Właśnie Izrael

Wydawnictwo: Poradnia K
Izrael, historia
kalotka

Dlaczego praktycznie żadne państwo nie uznaje Jerozolimy jako stolicy Izraela? Jak działały kibuce? Jak to się stało, że w Izraelu do tej pory nie uchwalono konstytucji? „Właśnie Izrael. Gadany przewodnik po teraźniejszości i historii Izraela" to poszerzona i zaktualizowana wersja, wydanej w 2005 roku, książki Elego Barbura i Krzysztofa Urbańskiego. Książka ma formę potoczystej, pełnej...

Książka ma formę potoczystej, pełnej anegdot, rozmowy dobrych znajomych. Rozmowy poruszającej ważne i ciekawe kwestie dotyczące historii i powstania Izraela, konfliktu palestyńskiego, intifady, ataków terrorystycznych, a także gospodarki, kultury, mediów, życia codziennego. Daje świetny obraz zarówno historii jak i współczesności kraju. Przeczytamy w niej jak pierwsi osadnicy, wszelkimi metodami, nawet za pomocą aktów terroru walczyli z Brytyjczykami o powstanie swego państwa, o sporze czy Izrael założyli polscy czy rosyjscy Żydzi, o tym, dlaczego do tej pory praktycznie żadne państwo nie uznaje Jerozolimy jako stolicy Izraela, jak działały kibuce, które miały być wcieleniem idei równości społecznej i elementem tworzenia nowego modelu państwa i nowego człowieka. Dowiemy się też, jak politycy walczyli o morale narodu, dlaczego telewizja zaczęła działać w Izraelu dopiero w 1968, a Beatlesi nie zostali zaproszeni z koncertem.

źródło opisu: http://poradniak.pl/index.php/wlasnie-izrael-gadan...(?)

źródło okładki: http://poradniak.pl/index.php/wlasnie-izrael-gadan...»

Hipek | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook
Przeczytana: luty 2017

Bardzo dobra książka dla osób chcących zapoznać się z Izraelem. Autor w interesujący i zajmujący sposób przedstawia historię powstania tego państwa, pokazuje trudności z jakimi twórcy i obywatele musieli się zmierzać, no i oczywiście prezentuje Izrael współczesny. Otwarty, różnorodny i ze swoimi problemami. Autorowi udało mnie się zaskoczyć kilka razy, pomimo że troszkę znam Izraell.

Magrat | 2017-04-22

Pochłonęłam ją praktycznie jednym tchem. Eli Barbur i Krzysztof Urbański swoją rozmową dosłownie wciągają i stawiają Czytelnika gdzieś na telawiwskiej ulicy, przy murze bezpieczeństwa czy izraelskim kibucu. Książka napisana na luzie, porusza wiele interesujących kwestii, zarówno z historii tego niewielkiego kraju, o którym marzyły pokolenia Żydów rozsianych po całym świecie, jak i zwykłej codziennej teraźniejszości.

Autorzy oprócz wielu informacji podanych w przystępnej formie, kreślą też wyjątkowy klimat tego miejsca, który wypływa z kolejnych stron książki i doskonale daje się poczuć.

Bo Izrael to nie tylko fajne, egzotyczne miejsce gdzieś na Bliskim Wschodzie, ale również wpisane już na stałe w historię tego narodu konteksty, takie jak konflikt izraelsko-palestyński, czy Holocaust. Zarówno w tej książce, jak i w Izraelu historia bowiem nierozerwalnie splata się z nowoczesnością.

Lunaya | 2016-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Judaica
Przeczytana: 01 listopada 2016

Posiadam najnowsze wydanie z 2016 wzbogacone o aktualne wydarzenia (min. sytuację na Bliskim Wschodzie). Książkę kupiłam na fali powakacyjnego entuzjazmu kiedy to po powrocie z Izraela & Zachodniego Brzegu Jordanu chciałam się jak najwięcej dowiedzieć o tym co zobaczyłam i co tak głęboko mnie zafascynowało. Jako że mam już sporo książek o tej tematyce nie spodziewałam się po tej pozycji wiele. Na szczeście się pozytywnie zaskoczyłam:) Książka jest kopalnią ciekawostek i informacji o współczesnym Izraelu, których na pewno nie znajdziemy w przewodnikach, a dzięki którym spojrzymy na ten kraj, jego burzliwe dzieje i "mentalność" mieszkańców zupełnie z innej perspektywy. Jednocześnie książkę czyta się lekko, a wszystko podane jest w bardzo lekkostrawny sposób nawet dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tą tematyką.

Ania_OK | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Eli Barbur? Zapowiadało się bardzo ciekawie, bo bardzo cenie sobie jego komentarze dotyczące bieżącej polityki Izraela i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zatem co dostałam? Jakiś przewodnik, który nawet w najmniejszym stopniu nie wyczerpuje podejmowanego tematu. Jest to zaledwie muśnięte, może miałam za wysokie oczekiwania? Całkiem możliwe!
Niemniej jednak polecam tym, którzy wybierają się do Izraela, albo nie wiedzą nic o tym kraju a chętnie pogłębili tę wiedzę. W innym przypadku- zupełna strata czasu.

Michał M | 2017-06-16

Bazujesz na mediach: Izrael = niebezpiecznie, czołgi, zamachy. Pojedziesz jako turysta: z grubsza normalny kraj zachodni, z problemami jak Niemcy, Belgia czy Francja. Ta książka daje znacznie głębszy, wielowymiarowy obraz, widziany oczami "insajdera". Bardzo ciekawe obserwacje i ciekawostki + informacje historyczne, nie koniecznie z podręcznika.

Nina | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

Eli Barbur, Krzysztof Urbański: Właśnie Izrael. Gadany przewodnik po teraźniejszości i historii Izraela.

- Jest taka organizacja ortodoksyjnych Żydów ZAKA, która dokładnie szpachelkami, zeskrobuje ludzkie szczątki przyklejone do okolicznych murów, dachów i drzew.- (z rozdziału Terror na ulicach Izraela).

Napisany niezwykle żywym językiem przewodnik po Izraelu, pełen anegdot i faktów, o których obserwator z zewnątrz niewiele wie. Przewodnik polityczny, bo po prawdzie inny być nie może. Nie tylko dlatego, że Eli Barbur, rozmówca Krzysztofa Urbańskiego, jest dziennikarzem politycznym. Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych Izraelem, początkujących i średniozaawansowanych miłośników tego kraju, a także dla tych, co to wręcz przeciwnie.

Miniut | 2017-01-15
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Patrzę na recenzje innych czytelników i oczy przecieram ze zdumienia. Raz jeszcze upewniam się, że chodzi o tę samą książkę. Jeśli ktoś interesuje się sprawami izraelskimi to przeczyta "Właśnie Izrael" z jakąś tam dozą zainteresowania. Ale szału nie ma. Jeśli już wcześniej coś o Izraelu czytaliście, to zbyt wiele nowego z tej pozycji się nie dowiecie. Wygląda to tak, jakby dwóch panów wpadło przy wódeczce na pomysł, że można - wykorzystując modę na izraelską tematykę - łatwo zarobić trochę kasy. Przysiedli, trochę pogadali, jeden to spisał i powstała broszurko-książeczka z płytkimi historyjkami o Izraelu. Szkoda na to pieniędzy, chyba że kupujemy w promocji za kilka złotych i nic wcześniej na ten temat nie czytaliśmy. A tak w ogóle to wielka szkoda, bo Eli Barbur z pewnością mógł dać z siebie więcej.

GroszeQ | 2017-01-16

Rewelacja! Małe kompendium wiedzy o Izraelu podane w bardzo przystępnej i ciekawej formie wywiadu. Jeśli ktoś zaczyna interesować się Izraelem lub chciałby wyjechać tam na np. wycieczkę, ta książka jest dla niego!
Dużo informacji zarówno życiowych, geograficznych, kulturalnych, historycznych jak i encyklopedycznych. Czyta się lekko i czasem z humorem, ponieważ nie brakuje również wag krytycznych lektura tego "przewodnika" dla mnie była fascynującą przygodą

Kuba Puchajda | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017