MaddAddam

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Cykl: Maddaddam (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
MaddAddam

Toby, ocalała ze stworzonej przez człowieka zarazy, która spustoszyła ziemię, opowiada historie. Historie o dawnym świecie i historie, które ukształtują świat nowy. Opowieści tych uważnie słucha Czarnobrody, jeden z niewinnych Derkaczan, istot stworzonych po to, by zastąpiły ludzi. Ich prorok, Yeti-Jimmy, zapadł w śpiączkę, wybierają więc sobie nowego bohatera – Zeba, mężczyznę, którego kocha...

Historie o dawnym świecie i historie, które ukształtują świat nowy.
Opowieści tych uważnie słucha Czarnobrody, jeden z niewinnych Derkaczan, istot stworzonych po to, by zastąpiły ludzi. Ich prorok, Yeti-Jimmy, zapadł w śpiączkę, wybierają więc sobie nowego bohatera – Zeba, mężczyznę, którego kocha Toby. Same opowieści jednak nie wystarczą, gdy garstka ocalałych musi dać odpór przebiegłym świnionom, napadającym na ich skromny ogród, i zdziczałym, podstępnym paintbólowcom.

Witajcie w świecie niesamowitej wyobraźni Margaret Atwood.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/MaddAddam-p-33333-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/MaddAddam-p-33333-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Zicocu książek: 1640

Co robić po końcu świata?

Państwo pewnie już wiedzą, kto dostał tegorocznego literackiego Nobla – ja jeszcze nie, ale nikogo nie zdziwi chyba fakt, że jak co roku Margaret Atwood znajduje się na szczytach bukmacherskich list. Cykl „MaddAddam” to jedno z jej ważniejszych dokonań, a zatytułowany tak samo trzeci tom stanowi jego domknięcie.

Po „Oryksie i Derkaczu” czytelnik wiedział właściwie, jak doszło do końca świata i co było jego bezpośrednią przyczyną, a także skąd wzięli się ci, którym udało się go przetrwać. „Rok Potopu” skupiał się na krajobrazie przed tragedią – głównie na negatywnych skutkach nieukierunkowanego rozwoju technicznego i niepiętnowanych patologiach społecznych (w tym kluczowej w całej twórczości Atwood przemocy wobec kobiet), czyli pośrednich powodach apokalipsy. Co w takim razie zostało do opowiedzenia w „MaddAddamie”?

Autorka skupia się na dwóch rzeczach: tym, co jeszcze czeka ostatnich ludzi i przeszłości Zeba, jednego z najbardziej charyzmatycznych bohaterów cyklu (opartego o kliszę nieco tajemniczego twardziela, którą Atwood w finale cyklu powoli dekonstruuje). Tych pierwszych fragmentów jest nieco mniej, składają się na konwencjonalną historię, w której dochodzi do ostatecznego starcia między mitycznymi Dobrem i Złem oraz rozliczenia wszystkich rachunków. A wszystko to odbywa się pod płaszczem postapokaliptycznego survivalu – tutaj misje stalkerów i zaradność kucharza mogą decydować o być lub nie być całej miniosady, przynajmniej teoretycznie.

Historia Zeba tworzy natomiast...

Historia Zeba tworzy natomiast dosyć ciekawy mariaż thrillera z biografią. Jego charakterystyczną cechą jest wyjątkowa, komiksowa niemal wyrazistość obrazu, którą Atwood uzyskuje poprzez szybkie tasowanie bardzo intensywnych i zapadających w pamięć epizodów-plansz: trudne dzieciństwo z brutalnym ojcem i kochającym bratem, praca gdzieś na granicy cywilizacji, gdzie spotkać można rozjuszonego niedźwiedzia, ucieczka przed trudną przeszłością w erotyczny półświatek, w końcu czas rozliczeń. Ekologiczne ostrzeżenia, tak częste w „Oryksie i Derkaczu”, zostały w „MaddAddamie” sprasowane do efektownego i chwytliwego wątku brudnych pieniędzy z ropy naftowej, a na pierwszym planie ponownie dominuje to, co było i w „Roku Potopu”: mieszanka seksu i przemocy.

Gdzieś w tle wielkiego hałasu związanego z Zebem toczy się jeszcze jedna mikroopowieść: jej najważniejszą bohaterką jest Toby, a głównym tematem – zmagania z poważnymi wątpliwościami, które przynosi kobiecie nadchodząca starość I nie chodzi wcale o oglądany z bliska koniec świata, z nim bohaterka się pogodziła; jej troski związane są z walką o uczucie ukochanego mężczyzny. Brzmi prosto, sentymentalnie, melodramatycznie? Tak, ale Margaret Atwood nie zwykła skazywać swych bohaterów na banał: na portret psychologiczny niegdysiejszej Bożej Ogrodniczki składa się cała masa detali (wśród nich przede wszystkim trudna przeszłość opisana w „Roku Potopu), dzięki czemu jej motywacje i lęki stają się w pełni zrozumiałe, a związek z Zebem nie kojarzy się z infantylnym romansem. To raczej próba złapania jedynej deski ratunku, kiedy zawodzi dosłownie wszystko, a dryfowania wśród szczątków upadłej cywilizacji utrudniają nie rekiny a inni ludzie. Czasami okazują się bardziej krwiożerczy (jak paintbólowcy), czasami tylko, co w kontekście relacji damsko-męskich kluczowe, młodsi i atrakcyjniejsi (tutaj przykład eksponującej swe wdzięki Lisa Płowego), ale na ich działania uważać trzeba zawsze.

„MaddAddam” to świetne dopełnienie trylogii, która jest prawdziwym majstersztykiem, jeśli chodzi o poziom sequeli – mimo że każda kolejna ze składających się na nią powieści jest inna i daje czytelnikowi zupełnie nową opowieść i, co równie ważne, jakość, to wszystkie współbrzmią we wspaniałej harmonii. Całość stanowi jedno z najważniejszych literackich ostrzeżeń ostatniego piętnastolecia: Margaret Atwood jasno pokazuje, że jeśli nie weźmiemy się ostro do roboty, to czeka nas – w najlepszym wypadku – proteza życia.

Bartosz Szczyżański

Ewa Żelazo | 2018-05-31
Przeczytana: maj 2018

„Ludzie w chaosie niczego się nie uczą. Nie potrafią zrozumieć, co czynią morzu, niebu, roślinom i zwierzętom. Nie dociera do nich, że zabijają wszystko dookoła i że koniec końców zabiją samych siebie. A jest ich tak wielu i wszyscy bez wyjątku w tym zabijaniu uczestniczą, świadomie lub nie. Gdy im się mówi, żeby przestali, nie słyszą.”
Atwood M. , Maddaddam, „Prószyński i Spółka”, Warszawa, 2017, mobi, loc. 74%

To już trzeci i ostatni tom, w którym autorka przybliża obraz postapokaliptycznego świata. Towarzyszymy Toby w jej dalszej podróży, poznajemy historię Zeba, mężczyzny, którego pokochała. Na światło dzienne wychodzą kolejne elementy układanki – okoliczności powstania grupy Maddaddamowców, okoliczności katastrofy, jaką był Bezwodny Potop i dalsze losy bohatera pierwszej części trylogii – Jimmiego – Yeti. Towarzyszymy też Derkaczanom – nowemu gatunkowi, stworzonemu przez Oryks i Derkacza. Jesteśmy tam, gdzie kończy się stary świat a zaczyna nowy. Świat stworzony przez...

Izabela Pycio | 2017-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2017

"Ludzie w chaosie niczego się nie uczą. Nie potrafią zrozumieć, co czynią morzu, niebu, roślinom i zwierzętom. Nie dociera do nich, że zabijają wszystko dookoła i że koniec końców zabiją samych siebie."

Trzeci tom, podobnie jak poprzednie ("Oryks i Derkacz", "Rok Potopu") czyta się wyśmienicie, narracja płynnie i sugestywnie prowadzi po kolejnych rozdziałach, zachwyca niezwykłą wyobraźnią, umiejętnością angażowania czytelnika w przybliżaną opowieść, wzbudzania silnego pragnienia sięgania głęboko do istoty zawartych przekazów, przesłań i ostrzeżeń. Interesujący obraz świata, po głębokiej pandemii, która unicestwiła ludzkość, a była wynikiem destrukcyjnej skłonności gatunku ludzkiego, wyzwolenia podłości, bezmyślności, koncentracji na konsumpcji, swobodnej manipulacji osiągnięciami nauki, obojętności wobec narastających niepokojących sygnałów ze strony nieustannie zatruwanego środowiska naturalnego.

Trylogia skłania do zastanowienia się, dokąd zaprowadzi człowieka świat, w którym...

Wkp | 2017-05-13

PAINTBÓL ŻYCIA

„Oryks i Derkacz”, rewelacyjna powieść otwierająca trylogię „MaddAddam” pozostawiła po sobie bardzo duży niedosyt, książek tak znakomitych bowiem chciałoby się więcej i więcej. Z pomocą przyszła druga część, „Rok Potopu”, jednakże i ona tylko bardziej rozbudziła czytelniczy apetyt, nie kontynuując pierwszego tomu, a opowiadając o innych wydarzeniach dziejących się w tym samym czasie, które przeplatały się z jego akcją. Teraz jednak nadszedł czas na ciąg dalszy obu powieści, a zarazem ich wielki finał – i to finał znakomity, godnie wieńczący tę wspaniała historię.

Nie ma tylko jednej prawdy. Tak samo, jak nie ma tylko jednej opowieści traktującej o konkretnym wydarzeniu. Toby układa jedną historię na potrzeby Dzieci Derkacza, kończącą się w szczęśliwy sposób, drugą, zdecydowanie mniej radosną, dla samej siebie. Dziewczyna razem z Ren ratuje z rąk dwóch paintbólowców Amandę, wiedzą niestety, że pomimo towarzystwa Derkaczan nie mają co liczyć na pomoc z ich strony....

Kasia b | 2017-11-16

Nie zrażajcie się pierwsza częścią - cykl jako całość to arcydzieło! świat nieuchronnie dąży do autodestrukcji - masowo wymierają gatunki zwierząt i roślin, rabunkowo wycinamy lasy i zatruwamy środowisko. Modyfikacje genetyczne, choć mogłyby służyć poprawie sytuacji, jak choćby rośliny nie wymagające pestycydów czy bakterie rozkładające plastik, są wykorzystywane głównie do urozmaicenia i uatrakcyjnienia życia bogatych warstw społeczeństwa. Do tego dochodzi upadek moralności, "bezprawie w świetle prawa", wykorzystywanie dzieci i kobiet. Czy w tej sytuacji zagłada ludzkości to taki zły pomysł???

Ronja | 2015-02-28
Przeczytana: 21 lutego 2015

Przeczytałam "Maddaddama" świeżo po lekturze poprzednich książek z tej serii: "Oryksa i derkacza" oraz "Roku potopu". Spodziewałam się, że w ostatniej części autorka podejmie opowieść w miejscu, w którym skończyły się poprzednie książki. Dwie pierwsze części to historie równoległe, kończące się niemalże w tym samym punkcie. "Maddaddam" co prawda przenosi nas dalej w przyszłość i zaspokaja ciekawość "co się z nimi dalej działo", ale większa część fabuły to retrospektywa, koncentrująca się głównie na postaci Zeba. Odniosłam wrażenie, że autorka lepiej czuje się w świecie już jej dobrze znanym i opisanym, niż prowadząc dalszą akcję. Pomimo to, lektura sprawiła mi mnóstwo przyjemności. Uwielbiam w pani Atwood jej wrażliwość przyrodniczą. Jest też parę momentów bardzo śmiesznych, trochę wzruszenia. W moim odczuciu "Maddaddam" ustępuje poprzednim częściom, pomimo to jest to świetna książka.
Czytałam wywiad z autorką, w którym przyznała, że z racji wieku (73) chyba już nic tak dużego nie...

No i oto ukończyłam trylogię "Maddaddam" Margaret Atwood. Cykl, który okazał się dla mnie dużo bardziej problemowy, niż mogłam przypuszczać, jak również, nie ukrywajmy, dużo słabszy. Po bardzo dobrych "Oryks i Derkaczu" otrzymałam nijaki "Rok potopu", a "Maddaddam"... On plasuje się gdzieś w połowie stawki. Zapraszam na szczegóły.

Ciąg dalszy na:

Jesienna | 2018-11-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2018

Co na plus?
Zeb. Podoba mi się od samego początku. Historia jego "przetrwania" była w tym tomie najciekawsza.
Toby. Prawdopodobnie jedna z moich bohaterek życia. Czytając o niej, zawsze mam przed oczami twarz znajomej, tym bardziej lubię tę postać.
Podobał mi się rownież wątek budowania relacji między nimi.

Co na nie?
Wątek cywilizowania Derkaczan. To nie było przekonujące.
Nie lubię też, gdy akcja przez większość książki toczy się wolno (a nawet bardzo wolno - bo tak moim zdaniem biegnie ta bieżąca odnoga akcji), a na koniec następuje gwałtowne przyśpieszenie, szast prast i po wszystkim. Jeśli "Maddaddam" ma być tylko trylogią, to jestem zawiedziona zakończeniem.

uhuhu | 2018-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2018

Piękne zakończenie cyklu. Ta część bardziej mi się podobała niż nieco słabszy tom 2. Myślę, że kiedyś jeszcze raz sięgnę po całość.

Megajra | 2017-06-05
Przeczytana: 21 maja 2017

Atwood kontynuuje narrację nakierowaną na psychologię człowieka, jego pragnienia, które ewoluują wraz ze zmieniającą się rzeczywistością. Pewne rzeczy jednak pozostają niezmienne – jak chociażby pierwotna potrzeba wyjaśniania prawideł rządzących światem za pomocą opowieści, przekazywanie sobie historii istotnych dla danej społeczności. Atwood niczym Ray Bradbury w "Fahrenheit 451" najpierw dokonuje destrukcji, by następnie udowodnić, że zniszczenie nie może się dokonać, póki istnieje pamięć. W tym przypadku jednak pamięć rozwija się wraz z ludźmi i Derkaczanami, którzy pragną poznać swoje pochodzenie, ale także zapisać własną historię. Rzeczywistość zmienia się płynnie, wraz z nowymi doświadczeniami. Nikt nie pamięta o nieistotnych faktach historycznych – jedynie Toby stara się zapisywać święta, które są dla niej ważnym elementem jej dawnego życia. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że w realiach ukazanych przez Atwood, przeszłość zatrze się szybciej, niż można by się tego...

Ynka | 2018-03-17
Przeczytana: 17 marca 2018

Ostatnia część trylogii znakomicie spina i zamyka cały cykl. Czyta się świetnie - w moim przypadku nawet pomimo tego, że "Oryks i Derkacza" oraz "Rok Potopu" poznawałam lata temu (dopiero niedawno zorientowałam się że istnieje trzecia część - brawo ja ;)). Na wstępie Autorka przypomina nam co działo się w poprzednich książkach, których akcja toczyła się równolegle. "Maddaddam" jest ich kontynuacją, osadzoną w czasie późniejszym.
W tej serii Margaret Atwood jest dla mnie genialną wizjonerką. Nietrudno uwierzyć, że prędzej lub później nasz świat będzie wyglądał właśnie tak, jak świat opisany w tych trzech powieściach...