Lubimyczytać.pl to:

Wydawnictwo Literackie
romans
typ
papier
6.52 (1484 ocen i 115 opinii)

Opis książki

Ośmioro przyjaciół. Niby znają się jak łyse konie. Nibya Bo cierpią, błądzą, potykają się i upadają zanim po omacku, dojdą do najoczywistszej prawdy: w życiu liczy się tylko miłość i tylko ona pozwala dokonywać właściwych wyborów. Wszystko inne zawodzi. O czym przekonywałam Czytelników zawsze Katarzyna Grochola W nowej edycji wzruszającą,...

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Książkowo | 2011-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2011

W książce poznajemy losy grupy przyjaciół, którzy na różne sposoby próbują poukładać własne życie. Teoretycznie znają się oni bardzo dobrze, a mimo to wciąż błąkają się w labiryncie domysłów i niedomówień, które najczęściej nie są prawdziwe. Jeśli macie ochotę na napisaną w bardzo ciepły i empatyczny sposób opowieść o zawiłościach losu, sile przyjaźni i odkrywaniu siebie ta pozycja na pewno Was nie zawiedzie.

Anna | 2012-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2012

Podobała mi się ta opowieść, ukazująca niesnaski i nieporozumienia z pozornie ważnych powodów, które przyćmiewają prawdziwe uczucie.
Pełna pozytywnych emocji jest postać Julii, która po wielu niepowodzeniach, zupełnie przypadkowo i nieoczekiwanie, odnajduje prawdziwą miłość i szczęście. Oczywiście najbardziej intrygującą postacią jest Buba, która mimo młodego wieku, prezentuje niezwykłą dojrzałość emocjonalną. Jest nicią, która ratuje to, co jest już niemal pogrzebane. No i oczywiście nie brakuje nurtującego nas pytania : kto jest poważnie chory na raka i ociera się o śmierć?
Polecam

Monika | 2010-10-23
Przeczytana: 23 października 2010

...zachwyciła mnie ta opowieść...

Ewa | 2010-12-17
Przeczytana: grudzień 2010

Niektórzy autorzy mają styl tak charakterystyczny, że już po kilku pierwszych stronach wie się, z kim ma mamy do czynienia, nawet jeśli nie udało się wcześniej rzucić okiem na okładkę. Do takich pisarzy należy właśnie Katarzyna Grochola. Obojętnie o czym opowiada - czy o koszmarze kobiety, nad którą ktoś znęca się psychicznie i fizycznie, jak miało to miejsce w "Trzepocie skrzydeł", czy też poprzez zabawną postać Judyty dzieli się z nami przemyśleniami kobiety po czterdziestce - z każdej strony wydziera coś, co możemy nazwać jakąś specyfiką wyrażania myśli. Do jednych może trafiać to mniej, do innych bardziej - niezależnie od tego, pozostaje to wyróżnikiem tej pisarki.

Tak jest i w przypadku tej powieści.Ośmioro ludzi, osiem osobowości,osiem różnych światów - i przyjaźń, zdolna przezwyciężyć wszelkie trudności. Książkę polecam nie tylko wielbicielom Grocholi, a każdemu z nas - bo uczy , że trzeba rozmawiać, bo porusza,bo skłania do pewnych głębszych przemyśleń. Bo na pewno uwrażliwia...

Alicja | 2010-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2010

Dość przewidywalna, lekka, przyjemna lektura. Nie należało się spodziewać nic ponad romansu, związków i miłości pomiędzy ósemką przyjaciół. Nawet 'intrygi', tajemnice i niedomówienia dały się wychwycić, ale żadna z postaci nie zachwyciła. Chyba spodziewałam się czegoś więcej po autorce.

ZaczytanaMarzycielka | 2012-06-06
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Miłość – wielka rzecz!

Katarzyna Grochola jest autorką wielu książek. Dobrych książek. Na podstawie „Nigdy w życiu!” nakręcono film, który zyskał ogromną sławę. Bo któż o nim nie słyszał? „Zielone drzwi” są książką o życiu samej autorki. Pozostałe tytuły poruszają nasze serca niezwykłą fabułą, zazwyczaj zmierzającą ku uświadomieniu czytelnikowi, że miłość ma sens w życiu. Grochola w swoich publikacjach porusza tematy niezwykle nam bliskie, dużo w jej książkach zdrady, zapowiadającej zazwyczaj kompletne zawalenie się świata głównej bohaterki. W końcu jednak czytamy z łezką w oku, jak opowieść kończy się – mniej lub bardziej satysfakcjonującym – happy Endem. Głównym motywem jej twórczości jest miłość, która najpiękniej została przedstawiona w „Osobowości ćmy”, wydanej w 2005 roku.

Gdy ktoś powie słowo "miłość", od razu większości z nas skojarzy się to z parą kochających się ludzi, być może trzymających się za ręce. Miłość jednakże nie jest tylko relacją kobieta-mężczyzna. Istnieją różn...

Bigos | 2010-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2010

Mówiąc krótko i zwięźle - taka sobie ta książeczka. Przeczytałam w jeden dzień. Na początku nie bardzo podobała mi się forma w jakiej jest napisana. Taka troche dziecinna. Jeśli chodzi o zagadkę, kto z przyjaciół choruje - domyśliłam się po paru stronach. Pomysł dobry. Niby przyjaciele, ale tak naprawdę ludzie, którzy mało o sobie wiedzą. Czy to w związkach, czy w rodzinie, nie potrafia mówić o tym co naprawdę czują i myślą. To prowadzi do przykrych sytuacji i wielu nieporozumień.

Jeśli autorka chciała dać do zrozumienia, że tylko szczera rozmowa prowadzi do szczęścia i wspaniałych relacji międzyludzkich, to zrobiła to trochę zbyt prosto. Czytając miałam wrażenie, że książka napisana jest byle jak i czytałam ją, byle tylko szybciej skończyć. Wydaje mi się, że autorkę stać na więcej.

Nie piszę więc, że polecam, bo dla mnie jest to książka, która jednym okiem wpadła, a drugim wypadła i raczej nie poświęcę jej już nigdy żadnej myśli.

Justyna | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

"Osobowość ćmy" to jedna z pierwszych książek Katarzyny Grocholi z czasów jej wielkiego boomu. Wydaje mi się, że w nich pani Grochola się dopiero rozkręcała. Pomimo tego, że książka porusza ciężki temat walki z rakiem nerki młodej, pięknej dziewczyny - Buby to bardzo szybko się ją czyta.Porusza tak ważne dla każdego z nas tematy przyjaźni, miłości, wierność, lojalności, współczucia i poświęcenia dla drogiego człowieka.

książek: 2077
Kamulka84 | 2011-07-22
Na półkach: Powieści, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2011

Opowieść o grupie przyjaciół, którzy tak naprawdę nie są ze sobą do końca szczerzy. Książka jest wołaniem o rozmowę między ludźmi, o szczerość, pokazuje, że zawsze są dwa punkty widzenia i zawsze trzeba wysłuchać drugiej strony. Zachwyciła mnie ta książka! Gorąco polecam!

mad28 | 2010-01-15

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica