałem sen, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach Georgii synowie dawnych niewolników i synowie dawnych właścicieli niewolników będą mogli zasiąść razem przy braterskim stole. (…)
Miałem sen, iż pewnego dnia moich czworo dzieci będzie żyło wśród narodu, w którym ludzi nie osądza się na podstawie koloru ich skóry, ale na podstawie tego, jacy są. (źródło: https://pl.wikiquote.org/wiki/Martin_Luther_King)

Nagroda Pulitzera 2017; National Book Award 2016. Ulubiona powieść Baracka Obamy i Oprah Winfrey.

Cos takiego zrobi wrażenie i zapewni książce mocną pozycję startową. Osobiście od jakiegoś czasu czaiłem się na tą książkę.
Ciekawostką jest to, że w jednym z odcinków serialu The Good Doctor (bodajże w 8, The Apple), jedna z bohaterek, afroamerykanka Claire Browne (Antonia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 674
  • Chcę przeczytać
    3 049
  • Posiadam
    765
  • 2018
    131
  • Teraz czytam
    80
  • 2021
    66
  • 2019
    65
  • Audiobook
    46
  • 2020
    45
  • Ulubione
    43

Cytaty

Więcej
Colson Whitehead Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki Zobacz więcej
Colson Whitehead Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki Zobacz więcej
Colson Whitehead Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także