Czarny księżyc

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Cykl: Dziedzictwo rodu Poldarków (tom 5)
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Black Moon
Ag2S

Narodziny syna Elizabeth i Georgeʼa Warleggana pogłębiają konflikt między Poldarkami a Warlegganami. Kiedy Morwenna Chynoweth, guwernantka syna Elizabeth z pierwszego małżeństwa, zakochuje się w Drakeʼu Carnie, bracie Demelzy, pojawia się nowy punkt zapalny, a rywalizacja i wrogość między Rossem a Georgeʼem wybuchają z nową siłą, nabierając wyjątkowej ostrości.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

korcia | 2017-05-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wojna, 2017
Przeczytana: 11 maja 2017

Powrót do historii rodu Poldarków był przyjemny, ale w moim odczuciu „Czarny księżyc” różni się od poprzednich tomów. Fakt, że książka została napisana po latach odbił się na jej kształcie. Miałam wręcz wrażenie, że autor na nowo oswaja się bohaterami tej powieści, mniej zachwycająco opisuje kornwalijski krajobraz, za to dużo uwagi poświęca wojnie francusko-austryjackiej, w której brała udział również Wielka Brytania. Historia nie jest moim konikiem i stąd lekkie znudzenie tym tematem. Zdecydowanie wolałam, gdy wątek wojenny był w cieniu, nie wysuwał się na pierwszy plan. W „Czarnym księżycu” już tak nie jest, sporo czytamy o wydarzeniach wojennych, pojawia się dużo historycznych faktów, przez które przebrnęłam, ale jednak znacznie bardziej lubię czytać o perypetiach Demelzy, Rossa i innych Kornwalijczyków. Na szczęście tego też nie brakuje, jest romantycznie, sensacyjne, zabawnie i dramatycznie. Im dłużej czytałam, tym historia bardziej mnie wciągała, wgryzałam się w nią,...

deana | 2017-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2017

Po dramatycznej walce o przetrwanie i zapewnienie bytu rodzinie, u Poldarków zaczyna panować względny spokój. Ross staje się szanowanym i cenionym ziemianinem. Kopalnia przynosi pewne zyski co przekłada się także na pomoc okolicznym mieszkańcom. Także życie rodzinne tchnie optymizmem - narodziny córeczki Clowance są radosnym wydarzeniem. Cieniem jednak na życiu Rossa i Demelzy kładzie się jednak bliskie sąsiedztwo rodziny Warlegganów oraz niepewność losu zaginionego we Francji doktora Enysa. Nowym punktem zapalnym okaże się też znajomość brata Demelzy, Drake'a z kuzynką Elizabeth, Morwenną.

Akcja ,,Czarnego księżyca" rozwija się trochę wolniej niż w poprzednich tomach. Dopiero pod koniec mamy kilka dramatycznych zwrotów akcji, które mocno przykuwają uwagę i zachęcają do sięgnięcia po kolejny tom. Przez większość tomu jest to spokojna, trochę leniwa opowieść do jakich zostaliśmy już przyzwyczajeni. Małe szczęścia, drobne sukcesy, porażki i trudne kompromisy a gdzieś w tle...

Początkowo cykl o rodzinie Poldarków z osiemnastowiecznej Kornwalii składał się zaledwie z czterech części. Na szczęście dla miłośników tej serii, dwadzieścia lat później Winston Graham postanowił powrócić do swoich bohaterów i stworzył jeszcze osiem powieści o Rossie i jego rodzinie. ,,Czarny Księżyc” jest pierwszą z nich.

Od pamiętnego Bożego Narodzenia, gdy Demelza postanowiła wybaczyć mężowi zdradę, minęło kilka miesięcy. Poldarkowie oczekują kolejnego dziecka, a w ich życiu pojawiają się bracia Demelzy – gorliwy metodysta Sam i żywiołowy Drake. Duże zmiany zachodzą również w Trenwith. Elizabeth rodzi syna Valentine’a, a do dworu przybywa jej kuzynka, Morwenna, która zostaje guwernantką Geoffreya Charlesa. Wkrótce młodziutka dziewczyna spotyka Drake’a i zakochuje się w nim z wzajemnością. Jednak ich miłość jest skazana na niepowodzenie, gdyż dzieli ich pochodzenie, a ich rodziny pozostają ze sobą w konflikcie. Zakazane uczucie staje się kolejnym powodem wrogości między Rossem...

Dominiqe83 | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

„Czarny księżyc” to piąta część popularnej sagi o angielskim rodzie Poldarków, którą Winston Graham wydał w 1973 roku, a zatem dwadzieścia lat po opublikowaniu wcześniejszych tomów serii. Powracają w niej bohaterowie dobrze już znani fanom serii, ale też pojawiają się nowe postacie, przysparzając tym pierwszym sporo zmartwień i wprowadzając zwaśnione rodziny Poldarków i Warlegganów na kolejny etap wzajemnych animozji.

Akcja książki rozpoczyna się tradycyjnie już w Kornwalii w roku 1794, kiedy to Elisabeth Warleggan w nocy pełnego zaćmienia księżyca wydaje na świat męskiego potomka rodu. Z kolei Ross Poldark, trzymający się z daleka od swojego byłego majątku, zaanektowanego przez Warlegganów, dowiaduje się, że jego Demelza jest przy nadziei z drugim dzieckiem. Dystans pomiędzy Poldarkami i Warlegganami byłby zachowany na dotychczasowym poziomie, gdyby nie zakazane uczucie, kiełkujące pomiędzy kuzynką Elisabeth – Morwenną Chynoweth, a bratem Demelzy – Drakiem Carne. Nie bez...

dorcia2633 | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Narodziny syna Elizabeth i George'a Warleggana pogłębiają konflikt między Poldarkami a Warlegganami. Kiedy guwernantka syna Elizabeth z pierwszego małżeństwa zakochuje się w bracie Demelzy, pojawia się kolejny punkt zapalny, a rywalizacja i wrogość między Rossem a George'em wybuchają z nową siłą.

Amarisa | 2017-03-14
Przeczytana: 14 marca 2017

"„Czarny księżyc” to kontynuacja wspaniałej sagi będącej opowieścią o nie łatwej miłości, tęsknocie za lepszym jutrem i utraconymi marzeniami, trudach codziennego życia oraz konsekwencjach podejmowanych wyborów, którą polecam wszystkim tym, którzy pragną przeczytać naprawdę dobrą, zapadającą w pamięci i sercu historię. Żal było mi po raz kolejny opuszczać Kornwalię, zwłaszcza w momencie, w którym urwała się historia… Zakończenie mną bowiem wstrząsnęło. Wydarzyła się prawdziwa tragedia, która stała się udziałem jednej z postaci, którą szczególnie lubiłam. Wywoła ona nie małą burzę w życiu poszczególnych bohaterów, dlatego też tym bardziej nie mogę doczekać się chwili, w której w me ręce trafi kolejny tom mej ulubionej sagi."

Cała recenzja dostępna na moim blogu:

książek: 2053
Sillie | 2017-06-13

Książka w dalszym ciągu trzyma wysoki poziom. Bohaterowie się rozwinęli, fabuła zagęściła, długi kopalniane raz wzrosły, raz opadły. Demelza wkurzyła się na Rossa, potem mu wybaczyła bo była z nim w ciąży. Elizabeth tak skutecznie okłamuje otoczenie, że kocha George'a, że aż sama zaczyna w to wierzyć, a brat Demelzy jest palantem.
Ross mnie denerwuje od czasu gwałtu na Elizabeth. I gdzie jest to wielkie uczucie do Demelzy? Więcej uwagi poświęca Caroline i poszukiwaniom Dwighta niż swojej małej rodzinie.
Książka ma słabsze momenty, szczególnie przy opisie tego co dzieje we Francji, te ciągle rozmowy, które do niczego nie doprowadziły, ten nudny bezmózgi romans Morweny i brata Demelzy. Mały panicz Poldark wypada bardzo na plus chociaż to dzieciak.
Fajnie pcha fabułę do przodu, wątki się rozwijają, a książka wciąga. Bardzo dobra historia. Baardzo. Naprawdę polecam. Chociaż pewnie nikogo to nie zachęci :)

fanka | 2017-07-01

Ten tom różni się od poprzednich. Autor dużo pisze o wojnie, przez co książka staje się momentami nudna. Bardziej interesują mnie losy bohaterów niż historia. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą bardziej interesujące. Mimo wszystko polecam.

Weronika Pabianek | 2017-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Kolejna część Poldarków odhaczona. Winston Graham dalej uroczo opisuje Kornwalię i jej mieszkańców. Demelza i Rossem zaznali spokoju - poniekąd, bo brat Demelzy zakochał się w Morwennie Chynoweth, kuzynce Elizabeth. Do tego ciągnie się sprawa doktora Enysa. Ross jak zwykle bohatersko jedzie na ratunek. Już ciekawi mnie co będzie w kolejnych częściach powieści, czy dalej autor pociągnie wątek Drake, czy dojdzie do ślubu Caroline i dr Enysa. Kolejny odcinek już w maju :)

Kasiek m | 2017-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok