MaddAddam

Margaret Atwood Cykl: Maddaddam (tom 3) literatura piękna 504 str.
Data 1. wydania:
2013-09-03
Tomasz Wilusz
Prószyński i S-ka
literatura piękna
chaos literatura kanadyjska Nagroda Bookera niebezpieczeństwo postapokalipsa postapokaliptyczny świat samotność śmierć tęsknota walka o przetrwanie wizjoner zagłada

Tomasz Wilusz
Prószyński i S-ka
literatura piękna

Kup książkę

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Co robić po końcu świata?

10 Link do recenzji

najlepsza część trylogii

Tą książką zamknęłam pełną kunsztu literackiego i nieposkromionej wyobraźni Trylogię Margaret A.! Jest to książka, którą na pewno przytoczę podczas rozmów przy jakichś ciepłych napojach w gronie ludzi czytających lub też mniej, by zachęcić ich do zabawy w czytanie antyutopii. Pisarka jest w nich mistrzynią! Już zdobyłam następne jej pozycje, jednak dawkować trzeba...

Trochę irytujące jest, że w tej książce wszyscy się znają i mają jakąś wspólną historię. Tutaj po raz pierwszy bardziej fascynujące jest co się dzieje "teraz" niż kiedyś. Historia kołem się toczy i pytanie czy Derkaczanie (z pismem i mitologią oraz genami ludzi) pójdą tą samą drogą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moim zdaniem ostatnia książka serii to zawsze książka decydująca, to od niej zależy jak będziemy wspominać historie i jak w ogólnym rozrachunku będziemy ją oceniać. "MaddAddam" to bardzo dobra ostatnia część trylogii, większość wątków zostaje wyjaśnionych, relacje pomiędzy bohaterami są ładnie opisane i dowiadujemy się więcej o Derkaczanach, sytuacji na Antwood'owym świecie...

Się rozczarowałam.

bardzo, bardzo, bardzo rozczarowujące. po pierwszym tomie świeżym, ciekawym i bezkompromisowym, już druga część była przegadaną i zbędną opowieścią, natomiast ostatni tom to po prostu stracona szansa. pięćset bitych stron, na przestrzeni których atwood ani nie przedstawia nic nowego, ani nie rozkręca ciekawie fabuły. w rezultacie trylogia ani nie jest zaangażowana we...

W mojej ocenie najmniej udana część trylogii. Akcja rozwija się w irytujący sposób: długie, nudnawe opisy, a potem nagła akcja opisana pokrótce i znów dłużyzna. Niektóre wątki są nielogiczne, a nagromadzenie zbiegów okoliczności tak wielkie, że aż boli.

Dobre, ale ... jakoś to nie mój styl, nie moja półka.

Piękne zakończenie cyklu. Ta część bardziej mi się podobała niż nieco słabszy tom 2. Myślę, że kiedyś jeszcze raz sięgnę po całość.

Co na plus?
Zeb. Podoba mi się od samego początku. Jego historia przetrwania jest najciekawsza.
Toby. Prawdopodobnie jedna z moich bohaterek życia. Czytając o niej, zawsze mam przed oczami twarz znajomej, tym bardziej lubię tę postać.
Podobał mi się rownież wątek budowania relacji między nimi. Cieszę się, że przeskoczyli przez to ognisko.

Co na nie?
Wątek cywilizowania...