Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Domostwo błogosławionych

Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
The Habitation of the Blessed
Kjarik

Oto historia miejsca, które nigdy nie istniało: królestwa Jana Prezbitera, utopii opisanej w anonimowym dwunastowiecznym dokumencie, który poruszył wyobraźnią średniowiecznego świata i sprawił, że setki zagubionych dusz ruszyło odkryć jego sekrety, inspirując przez wiele wieków odkrywców, misjonarzy i królów. A gdyby tak to wszystko było prawdą? Gdyby istniało takie miejsce i pewnego razu biedny, załamany kapłan natrafiłby na jego granice i odkrył nie chrześcijański raj, ale kraj gdzie wszystko jest możliwe, nieśmiertelność jest na wyciągnięcie ręki, a zachodni świat to nic innego jak niewyraźny i odległy sen?
Brat Hiob z Lucerny wyrusza jako misjonarz w himalajskie ostępy w przeddzień XVIII wieku i odkrywa wioskę, która strzeże cudownego drzewa, rodzącego książki zamiast owoców. Te dziwne księgi przedstawiają historię królestwa Jana Prezbitera i Hioba ogarnia obsesja na punkcie zawartych w nich opowieści. „Domostwo błogosławionych” prezentuje fragmentaryczne relacje znalezione w tych żywych tomach, ukazujące życie księdza imieniem Jan i historię jego dojścia do władzy w tym kraju niemożliwych bogactw. Opowieść Jana przeplata się z wyznaniami jego żony Hagii, blemijki, bezgłowego stworzenia, które ma twarz na piersi oraz czułymi, zdobnymi historiami dla dzieci opowiadanymi przez Imtithal, piastunkę rodziny królewskiej. Nowa wizja legend o Janie Prezbiterze nominowanej do nagród Hugo i Word Fantasy Catherynne M. Valente to oszałamiający majstersztyk.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

BlueCarmen | 2018-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Opowieśc o tęsknocie, marzeniu i pragnieniu to w wykonaniu Valene małe arcydzieło. Określenie "małe" tyczy się tylko i wyłącznie niewielkiej i wręcz zasmucającej objętości książki. Natomiast historia o Janie Prezbiterze, jego wierze i poszukiwaniach oraz niesamowitych światach, jakie przemierza to niemalże doskonała baśń dla dorosłych. Nie wiem, co Valente ćpa, ale musze się dowiedzieć i też zacząć brać. Poetyckość języka zapiera dech, poprwadzenie fabuły wyciska łzy z oczu, subtelność świata i bohaterów zachwyca, a autorka popisuje się niesamowitą wręcz wyobraźnią. Valente w przypadku elegii o Janie Prezbiterze czerpie z zasobów biblijnych treści i w nowe szaty ubiera przypowieści i wątki, które znamy wszyscy. Jestem zachwycona jej twórczością, wiem, że wrócę do niej nie raz i na pewo odkryję jeszcze mnóstwo treści w tych jej cienkich książkach. Tak, dziewiątka, bo Domostwo błogosławionych jest za krótkie i ja się na to nie godzę...

Yuuki | 2018-12-06
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Bardzo trudno ocenić mi tę książkę. Z jednej strony język powieści,zróżnicowanie narracji, przepiękne opisy i przebogata wyobraźnia autorki zasługują na największe uznanie, z drugiej zaś fabuła nie prowadzi nas do konkretnego rozstrzygnięcia, pozostawia wielki niedosyt.Domostwo błogosławionych jest niewątpliwie dziełem ciekawym i wartym uwagi, ale raczej dla wytrwałych i ciekawych niecodziennych wrażeń czytelników. Fantastyczny świat przedstawiony, pełen absurdów i dziwów w połączeniu z problematyką wiary i poszukiwania własnej tożsamości czy to społecznej czy religijnej nie są łatwo strawne, choć niezaprzeczalnie przepyszne dla zmysłów - zupełnie jak owoc spożyty przez książkowego Hioba.

Mecha_Kulturacja | 2018-11-13

Karty Domostwa błogosławionych wypełnione są cudami po brzegi, ale nie pozostają jedynie formalną zabawą, czarującą obrazkami i przebogatą wyobraźnią. Pod warstwą erudycyjnych popisów kryje się też głębsza opowieść o obsesji, kryzysie wiary i spojrzeniu na samego Boga. Całość jest przepięknie napisana i zachwyca bogactwem stylu i języka. To fascynująca podróż, którą można sobie dawkować na długie jesienne wieczory.

MałySuseł | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Domostwo błogosławionych jakoś mnie nie urzekło. Owszem doceniam pomysł na książkę, w tym i pomysł na jej narrację, ale nie jestem w stanie wskazać żadnego elementu, który by mnie w niej zachwycił.

Na wielki plus projekt okładki.

Irulan | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018