Osobowość ćmy

Okładka książki Osobowość ćmy Katarzyna Grochola
Okładka książki Osobowość ćmy
Katarzyna Grochola Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Literackie
2008-01-01
2005-01-01

Okładka książki Utkane z miłości. 5 opowieści na dobry wieczór Katarzyna Grochola, Magdalena Kordel, Agnieszka Krawczyk, Natasza Socha, Janusz Leon Wiśniewski
Utkane z miłoś... Katarzyna Grochola,...
Okładka książki Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe 5 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Katarzyna Grochola, Robert Małecki, Małgorzata Rogala
Opowiem ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...

Bardzo szybko przeczytałam tą pozycję,ponieważ ma mało stron. Lekka,przyjemna ale uważam że czytałam lepsze.

Postanowiłam sobie jakiś czas temu, że zacznę w końcu sięgać po książki, które naprawdę bardzo, ale to bardzo długo stoją na moich półkach i czekają na swoją kolej. Mówię na nie pieszczotliwie zalegajki :) Chociaż tak naprawdę to stosy hańby :D

Jedną z takich książek jest właśnie „Osobowość ćmy”. Czekała tak długo, bo dość rzadko zdarza mi się sięgać po obyczajówki, zwłaszcza polskie. Znając jednak kilka filmów na podstawie książek autorki widziałam, czego się spodziewać.
Na początku poznajemy grupę ośmiu przyjaciół. Osiem na pozór bliskich sobie osób, a jednak tak różnych od siebie, osiem historii, które połączyła przyjaźń. Spotykają się od kilku lat co dwa tygodnie, a mimo to, tak naprawdę nie do końca się znają, nie zawsze mówią o swoich problemach i cierpieniach. Tak jest w przypadku jednej bohaterki, która ciężko choruje, ale w książce przez długi czas pozostaje tajemnicą, która z postaci jest chora.

I jak możecie się domyślić, dalsza część historii skupia się na ich relacji, na życiowych problemach i perypetiach. Mam mieszane uczucia po niej, bo pierwsza część nie przykuwała zbytnio mojej uwagi, wszystko było raczej przewidywalne, ale może takie właśnie miało być. Jeśli chodzi o postacie, to niby każda była inna, ale nie zżyłam się z żadną z nich, nie poczułam jakiejś więzi. Druga część książki jest jak dla mnie zdecydowanie lepsza, czytając otula nas swoim ciepłem i zaczynamy być trochę jak te ćmy lecące do światła. Bo o tym jest ta książka, o lojalności, miłości, o podkreśleniu roli przyjaciół, o tym, że każdy z nas potrzebuje uczuć i bliskości drugiego człowieka niezależnie jak bardzo próbowalibyśmy przekonywać siebie, że jest inaczej.

Opis grona przyjaciół, którzy są bardzo zżyci ze sobą. Prezentuje go w fajny sposób lecz bardzo haotycznie.

Męczyłam się czytając.
Nie jest to najgorsza książka, ale brak komunikacji między tymi ludźmi, a już tym bardziej partnerami, co, w mojej opinii, jest fundamentem udanej relacji, po prostu drażni. Niby się wszyscy znają i przyjaźnią, a nawet nie znali prawdziwego imienia Buby, i szeptając za jej plecami o domniemanym uzależnieniu, nikt nie zareagował.
Basia jest irytująca do szpiku kości, a w duecie z Piotrem są po prostu tacy nieporadni.
Nie wiem. Słabe dzieło, słabe postacie, mogło wyjść z tego pomysłu coś znacznie ciekawszego.

Męczyłam się czytając.
Basia jest irytująca...

1967

Książkach o przyjaciołach, którzy w teorii znają się na wylot. W praktyce zaś żyją wyobrażeniami o sobie, unikając rozmowy na poważne tematy. Są obok siebie, a mentalnie bardzo daleko. Nie jest to jakaś wybitna lektura, ale szybko się czyta.

Grupa przyjaciół, którzy znają się na wylot a jednak widzą o sobie tak niewiele, w codzienności zabrakło im czasu albo odwagi na szczerą rozmowę, bez snucia własnych teorii i domysłów.

Czyta się niesamowicie płynnie i szybko, styl autorki jest oryginalny, bardzo przypadł mi do gustu, choć to moja pierwsza jej powieść. Literatura kobieca, ale nie traktuje o błahych sprawach. Myślę, że zapamiętam tę historię na dłużej.

To książka dla wielbicieli polskich komedii romantycznych. W tej historii ludzie ze sobą nie rozmawiają, z czego wynika mnóstwo poważnych nieporozumień. Kobiety zakochują się natychmiast, to jest grom z jasnego nieba, porozumienie dusz i ciał, wystarczy zaczarowany dotyk ręki ukochanego aby już planować z nim slub, żadnych pytań o zobowiązania nowego ukochanego- po prostu miłość :D Moim zdaniem takie książki są szkodliwe społecznie 😉 Nie polecam.

Czyta się właściwie niepostrzeżenie, dopiero po czasie dopełnia się całość obrazu.

Czyta się lekko i łatwo. Niemniej jednak książka skłania do refleksji - ile w naszym życiu jest nas samych, a ile kreacji na pokaz?

Uwielbiałam ta książkę w życiu nastoletnim, lubię teraz do niej wracać, podoba mi się

• Katarzyna Grochola
  • 2010