MaddAddam

Cykl: Maddaddam (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
MaddAddam
Marre

Toby, ocalała ze stworzonej przez człowieka zarazy, która spustoszyła ziemię, opowiada historie. Historie o dawnym świecie i historie, które ukształtują świat nowy. Opowieści tych uważnie słucha Czarnobrody, jeden z niewinnych Derkaczan, istot stworzonych po to, by zastąpiły ludzi. Ich prorok, Yeti-Jimmy, zapadł w śpiączkę, wybierają więc sobie nowego bohatera – Zeba, mężczyznę, którego kocha...

Historie o dawnym świecie i historie, które ukształtują świat nowy.
Opowieści tych uważnie słucha Czarnobrody, jeden z niewinnych Derkaczan, istot stworzonych po to, by zastąpiły ludzi. Ich prorok, Yeti-Jimmy, zapadł w śpiączkę, wybierają więc sobie nowego bohatera – Zeba, mężczyznę, którego kocha Toby. Same opowieści jednak nie wystarczą, gdy garstka ocalałych musi dać odpór przebiegłym świnionom, napadającym na ich skromny ogród, i zdziczałym, podstępnym paintbólowcom.

Witajcie w świecie niesamowitej wyobraźni Margaret Atwood.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/MaddAddam-p-33333-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/MaddAddam-p-33333-1-30-.html

Wkp | 2017-05-13

PAINTBÓL ŻYCIA

„Oryks i Derkacz”, rewelacyjna powieść otwierająca trylogię „MaddAddam” pozostawiła po sobie bardzo duży niedosyt, książek tak znakomitych bowiem chciałoby się więcej i więcej. Z pomocą przyszła druga część, „Rok Potopu”, jednakże i ona tylko bardziej rozbudziła czytelniczy apetyt, nie kontynuując pierwszego tomu, a opowiadając o innych wydarzeniach dziejących się w tym samym czasie, które przeplatały się z jego akcją. Teraz jednak nadszedł czas na ciąg dalszy obu powieści, a zarazem ich wielki finał – i to finał znakomity, godnie wieńczący tę wspaniała historię.

Nie ma tylko jednej prawdy. Tak samo, jak nie ma tylko jednej opowieści traktującej o konkretnym wydarzeniu. Toby układa jedną historię na potrzeby Dzieci Derkacza, kończącą się w szczęśliwy sposób, drugą, zdecydowanie mniej radosną, dla samej siebie. Dziewczyna razem z Ren ratuje z rąk dwóch paintbólowców Amandę, wiedzą niestety, że pomimo towarzystwa Derkaczan nie mają co liczyć na pomoc z ich strony....

Ronja | 2015-02-28
Przeczytana: 21 lutego 2015

Przeczytałam "Maddaddama" świeżo po lekturze poprzednich książek z tej serii: "Oryksa i derkacza" oraz "Roku potopu". Spodziewałam się, że w ostatniej części autorka podejmie opowieść w miejscu, w którym skończyły się poprzednie książki. Dwie pierwsze części to historie równoległe, kończące się niemalże w tym samym punkcie. "Maddaddam" co prawda przenosi nas dalej w przyszłość i zaspokaja ciekawość "co się z nimi dalej działo", ale większa część fabuły to retrospektywa, koncentrująca się głównie na postaci Zeba. Odniosłam wrażenie, że autorka lepiej czuje się w świecie już jej dobrze znanym i opisanym, niż prowadząc dalszą akcję. Pomimo to, lektura sprawiła mi mnóstwo przyjemności. Uwielbiam w pani Atwood jej wrażliwość przyrodniczą. Jest też parę momentów bardzo śmiesznych, trochę wzruszenia. W moim odczuciu "Maddaddam" ustępuje poprzednim częściom, pomimo to jest to świetna książka.
Czytałam wywiad z autorką, w którym przyznała, że z racji wieku (73) chyba już nic tak dużego nie...

artdeco | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Książka zaczyna się bardzo pomocnym podsumowaniem dwóch poprzednich

książek "Oryx & Crake" i "Rok Potopu". Niestety, trzecia część trylogii nie jest tak wciągająca jak poprzednie. Historia jest dość prosta - opowieść o przetrwaniu, ludzkiej sile przeciwko przemocy post-
apokaliptycznych barbarzyńskich gwałcicieli/morderców.

Margaret Atwood jest zbyt dobrą pisarką, aby odłożyć jej książkę na
bok, jej styl jest ciekawy i żywy, a jej poetycki dar jest obecny w
prawie każdym zdaniu, ale brakowało mi jednak w tej książce elementów, które czynią dobry "thriller".

Wg mnie książka "MaddAddam" przeniesiona jest zbyt daleko w fantastykę:
tworzenie nazw i gatunków, sieci fantastycznych stworzeń i ukształtowania świata, które przestały być alegoryczne, a które stają
się coraz bardziej banalne.

Inga | 2016-12-15
Petra | 2014-05-10
parus | 2017-05-28
zlewson | 2017-05-28
Czytamy w weekend

Wreszcie! Wreszcie możemy cieszyć się słoneczną pogodą! Według wszelkich prognoz i przeczuć w najbliższy weekend będziemy mogli czytać w plenerze. By móc jak najwięcej skorzystać z tych pięknych okoliczności przyrody, zawczasu przygotujmy niezbędny ekwipunek i wybierzmy odpowiednią lekturę. Zdradzamy, co część naszej redakcji będzie czytać w weekend, Wy pochwalcie się też!