Z pokorą i uniżeniem oraz inne powieści

Wydawnictwo: Muza
Stupeur et tremblements
literatura belgijska

Cztery powieści znakomitej belgijskiej pisarki – „Z pokorą i uniżeniem”, „Kosmetyka wroga”, „Dziennik jaskółki”, „Ani z widzenia, ani ze słyszenia”. Tytułowa powieść to autobiograficzna relacja z toku pracy w dużym japońskim przedsiębiorstwie. Bohaterka, zaangażowana jako tłumaczka, kończy karierę w charakterze babci klozetowej. To gorzkie doświadczenie opisuje z dystansem i humorem,...

Tytułowa powieść to autobiograficzna relacja z toku pracy w dużym japońskim przedsiębiorstwie. Bohaterka, zaangażowana jako tłumaczka, kończy karierę w charakterze babci klozetowej. To gorzkie doświadczenie opisuje z dystansem i humorem, przeplatając swoją opowieść refleksjami na temat przepaści dzielącej mentalność japońską od europejskiej.

Książka, uznana przez krytykę za najlepszą w dotychczasowym dorobku autorki, przez długi czas zajmowała we Francji pierwsze miejsce na listach bestsellerów.

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: www.muza.com.pl

Zbiór czterech mini-powieści.

"Z pokorą i uniżeniem" przedstawia hierarchie w japońskiej firmie oraz sposób zarządzania jej pracownikami. Odmienność od naszej Zachodniej rzeczywistości jest tak duża, jak noc i dzień. Nawet aspekt honoru jest widziany w inny sposób, co potrafi człowieka Zachodu doprowadzić do frustracji. Jakiekolwiek tłumaczenie się z popełnionych błędów jest... błędne. Wschodni sposób myślenia nie dopuszcza - wydawałoby się w naszym pojęciu - prostych rozwiązań, bo to oznacza stawianie się wyżej od naszego przełożonego, który zawsze zasługuje na szacunek i to on ma rację. Tłumaczenie sie, umniejsza rangę wyżej postawionego w tej hierarchii, więc jest jednocześnie podważeniem jego zasług oraz sugerowaniem, że to on myli się (a przecież jest nieomylny!). Takie działania są niedopuszczalne, wbrew panującej etykiecie, a niuanse słowne mają mocne konsekwencje. Bohaterka przekonuje się, że znajomość języka i skończenie wyższych studiów nic tu nie znaczą, jeśli należycie...

Ola | 2014-10-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 26 października 2014

Książka "Z pokorą i uniżeniem oraz inne powieści" trafiła w moje ręce z polecenia. Czy sięgnęłabym po nią sama? Nie wiem. Opis na okładce nie wywołał u mnie uczucia przymusu przeczytania. Czy żałuję? Absolutnie nie. To była dla mnie fascynująca lektura. Zdecydowanie bardziej, niż się tego spodziewałam.

Pierwsza z powieści zawartych w tomie "Z pokorą i uniżeniem" opisywała sposób funkcjonowania europejki w japońskiej korporacji. Oprócz zarysowania traktowania samej narratorki przez przełożoną, autorka bardzo trafnie, moim zdaniem, nakreśliła różnice kulturowe między Belgią i Japonią. Chwilami miałam wrażenie, że spostrzeżenia są trafione w punkt. Brawo za takie wyczucie.

Kolejną powieścią była "Kosmetyka wroga". I tutaj moje zaskoczenie było jeszcze większe. Kosmetyka wroga. Wroga wewnętrznego. Niesamowity, schizofreniczny obraz. Znajomośc ludzkiej psychiki, uchwycenie tematu, po raz kolejny trafianie w punkt zrobiło na mnie naprawdę wielkie wrażenie.

Trzecim tekstem był...

| 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Przeczytałam tylko trzydzieści stron,i stwierdzam,że ta proza nie dla mnie.Jakoś średnio mnie interesują wyznania sfrustrowanej pracownicy japońskiej korporacji...

Basia | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Nothomb ma specyficzne pióro, którym ja nie jestem w stanie się nie zachwycać. Uwielbiam życiowe rozterki i wewnętrzne rozważania jej bohaterów. Są bardzo... osobliwe. 😆

Ilość stron: 406

Poszczególne powieści z tego zbioru:

„Z pokorą i uniżeniem” - 110 stron
„Kosmetyka wroga” - 74 strony
„Dziennik Jaskółki” - 70stron
„Ani z widzenia, ani ze słyszenia” - 146 stron

Od dawna chciałam przeczytać coś tej autorki. Zachęcił mnie do tego już kiedyś opis z gazety Cosmopolitan. Pamiętam, bo wtedy kupowałam tylko to pismo :).

Był również wywiad z autorką w jednym z numerów Harper's Bazaar.

Na liście tych, które chciałam przeczytać były następujące: „Z pokorą i uniżeniem”, „Kosmetyka wroga” oraz „Ani z widzenia, ani ze słyszenia”. I pewnego dnia trafił mi się w księgarni ten zbiór w bardzo okazyjnej cenie.

Jako pierwszą przeczytałam „Z pokorą i uniżeniem”.

Bardzo dobrze się to czytało. Lektura ma 110 stron i więcej nie potrzeba. Losy bohaterki, a szczególnie te w których nie radziła sobie z matematyką, rachunkowością przypomniały mi moje wysiłki w Liceum.Treść podobała mi się też ze względu na Japonię, którą chciałabym zwiedzić.
Polecam...

Tę niedługą książkę przeczytałem już ponad rok temu. Teraz jednak okoliczności zmusiły mnie, aby sięgnąć po nią po raz kolejny. Nie była to bynajmniej przykra konieczność, ponieważ autorka potrafi nieźle rozbawić czytelnika, a jej powieści czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

Amélie Nothomb jest belgijską pisarką, która tworzy książki w języku francuskim. Rozpoczęła studia na filologii romańskiej na Université Libre de Bruxelles. Miała jednak duże kłopoty z zaaklimatyzowaniem się, więc zrażona atmosferą wróciła do Tokio, gdzie rozpoczęła pracę w jednym z wielkich japońskich przedsiębiorstw. Przykre doświadczenia z tej pracy przedstawiła później w książce "Z pokorą i uniżeniem". Dobrze wie, co to znaczy ekstrawagancja, uwielbia nosić ogromne, często dziwaczne kapelusze. Jej styl pisarski jest pedantyczny, przy czym akcja powieści jest jednocześnie bardzo żywiołowa. Pisarka zafascynowana jest...

Janina | 2015-03-10
Przeczytana: 2013 rok

Pisałam już o Nothomb? Coś tam pisałam. Jest bezlitosna, jeżeli chodzi o wyciąganie takich toksycznych uczuć, które niszczą najbardziej nas samych, mimo że otoczenie wydaje się być winne. Ale też potrafi pisać pięknie i przejmująco o pięknych uczuciach. No i kocha, dziewczyna, tę Japonię.

Mery | 2018-01-20

Amelie jak zwykle w dobrej formie pisarskiej. Cztery bajecznie napisane opowiadania, każde pokazujące odmienność kultury japońskiej i zachodniej oraz każde pełne bardzo plastycznych, a czasem wręcz niewiarygodnych sytuacji.
Choć zwykle wybieram powieści, nie opowiadania, gdyż w ich przypadku odczuwam niedosyt, tutaj odnoszę wrażenie, że te historie są dokładnie takiej długości, by nie przytłoczyć absurdem, a jednak, by nadal być głodnym spotkań z książką tej właśnie autorki.

letni_a | 2018-10-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Po szwedzku