Caraval. Chłopak, który smakował jak północ

Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Cykl: Caraval (tom 1)
Wydawnictwo: Znak Literanova
Caraval
LayshaSky

Scarlett i Tella całe życie spędziły na maleńkiej wyspie. Ich okrutny i wpływowy ojciec zaaranżował już dla Scarlett małżeństwo. Oznacza to, że jej tragiczny los jest przesądzony, a dziewczyna nigdy nie weźmie udziału w Caravalu, dorocznej grze, w której stawką jest spełnienie marzenia. Jednak szczęście niespodziewanie się do niej uśmiecha. Scarlett wraz z Tellą mają być gośćmi honorowymi mistrza ceremonii, tajemniczego Legendy. Dziewczyny widzą w tym szansę na uwolnienie się spod władzy despotycznego ojca. Ich sprzymierzeńcem zostaje przybyły zza morza Julian. Choć Scarlett początkowo nie podoba się jego towarzystwo, stopniowo ulega jego urokowi. Jednak szybko okazuje się, że Legenda uprowadza Tellę, a jej odnalezienie jest przedmiotem gry.

Czy Scarlett wygra i uratuje siostrę? Czy zainteresowanie Juliana jest prawdziwe, czy stanowi tylko element gry?

źródło opisu: http://www.empik.com/caraval-chlopak-ktory-smakowa...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/caraval-chlopak-ktory-smakowa...»

Mollinka_90 | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Kiedy dostałam tę książkę w prezencie, nie sądziłam, że mi się spodoba. Okładka zapowiadała młodzieżówkę, opis - fantasy, a za obydwiema rzeczami nie przepadam. Niemniej jednak każdy lubi odrobinę magii w codziennym życiu, więc okładkowa zapowiedź udziału w grze rozgrywającej się w krainie fantazji Mistrza Legendy jednak mnie skusiła.

Caraval to gra odbywająca się na Wyspie Snów. Rozgrywka, której zwycięzca ma prawo spełnić swoje najskrytsze marzenie. Marzeniem Scarlett i Donatelli Dragny jest uwolnienie się spod władzy despotycznego ojca. Pierwsza z nich chce tego dokonać przez małżeństwo z tajemniczym hrabią, którego zna tylko korespondencyjnie, druga pragnie uciec pierwszym lepszym statkiem z przystojnym żeglarzem. Obydwie od dzieciństwa znają legendę Caravalu, dzięki opowiadaniom babki, a w tym niezwykłym wydarzeniu upatrują swojej szansy na wolność i szczęście.

Wkrótce przed datą zaślubin, Scarlett otrzymuje zaproszenie od samego Mistrza Gry do udziału w tegorocznej edycji...

Przebudzona | 2017-03-21
Przeczytana: 17 marca 2017

Ha! Choć raz udało mi się przeczytać nowiutką powieść fantastyczną przed obejrzeniem ekranizacji.

Gdy tak sobie szukałam książek na prezent urodzinowy. Ta akurat mi mignęła przed oczami i dzięki tej PRZEPIĘKNEJ OKŁADCE zainteresowałam się nią bliżej, a gdy przeczytałam, że będzie jej ekranizacja to już moja determinacja bardziej wzrosła, bo tym razem chciałam być wśród pierwszych czytelników, a nie na szarym końcu, bądź jako odbiorca filmu. I tak to jestem :) Jupi!!!

Naprawdę zawdzięczam wiele tej książce, bo dzięki niej OTWORZYŁAM się na ŚWIAT MAGII i zapragnęłam więcej powieści z gatunku fantastyki młodzieżowej (A co! Odmłodzę się troszku ;) Pomogło także to, że razem z mężem i córeczką odświeżamy i oglądamy Harrego Pottera do snu ;), więc jak najbardziej byłam już "natchniona" klimatycznie.

A co do samej powieści to blurb ma świętą rację ŁATWO SIĘ ZATRACIĆ i ZAPOMNIEĆ, ŻE TO "TYLKO" GRA! :D

A przepiękne, romantyczne opisy dodają UROKU I DUSZY powieści. I żeby nie skłamać,...

Martyna | 2017-03-02

"Smakował jak północ i wiatr..."
Szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak smakuje północ. Albo wiatr. Ale chyba całkiem nieźle 😀
Nie wiem co napisać o tej książce. Na pewno to, ze bardzo mi się podobała.
Jest tak dziwna i inna, że wolałabym nie zagłębiać się w szczegóły aby nie popsuć prZez przypadek komuś zabawy. Magiczny świat Caravalu jest niesamowity. Fikcja miesza się z rzeczywistością, prawda z kłamstwem, niczego nie możesz być pewny. I musisz pamiętać - To tylko gra. Nic nie jest prawdą. Ale czy na pewno?
Czytając Caraval zaglebilam się w jego świecie. I zachwyciłam się nim. Jestem pod dużym wrażeniem tej książki i z niecierpliwością czekam na następna część. Każdemu gorąco polecam

Moya | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Książka wzbudziła we mnie mieszane uczucia...z jednej strony fajna a ż drugiej dość przeciętna.
Akcja toczy się na pewnej wyspie gdzie toczy się gra o spełnienie swego marzenia.
Bohaterkami są dwie siostry- Scarlet (ta rozsądna) i Tella (ta bardziej odważna).
Gdy dziewczęta docierają na wyspę jeszcze nie wiedzą, że ta rozgrywka wciągnie je bardzo osobiście...bowiem jedna z nich zniknie.
Czy uda nam się przewidzieć koniec tej książki... czy będzie tzw "happy end"? ...odpowiedzi na te i inne pytania są na ostatnich kartkach tej książki ;)

Priada | 2017-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2017

Pierwsze wrażenie,to bardziej dorosła wersja Alicji w krainie czarów.
Zaczyna się niepozornie od spotkania dwóch sióstr przy skladzie rumu gdzie to jedna zajeta jest bliższym poznawaniem osobnika płci męskiej.
Dziewczęta chcą dostac się do słynnej zabawy okraszonej magia.....i w końcu tak się staje.
Ksiazka pelna niedopowiedzeń jednaj ciekawa z tak zwanym CDN 😊

Gąska | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Nie powinnam zaczynać recenzji od zachwytów nad przepiękną okładką, w końcu to nie ona jest najważniejsza w książce, ale wprost nie mogę się powstrzymać. Jej tajemniczy klimat nie zdradza co znajdziemy w środku, ale zdecydowanie pobudza wyobraźnie. Kobieta w białej sukni przedzierająca się przez mrok wręcz zachęca do zabawy.

Scarlett i Tella – główne bohaterki „Caraval. Chłopak, który smakował jak północ”, wychowywane przez brutalnego, apodyktycznego ojca, całe życie marzą o ucieczce z wyspy i udziale w enigmatycznej, zagadkowej grze, której wygraną jest spełnienie jednego życzenia. Po wielu listach do tajemniczego Legendy, w końcu udaje im się uzyskać zaproszenia. Scarlett nie wie, że zamiast przyglądać się rozgrywkom, sama będzie musiała wziąć w nich udział, a przedmiotem gry będzie odnalezienie Telli. Ich sojusznikiem staje się pewny żeglarz, którego intencji do końca nie mogą odgadnąć.

Moim pierwszym spostrzeżeniem było to, iż książka przypomina połączenie „Alicji z Krainy...

izabela81 | 2017-02-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 05 lutego 2017

"Zanim zatracisz się w magicznym świecie Caravala, zapamiętaj: TO TYLKO GRA!"

To, co przyciągnęło mnie do tej książki, to jej okładka, która zawładnęła mną do reszty. Jest tajemnicza, klimatyczna, trudno oderwać od niej wzrok. A co kryje się w środku?

Scarlett i Tella - główne bohaterki, a zarazem siostry, całe życie spędziły na małej wyspie. Ojciec zaaranżował małżeństwo starszej córki z hrabią, którego imię ma poznać dopiero w dniu ślubu. Niepojęte? A jednak. A czym jest tytułowy Caraval? To doroczna gra, w której stawką jest spełnienie marzenia. Siostry marzą, aby uciec z wyspy i wzięciu udziału w grze. Pewnego dnia Scarlett otrzymuje list i trzy zaproszenia na grę. To dla sióstr doskonała okazja uwolnienia się od despotycznego ojca. Ich sprzymierzeńcem okazuje się być tajemniczy żeglarz Julian. Jaką rolę odegra Julian? I czy Scarlett wygra i uratuje siostrę?

"Dla Telli jednak zrobiłaby wszystko, nawet gdyby musiała zrezygnować z realizacji największego...

tajemniczeksiazki | 2017-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2017

W ubiegłym tygodniu otrzymałam niespodziewaną przesyłkę od Wydawnictwa OMG Books, w której to znalazłam najnowszą powieść Stephanie Garber pt "Caraval. Chłopak, który smakował jak północ". Właśnie dziś jest jej premiera, dlatego też postanowiłam w kilku słowach opisać tutaj tę powieść.

Stella i Donatella to dwie nastoletnie siostry, które całe swoje życie spędziły na wyspie, wychowywane pod czujnym i surowym okiem ich ojca. Od dziecka ich corocznym marzeniem jest udział w magicznej i tajemniczej zabawie Caraval, dzięki której mogłyby spełnić swoje marzenia. Los w końcu uśmiecha się do nich i sprawia, że dziewczyny dostają zaproszenie jako goście honorowi, poprzez co będą mogły wziąć udział w zabawie i w jednej chwili odmienić swoje życie. Jak to jednak w życiu bywa wszystko w szybkim czasie zaczyna się komplikować. Nastolatki szybko przekonują się, że gra ta to nie tylko świetna zabawa, lecz przede wszystkim wiele niebezpieczeństw i tajemnic, z którymi nie do końca będą umiały...

Chodząca-Parodia | 2017-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2017

Caraval to tylko gra. Podobno. Potrafi namieszać w głowie, pozwoli się rozerwać a nawet spełnić życzenie. Jednak jaki dla mnie jest "Caraval"?

Ta książka na pewno ma cudowny klimat. Podoba mi się pomysł na świat przedstawiony, który jest magiczny, ulotny, zupełnie oderwany od rzeczywistości. Gdybym znalazła się w tym świecie, na pewno sprzedałabym kilka swoich sekretów, by w pełni korzystać z uroku tej gry.

Jednakże taki piękny obraz może zostać zniekształcony przez postaci, które swoim sposobem myślenia załamują człowieka. Konkretnie chodzi mi o dwie siostry, Scarlett i Tellę, których postępowanie jest zupełnie pozbawione logiki.

Spójrzmy na Scarlett, która postanowiła wziąć udział w grze, ale nie zapoznała się uprzednio z zasadami Caravalu bądź nie potrafiła ich przyswoić, bo myślami była zupełnie gdzie indziej. Uważam, że wypadałoby przygotować się na coś, w czym bierze się udział, ale najwidoczniej to tylko moje myślenie. Wracając do marzeń Scarlett, chciałabym wyjaśnić,...

Milena | 2017-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 marca 2017

Co mnie skusiło po sięgnięcie po tą pozycję?
Okładka. Zdecydowanie skutecznie przyciągnęła moją uwagę w księgarni.
Popularność. O tej książce jest pełno informacji na blogach. Choć opinie są czasem podzielone.

Caraval to wydarzenie, gdzie magia jest obecna pod każdą postacią, a nic nie jest takie jak nam się wydaję. I co najważniejsze, lepiej jest nikomu nie ufać. Caraval to gra, gdzie każdy chce wygrać różnym kosztem.
W lutym to szczególnie na tą książkę wyczekiwałam i teraz jak już jestem po jej lekturze mam uczucie, że chyba miałam jej zupełnie inne wyobrażenie.

Scarlett jako mała dziewczynka słuchała opowieści o Legendzie, które opowiadała jej babka. Później co rok piszę do niego listy z prośbą o przyjechanie. Kiedy dziewczyna jest już dorosła, a jej ślub z niepoznanym Hrabią ma się odbyć już niedługo, dostaję list od samego Legendy, z zaproszeniem na Caraval.

"Caraval" to lekka historia, w której pełno zwrotów akcji. Autorka przez całą książkę podaje nam tropy, które...