Zawód: powieściopisarz

Okładka książki Zawód: powieściopisarz
Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
職業としての小説家 Shokugyō to shite no shōsetsuka
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2017-08-16
Data 1. wyd. pol.:
2017-08-16
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328706330
Tłumacz:
Anna Zielińska-Elliott
Tagi:
autobiografia biografia kultura literatura japońska Murakami pisarz refleksja relacje międzyludzkie twórczość życie codzienne
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Pisarzem być…



1097 48 165

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
499 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1079
632

Na półkach:

Kto z nas, zapalonych czytelników nie marzył choć raz o napisaniu książki, która poruszy publikę? Haruki Murakami w swoich reportażach stoi na stanowisku, że to wcale nie takie trudne stworzyć historię i ubrać ją w słowa na tyle ciekawe, że jakieś wydawnictwo się tym zainteresuje. Zdaniem Japończyka problemy zaczynają się dopiero później, bo często za pierwszym krokiem pisarze nie stawiają kolejnych. Życie książki jest obecnie bardzo krótkie, wejść do kanonu literatury nie sposób, trzeba więc przygotować się na ciężką walką, plagę niesprawiedliwych recenzji i wściubiania nosa w życie prywatne.
Jak więc utrzymać się z pisania? Murakami pokazuje nam swoją metodę, dla nas prawdopodobnie nieosiągalną. Podkreśla to, co mówił już wiele razy – dla niego kluczowa jest systematyczność, odcięcie od świata, sport i własny styl. Bo też w jego opinii tylko własnym stylem można zyskać sobie wierne grono fanów. Oczywiście przyda się nieco szczęścia, dobry wzrok do wyłapywania niuansów codzienności oraz próbowanie różnych rzeczy, zasadniczo jednak kluczem jest praca, praca i jeszcze raz praca.
Eseje Murakamiego czyta się szybko i z zainteresowaniem. Są napisane w jego charakterystycznym prostym stylu, dzięki czemu czasami trudno oderwać wzrok od strony. Z drugiej strony jego fani nie znajdą w tej książce nic nowego. Większość z tych myśli powtarza on przy okazji nielicznych spotkań, wywiadów czy w poprzednich książkach. „Zawód: powieściopisarz” nie motywuje też do działania, przynajmniej mnie. Murakami zaleca systematyczność i odpoczynek, wszak aby napisać dobrą książkę trzeba być w dobrej kondycji, mieć wypoczęty umysł oraz oczy szeroko otwarte. Autor podkreśla, że praca przed książką 5 godzin dziennie wymęcza, trzeba więc resztę dnia regenerować siły. Brzmi to pięknie, ale jak tę metodę zaadaptować do naszych warunków, gdzie aby utrzymać rodzinę trzeba każdego dnia 10 godzin ciężko pracować, a po powrocie jedynym o czym się marzy to sen? Ja wiem, Murakami też pierwsze książki pisał po nocach, ale to było kiedyś, kiedy jak sam wspomniał świat nie był jeszcze tak drogi, konkurencja tak olbrzymia, a rodzina u niego tak liczna jak u nas. Murakami podkreśla kilkukrotnie w swojej książce, że jego metoda jest indywidualna i nie każdemu się spodoba – trudno z nim się nie zgodzić. Jego świat jest tak odległy od mojego, że lektura tej książki nie dała mi żadnej wskazówki, co należy zrobić, aby w świecie literackim zaistnieć. I nie, wcale nie chodzi mi o to, że tego w tej książce poszukiwałem, ale decydując się na wydanie esejów o zawodzie pisarza, należałoby te kilka rad mam wrażenie zawrzeć. Same oczywistości, to trochę za mało.
Byłbym niesprawiedliwy, gdybym nie wspomniał tu o esejach poruszających tematy edukacji w Japonii, oryginalności czy elektrowniach jądrowych. Stanowią one jednak wyłącznie tło dla ważniejszych zdaniem pisarza spraw, przez nie zostały należycie rozbudowane. A szkoda, bo to w sumie najciekawsze elementy tej książki.
Nie mam pretensji do Murakamiego, to jego życie i jego styl. Cieszę się, że chciał się ze mną nim podzielić, bo zrobił to naprawdę ciekawie. Ja po prostu za dużo razy już te myśli u niego czytałem przy innych okazjach, dlatego ta lektura mnie nie poruszyła. To wszystko już było, zatem fani autora mogą tę książkę śmiało sobie odpuścić.

Kto z nas, zapalonych czytelników nie marzył choć raz o napisaniu książki, która poruszy publikę? Haruki Murakami w swoich reportażach stoi na stanowisku, że to wcale nie takie trudne stworzyć historię i ubrać ją w słowa na tyle ciekawe, że jakieś wydawnictwo się tym zainteresuje. Zdaniem Japończyka problemy zaczynają się dopiero później, bo często za pierwszym krokiem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    653
  • Chcę przeczytać
    599
  • Posiadam
    219
  • Teraz czytam
    20
  • Ulubione
    15
  • 2018
    14
  • Japonia
    13
  • Haruki Murakami
    12
  • 2019
    12
  • 2021
    11

Cytaty

Więcej
Haruki Murakami Zawód: powieściopisarz Zobacz więcej
Haruki Murakami Zawód: powieściopisarz Zobacz więcej
Haruki Murakami Zawód: powieściopisarz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także