literatura polska, opowiadania
Ag2S

Kolekcjonerskie wydanie książek najpopularniejszej współczesnej pisarki, która zmieniła oblicze polskiej literatury i podbiła serca czytelników. Ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy! Miłość. Zwyczajna i wyczekiwana, niedoskonała i zaskakująca i ponad wszystko niezbędna. W trzecim tomie kolekcji znalazły się opowieści o wielu obliczach miłości, splecione z drobiazgów, ulotnych chwil,...

W trzecim tomie kolekcji znalazły się opowieści o wielu obliczach miłości, splecione z drobiazgów, ulotnych chwil, fragmentów losu. Miniaturowe fotografie, na których doskonale widać potęgę uczuć i skomplikowane życiorysy bohaterów. Katarzyna Grochola z wielkim wyczuciem i wrażliwością opowiada o tym, jak łatwo miłość można zabić, stracić, nie dostrzec w porę. Pokazuje jak wiele może mieć ona różnych odcieni i pomaga nam dostrzec ją tam, gdzie nigdy byśmy nie szukali.
W kolejnych tomach znajdą się równie głośne i lubiane tytuły: Związki i rozwiązki miłosne, Gry i zabawy małżeńskie i pozamałżeńskie, Przegryźć dżdżownicę, Houston, mamy problem, Kryształowy Anioł, Trzepot skrzydeł, Zielone drzwi, Osobowość ćmy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Książkowa-Fantazja | 2013-06-08
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Katarzyna Grochola to jedna z moich ulubionych polskich pisarek, jednak w zbiorze opowiadań wypada dosyć średnio. Zbiór składa się z 10 dosyć krótkich opowiadań, których tematem przewodnim jest miłość przedstawiona w różnych obliczach. Jednak nie są to jakieś tanie opowiadania, a niosące za sobą przekaz, refleksje.

Miłość pokazana jest jako piękne uczucie, ale także, jako przymus i przyzwyczajenie. Najbardziej mi się podobało to, że mimo kilkustronicowej treści można zawrzeć tyle trafnych myśli, spostrzeżeń i refleksji z którymi czytelnik zostaje po przeczytaniu tych opowiadań. Myślę, że każdy czytelnik może znaleźć coś tu dla siebie i pozostać z chwilą zadumy.

Przyznam szczerze, że nie znałam pani Grocholi od tej strony. Zawsze kojarzyła mi się ze wspaniałymi, pełnymi humoru powieściami. Tutaj również autorka pokazuje szczyptę humoru, ale również smutku, żalu. Jeśli chodzi o bohaterów tychże opowieści to miałam bardzo mieszane odczucia, bowiem niektórzy byli jak dla mnie...

książek: 1991
Wojciech Gołębiewski | 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

To już szósta pozycja Grocholi oceniana przeze mnie, więc wypada zestawić według dat wydania:
„Przegryźć dżdżownicę” (1997) - 3 gwiazdki
„Upoważnienie do szczęścia” (2003) - 7 gwiazdek
„Trzepot skrzydeł” (2008) - 5
„Zielone drzwi” (2010) - 9
„Houston, mamy problem” (2012) - 10

Ta jest z 2001, co nie najlepiej wróży. Na LC 5,93 (1397 ocen i 78 opinii), lecz duża część autorów opinii oznajmia, że w ogóle nie lubi opowiadań, więc trudno je brać za miarodajne.

Dziesięć opowiadań, łącznie 190 stron, poszczególne od 8 do 77. Przy takim różnicowaniu długości bezsensowne wydaje mnie się omawianie pojedynczych.. Ale po czterech opowiadaniach, w tym tytułowym, zdecydowałem się ujawnić, że jestem mile zaskoczony, bo Grochola o tzw miłości mówi mądrze i czule. Niestety dalsze są słabsze i tematyka bardzo różna. W ostatnim, ...

książek: 2039
skarbka78 | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Polskie, 2013

Książka składa się z dziesięciu, krótkich opowiadań: „Niedziela”, „Kot mi schudł”, „Powrót do domu”, „Podanie o miłość”, „Kiedyś”, Księżyc ci upadł”, „Drugi Brzeg”, „Wieczne pióro”, „Miłość i morderstwo” oraz „Pozwól mi odejść”. Przedstawiają one w nostalgiczny i refleksyjny sposób różne oblicza miłości oraz związanych z nią ludzkich problemów, rozterek, dramatów. Czasem zwyczajne, życiowe historie przedstawione są tu w bardzo piękny sposób, w różnych barwach miłości – czasem trudnej, czasem niezauważonej a czasem utraconej… Ogólnie pozycja na pewno warta przeczytania, choć osobiście preferuję tę autorkę w powieściach.

Monika | 2013-09-13
Przeczytana: 13 września 2013

Niektóre powieści pani Katarzyny trafiają prosto do mojego serca. Inne nudzą mnie śmiertelnie. Niestety, "Podanie o miłość" zaliczam do drugiej z tych kategorii. Moim zdaniem, autorka wypada znacznie gorzej w opowiadaniach niż w powieściach. Ta książka tylko to potwierdza.
Nie polecam niestety.

Magdalena Kędzior | 2015-02-20
Przeczytana: 18 lutego 2015

Katarzyna Grochola w "Podaniu o miłość" przeprowadza nas prze świat różnych uczuć: skomplikowanych, niespełnionych, rozmijających się czy bolesnych ale zawsze wspartych nadzieją i wiarą na lepsze.
Autorka nie tylko ukazuje miłość dorosłych osób ale ukazuje również obraz niewinnej i bezinteresownej miłości dzieci.
Książka zaskakuje, porusza i zadziwia bardzo.

"Świat nie jest taki zły"

korcia | 2012-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2012

Bardzo mi się podobały te opowiadania o różnych odcieniach miłości, o potrzebie kochania i bycia kochanym. W większości są to piękne, wyważone, mądre i ciekawe historie.
Gorąco polecam.

malineczka74 | 2010-08-23

Przeczytałam te 10 opowiadań jednym tchem .To całkiem inna autorka w tej książce niż ta "lekka " Grochola znana z trylogii o Judycie.Tutaj ktoś kto szuka lektury łatwej i przyjemnej będzie raczej rozczarowany .Bo znajdzie coś refleksyjnego ,coś smutnego - a jednak i coś co dotyka nas w zyciu.Z tej książki bohaterowie to osoby mające przede wszystkim dusze - autorka nie opisuje postaci z wyglądu a ukazuje czytelnikowi ich wnętrza - te najbardziej czułe i intymne .Nie ukrywa brutalości życia , nie stroni od codzienności .Pokazuje i kobietę którą dotyka przemoc fizyczna ze strony meża , i kobietę samotną i kobietę urazoną .Pokazuje skomplikowane uczucia sióstr i wrażliwą duszę ambitnego chłopca który chcę zaimponować tacie.Nie jest to książka relaksująca ale warta przeczytania ,choć niełatwa w odbiorze i pisana czasem w większości dialogami .

Grażyna | 2010-03-04

Dobrze się czyta, kilka opowiadań na jeden dzień

izabela81 | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016 rok
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

W tej książce pani Grochola jest nostalgiczna, refleksyjna, subtelna, bowiem skupia się na człowieku, z jego wszystkimi wadami i ułomnościami. Książka jest zbiorem dziesięciu króciutkich opowiadań. Nawet nie spodziewałam się, że tak wiele można zawrzeć i przekazać na tak niewielu stronach. Opowiadania te są o miłości i różnych jej obliczach. Nie ma przy tym tu sztucznego patosu. Pani Kasiu, wzruszyła mnie Pani!

"Na umierającą miłość nie ma lekarstwa. Można tylko odejść. Próbować zapomnieć. Nie żyć złudzeniami. Przestać się oszukiwać. Wstawać rano, jeść samotnie śniadanie. Pracować. Nie myśleć o głupstwach. Nie czekać."

Ania | 2012-08-21

Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Grochola przedstawia niektóre historie w sposób niezrozumiały - niepotrzebnie wprowadza zawoalowane opisy, które czynią utwory niejasnymi na pewnym etapie.
Niemniej podanie o miłość - zbiór opowiadań o miłości właśnie jest książką do której lubię wracać, wzrusza mnie!
Polecam!!!