Zawód: powieściopisarz

Tłumaczenie: Anna Zielińska-Elliott
Wydawnictwo: Muza
職業としての小説家 Shokugyō to shite no shōsetsuka
AMisz

Eseje zawarte w tym tomie Haruki Murakami zaczął pisać mniej więcej sześć lat temu. Już znacznie wcześniej czuł potrzebę, by opowiedzieć czytelnikom o swojej twórczości i o tym, jak to jest być pisarzem. Teksty z tej książki mogą być potraktowane jako eseje autobiograficzne, ale Murakami pisząc je, nie miał takiej świadomości. Chciał tylko pokazać swoją pisarską drogę i podzielić się...

Teksty z tej książki mogą być potraktowane jako eseje autobiograficzne, ale Murakami pisząc je, nie miał takiej świadomości. Chciał tylko pokazać swoją pisarską drogę i podzielić się refleksjami na temat twórczości w ogóle.
"Nie bardzo wiem, na ile te w pewnym sensie egocentryczne, prywatne teksty – będące raczej zapisem prywatnych spekulacji na temat procesu pisania niż przesłaniami – przydadzą się czytelnikom. Bardzo bym się cieszył, gdyby naprawdę choć troszkę się komuś przydały".

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: materiały wydawcy

korcia | 2017-10-14
Na półkach: 2017
Przeczytana: 24 września 2017

Bez wątpienia warto sięgnąć po książkę „Zawód: powieściopisarz” i to nie tylko, jeśli planujecie zabrać się za pisanie książek. Z pewnością dla początkujących pisarzy ten zbiór może być pouczający, być może Murakami pomoże im znaleźć swój własny styl i sposób pisania. Jednak te eseje to też duża gratka dla fanów autora, którzy raczej nie zdają sobie sprawy, ile wysiłku pisarz wkłada w każdą ze swoich powieści. Poznajemy tu Murakamiego, który zwykle chowa się za swoimi bohaterami i nie lubi się pokazywać publicznie. To jedna z niewielu szans, by czegoś się o nim dowiedzieć.

alak | 2017-08-15
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Na początku jest ciekawie. Eseje czyta się lekko i przyjemnie. W pewnym momencie przychodzi myśl, że Murakami to taki normalny, spokojny człowiek zwany pisarzem. Jego porady są subiektywne, gdyż opowiada o sobie i swoim warsztacie pisarskim. Nie wie jak to jest u innych pisarzy, więc wysuwam wniosek, że to bardzo zamknięty w sobie człowiek, może nawet introwertyk. Nie uważam, że to źle, wręcz idealnie! Skupia się nad powieścią i stara nie rozpraszać dorywczymi esejami. Ekstrawertykowi takie sprawy przychodzą z trudnością.

Tytan pracy - cztery tysiące słów dziennie. Ktoś powie, że to mało, bo stanowi około 2 stron w dokumencie Word i może ma rację. Jednego dnia potrafię napisać opowiadanie składające się z dziesięciu takich stron. Ale nie napisałam powieści, więc nie oceniam Murakamiego. W czym problem? Rozpraszacze. Umysłowa praca zawodowa powoduje zmęczenie i nie jestem w stanie nic napisać. Murakami na czas pisania powieści nie rozprasza się drobnostkami. Może sobie na to...

Marre | 2017-09-04
Na półkach: 2017
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Zapraszam do dyskusji i wygodniejszej lektury:

Haruki Murakami to zdecydowanie jeden z tych autorów, do których mam bardzo skomplikowany stosunek. Ubóstwiam jego nieliczne utwory realistyczne, jak "Norwegian Wood" czy "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa". Natomiast od twórczości dla niego typowej zupełnie się odbijam. Nie moja estetyka, nie moja rzeczywistość. Co nie znaczy, że uważam jego powieści za gnioty jak niektórzy cytowani w "Zawodzie: powieściopisarzu" krytycy. I dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po tę książkę, aby sprawdzić, co pisarz tak nietypowy sądzi na temat pisania. Zapraszam.

Przede wszystkim jeszcze raz powtórzę: to nie jest poradnik, przewodnik itd. To są eseje opisujące sposób myślenia Murakamiego i jego styl pracy. Bo i wydaje się on autorem zbyt specyficznym jak na nauczyciela. Podejrzewam, że nawet wielu z jego miłośników nie wybrałoby...

Maromira | 2017-08-18
Na półkach: Przeczytane - 2017
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Jak zostać powieściopisarzem? Dlaczego system szkolnictwa – przynajmniej w Japonii – jest bezsensowny? Czym różni się wydawanie książek w kraju od zagranicy? Na te i inne pytania odpowiada Haruki Murakami w swoim najnowszym dziele „Zawód: powieściopisarz”.

Jest to ni mniej, ni więcej zbiór esejów, jakie popełnił Murakami w ciągu ostatnich kilku lat, a które dotyczą pisania lub szeroko pojętej literatury. Eseje te w którymś momencie japoński pisarz przemienił w rozdziały – w sumie jest ich jedenaście – i tak powstał „Zawód: powieściopisarz”.

To, że były to kiedyś samoistnie istniejące eseje, zapisy nigdy nie przeczytanych głośno odczytów, można wyczuć od razu. Rozdziały nie są ze sobą powiązane – oprócz głównego tematu jakim jest zawód pisarza i osoba Murakamiego – przez co do niektórych spraw Murakami wraca po kilkakroć. I cóż, można zrozumieć zamiar autora czy po prostu fakt, że powstawały na przestrzeni kilku lat [niektóre dzieli pięć lat] i miały być po prostu wygłoszonymi...

Diane_Rose | 2017-08-22

Haruki Murakami porusza tematy, które dla niektórych mogą wydawać się kontrowersyjne. Wskazuje jednak bez cienia wątpliwości, że każdy może napisać jedną powieść, może to być nawet powieść wybitna, ale nie każdy może być pisarzem, bo to jest już zadanie o wiele trudniejsze. Co za tym idzie wskazuje, że pisarze wcale nie są błyskotliwi, bo proces pisania jest żmudny i nieraz chce się zrezygnować. Geniusze odpuszczają. Pisarzami zostają ci, którzy są po prostu wytrwali. Murakami zabierając się do pisania długiej powieści pisze określoną liczbę znaków dziennie, ani mniej, ani więcej, zawsze taką samą - 4 tysiące, i to ta konsekwencja sprawia, że te powieści powstają.

Całość: http://www.recenzjezpazurem.pl/2017/08/haruki-murakami-zawod-powiesciopisarz.html

encaminne | 2017-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

kotnakrecacz.pl

„Być może taki sposób myślenia i życia nie pasuje do obrazu powieściopisarza, jaki ma większość ludzi. Kiedy to piszę, ogarnia mnie coraz większy niepokój. Literat prowadzący niemoralne życie, nieprzejmujący się rodziną, zastawiający suknie żony w lombardzie (może to jednak za bardzo staroświeckie?), czasami upojony alkoholem (...), antyspołeczny literat z (...) chaosu tworzący literaturę — być może społeczeństwo nadal w skrytości ducha życzy sobie takiego klasycznego obrazu pisarza. (...) Chyba nikt nie pragnie takiego, który mieszka w spokojnej podmiejskiej dzielnicy, wcześnie chodzi spać i wcześnie wstaje, prowadzi zdrowy tryb życia, nigdy nie zapomina o codziennym joggingu, lubi robić sałatki i codziennie pracuje w swoim gabinecie w określonych godzinach?”

Niemoc twórczą (i czytelniczą) przełamałam książką autora, od którego wiele się dla mnie jako czytelnika zaczęło. Bo oto na polskim rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka chodzącej ikony i kontrowersji....

vicky222 | 2017-08-29
Na półkach: Od wydawnictwa
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Kto lepiej opisze niuanse zawodu pisarza, jak nie sam autor znanych i cenionych książek? Do takiego wniosku doszedł japoński pisarz Haruki Murakami, który w swojej najnowszej pozycji ujawnia czytelnikom, że pisanie powieści „wyjątkowo pracochłonne i bardzo nużące”. Zapraszam na kilka słów o książce Zawód: powieściopisarz.
„I właściwe sam nie bardzo wiem, jak zostałem zawodowym powieściopisarzem”
11 esejów w jednej książce pozwala przybliżyć kilkanaście ostatnich lat pracy tego pisarza. Murakami w luźnym stylu snuje opowieść o swojej karierze, o tym jakie były początki i wyboje na drodze do sukcesu. Niektóre wspomnienia są osobiste, inne wyglądają jak porady i wskazówki dotyczące rynku wydawniczego, kontaktu z innymi pisarzami oraz czytelnikami. Murakami pisze zawodowo od czterdziestu lat, więc wnioski są przemyślane. Do tego pisarz zrobił karierę nie tylko w rodzimej Japonii, ale także na całym świecie, co również podkreśla w swoich wywodach.
Pióra autora jest mi znane z ostatniej...

bellson | 2017-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Zawsze przyjemnie przeczytać coś nowego od Murakamiego - ale niedosyt zostaje. Czekam na wydanie jego innych tytułów non-fiction.

Madame Booklet | 2017-08-23
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Wyindywidualizowany indywidualista wyindywidualizowany z tłumu wyindywidualizowanych indywidualistów. Ot, cały MURAKAMI.

Sam pisarz twierdzi, iż jest zwyczajnym człowiekiem, jak potwierdza, ma trochę talentu do pisania, a sukces szczególnie nie przeobraził jego życia.

Książka „Zawód: powieściopisarz” zbiór impulsywnych esejów o jego zdumieniu tym, iż od blisko już (nie zawaham się tego liczebnika użyć) czterdziestu lat (nad wyrost, ale tego mu właśnie życzę) jest pisarzem.

Te prawie trzysta stron, to mądrość, doświadczenie życia, trud, z którym mierzył się Murakami przez lata. To żmudna praca, która nauczyła go pokory oraz nadawała rytm jego dniom. Wstydem zatem byłoby nie sięgnąć po ich zapis. Ale ja nie mam powodu, aby się wstydzić. Zrobiłam to!

Ta książka to PRAWDA, cała prawda o pisarzu, w tym przypadku w roli głównej: Haruki Murakami. Bo nie sposób ukryć, że jest w niej wiele wątków autobiograficznych.

Nie traktowałabym tej książki jako poradnika dla początkujących...

jagarkar | 2017-08-28
Na półkach: Azja
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Mimo iż przeczytałam wszystkie książki Murakamiego, zdecydowanie nie jestem fanką tych, w których opowiada o sobie. Przez "O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu" z trudem przebrnęłam (choć pewnie dlatego, że nie znoszę biegania), a z "Zawód: powieściopisarz" wcale nie było lepiej. Murakami wciąż przeprasza za swoje opinie, wypomina sobie nieskromność i ogólnie ma się wrażenie, że wstydzi się tego, co pisze. A nawet jeśli już coś powie, czy skrytykuje, to w podsumowaniu czytamy, że to i tak nic nie zmieni. Czytając tę książkę, przypomniało mi się jednak, jaką przyjemność sprawiało mi czytanie jego starszych powieści, takich jak "Po zmierzchu", "Kronika ptaka nakręcacza", "Norwegian Wood" czy "Koniec świata i hard-boiled wonderland".

Myślę, że to obowiązkowa pozycja dla fanów Murakamiego, lecz nie wszystkich zachwyci. Ja podpisuję się pod cytowanym przez Murakamiego listem od fana:
"Przeczytałem Pana nową książkę i rozczarowała mnie. Niestety, nie bardzo mi się podobała. Ale na pewno...

Nowa powieść Murakamiego

Japońskie wydawnictwo Shinchosha Publishing ogłosiło, że 24 lutego ukaże się nowa powieść Haruki Murakamiego. Jej tytuł to „Kishidancho Goroshi”, co można przetłumaczyć jako „Zabójstwo komendanta”. O czym będzie książka? To pozostaje tajemnicą.