Caraval

Okładka książki Caraval Stephanie Garber
Okładka książki Caraval
Stephanie Garber Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Caraval (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2017-01-31
9788367195195
Mateusz Borowski
Inne

Książka jest dosyć zawiło zapisana, co sprawia pewne kłopoty w odnalezieniu się czasami w akcji. Po mimo tego treść jest przyjemnie tajemnicza i tworzy wręcz magiczny klimat.

1 część jak i cała seria PRZECUDOWNA. Książka przeznaczona jest dla każdego kto lubi tajemnice, gry, intrygi, kłamstwa i romans. A w tej książce tego nie zabraknie jak i dostaniemy znaaacznie więcej!
Jest co prawda naspisana dość prostym językiem typowego YA ale absolutnie nie ujmuje z historii jaką przeżywamy wraz z siostrami.

(nawet jeśli Caraval Ci sie nie spodoba, to daj szanse 2 i 3 część, moim zdaniem można zacząć od Legendy, znając tylko zarys 1 książki)
Uwierzcie warto!

(nawet jeśli Caraval Ci sie nie spodoba, to...

ᴄᴀʀᴀᴠᴀʟ ᴛᴏ ᴄᴏś ᴡɪęᴄᴇᴊ ɴɪż ᴛʏʟᴋᴏ ɢʀᴀ ᴄᴢʏ ᴘʀᴢᴇᴅꜱᴛᴀᴡɪᴇɴɪᴇ ᴛᴇᴀᴛʀᴀʟɴᴇ...
--------------

"Caraval" to pierwszy tom cyklu o tej samej nazwie [Caraval] autorstwa Stephanie Garber.

Ta historia jest tak pokręcona... sama nie wiedziałam, co jest prawdą, a co nie. Przez co jeszcze bardziej chciałam (musiałam) się dowiedzieć co będzie dalej. Czy to, co było dla mnie fikcją, było nią również dla bohaterów? Autorce udało się uzyskać niepowtarzalny klimat, iluzja...magia... Wypadło fajnie! 👏
CARAVAL to taki (trochę) powiew świeżości, coś innego, zaskakującego. Przynajmniej dla mnie. 😉 Może wątek romantyczny mało rozbudowany jednak patrząc na całokształt, wypadło dobrze!

#caraval to jedna z tych historii, o których słyszałam sporo dobrego. Czy spełniła moje oczekiwania?
Muszę powiedzieć, że w sumie to tak.
Stephanie Garber, ma ciekawy styl i lekkie pióro. Sam pomysł na fabułę również przypadł mi do gustu. Choć nie będę ukrywała, że brakuje mi jeszcze większej dawki magi i rozszerzenia wątku romantycznego... No ale to dopiero pierwszy tom, a jeszcze wiele przede mną. Jestem nastawiona pozytywnie i zdecydowanie planuje czytać dalej.

Dodatkowo dużym plusem dla całości okazała się trudna relacja sióstr Dragna z ich ojcem. Dysfunkcyjna rodzina i Ojciec tyran, który rządzi twardą ręką... Temat wcale nie łatwy, a jednak opisany w ciekawy sposób.

ᴄᴀʀᴀᴠᴀʟ ᴛᴏ ᴄᴏś ᴡɪęᴄᴇᴊ ɴɪż ᴛʏʟᴋᴏ ɢʀᴀ ᴄᴢʏ ᴘʀᴢᴇᴅꜱᴛᴀᴡɪᴇɴɪᴇ ᴛᴇᴀᴛʀᴀʟɴᴇ...
--------------

Książka z serii młodzieżowych, ale dałam się porwać tej historii. Powieść o siostrzanej więzi, strachu, trudnych wyborach, odwadze i miłości. Autorka stworzyła niezwykły świat, w którym gra miesza się z rzeczywistością.

Dla mnie to prawdziwa BOMBA! :) Idealna dla osób kochających fantasy z mnóstwem tajemnic, intryg i klimatu gry.

Poznajemy dwie siostry Scarlett i Donatellę, które żyją pod opieką okrutnego ojca. Scarlett pisała listy do Legendy, mistrza Caravalu z prośbą by przyjechał do nich na wyspę i dziewczyny mogły wziąć udział w grze. Niestety każdy z listów pozostawał bez odpowiedzi, aż do czasu kiedy najstarsza z sióstr miała wyjść za mąż.. Otrzymały trzy zaproszenia na tajemniczy Caraval. Gdy docierają do tajemniczego miejsca Tella znika. Scarlett będzie musiała podjąć ryzykowne decyzje, czy gra w Caravalu całkowicie ją pochłonie? Czy wszystko, co się dzieje to fikcja?

Każda z sióstr jest zupełnie inna. Scarlett rozważna, pragnąca tylko bezpieczeństwa dla Telli. Natomiast Donatella spontaniczna, chce czerpać z życia garściami, chwilami egoistyczna. Polubiłam obydwie!
Postać Mistrza Legendy jest niezwykle intrygująca, czekałam z niecierpliwością aż się pojawi.

Dostajemy wątek miłosny z motywem enemies to lovers. Między Scarlett a Julianem aż wrzało. Julian był bardzo ciekawą i tajemniczą postacią. Ukazaną mamy relacje sióstr oddaną, wskoczą za sobą w ogień.

Historia tak mną zakręciła, że pogubiłam się całkowicie co jest prawdą a co kłamstwem. Manipulacje, oszustwa wylewały się od innych uczestników. Pojawiające się listy były niesamowicie fajnym pomysłem. W książce są krótkie rozdziały, dzięki którym przyjemniej się ją czyta. Dzięki pojawiającym się opisom mogłam sobie idealnie wyobrazić jak wyglądają postacie i otoczenie. Wciągnęłam się w historię, nie mogąc się oderwać nawet na chwilę. Do tego jest to co kocham w książkach czyli mapka!

Od razu biorę się za kolejny tom!

"Caraval" to nie tylko część mojego wyzwania na ten rok, ale też książka, którą chciałam przeczytać już... w czasach, gdy istniało tylko pierwsze wydanie. Pamiętam jednak, że musiałam mieć chyba 12 lat i książka nie przeszła kontroli rodzicielskiej. Teraz jednak rozpoczęłam tę serię już po jej wznowieniu (z ładniejszą okładką) i... Wiedziałam, że to coś dla mnie!

Początek nie był bardzo porywający. Akcja potrzebowała trochę czasu, żeby się rozkręcić. Choć zajęło to około 100 stron, to ani przez chwilę nie miałam myśli, że ta książka mi się nie podoba. Byłam cierpliwa i ta cierpliwość mi się opłaciła - Caraval mnie wciągnął. Ta historia ma w sobie magię i tajemniczość, swój własny klimat. Nie brakowało tu odrobiny mroku, a czasem czaru niczym brokat.

Scarlett może nie jest bohaterką przebojową ani bardzo odważną. Ale naprawdę ją polubiłam. Pragnie bezpieczeństwa dla siebie i swojej siostry, a Tella jest dla niej ważniejsza niż ona sama. Choć sama Tella niezbyt przypadła mi do gustu. Być może to dlatego, że jest ona zupełnym przeciwieństwem Scarlett, z którą mogę się utożsamić. Widać też, że Scarlett zmienia się wraz z kolejnymi dniami Caravalu - podejmuje ryzyko, staje się odważniejsza i nie zamierza się poddać bez walki!

Istotny jest tu wątek miłosny i przyznaję, że byłam go bardzo ciekawa. Mamy tu motyw enemies to lovers albo raczej hate-love, motyw kłamstw i pół-prawd. Czy wyszło dobrze? Oczywiście! Między Scarlett a Julianem iskrzyło, wyraźnie wyczuwalna była chemia między nimi. Sam Julian był bardzo intrygującą postacią, ale wraz ze Scarlett stworzył fantastyczną mieszankę.

Styl był naprawdę przyjemny, a przy okazji oryginalny pod tym względem, że Scarlett opisuje wszystkie swoje emocje kolorami. Nigdy się z czymś takim nie spotkałam. Akcja rozkręcała się powoli, choć nie trwała bardzo długo, bo zaledwie parę dni. Z każdym rozdziałem rosło napięcie, by wreszcie wystrzelić pod sam koniec niczym fajerwerki! A zwroty akcji? Zupełnie się ich nie spodziewałam! Jedyne, co mogę zarzucić, to fakt, że dopiero w trakcie Caravalu dowiadywałam się więcej na temat tego, na czym polega. Z początku wszystko było dla mnie niejasne, przez co czułam lekką dezorientację.

Na pewno będę kontynuować serię, bo już pierwszy tom uważam za świetny! Co prawda w drugiej części główną postacią ma być chyba Tella, ale jakoś to zniosę. A jak oceniam "Caraval"? Dostaje on ode mnie ostatecznie 9/10 i liczę, że kolejne tomy będą równie dobre. Książkę obecnie poleciłabym osobom około 13+.
TW: Śmi€rć, prz€moc w rodzinie

Początek...

Strasznie się nudziłam na początku, ale pod koniec... uwielbiam! Niejednokrotnie się wzruszyłam. Co prawda nasza kochana Karmazynka mnie irytowała, ale za to Julek i jej siostra oddawali.

Powoli się wgryzałam, ale później cała seria pochłonęła mnie na maxa.

Powoli się wgryzałam, ale później cała seria pochłonęła mnie na maxa.

Nie rozumiem, ale julian był seksi

Nie rozumiem, ale julian był seksi

"Caraval" - książka, która skradła mi serce w 100%!!! Nie będę owijać w bawełnę, moja ocena 10/10! Żałuję, że nie poznałam tej serii wcześniej, bo jest absolutnie CUDOWNA! Poznamy w tej historię Scarlett i Donateli, które są córkami gubernatora. On jest okrutnym ojcem: często manipuluje córkami i krzywdzi ich fizycznie za każde nieposłuszeństwo. Przez siedem lat, Scarlett pisała listy do Legendy, mistrza Caravalu z prośbą by przyjechał do nich na wyspę i dziewczyny mogli wziąć udział w grze. O Caravalu chodzą legendy, spowite tajemnicą. Kiedy dziewczynki byli mali, babcia często opowiadała o pewnym czarodzieju o imieniu Legenda, który stworzył magiczną grę tak unikatową, że nic innego nie może porównać się z tym wydarzeniem. To coś jak teatralne przedstawienie, w którym biorą udział gracze i walczą o magiczną nagrodę. Żadnego razu Scarlett nie dostała odpowiedzi od Legendy, aż do tej pory...tuż przed jej ślubem. Decyzja nie należała do najłatwiejszych, ale jednak dziewczyny dotarli do Caravalu. Tylko nawet nie mogli przypuszczać, że jedna z nich zostanie porwana, a druga będzie próbowała ją uratować...Czy obie przeżyją? Czy wszystko, co się dzieje w Caravalu to tylko gra? > dowiecie się już z książki! W tej książce znajdziemy też wątek romantyczny, który zapewni wam emocjonalny rollercoaster oraz wiele ciekawych zagadek i tajemnic. No i oczywiście krwawe plot twisty! UWIELBIAM! Kategoria wiekowa 14+. Polecam, polecam, polecam!
P.S. Zabieram się od razu za tom drugi i mam nadzieje, że będzie jeszcze lepszy!