Sekta

Cykl: Ravn (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Sekten
AMisz

Ludzkie piekło na ziemi. Ravn na tropie bezwzględnego przywódcy sekty Wybrańcy Boga. Prowadzący samotne życie, były glina, Thomas Ravnsholdt, zostaje wynajęty przez bogatego biznesmena, Ferdinanda Mesmera, właściciela firmy zajmującej się strategiami zarządzania. Prowadził ją z synem, Jakobem, wykształconym psychologiem, który dziesięć lat temu zniknął bez śladu, zostawiając swoją rodzinę....

Ludzkie piekło na ziemi.
Ravn na tropie bezwzględnego przywódcy sekty Wybrańcy Boga.

Prowadzący samotne życie, były glina, Thomas Ravnsholdt, zostaje wynajęty przez bogatego biznesmena, Ferdinanda Mesmera, właściciela firmy zajmującej się strategiami zarządzania. Prowadził ją z synem, Jakobem, wykształconym psychologiem, który dziesięć lat temu zniknął bez śladu, zostawiając swoją rodzinę. Mesmer prosi Ravna o odnalezienie syna. Wyznaje, że Jakob cierpiał na depresję. Najprawdopodobniej pod wpływem choroby przyłączył się do grupy zielonoświątkowców i po jakimś czasie ślad po nim zaginął.
Ravn szybko odkrywa, że sprawa ma drugie dno. Ferdinand Mesmer planuje bowiem fuzję z inną firmą, a do tego potrzebuje podpisu syna. Okazuje się, że Mesmer już wcześniej próbował odnaleźć syna. Thomas dociera do raportów detektywa, który prowadził to śledztwo, a potem zniknął bez śladu, być może również w szeregach sekty. Również Ravn, poszukując Jakoba, będzie się musiał do niej wcielić.

Pranie mózgu, niewolnicza praca, egzorcyzmy…
Czy detektywowi uda się zdobyć podpis od syna biznesmena?
Co skrywa rodzina Masmerów?
O co toczy się gra?

Kolejny po Wykolejonym i Zaginionym, mrożący krew w żyłach kryminał mistrza „nordic noir”, Michaela Katza Krefelda.

źródło opisu: www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
DziewczęZksiążką książek: 31

Trująca moc sekty

Thomas Ravnsholdt, zwany Krukiem, ma w życiu jeden cel – odnaleźć morderców swojej dziewczyny. W międzyczasie prowadzi drobne śledztwa na zlecenie – szuka dowodów niewierności i tropi oszustów ubezpieczeniowych. Tymi niezbyt skomplikowanymi zleceniami wypełnia swój czas, którego po rezygnacji z pracy w policji ma zbyt dużo. Czas upływa mu więc głównie na rozpamiętywaniu tragedii, która go spotkała i myśleniu o zemście, często w towarzystwie kilku kieliszków czegoś mocniejszego w ulubionym lokalu, w którym spotyka się ze znajomymi.

Wszystko zmienia się gdy na łodzi, na której mieszka pojawia się pewnego dnia tajemnicza kobieta, proponując spotkanie ze swoim mocodawcą, bardzo bogatym biznesmenem. Początkowo niechętnie nastawiony Kruk zgadza się spotkać z Ferdinandem Mesmerem, który ma dla niego bardzo delikatne zlecenie – Mesmer poszukuje swojego syna Jacoba. I w zamian za jego odnalezienie proponuje sowite wynagrodzenie, co dla spłukanego Thomasa nie jest bez znaczenia.

Ravn od samego początku czuje, że sprawa ma drugie dno. Nie przekonuje go nagła potrzeba odnowienia kontaktów ojca z synem, a Ferdinand bardzo oszczędnie dawkuje mu informacje. Na jaw wychodzą jednak nowe fakty - milionowa umowa fuzji firmy Mesmerów, którą blokuje brak podpisu syna, zaginiony detektyw prowadzący wcześniej tę zagmatwaną sprawę, religijna sekta, której przewodzi syn Mesmera, egzorcyzmy, fanatyzm i mroczna rodzinna tajemnica. Nic nie wydaje się jasne i proste, Ravn coraz mocniej wplątuje się w zagmatwane sieci tej niejednoznacznej historii. A jedyne na czym może się oprzeć to mało profesjonalny raport Benjamina, detektywa, który pod przykrywką przenika do sekty Jacoba Mesmera. Sekta przenika jednak do życia Benjamina równie mocno – detektyw rezygnuje ze zlecenia i przyłącza się do religijnego ruchu. Ravn tropi go zatem, aby znaleźć odpowiedzi na rodzące się pytania, odnaleźć Jacoba Mesmera i przekazać mu tajemniczą żółtą kopertę - umowę umożliwiającą przeprowadzenie fuzji rodzinnej firmy. To, co odkrywa podczas swojego śledztwa mrozi krew w żyłach – Kruk trafia na farmę prowadzoną przez Wybrańców Boga, gdzie ludzie żyją jak więźniowie obozu pracy, zamknięci fizycznie i psychicznie w religijnym fanatyzmie swojego przywódcy. Czy Thomas sprosta zadaniu, znajdzie Jacoba i oprze się trującej mocy sekty? Czy znajdzie drugie dno tej sprawy, kryjące się w mroku przeszłości?

Typ skrzywdzonego przez życie, osamotnionego detektywa o twardej skórze i bezkompromisowym talencie do pakowania się w kłopoty, to bohater jakich możemy w kryminałach spotkać na pęczki. Czym zatem różni się Ravn od innych śledczych z problemami? Nie jest sztampowy, nie przejawia niezdrowej skłonności do samounicestwienia, ale przede wszystkim – nie jest bardziej wykolejony od złych charakterów, z którymi walczy. Thomas Ravnsholdt jest postacią, którą można polubić i której kibicuje się od pierwszej do ostatniej kartki, człowiekiem, któremu można współczuć, bo stracił szczęście, które miał i którego trawi jego największy wróg – chęć zemsty i poznania prawdy o zabójcy ukochanej kobiety.

Mroczny kryminał Michaela Katza Krefelda to trzeci tom opowieści o detektywie Kruku. Jednak historia sama w sobie nie jest związana z poprzednimi tomami, więc nie jest to lektura tylko dla zaznajomionych z poprzednimi częściami historii. Jeśli lubicie krwawe, mroczne skandynawskie zagadki, twardych bohaterów i wartką akcję – autor Was nie zawiedzie. Ta książka, z którą jesienny wieczór upłynie bardzo miło i zdecydowanie zbyt szybko...

Joanna Jurzyk

Aneta Wiola | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

To moje pierwsze spotkanie z tym duńskim pisarzem i muszę przyznać, że udane. Na początku miałam opory przed kupnem książki, jednak tematyka sekt od zawsze bardzo mnie interesowała i w końcu się skusiłam. Michael Katz Krefeld pisze ciekawie, prosto i nie rozdrabnia się nad zbędnymi kwestiami. "Sekta" jest niezwykle wciągającym thrillerem.

Po trzech latach były funkcjonariusz policji - Ravn - wciąż przeżywa brutalne morderstwo swojej byłej narzeczonej Evy. Sprawa nie została rozwiązana, a śmierć ukochanej niepomszczona. Bohater topi smutki w alkoholu i przyjmuje niewielkie zlecenia jako detektyw. Kiedy dostaje sprawę od biznesmena Ferdinanda Mesmera, by odnalazł jego zaginionego syna nawet nie zda sobie sprawy w jak wielki ruch wpędzi spiralę zbrodni.
Kim jest zaginiony syn Mesmera? Jaką rolę odgrywa w sekcie?

Wiele jest zalet tej powieści, podam przykłady:
- świetnie ukazana manipulacja jednostki w sektach
- dobrze zarysowane główne postacie, zwłaszcza Ravn
- realnie ukazane...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Michael Katz Krefeld w Krakowie :)
29 października o godz. 11:00 na stoisku D 15 (Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie) będzie okazja, aby porozmawiać z Autorem i zdobyć autograf :)

Mijają trzy lata od śmierci Evy.
Ravn w dalszym ciągu nie może się pogodzić z jej śmiercią i z tym, że nie zapobiegł tej tragedii lub przynajmniej nie pomścił swojej ukochanej.
Pije, jak pił, ale czasami, kiedy nachodzą go chwile trzeźwości (lub namolni wierzyciele, jak Kurt z przystani) potrafi wykonać jakąś pracę na zlecenie adwokata Lohmana – z polecenia nieocenionego Johnsona właściciela „Morskiej Wydry”.
Jednak taka praca, jak ściganie np. oszustów ubezpieczeniowych zdecydowanie jest poniżej godności Ravna. Wychodzi z założenia, że taką robotę może wykonać nawet małpa z aparatem fotograficznym.
I nawet groźba całkowitego braku pieniędzy nie jest w stanie przekonać go do przyjmowania podobnych zleceń.

Pojawiła się jednak oferta złożona przez człowieka, któremu się nie odmawia.
A już na...

Meggie | 2016-10-27

Prywatny detektyw Thomas Ravnsholdt otrzymuje kolejne zlecenie. Tym razem jego zadaniem jest odnalezienie syna zamożnego i wpływowego człowieka biznesu. Ferdinand Mesmer utracił kontakt z synem dziesięć lat wcześniej. Syn Jakob Mesmer, z wykształcenia psycholog pracował wraz z ojcem, lecz utracił wiarę w to, co robił i odszedł, pozostawiając wszystko za sobą. Najprawdopodobniej dołączył do grupy zielonoświątkowców. Ravn rozpoczyna poszukiwania, które prowadzą go do sekty Wyznawców Boga. To co odkrywa, przerasta jego najśmielsze oczekiwania. Co stało się z Jakobem Mesmerem? Jakie tajemnice skrywa jego ojciec?

Michael Katz Krefeld – duński pisarz, którego książka „Before the Storm” została uznana w 2007 roku najlepszym debiutem w dziedzinie literatury kryminalnej. Jego kolejne powieści goszczą na skandynawskich listach bestsellerów. Do rąk polskich czytelników trafiły dwie: „Wykolejony” oraz „Zaginiony”, w których głównym bohaterem jest prywatny detektyw Ravn. Teraz pora na kolejną...

jeke | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Dania, 2014 rok. Ravn-Thomas Ravnsholdt, były zastępca jednostki specjalnej policji w komendzie na Vesterbro mieszka samotnie na łodzi, utrzymuje się z drobnych zleceń, często upija się i rozmyśla o morderstwie swojej ukochanej narzeczonej Evy. Gdy nie może spać kręci się po okolicy i obserwuje podejrzane lokale, gdzie spotykają się międzynarodowi gangsterzy i wpuszczają w obieg podejrzane pieniądze, handlują narkotykami, ludźmi i zajmują się paserstwem. Ravn ma nadzieję, że wpadnie na trop zabójcy i wyjaśni śmierć Evy.

Przyjaciele starają się pomóc w różny sposób Thomasowi, ale on odrzuca ich rady, nie chce pracować nad sprawami związanymi z wyłudzaniem pieniędzy od firm ubezpieczeniowych, czy też śledzić niewiernych żon. Dopiero, gdy nie ma czym zapłacić za cumowanie łodzi i może ją stracić przyjmuje pracę u bogatego Ferdinanda Mesmera prowadzącego największą w Skandynawii firmę zajmującą się strategiami zarządzania i kształceniem współpracowników naukowych. Mesmer zleca mu...

Bzibzioh | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Główny bohater powieści jest dość sztampowy - w gruncie rzeczy nieszczęśliwy, rzucił pracę w policji, prowadzi nieustabilizowany tryb życia, mieszka na łodzi, dużo pije, zarabia na picie i życie pracami dorywczymi w charakterze detektywa. Tę wolność – bo trzeba to, chcąc nie chcąc, nazwać wolnością – spowodowała śmierć jego narzeczonej, którą ciągle na nowo przeżywa. Ravn chce odnaleźć zabójcę ukochanej i się zemścić, a zemsta ta ma przynieść mu ukojenie, którego zaznać ciągle nie może. Takie są ramy powieści. Natomiast śledztwo, jakiego się podejmuje Ravn w tej części, dotyczy sekty. Motyw sekt jest nieco wyeksploatowany i dla mnie niezbyt ciekawy. Chyba najsłabsza część cyklu.

Sandra Jasona | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Trzecia część o Kruku niestety jak dla mnie przeciętna. Motyw sekt pojawia się często w kryminałach. Niestety tutaj tak naprawdę akcja rozgrywa się na ostatnich stronach. Początek zapowiadał się interesująco potem wolno i niemrawo autor rozkręcał akcję. Końcówka zakłada następną część, którą czytałam, że autor już napisał, czekam na tłumaczenie:-)

Caroline | 2016-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2016

WYBRANY PRZEZ BOGA

Thomas Ravnshold to były policjant, który nadal nie może pogodzić się z zabójstwem swojej ukochanej. Od czasu do czasu zdarza mu się pracować jako prywatny detektyw. Gdy otrzymuje tajemnicze zlecenie nawet nie zdaje sobie sprawy z jak szaleńczym zagrożeniem ze strony tytułowej „sekty” przyjdzie mu się zmierzyć…

„Sekta” to powieść, która zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie niemal od pierwszych stron. Nie tylko intrygującym i ciekawym początkiem, ale i krótkimi rozdziałami do „połknięcia na raz”. Jak wspominałam we wstępie, bardzo lubię i cenię sobie skandynawskie kryminały, więc i tym razem nie mogło być inaczej. Autor powoli wprowadza czytelnika w mroczną i tajemniczą sektę obsesyjnych wyznawców Boga, którzy walczą o zbawienie nie tylko dla siebie. Takie tematy, znane mi już z „Kaznodziei” Lackberg czy też „Białe jak śnieg” Simukki od zawsze niezwykle mnie intrygowały, więc tym chętniej kontynuowałam lekturę. I nie zawiodłam się.

Chyba największą zaletą książki,...

eR_ | 2016-11-08
Na półkach: Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2016

Michael Katz Krefeld to duński pisarz, w swoim kraju uwielbiany na równi z królową, a może nawet bardziej. Za swoje książki zdobył liczne nagrody i nawet w naszym kraju zaczyna zdobywać sporą liczbę czytelników. Nie byłbym sobą jakbym sam się nie przekonał czy warto i skąd te zachwyty.

"Sekta", to trzeci tom cyklu, a jednocześnie pierwsza po którą sięgnąłem tegoż autora.Czasami lubię tak od środka zacząć jakiś cykl i przekonać się, w czym tkwi sekret, jeśli dzieło jest popularne. A historia zawarta w tej powieści, to zakrojone na szeroką skalę poszukiwania przywódcy groźnej sekty, którego osoba ma kluczowe znaczenie w pewnej ważnej sprawie. Oczywiście nie wszystko jest takie proste, jak się wydaje. Nigdy tak nie jest, że rozwiązanie samo do nas przychodzi na tacy w dodatku. Musimy się sporo natrudzić, aby nasze poczynania znalazły satysfakcjonujący finał. Tak jest i tutaj.A jak się to wszystko rozwiąże pozostawiam do odkrycia.

Duńscy pisarze także mają ta nieznośna manię...

monweg | 2016-10-27

To moje trzecie spotkanie z twórczością Michaela Katz Krefelda. Po świetnych wcześniejszych częściach (Wykolejony i Zaginiony) duński pisarz zaprasza nas do Sekty, czyli trzeciej odsłony o bezkompromisowym detektywie Ravnie. Thomas Ravnshold jest byłym gliną i gwiazdą kopenhaskiej policji. Ma wieczne problemy z nadużywaniem alkoholu, który spożywa w zaprzyjaźnionej knajpce „Wydrze Morskiej”. Mieszka na „Biance” wiekowym jachcie (faktycznie bardziej przypominającym łajbę) ze swoim psem imieniem Møffe, wątpliwej urody buldogiem angielskim. I wciąż rozjątrza okropną ranę, która powstała po bestialsko zamordowanej ukochanej Evie.

Tym razem Ravn podejmuje się naprawdę trudnego zadania. Ma odnaleźć syna pewnego bogatego biznesmena Ferdinanda Mesmera. Poszukiwany mężczyzna, Jacob Mesmer, dawniej przeżył załamanie nerwowe i przyłączył się do zielonoświątkowców. Obecnie najprawdopodobniej przebywa w jakiejś sekcie. Czy Ravnowi uda się bez problemu znaleźć zaginionego? Czy jego policyjny...

Sebastian Woźniak | 2017-01-02
Na półkach: E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Wg mnie najsłabsza z cyklu. Pierwsza połowa strasznie nudna, w drugiej dużo się dzieje ale wg mocno już ogranego scenariusza. Można poczytać ale szału nie ma...

Szukam tego, co prowadzi do zepsucia

Z Michaelem Katz Krefeldem spotkałam się już po raz drugi - to zawsze są bardzo ciekawe rozmowy, z których tylko niewielka część dotyczy literatury i nadaje się do opublikowania w serwisie. Tym razem spotkaliśmy się podczas Targów Książki w Krakowie, żeby porozmawiać o fanatykach religijnych i jego najnowszek książce „Sekta”.

Patronaty tygodnia

Dziesięć kolejnych tytułów, które ukazały się w październiku w tygodni targowym, i jedna powieść listopadowa. Na jakie książki warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy, sugerujemy, informujemy.