Moralne maksimum, moralne minimum

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Thick and Thin: Moral Argument at Home and Abroad
filozofia, etyka
Jezier

'Książka Michaela Walzera mówi nam o tym, że aby przekroczyć granicę między jedną a drugą kulturą, a nawet między mną a tobą, Czytelniku, należy zeszczupleć. Wcześniej jednak należy przestać się bać własnej wagi. Historia liberalizmu to zdaniem Walzera historia odchudzania się na siłę. Przynajmniej od Immanuela Kanta filozofowie próbowali wymyślić zasadę sprawiedliwości, która połączy nas jedną, choćby szczupłą, ideą uniwersalną. Walzer sądzi, że taka perspektywa nie istnieje. Póki ludzkość ma jednynie wspólną historię, a nie ma wspólnej tradycji, nawet najtęższa głowa nie wymyśli żadnego moralnego esperanto, które posłuży wszystkim za zasadę sprawiedliwości.'

Sławomir Sierakowski, fragment wstępu

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2012

źródło okładki: Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2012

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!