Epoka diamentu

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: Mag
The Diamond Age
Mariusz

Kiedy John Hackworth po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa, nawet nie zdawał sobie sprawy, co zapoczątkował i w jak gęstą sieć intryg się wplątał. W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdzie domowe kompilatory materii potrafią stworzyć niemal każdy żądany przedmiot, rozwój techniki determinuje los jednostki. O sile decyduje przynależność do grupy i umiejętność szybkiego reagowania na nadarzające się okazje. Ale świat ten skazany jest na zagładę. Jego przyszłość znalazła się w rękach małej dziewczynki, która przypadkowo weszła w posiadanie pewnej wielce istotnej księgi...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: https://www.mag-sklep.pl

CorvusCorax | 2019-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 września 2019

Obraz ludzkiej postcywilizacji będącej na progu przełomu technologicznego, który ma potencjał wpłynąć kompleksowo na formę wszystkich relacji międzyludzkich. Jednak Stephelson nie próbuje ukazać na wizji co i jak to będzie po tym przełomie, a na mechanizmach do niego prowadzących oraz go realizujących. Za główne koło zamachowe tych zmian autor odbiera tutaj nanotechnologie drenującą wszystkie płaszczyzny ludzkiej działalności starając się ich plastycznym tworzywem. Dotyczy to również informatyki, która w tej powieści nie przyjmuje świadomej i złośliwej formy sztucznej inteligencji, a obiera wizję, w której centralną osią jest ludzki umysł, choć niekoniecznie w świadomej odsłonie. Natomiast w warstwie fabularnej powieści jest prowadzona wielowątkowymi torami, które ostatecznie przenikają się oraz uzupełniają. Spoiwem jest tutaj charakterystyczny styl narracji autora niepozbawiony elementów groteski czy surrealizmu tworząc solidny przyczółek dla świeżej literackiej ścieżki, którą...

hiperartur | 2019-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Siłą tej książki jest ukazanie spójnego nowego świata, przerażającego dziwnego ale ciekawego. I jego transformacji...

SuperIza | 2019-06-23
Na półkach: Przeczytane, Mam!

Oceniam wydanie pod tytułem "Diamentowy wiek".
Książka jest skomplikowana i wymaga od czytelnika skupienia oraz łączenia faktów. Jest trochę jak splątany łańcuszek - frustrująca, ale kiedy uda nam się rozwiązać supełek - nagradza. Często potrzebowałam przerw, ale wciąga na tyle, że nie mogłam na długo jej porzucić. Na pewno nie jest szablonowa, a sam ten fakt uważam sprawia, że jest godna polecenia.
Ps. Inna niż 7ew. Lepsza!

Rafał | 2019-05-28
Przeczytana: 27 maja 2019

"Epoka diamentu", zdaje się być czymś więcej niż opowieścią o syntetycznym elementarzu. Trudno to nawet sprecyzować, gdyż dzieje się na przestrzeni lat dotykając związanych z opowieścią bohaterów. Nie warto nawet ukrywać, że to jest książka dość trudna w odbiorze, co prawda to nie jest poziom Petera Wattsa, ale jednak nie czyta się tego wertując kartki, ba, niejednokrotnie nawet trzeba się cofnąć i przeczytać coś 2 razy. Neal miesza style i konwencje, czerpie pełnymi garściami z wysokorozwiniętej techniki, a jednocześnie jest taki "oldskulowy". Całość niby dzieje się w przyszłości, ale w niektórych miejscach czas jakby się cofnął. Nie pomaga terminologia w stosunku do rzeczy, które jeszcze nie powstały, a których charakterystyka nie jest do końca jasna.
Poziom zainteresowania fabułą skacze przez całą książkę, denerwując przy tym niemiłosiernie, ponieważ nie da się czytać bez końca o rzeczach, które ciężko jest sobie nawet wyobrazić.
Są jednak momenty, w których nie da się...

Elen | 2019-05-21

Zawiodłam się. Świetnie zapowiadający się tytuł ze zmarnowanym potencjałem, niestety.

coraloft | 2019-05-11
Przeczytana: 11 maja 2019

Nie nie nie! Pseudointelektualne - pseudoneo - technologiczne podrygi z fabułą łączącą przeraźliwie nudny sposób pisania z przeraźliwie nieciekawie skomponowaną opowieścią w opowieści. Jeżeli chcecie marzyć żeby książka się skończyła i chcecie żałować, że kiedykolwiek powstała, koniecznie po nią sięgnijcie.

Haspis | 2019-05-04

b. ciekawa i jako wizja ewentualnego rozwoju świata i jako rozwój osobowy postaci, zwłaszcza dziewczynki

baszar | 2019-05-03
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2018
Przeczytana: 26 września 2018

Po zgrabnym początku książka robi się miejscami ciężka i trudna. Jednak osobiście przypadła mi do gustu. Może nie tak bardzo jak typowo s-f 7Ew, jednak ciekawie wymyślony i spójny świat wynagrodził dłużyzny.

Jola | 2019-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wyd. MAG
Przeczytana: 22 marca 2019

Lubię hard sci-fi, takie prawdziwie science, bazujące na nauce i technice. Jednocześnie mam też zacięcie humanistyczne, a więc wplatanie w książkę wątków filozoficznych czy socjologicznych należy do motywów, które najbardziej lubię w swoich lekturach. W teorii "Epoka diamentu" spełnia wszystkie te wymagania i powinna trafić w moje gusta; przez moment nawet czytałam powieść Neala Stephensona z zapartym tchem. Im bliżej końca jednak, tym mój zapał opadał. Co zatem poszło nie tak?

Na początek wszystkim, którzy boją się sięgnąć po tę powieść ze względu na dużo technicznych szczegółów, powiem szczerze, że ja wcale tego nie odczułam. O wiele bardziej skomplikowane i szczegółowe są powieści Grega Egana czy Williama Gibsona. W "Epoce Diamentu" jest kilka nowych pojęć i idei, które czytelnik musi sobie przyswoić, ale to nie jest tak, że autor zarzuca czytelnika coraz to nowymi wynalazkami. Użycie motywu maszyny Turinga wydało mi się zaś banalne i oklepane, koncepcja ta jest już bowiem...

Aleksandra | 2019-03-20

Twórca „Ilustrowanego elementarza Młodej Damy” traci jeden egzemplarz (nielegalnie skopiowany), który trafia do żyjącej na Terytoriach Dzierżawionych dziewczynki - Nell.

I to chyba tyle z opisu fabuły, bo boję się zbyt dużo napiszę, więc tyle musi wystarczyć.

Trochę ciężko mi się zaczynało tą książkę, ponieważ jest wiele trudnych wyrazów (jak dla mnie) na początku. Jednak z każdą kolejną stroną było coraz lepiej.

Książka bardzo mi się podobała, chociaż było kilka rzeczy, które mi się nie podobały, np nie wiadomo co się stało z niektórymi bohaterami. Może to nie jest jakoś bardzo ważne, ale ciekawi mnie co się z nimi stało.