Właśnie Izrael

Wydawnictwo: Sic!

Napisana barwnym, żywym i przystępnym językiem rozmowa-rzeka o współczesnym Izraelu, jego historii i perspektywach. Rozmówcami autorami książki są: Eli Barbur, mieszkający w Tel Awiwie wieloletni korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie (obecnie radio RMF FM), oraz warszawski dziennikarz Krzysztof Urbański ( Rzeczpospolita ). Okazuje się, że powszechnie znane z mediów fakty wyglądają zupełnie inaczej, kiedy są widziane i dyskutowane od środka , z perspektywy przyjacielskiej pogawędki. Właśnie Izrael to bogate kompendium wiedzy o współczesnym Izraelu, wiedzy nieobecnej w przewodnikach, a niezbędnej dla pełnego zrozumienia tego kraju.

Hipek | 2017-02-17
Na półkach: EBook, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: luty 2017

Bardzo dobra książka dla osób chcących zapoznać się z Izraelem. Autor w interesujący i zajmujący sposób przedstawia historię powstania tego państwa, pokazuje trudności z jakimi twórcy i obywatele musieli się zmierzać, no i oczywiście prezentuje Izrael współczesny. Otwarty, różnorodny i ze swoimi problemami. Autorowi udało mnie się zaskoczyć kilka razy, pomimo że troszkę znam Izraell.

Lunaya | 2016-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Judaica
Przeczytana: 01 listopada 2016

Posiadam najnowsze wydanie z 2016 wzbogacone o aktualne wydarzenia (min. sytuację na Bliskim Wschodzie). Książkę kupiłam na fali powakacyjnego entuzjazmu kiedy to po powrocie z Izraela & Zachodniego Brzegu Jordanu chciałam się jak najwięcej dowiedzieć o tym co zobaczyłam i co tak głęboko mnie zafascynowało. Jako że mam już sporo książek o tej tematyce nie spodziewałam się po tej pozycji wiele. Na szczeście się pozytywnie zaskoczyłam:) Książka jest kopalnią ciekawostek i informacji o współczesnym Izraelu, których na pewno nie znajdziemy w przewodnikach, a dzięki którym spojrzymy na ten kraj, jego burzliwe dzieje i "mentalność" mieszkańców zupełnie z innej perspektywy. Jednocześnie książkę czyta się lekko, a wszystko podane jest w bardzo lekkostrawny sposób nawet dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tą tematyką.

Magrat | 2017-04-22

Pochłonęłam ją praktycznie jednym tchem. Eli Barbur i Krzysztof Urbański swoją rozmową dosłownie wciągają i stawiają Czytelnika gdzieś na telawiwskiej ulicy, przy murze bezpieczeństwa czy izraelskim kibucu. Książka napisana na luzie, porusza wiele interesujących kwestii, zarówno z historii tego niewielkiego kraju, o którym marzyły pokolenia Żydów rozsianych po całym świecie, jak i zwykłej codziennej teraźniejszości.

Autorzy oprócz wielu informacji podanych w przystępnej formie, kreślą też wyjątkowy klimat tego miejsca, który wypływa z kolejnych stron książki i doskonale daje się poczuć.

Bo Izrael to nie tylko fajne, egzotyczne miejsce gdzieś na Bliskim Wschodzie, ale również wpisane już na stałe w historię tego narodu konteksty, takie jak konflikt izraelsko-palestyński, czy Holocaust. Zarówno w tej książce, jak i w Izraelu historia bowiem nierozerwalnie splata się z nowoczesnością.

Nina | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

Eli Barbur, Krzysztof Urbański: Właśnie Izrael. Gadany przewodnik po teraźniejszości i historii Izraela.

- Jest taka organizacja ortodoksyjnych Żydów ZAKA, która dokładnie szpachelkami, zeskrobuje ludzkie szczątki przyklejone do okolicznych murów, dachów i drzew.- (z rozdziału Terror na ulicach Izraela).

Napisany niezwykle żywym językiem przewodnik po Izraelu, pełen anegdot i faktów, o których obserwator z zewnątrz niewiele wie. Przewodnik polityczny, bo po prawdzie inny być nie może. Nie tylko dlatego, że Eli Barbur, rozmówca Krzysztofa Urbańskiego, jest dziennikarzem politycznym. Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych Izraelem, początkujących i średniozaawansowanych miłośników tego kraju, a także dla tych, co to wręcz przeciwnie.

Miniut | 2017-01-15
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Patrzę na recenzje innych czytelników i oczy przecieram ze zdumienia. Raz jeszcze upewniam się, że chodzi o tę samą książkę. Jeśli ktoś interesuje się sprawami izraelskimi to przeczyta "Właśnie Izrael" z jakąś tam dozą zainteresowania. Ale szału nie ma. Jeśli już wcześniej coś o Izraelu czytaliście, to zbyt wiele nowego z tej pozycji się nie dowiecie. Wygląda to tak, jakby dwóch panów wpadło przy wódeczce na pomysł, że można - wykorzystując modę na izraelską tematykę - łatwo zarobić trochę kasy. Przysiedli, trochę pogadali, jeden to spisał i powstała broszurko-książeczka z płytkimi historyjkami o Izraelu. Szkoda na to pieniędzy, chyba że kupujemy w promocji za kilka złotych i nic wcześniej na ten temat nie czytaliśmy. A tak w ogóle to wielka szkoda, bo Eli Barbur z pewnością mógł dać z siebie więcej.

GroszeQ | 2017-01-16

Rewelacja! Małe kompendium wiedzy o Izraelu podane w bardzo przystępnej i ciekawej formie wywiadu. Jeśli ktoś zaczyna interesować się Izraelem lub chciałby wyjechać tam na np. wycieczkę, ta książka jest dla niego!
Dużo informacji zarówno życiowych, geograficznych, kulturalnych, historycznych jak i encyklopedycznych. Czyta się lekko i czasem z humorem, ponieważ nie brakuje również wag krytycznych lektura tego "przewodnika" dla mnie była fascynującą przygodą

Kuba Puchajda | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017