Polityka i namiętność

Wydawnictwo: Muza
9788373198258

Polityka i namiętność to zbiór eleganckich w stylu i wyrafinowanych esejów poświęconych współczesnej teorii liberalnej. łącząc głęboką wiedzę z praktyczną mądrością, wybitny filozof polityki, Michael Waizer, nie tytko poddaje krytyce tę teorię, lecz także przedstawia sposoby, dzięki którym można by dokonać jej rewizji. Liberalizm musi zacząć wspierać emancypację najbardziej dyskryminowanych grup społeczeństwa. Należy je wspierać, a nie zostawiać własnemu losowi. Choć wydaje się to zaprzeczeniem idei liberalnej, Waizer uważa, że dla właściwego funkcjonowania współczesnych systemów demokratycznych konieczne jest nie porzucenie, ale pogodzenie teorii liberalizmu z egalitaryzmem. A ten postuluje aktywny udział państwa w życiu jednostki, tak aby zachować najlepsze cechy obu systemów.

Rezy | 2011-07-22
| 2010-08-29